Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βγήκε πολυ γρήγορα, το πιο πιθανο να περασε ελεύθερο!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

έγινε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση καλή σου μέρα

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, αυτό σημαίνει πως γλιτώσαμε ή ακόμα δεν ξέρουμε περί λυπητερής?

 

10/2/2018, 13:12:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

10/2/2018, 11:12:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/2/2018, 11:24:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/2/2018, 05:56:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/1/2018, 05:06:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

21/1/2018, 16:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Διάβασα αρκετές σελίδες από το topic, δεν βρήκα απαντήσεις στα ερωτήματα μου, και τα παραθέτω εδώ. Εάν κάποιος γνωρίζει απαντήσεις σε ένα ή περισσότερα, θα του ήμουν ευγνώμων εάν θα μπορούσε να διαθέσει 1-2 λεπτά από τον χρόνο του για να απαντήσει.

 

7/2/2018, 00:13:39 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

1) Τελευταία κίνηση στο tracking number του πακέτου μου η παραπάνω ένδειξη. Έστειλα στις 8/2 e-mail στο geta@elta-net.gr εσωκλείοντας 2 screenshot με απόδειξη paypal & απόδειξη αγοράς + συνοδευτικό κείμενο επεξήγησης περί τίνος πρόκειται. Μέχρι και σήμερα δεν έχω λάβει κάποια απάντηση στο e-mail και δεν έχει υπάρξει και κάποια μεταβολή στην κατάσταση του tracking number. Τι πρέπει να κάνω? Να περιμένω μερικές μέρες ακόμα? Να ξαναστείλω το ίδιο e-mail? Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που μπορώ να πάρω και να συνεννοηθώ?

 

2) Σε περίπτωση που κάποιο από τα άλλα πακέτα που περιμένω κολλήσει στο τελωνείο με την ίδια αιτιολογία (αλλά εγώ δεν το καταλάβω επειδή δεν παρακολουθώ το tracking number), θα μου έρθει ειδοποίηση στο σπίτι ότι πρέπει να προσκομίσω αποδεικτικά στοιχεία?

 

3) Σε περίπτωση που δεν προσκομίσω αποδεικτικά στοιχεία τι γίνεται? Α)Ανοίγουν το πακέτο, κάνουν αξιολόγηση και πιστώνουν ένα ποσό που νομίζουν αυτοί? Β) με το που περάσουν 10 μέρες αυτόματα το επιστρέφουν πίσω στον αποστολέα?

 

4) Εφόσον η αποστολή έχει γίνει από ιδιώτη σε ιδιώτη και δεν υπάρχουν παραστατικά (ούτε απόδειξη αλλά ούτε και αποδεικτικό πληρωμής) τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Μπορώ να ζητήσω να ανοίξουν το πακέτο και να τιμολογήσουν αυτοί ένα ποσό για το περιεχόμενο? Αυτό γίνεται αυτόματα εάν δεν προσκομίσω απόδειξη πληρωμής, ή πρέπει να το αιτηθώ εγώ? Παράδειγμα 1)Ιδιώτης μου έχει στείλει ένα αντικείμενο και δεν έχει συμπεριλάβει απόδειξη (γιατί δεν υπάρχει) και εγώ έχω πληρώσει με bitcoin (οπότε δεν έχω απόδειξη πληρωμής). Άντε τώρα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας στο τελωνείο...:lol: Παράδειγμα 2) Έχω κερδίσει ένα αντικείμενο σε διαγωνισμό, οπότε δεν υπάρχει πληρωμή ούτε και απόδειξη αγοράς.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Διάβασα αρκετές σελίδες από το topic, δεν βρήκα απαντήσεις στα ερωτήματα μου, και τα παραθέτω εδώ. Εάν κάποιος γνωρίζει απαντήσεις σε ένα ή περισσότερα, θα του ήμουν ευγνώμων εάν θα μπορούσε να διαθέσει 1-2 λεπτά από τον χρόνο του για να απαντήσει.

