Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αποστολή από Gearbest το tracking των ΕΛΤΑ γράφει ότι απαιτείται τιμολόγιο η paypal. Έστειλα στο geta@elta-net.gr το τιμολόγιο που είχε η παραγγελιά μου (20 usd + 1 usd μεταφορικά). Είμαι εντάξει? Πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Θα το δεχτούν ? Θα πληρώσω κάτι επιπλέον? (μήπως "βγάζει μάτια) το invoice??? Edited by POUARO
Link to comment
Share on other sites

Για αποστολή από Gearbest το tracking των ΕΛΤΑ γράφει ότι απαιτείται τιμολόγιο η paypal. Έστειλα στο geta@elta-net.gr το τιμολόγιο που είχε η παραγγελιά μου (20 usd + 1 usd μεταφορικά). Είμαι εντάξει? Πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Θα το δεχτούν ? Θα πληρώσω κάτι επιπλέον? (μήπως "βγάζει μάτια) το invoice???

Εντάξει είσαι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είσαι.
Εντάξει θα είναι αν το τιμολόγιο γράφει την αληθινή τιμή χρέωσης. Αν αγόρασε κινητό των 100 και το τιμολόγιο γράφει 21, δεν πρόκειται να την γλυτώσει. Αν όμως το τιμολόγιο γράφει τη πραγματική τιμή αγοράς, στείλε τους και αποδεικτικό PayPal ή της κάρτας που χρησιμοποίησες και θα είσαι ΟΚ.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα είναι αν το τιμολόγιο γράφει την αληθινή τιμή χρέωσης. Αν αγόρασε κινητό των 100 και το τιμολόγιο γράφει 21, δεν πρόκειται να την γλυτώσει. Αν όμως το τιμολόγιο γράφει τη πραγματική τιμή αγοράς, στείλε τους και αποδεικτικό PayPal ή της κάρτας που χρησιμοποίησες και θα είσαι ΟΚ.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η πραγματικη τιμη ειναι 48 και δεν ειναι κινητο ειναι tv-box.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Έχω παραγγείλει 1)πιπάκια για ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά και 2)κασετίνα με εργαλεία για ηλεκτρονικό (κατσαβιδάκια, πένσα,…) σε 2 διαφορετικά δέματα. Στο 17TRACK μου βγάζει το εξής:

2018-02-15 11:30

ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2018-02-15 08:08

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (–> ATHENS SORTING CENTER)

 

2018-02-15 06:08

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), ITEM ARRIVED AT

 

2018-02-15 05:40

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2018-02-13 05:43

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

 

2018-02-01 14:18

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Γνωρίζει κάποιος να μου πει,

1)αν θα κολλήσει σε τελωνείο για κατάσχεση και σε ποια φάση είναι,

2)ή αν το ξεπέρασα τλκ το τελωνείο και θα το παραλάβω κανονικά;;;

 

Το ενα αξίας 5,7€ και το άλλο 17,02 με priority line από gearbest (Shipping method: Netherlands Post Registered DDP)

Ευχαριστώ!

 

Τελικά έτσι για την ιστορία, παρόλο που η παραγγελία είχε να κάνει με αξεσουάρ ηλεκτρονικού τσιγάρου, παρέλαβα κανονικά.

 

Μπήκα ξανά στο gearbest να δω το προϊόν, και από 1,5€ περίπου που είχαν τα μεταφορικά προς Ελλάδα, τα πήγαν στα 28€ για priority line!!!

Tα 2 δέματα μου ήρθαν την ίδια μέρα και μάλιστα επάνω ενώ είχαν πράσινο αυτοκόλλητο ότι πέρασαν από τελωνειακό έλεγχο (τελωνειακός ελεύθερα) και είναι okay, δεν ανέφερε κάποια ετικέτα το ΤΙ έχουν μέσα. Επίσης ενώ η αποθήκη αγοράς ήταν CHINA, τα πακέτα έγραφαν NL!

 

Απλά κωλόφαρδος!!!!

Edited by Papaioannou
Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικη τιμη ειναι 48 και δεν ειναι κινητο ειναι tv-box.