 

7/2/2018, 00:13:39 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

1) Τελευταία κίνηση στο tracking number του πακέτου μου η παραπάνω ένδειξη. Έστειλα στις 8/2 e-mail στο geta@elta-net.gr εσωκλείοντας 2 screenshot με απόδειξη paypal & απόδειξη αγοράς + συνοδευτικό κείμενο επεξήγησης περί τίνος πρόκειται. Μέχρι και σήμερα δεν έχω λάβει κάποια απάντηση στο e-mail και δεν έχει υπάρξει και κάποια μεταβολή στην κατάσταση του tracking number. Τι πρέπει να κάνω? Να περιμένω μερικές μέρες ακόμα? Να ξαναστείλω το ίδιο e-mail? Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που μπορώ να πάρω και να συνεννοηθώ?

 

2) Σε περίπτωση που κάποιο από τα άλλα πακέτα που περιμένω κολλήσει στο τελωνείο με την ίδια αιτιολογία (αλλά εγώ δεν το καταλάβω επειδή δεν παρακολουθώ το tracking number), θα μου έρθει ειδοποίηση στο σπίτι ότι πρέπει να προσκομίσω αποδεικτικά στοιχεία?

 

3) Σε περίπτωση που δεν προσκομίσω αποδεικτικά στοιχεία τι γίνεται? Α)Ανοίγουν το πακέτο, κάνουν αξιολόγηση και πιστώνουν ένα ποσό που νομίζουν αυτοί? Β) με το που περάσουν 10 μέρες αυτόματα το επιστρέφουν πίσω στον αποστολέα?

 

4) Εφόσον η αποστολή έχει γίνει από ιδιώτη σε ιδιώτη και δεν υπάρχουν παραστατικά (ούτε απόδειξη αλλά ούτε και αποδεικτικό πληρωμής) τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Μπορώ να ζητήσω να ανοίξουν το πακέτο και να τιμολογήσουν αυτοί ένα ποσό για το περιεχόμενο? Αυτό γίνεται αυτόματα εάν δεν προσκομίσω απόδειξη πληρωμής, ή πρέπει να το αιτηθώ εγώ? Παράδειγμα 1)Ιδιώτης μου έχει στείλει ένα αντικείμενο και δεν έχει συμπεριλάβει απόδειξη (γιατί δεν υπάρχει) και εγώ έχω πληρώσει με bitcoin (οπότε δεν έχω απόδειξη πληρωμής). Άντε τώρα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας στο τελωνείο...:lol: Παράδειγμα 2) Έχω κερδίσει ένα αντικείμενο σε διαγωνισμό, οπότε δεν υπάρχει πληρωμή ούτε και απόδειξη αγοράς.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

Αυτά θα έπρεπε να τα σκεφτεις πριν παραγγείλεις το είδος,τώρα είναι αργά.Απαξ και δεν υπάρχει δικαιολογητικό,την έκατσες απλώς.Τώρα το μόνο που σου μένει,είναι περιμένεις και ελπίζεις.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά θα έπρεπε να τα σκεφτεις πριν παραγγείλεις το είδος,τώρα είναι αργά.Απαξ και δεν υπάρχει δικαιολογητικό,την έκατσες απλώς.Τώρα το μόνο που σου μένει,είναι περιμένεις και ελπίζεις.

 

Δηλαδή όλα τα πακέτα που έρχονται από το εξωτερικό στην Ελλάδα θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά εμπορικού χαρακτήρα? Δηλαδή εάν κάποιος λάβει ένα δώρο από συγγενή του στο εξωτερικό τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Εάν έχω κερδίσει κάτι από διαγωνισμό και δεν έχω πληρώσει για αυτό εμπίπτει στην ίδια περίπτωση. Εφόσον πρέπει να πληρώσω φόρο για αυτό, είμαι ΟΚ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να αποδείξω την αξία του γιατί δεν έχω κάποιο αποδεικτικό/παραστατικό. Ασφαλώς και ο αποστολέας θα αναγράψει ένα χ ποσό, αλλά εφόσον αυτό δεν γίνει πιστευτό, εμπράκτως δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Δεν μιλάω για τις περιπτώσεις που προσπαθώ να αποφύγω το τελωνείο, και λέω στον αποστολέα να δηλώσει μικρή αξία ή gift. Μιλάω για τις περιπτώσεις (όπως στα παραδείγματα μου), όπου έχει δηλωθεί η σωστή αξία του αντικειμένου, απλά δεν μπορώ να το αποδείξω εάν μου ζητηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλα τα πακέτα που έρχονται από το εξωτερικό στην Ελλάδα θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά εμπορικού χαρακτήρα? Δηλαδή εάν κάποιος λάβει ένα δώρο από συγγενή του στο εξωτερικό τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Εάν έχω κερδίσει κάτι από διαγωνισμό και δεν έχω πληρώσει για αυτό εμπίπτει στην ίδια περίπτωση. Εφόσον πρέπει να πληρώσω φόρο για αυτό, είμαι ΟΚ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να αποδείξω την αξία του γιατί δεν έχω κάποιο αποδεικτικό/παραστατικό. Ασφαλώς και ο αποστολέας θα αναγράψει ένα χ ποσό, αλλά εφόσον αυτό δεν γίνει πιστευτό, εμπράκτως δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Δεν μιλάω για τις περιπτώσεις που προσπαθώ να αποφύγω το τελωνείο, και λέω στον αποστολέα να δηλώσει μικρή αξία ή gift. Μιλάω για τις περιπτώσεις (όπως στα παραδείγματα μου), όπου έχει δηλωθεί η σωστή αξία του αντικειμένου, απλά δεν μπορώ να το αποδείξω εάν μου ζητηθεί.

Υποχρεωτικά,όχι,αλλά ο τελώνης θα σου βάλει ό,τι γουσταρει.Δεν τον νοιάζει τι έκανες εσύ.

Εδώ μου είπαν κάποτε που ρώτησα,ότι ακόμα και είδος που είναι made in Germany πχ,έτσι και το φέρεις στην Ελλάδα από την Αμερική, θα σε βάλει να πληρώσεις σαν να έχει παραχθεί στην Αμερική.:confused:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Διάβασα αρκετές σελίδες από το topic, δεν βρήκα απαντήσεις στα ερωτήματα μου, και τα παραθέτω εδώ. Εάν κάποιος γνωρίζει απαντήσεις σε ένα ή περισσότερα, θα του ήμουν ευγνώμων εάν θα μπορούσε να διαθέσει 1-2 λεπτά από τον χρόνο του για να απαντήσει.

 

7/2/2018, 00:13:39 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

1) Τελευταία κίνηση στο tracking number του πακέτου μου η παραπάνω ένδειξη. Έστειλα στις 8/2 e-mail στο geta@elta-net.gr εσωκλείοντας 2 screenshot με απόδειξη paypal & απόδειξη αγοράς + συνοδευτικό κείμενο επεξήγησης περί τίνος πρόκειται. Μέχρι και σήμερα δεν έχω λάβει κάποια απάντηση στο e-mail και δεν έχει υπάρξει και κάποια μεταβολή στην κατάσταση του tracking number. Τι πρέπει να κάνω? Να περιμένω μερικές μέρες ακόμα? Να ξαναστείλω το ίδιο e-mail? Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που μπορώ να πάρω και να συνεννοηθώ?

 

2) Σε περίπτωση που κάποιο από τα άλλα πακέτα που περιμένω κολλήσει στο τελωνείο με την ίδια αιτιολογία (αλλά εγώ δεν το καταλάβω επειδή δεν παρακολουθώ το tracking number), θα μου έρθει ειδοποίηση στο σπίτι ότι πρέπει να προσκομίσω αποδεικτικά στοιχεία?

 

3) Σε περίπτωση που δεν προσκομίσω αποδεικτικά στοιχεία τι γίνεται? Α)Ανοίγουν το πακέτο, κάνουν αξιολόγηση και πιστώνουν ένα ποσό που νομίζουν αυτοί? Β) με το που περάσουν 10 μέρες αυτόματα το επιστρέφουν πίσω στον αποστολέα?

 

4) Εφόσον η αποστολή έχει γίνει από ιδιώτη σε ιδιώτη και δεν υπάρχουν παραστατικά (ούτε απόδειξη αλλά ούτε και αποδεικτικό πληρωμής) τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Μπορώ να ζητήσω να ανοίξουν το πακέτο και να τιμολογήσουν αυτοί ένα ποσό για το περιεχόμενο? Αυτό γίνεται αυτόματα εάν δεν προσκομίσω απόδειξη πληρωμής, ή πρέπει να το αιτηθώ εγώ? Παράδειγμα 1)Ιδιώτης μου έχει στείλει ένα αντικείμενο και δεν έχει συμπεριλάβει απόδειξη (γιατί δεν υπάρχει) και εγώ έχω πληρώσει με bitcoin (οπότε δεν έχω απόδειξη πληρωμής). Άντε τώρα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας στο τελωνείο...:lol: Παράδειγμα 2) Έχω κερδίσει ένα αντικείμενο σε διαγωνισμό, οπότε δεν υπάρχει πληρωμή ούτε και απόδειξη αγοράς.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

 

1. Θα περιμένεις για να αλλάξει η ενημέρωση.