 

Τότε το πιθανότερο είναι να μην αποδεχθούν το τιμολόγιο του κινέζου, και να προχωρήσουν σε εκτελωνισμό με την τρέχουσα τιμή του αντικειμένου που θα βρούν μέσω ίντερνετ. Τα θέματα που πιθανόν θα αντιμετωπίσεις είναι δύο. Να το κοστολογήσουν με ακριβότερη τιμή από αυτή που το αγόρασες, και να καθυστερήσει αρκετά η διαδικασία του εκτελωνισμού. Άρα ή περιμένεις και ελπίζεις να αποδεχθούν το τιμολόγιο που τους έστειλες (δύσκολο μεν αλλά όχι αδύνατο), ή στη χειρότερη να το κοστολογήσουν στη τιμή που το αγόρασες (Θα πληρώσεις περίπου 26,50€) ή εναλλακτικά τους στέλνεις τη χρέωση του Paypal ή της κάρτας, και εξασφαλίζεις τον σύντομο εκτελωνισμό χωρίς επιπλέον πιθανές χρεώσεις.

It's up to you!

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Αν κάποιος ιδιώτης απο Τρίτη χώρα μου στείλει κάποιο ανταλλακτικό για το τηλεφωνο,οθονη συγκεκριμένα,το δέμα θα περάσει τελωνείο; Και αν ναι πως θα εκτελωνιστεί τη στιγμη που δε θα έχει απόδειξη και θα ειναι μεταχειρισμένο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, για όσους θα ήθελαν να μάθουν τι συνέβη τελικά και αφού κατάφερα σχεδόν αμέσως να μιλήσω με ΓΕΤΑ τηλεφωνικώς, το δέμα μου για άγνωστους λόγους θα πάει πίσω στην Κίνα !

 

Ιδού και η επίσημη απάντηση μέσω email :

 

 

 

Βγάλτε εσείς τα συμπεράσματά σας...

Φίλε μου, καταγγελία στην ΕΕΤΤ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Αν κάποιος ιδιώτης απο Τρίτη χώρα μου στείλει κάποιο ανταλλακτικό για το τηλεφωνο,οθονη συγκεκριμένα,το δέμα θα περάσει τελωνείο; Και αν ναι πως θα εκτελωνιστεί τη στιγμη που δε θα έχει απόδειξη και θα ειναι μεταχειρισμένο;

 

Το εκτιμούν οι ίδιοι και αν είναι πάνω από 22 ευρώ, ναι περνάει.

Απόδειξη δεν έχει έτσι κι αλλιώς η συντριπτικότατη πλειψηφία των πακέτων που εισάγονται.

Και το αν είναι μεταχειρισμένο δεν παίζει επίσης ρόλο.

Η εκτιμώμενη αξία παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καταγγελία στην ΕΕΤΤ!

 

Έγινε αν και δεν νομίζω να έχει κανένα αποτέλεσμα...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

23/2/2018, 08:35:13 Ε.Μ.Π. ΔΙΑΜ/ΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ)

23/2/2018, 07:37:13 Ε.Μ.Π. ΔΙΑΜ/ΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/2/2018, 06:40:06 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.))

23/2/2018, 01:12:35 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΠΕΙΡΑΙΑ (Κ.Κ.))

22/2/2018, 22:00:00 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

22/2/2018, 14:55:35 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/2/2018, 13:25:01 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

22/2/2018, 11:25:01 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

21/2/2018, 00:20:54 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

15/2/2018, 00:09:05 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

15/2/2018, 00:08:57 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

15/2/2018, 05:31:23 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/2/2018, 05:43:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

1/2/2018, 14:19:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Μπορεί να καταλάβει κανείς που βρίσκεται το πακέτο μου;

Είναι ένα xiaomi router κόστους 21,65€ και μου ζήτησαν απόδειξη payapal!!! Την έστειλα και περιμένω να δω τι θα γίνει...

Το Ε.Μ.Π. ΔΙΑΜ/ΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ τι είναι; Συνήθως πηγαίνει μ.δ. Πειραιά και μετά κ.κ. Πειραιά..

Edited by kokorets
Link to comment
Share on other sites

Έγινε αν και δεν νομίζω να έχει κανένα αποτέλεσμα...:wacko:

 

Σίγουρα, δεν πρόκειται να το φέρουνε πίσω, αλλά τουλάχιστον ευελπιστείς να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι (σε επίπεδο εταιρίας) για το συμβάν.

Link to comment
Share on other sites

Το εκτιμούν οι ίδιοι και αν είναι πάνω από 22 ευρώ, ναι περνάει.

Απόδειξη δεν έχει έτσι κι αλλιώς η συντριπτικότατη πλειψηφία των πακέτων που εισάγονται.

Και το αν είναι μεταχειρισμένο δεν παίζει επίσης ρόλο.