2. Όχι, πρέπει να το παρακολουθείς.

3. Σπανίως ανοίγουν το δέμα, για να δουν το περιεχόμενο, γιατί βασίζονται στην περιγραφή και στη δηλωμένη αξία. Εάν αμφιβάλλουν γι' αυτά τότε μπορεί να το ανοίξουν και να χρεώσουν ότι νομίζουν. Εάν δεν απαντήσεις, θα χρεώσουν πάλι ότι νομίζουν και θα το στείλουν στο γραφείο της περιοχής σου. Εάν δηλώσεις ότι δεν το παραλαμβάνεις, θα επιστρέψει στον αποστολέα, αλλιώς πάει στα αζήτητα.

4. Αποστολή από ιδιώτη σε ιδιώτη δεν λέει τίποτε, αποστολή μη εμπορικού χαρακτήρα, για την οποία δεν έχει πληρώσει ο παραλήπτης (και άλλες προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά) έχει ατέλεια 45€.

Δεν είναι απαραίτητο να βάλει απόδειξη ο αποστολέας αλλά πρέπει να δηλώσει αξία στο αυτοκόλλητο.

Αν κερδίσεις δώρο σε διαγωνισμό θα πληρώσεις με ατέλεια 22€ αφού το αντικείμενο εισάγεται από τρίτη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Περνάει απο τελωνείο η αποστολή με registered air mail;έχει φέρει κάποιος πρόσφατα δέμα με αυτόν τον τρόπο
Link to comment
Share on other sites

1.

4. Αποστολή από ιδιώτη σε ιδιώτη δεν λέει τίποτε, αποστολή μη εμπορικού χαρακτήρα, για την οποία δεν έχει πληρώσει ο παραλήπτης (και άλλες προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά) έχει ατέλεια 45€.

Δεν είναι απαραίτητο να βάλει απόδειξη ο αποστολέας αλλά πρέπει να δηλώσει αξία στο αυτοκόλλητο.

Αν κερδίσεις δώρο σε διαγωνισμό θα πληρώσεις με ατέλεια 22€ αφού το αντικείμενο εισάγεται από τρίτη χώρα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το θέμα είναι πώς θα μπορέσω να αποδείξω εγώ (ο παραλήπτης) ότι δεν έχει πληρώσει ο παραλήπτης για το αντικείμενο που έστειλε ο αποστολέας (όταν μου ζητήσουν απόδειξη αγοράς ή paypal, που προφανώς και δεν θα έχω)? Οπότε η μόνη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να μην αποστείλω κάποιο αποδεικτικό (το οποίο και δεν θα έχω) και να περιμένω να αξιολογήσει ο τελωνειακός το περιεχόμενο του δέματος (όσο το αξιολογήσει) ?

 

Και μια ακόμα ερώτηση (μίας και φαίνεται ότι έχεις εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα). Έστω ότι σε μια παραγγελία έχω την απόδειξη αγοράς & απόδειξη πληρωμής, και επίσης πιθανολογώ ότι ο αποστολέας έχει δηλώσει μικρότερη τιμή αξίας προϊόντος & δεν έχει συμπεριλάβει απόδειξη αγοράς. Τότε εάν μου ζητηθεί απόδειξη αγοράς ή πληρωμής (στο tracking number), είναι προτιμότερο να την προσκομίσω ή να περιμένω μήπως και τελικά α)το κόστος εκτιμηθεί με βάση την αναγραφόμενη τιμή ή β)ανοίξουν το πακέτο και αξιολογήσουν το περιεχόμενο σε χαμηλότερη τιμή από την τιμή της αγοράς? Σε περίπτωση που το αντικείμενο εκτιμηθεί περισσότερο, όταν πάω να το παραλάβω μπορώ να ζητήσω αναδασμολόγηση, παραθέτοντας όλα τα παραστατικά που αποδεικνύουν την πραγματική αξία του προϊόντος. Αξίζει κάτι τέτοιο σαν στρατηγική ή είναι χάσιμο χρόνου?