Η εκτιμώμενη αξία παίζει.

 

Ευχαριστω για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μεγάλη για να ελπίζει κανείς ότι θα περάσει χωρίς να την εξετάσουν, και όταν συμβεί αυτό, είναι επίσης μάλλον απίθανο να εκτιμήσουν την αξία της κάτω από τα €22 της ατέλειας, άρα θα έλεγα ότι το πιο πιθανό είναι να φορολογηθεί.

Προσωπικά δε θα το επιχειρούσα...

Link to comment
Share on other sites

Αγορά Xiaomi Note 4X

2/3/2018, 11:41:46 ΕΥΟΣΜΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)

2/3/2018, 11:41:22 ΕΥΟΣΜΟΥ ΑΡΝΗΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ

2/3/2018, 11:41:22 ΕΥΟΣΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΑΠΟ ΕΛΤΑ

2/3/2018, 09:32:29 ΕΥΟΣΜΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/3/2018, 01:04:54 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΕΥΟΣΜΟΥ)

1/3/2018, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/3/2018, 01:14:16 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/2/2018, 18:56:43 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

28/2/2018, 09:58:10 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

28/2/2018, 07:58:10 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

28/2/2018, 02:16:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

27/2/2018, 20:22:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

27/2/2018, 00:20:07 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

27/2/2018, 18:22:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

22/2/2018, 00:10:34 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

21/2/2018, 00:20:39 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

21/2/2018, 15:29:45 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

17/2/2018, 13:57:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Μετά από αποστολή του Τιμολογίου στο Geta@elta.gr

Ήρθε στο Ταχυδρομείο 57,26ε Κόστος πως το βγάλαν αυτό δεν ξέρω

ένα είναι το θέμα ποτέ ξανά ακριβά αντικείμενα πάνω από 50Ε

Πλέον βρίσκεις και σφραγισμένα.Το κράτος στο μεγαλείο του άμα έβαζε 30ε να πληρώσω ο Κινέζος με είπε θα με δώσει τα μισά

αλλά όταν πάει 57,26Ε το κράτος δεν παίρνει φράγκο και απλά νομίζουν ότι κάτι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά Xiaomi Note 4X

 

Μετά από αποστολή του Τιμολογίου στο Geta@elta.gr

Ήρθε στο Ταχυδρομείο 57,26ε Κόστος πως το βγάλαν αυτό δεν ξέρω

ένα είναι το θέμα ποτέ ξανά ακριβά αντικείμενα πάνω από 50Ε

Πλέον βρίσκεις και σφραγισμένα.Το κράτος στο μεγαλείο του άμα έβαζε 30ε να πληρώσω ο Κινέζος με είπε θα με δώσει τα μισά

αλλά όταν πάει 57,26Ε το κράτος δεν παίρνει φράγκο και απλά νομίζουν ότι κάτι κάνουν.

Δε μας έγραψες όμως, πόσο κάνει το κινητό εδώ,πόσο πλήρωσες στον Κινέζο, και πόσο σου στοίχισε εσένα τελικά με το Τελωνείο μαζί.Γιατί αν η τιμή ήταν κοντά στην εδώ τιμή,ήταν λάθος σου η αγορά.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά Xiaomi Note 4X

2/3/2018, 11:41:46 ΕΥΟΣΜΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)

2/3/2018, 11:41:22 ΕΥΟΣΜΟΥ ΑΡΝΗΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ

2/3/2018, 11:41:22 ΕΥΟΣΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΑΠΟ ΕΛΤΑ

2/3/2018, 09:32:29 ΕΥΟΣΜΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/3/2018, 01:04:54 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΕΥΟΣΜΟΥ)

1/3/2018, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

1/3/2018, 01:14:16 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

28/2/2018, 18:56:43 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

28/2/2018, 09:58:10 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

28/2/2018, 07:58:10 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

28/2/2018, 02:16:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

27/2/2018, 20:22:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

27/2/2018, 00:20:07 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

27/2/2018, 18:22:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

22/2/2018, 00:10:34 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

21/2/2018, 00:20:39 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

21/2/2018, 15:29:45 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

17/2/2018, 13:57:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Μετά από αποστολή του Τιμολογίου στο Geta@elta.gr

Ήρθε στο Ταχυδρομείο 57,26ε Κόστος πως το βγάλαν αυτό δεν ξέρω

ένα είναι το θέμα ποτέ ξανά ακριβά αντικείμενα πάνω από 50Ε

Πλέον βρίσκεις και σφραγισμένα.Το κράτος στο μεγαλείο του άμα έβαζε 30ε να πληρώσω ο Κινέζος με είπε θα με δώσει τα μισά

αλλά όταν πάει 57,26Ε το κράτος δεν παίρνει φράγκο και απλά νομίζουν ότι κάτι κάνουν.