Edited by SLAYER
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το θέμα είναι πώς θα μπορέσω να αποδείξω εγώ (ο παραλήπτης) ότι δεν έχει πληρώσει ο παραλήπτης για το αντικείμενο που έστειλε ο αποστολέας (όταν μου ζητήσουν απόδειξη αγοράς ή paypal, που προφανώς και δεν θα έχω)? Οπότε η μόνη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να μην αποστείλω κάποιο αποδεικτικό (το οποίο και δεν θα έχω) και να περιμένω να αξιολογήσει ο τελωνειακός το περιεχόμενο του δέματος (όσο το αξιολογήσει) ?

 

Και μια ακόμα ερώτηση (μίας και φαίνεται ότι έχεις εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα). Έστω ότι σε μια παραγγελία έχω την απόδειξη αγοράς & απόδειξη πληρωμής, και επίσης πιθανολογώ ότι ο αποστολέας έχει δηλώσει μικρότερη τιμή αξίας προϊόντος & δεν έχει συμπεριλάβει απόδειξη αγοράς. Τότε εάν μου ζητηθεί απόδειξη αγοράς ή πληρωμής (στο tracking number), είναι προτιμότερο να την προσκομίσω ή να περιμένω μήπως και τελικά α)το κόστος εκτιμηθεί με βάση την αναγραφόμενη τιμή ή β)ανοίξουν το πακέτο και αξιολογήσουν το περιεχόμενο σε χαμηλότερη τιμή από την τιμή της αγοράς? Σε περίπτωση που το αντικείμενο εκτιμηθεί περισσότερο, όταν πάω να το παραλάβω μπορώ να ζητήσω αναδασμολόγηση, παραθέτοντας όλα τα παραστατικά που αποδεικνύουν την πραγματική αξία του προϊόντος. Αξίζει κάτι τέτοιο σαν στρατηγική ή είναι χάσιμο χρόνου?

 

1. Στις περιπτώσεις αποστολής δεμάτων από συγγενή σε συγγενή, είναι εύκολο να υποστηριχθεί ότι το δέμα είναι καθαρά μη εμπορικού χαρακτήρα και τότε οι τελωνειακοί δεν εφαρμόζουν αυστηρά το νόμο. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις τα πράγματα μπερδεύονται και τότε ζητάνε απόδειξη κλπ.

2. Μπερδεύεις, μάλλον, τις αποστολές εμπορικού και μη εμπορικού χαρακτήρα. Δεν έχει σημασία αν πωλητής έχει βάλει τιμολόγιο στο δέμα αφού σπανίως το ανοίγουν. Διαβάζουν την περιγραφή και τη δηλωμένη αξία και αν αμφιβάλλουν ζητάνε απόδειξη. Σ' αυτή την περίπτωση, είναι προτιμότερο να στείλεις τη σωστή απόδειξη, για να μην μπλέξεις. Αν κοστολογηθεί με μεγαλύτερη αξία, μπορείς να ζητήσεις αναδασμολόγηση, αλλά η διαδικασία είναι χρονοβόρα και με αβέβαιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την παρασκευή παρέλαβα το predator 228 της wismec με DHL από αποθήκη της cigabuy στην Ευρώπη. Όλα πήγαν καλά. Αλλά αγόρασα κι έναν ατμοποιητή της smok prince από το ίδιο καταστημα, αλλά αυτό το έστειλαν με ΕΛΤΑ από Κινα. Αυτό δε πέρασε. Τα ΕΛΤΑ το βγάλαν απαγορευμένη εισαγωγή. Και λέω τώρα μήπως με DHL περνάνε ευκολότερα; Θα δείξει.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ η κάρτα μου έχει πολλές κινήσεις τη συγκεκριμένη ημερομηνία οπότε τους έστειλα Screenshot μεσα από το e-banking και επισήμανα την συγκεκριμένη αγορά...Έστειλα και μια δευτερη screenshot από την παραγγελία μου μέσα από το gearbest acc μου που αναφέρεται και το κόστος της συσκευής.

Ελπίζω να ξεκολλήσει γρήγορα..

 

Μέσα σε 4 ωρες από την αποστολή αποδεικτικών στοιχείων και αφού είχα ζητήσει να με ενημερώσουν για την περαιτέρω διαδηκασία με email πήρα την απάντηση:

 

"Το δέμα σας εκτελωνίστηκε βάσει των αποδεικτικών που αποστείλατε και δρομολογείται για να απελευθερωθεί από το τελωνείο και να αποσταλεί μέσω των ΕΛΤΑ στο τοπικό σας ταχυδρομικό υποκατάστημα. Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία"

 

3 μέρες μετά η κατάσταση του δέματος δεν έχει αλλάξει ενώ σήμερα πήρα και μια συστημένη επιστολή που με καλούσε να προσκομίσω αποδεικτικό αγοράς για το δέμα μου..Προφανώς θα είχε σταλεί πριν τους στείλω το email με τα αποδεικτικά.

Περιμένω να δω πότε θα ξεκολλήσει από το τελωνείο..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια βοήθεια αν μπορείτε. Πρόκειται για κινητό αξίας 50 ευρώ από Lightinthebox

Βρίσκεται κολημένο από τις 2/2 στο ΓΕΤΑ Αθήνας αφού έκανε ένα ταξιδάκι βόρειο Ελλάδα. Το δέμα πρέπει να παραδοθεί Ιωάννινα.

Να ανυσηχώ ? Αν πάρω τηλέφωνο να το αναζητήσω θα βγάλω άκρη ?

Ευχαριστώ

 

2/2/2018, 08:18:23 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/1/2018, 02:49:29 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))

25/1/2018, 18:01:44 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))

25/1/2018, 16:01:44 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

25/1/2018, 06:07:07 Μ.Δ.-Δ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

25/1/2018, 03:04:04 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ.-Δ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ)

25/1/2018, 00:51:10 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/1/2018, 17:41:58 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

24/1/2018, 10:02:12 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.ΚΟΖΑΝΗΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ))

24/1/2018, 08:02:12 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

24/1/2018, 00:35:46 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ[/size][/size]

23/1/2018, 20:06:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

23/1/2018, 00:19:49 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

23/1/2018, 18:06:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

20/1/2018, 00:07:15 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

19/1/2018, 13:46:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω τα φώτα σας γιατί θα τρελαθώ. Στις 8/1 έκανα 2 ξεχωριστές παραγγελίες κινητών (Xiaomi και τα δύο) μέσω PayPal και shipping method: Registered airmail. Το πρώτο κινητό,λοιπόν,έφτασε Ελλάδα στις 21/1. Σήμερα 13/2 μου βγάζει στο site εντοπισμού αντικειμένων των ΕΛΤΑ το ακόλουθο μήνυμα:

13/2/2018, 00:08:37 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

12/2/2018, 00:21:12 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και μου έδωσαν ενα email να στείλω το tracking number και μια απόδειξη αγοράς(έστειλα μια απόδειξη μέσω email που μου είχαν στείλει απο το geekbuying). To θέμα είναι απο δω και πέρα τι κάνω?! Αν μου υπερκοστολογήσουν το κινητό και μου ζητήσουν υψηλό φόρο(το κινητό έκανε 81€),γίνεται να κάνω refund μέσω PayPal ή απλά θα αναγκαστώ είτε να πληρώσω είτε να κλάψω τα λεφτά μου;

Link to comment
Share on other sites

[..] To θέμα είναι απο δω και πέρα τι κάνω?! Αν μου υπερκοστολογήσουν το κινητό και μου ζητήσουν υψηλό φόρο(το κινητό έκανε 81€),γίνεται να κάνω refund μέσω PayPal ή απλά θα αναγκαστώ είτε να πληρώσω είτε να κλάψω τα λεφτά μου;

Μέχρι στιγμής δεν έχει ακουστεί να έχουν αγνοήσει τα παραστατικά που τους έχει στείλει κόσμος - εκτός πια κι αν στείλουν τίποτα... κραυγαλέα πλαστό ή παραποιημένο.

Εκτός από το τιμολόγιο του μαγαζιού (που πιστεύω θα αρκέσει), μπορείς να τους στείλεις και ένα screenshot από την κίνησή σου του paypal, όπου θα φαίνεται η πληρωμή (και προφανώς θα συμφωνεί και με το τιμολόγιο).

Τέλος στην (όχι πιθανή, κατ' εμέ) περίπτωση που όντως στο υπερκοστολογήσουν, μπορείς πάντα να κάνεις αμφισβήτηση χρέωσης και -λογικά- θα δικαιωθείς, απλώς βέβαια θα πάρει πρόσθετο χρόνο.

Μην ανησυχείς πάντως, πιστεύω ότι τα πράγματα θα κυλήσουν ομαλά και θα παραλάβεις σύντομα και με τη νόμιμη / προβλεπόμενη επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω αύριο από το αεροδρόμιο μήπως επισπεύσω τη διαδικασία. Το έχει επιχειρήσει ποτέ κανεις;

 

edit: Στο mail που έστειλα στη ΓΕΤΑ να περιμένω απάντηση οτι εγκρίνεται ή θέλουν και κάποιο άλλο έγγραφο; ή απλά να κοιτάω το tracking?

Edited by Karaouzinho
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω αύριο από το αεροδρόμιο μήπως επισπεύσω τη διαδικασία. Το έχει επιχειρήσει ποτέ κανεις;

 

edit: Στο mail που έστειλα στη ΓΕΤΑ να περιμένω απάντηση οτι εγκρίνεται ή θέλουν και κάποιο άλλο έγγραφο; ή απλά να κοιτάω το tracking?

Τζαμπα θα πας.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κανένας από geekbuying με hk prioritie line; Είναι αξιόπιστο για αποφυγή τελωνείου; Γιατί έχω διαβάσει πολλά στραβά...
Link to comment
Share on other sites

2018-02-13 17:35

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2018-02-13 00:05

ATHENS AIRMAIL CENTER, ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS

 

2018-02-06 11:15

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

καλησπερα παιδες ξερει κανεις τι παιζει εδω ?

Link to comment
Share on other sites

από την πρώτη σελίδα και το πρώτο ποστ εδώ :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

"Arrival at inward office of exchange...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη."

 

edit:

εισαγωγή τελωνείου είναι το import customs, συμπεραίνω ότι μπήκε τελωνείο. αν υπάρχει κάποια χρέωση ή όχι θα το μάθεις στα επόμενα βήματα αν ζητηθεί απόδειξη ή αν έρθει ελεύθερο/με χρέωση.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Edited by NeOSL
Link to comment
Share on other sites

13/2/2018, 16:53:47 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/2/2018, 13:33:12 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

13/2/2018, 11:33:12 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

13/2/2018, 10:55:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/1/2018, 08:40:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/1/2018, 23:49:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Πως το βλέπετε, θα πληρωσω τελωνείο; Βλέπω πέρασε και απο ΓΕΤΑ. Το οτι πέρασε απο εκεί σε 2 ώρες λεει κατι, η δεν γλυτώνω το τελωνείο;

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

13/2/2018, 16:53:47 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/2/2018, 13:33:12 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

13/2/2018, 11:33:12 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

13/2/2018, 10:55:25 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

23/1/2018, 08:40:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/1/2018, 23:49:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

 

Πως το βλέπετε, θα πληρωσω τελωνείο; Βλέπω πέρασε και απο ΓΕΤΑ. Το οτι πέρασε απο εκεί σε 2 ώρες λεει κατι, η δεν γλυτώνω το τελωνείο;

 

Από τον χρόνο που παρέμεινε στο ΓΕΤΑ (και αυτό το 2ωρο είναι τυπικό μάλλον) κατά 95% δεν έχεις επιβάρυνση. Αλλά καλό είναι να αναφέρετε και την αξία του δέματος για να βγαίνει ένα πιο πλήρες συμπέρασμα, καθώς και τρόπο αποστολής...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Από τον χρόνο που παρέμεινε στο ΓΕΤΑ (και αυτό το 2ωρο είναι τυπικό μάλλον) κατά 95% δεν έχεις επιβάρυνση. Αλλά καλό είναι να αναφέρετε και την αξία του δέματος για να βγαίνει ένα πιο πλήρες συμπέρασμα, καθώς και τρόπο αποστολής...

Είναι κινητό, πραγματική αξία 255€, η αποστολή έγινε απο Σινγκαπούρη, με Singapore Post

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...