 

Λογικά στο αξιολόγησαν 176€, δηλαδή: 15€+24%*176€

Στο κράτος δεν μπορώ να αναθέσω μεγάλη ευθύνη, το ΦΠΑ θέλουν. Τα τέλη εκτελωνισμού είναι γνωστά από πριν.

 

edit: Σκέφτομαι ότι εάν το κοστολόγησαν πάνω από 150€, επιβάλλονται και δασμοί, οπότε είναι λίγο πιο σύνθετο...

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια,ας υποθέσουμε ότι έρχεται κάτι στο Τελωνείο και κάνει κανονικά 25€.Θα του βάλουν κάποιο τάλληρο για ΦΠΑ και καπέλλο 15€,σύνολο 20€;Δηλαδή ~80% φόρους; Τρελό δεν είναι;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια,ας υποθέσουμε ότι έρχεται κάτι στο Τελωνείο και κάνει κανονικά 25€.Θα του βάλουν κάποιο τάλληρο για ΦΠΑ και καπέλλο 15€,σύνολο 20€;Δηλαδή ~80% φόρους; Τρελό δεν είναι;

 

Φυσιολογικότατο.

Κι ένα dvd των 30 ευρώ αν πας για φτιάξιμο θα σου πάρει ο τεχνικός περισσότερο από όσο κοστίζει.

Το 15άρι δεν είναι φόρος. Είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή, όπως του τεχνικού στο πιο πάνω παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατο.

Κι ένα dvd των 30 ευρώ αν πας για φτιάξιμο θα σου πάρει ο τεχνικός περισσότερο από όσο κοστίζει.

Το 15άρι δεν είναι φόρος. Είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή, όπως του τεχνικού στο πιο πάνω παράδειγμα.

Και δηλαδή συμπληρώνουν ολόκληρη διασάφηση,(ξέρω απ' αυτά γιατί στο Στρατό πήγαινα στο Τελωνείο και έφερνα κάποια πράγματα για το Στρατόπεδο), για την αγορά ενός τηλεφώνου,ή άλλου μεμονωμένου αντικειμένου απ' έξω;Μιλάμε για μεγάλη τρέλα.Αμα το δείτε το χαρτί της διασάφησης θα πηδήξετε από κανα μπαλκόνι.

Το μόνο που τη δικαιολογεί,είναι η πληρωμή των διορισμένων υπαλλήλων εκεί.

Και μία ιστορία από εκείνη την εποχή που έιναι προ Χριστού,δεκαετίες δηλαδή πίσω.

Στο Τελωνείο έμαθα ότι ο μικρότερος χρόνος στη Φύση είναι αυτός που μεσολαβεί από τη στιγμή που άνοιγε ο τελώνης το περιβόητο συρτάρι,μέχρι τη στιγμή που θα έριχνε μέσα σ' αυτό ο εκτελωνιστής,ο ιδιώτης εκπρόσωπος του εισαγωγέα δηλαδή, το...γρηγορόσημο.Μιλάμε για πολλά λεφτά κονόμι οι τελώνες τότε.Τα οποία και βέβαια μοιραζόντουσαν όλοι μαζί.Τωρα έχει κοπεί η τόσο μεγάλη μάσα,αν γίνεται και σήμερα,γιατί εγώ γράφω μόνον γ' αυτά που έβλεπα,επειδή είμαστε στην ΕΕ,και ετσι έχει μειωθεί ο τζίρος των Τελωνείων.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδή συμπληρώνουν ολόκληρη διασάφηση,(ξέρω απ' αυτά γιατί στο Στρατό πήγαινα στο Τελωνείο και έφερνα κάποια πράγματα για το Στρατόπαιδο), για την αγορά ενός τηλεφώνου,ή άλλου μεμονωμένου αντικειμένου απ' έξω;Μιλάμε για μεγάλη τρέλα.Αμα το δείτε το χαρτί της διασάφησης θα πηδήξετε από κανα μπαλκόνι.

Το μόνο που τη δικαιολογεί,είναι η πληρωμή των διορισμένων υπαλλήλων εκεί.

Και μία ιστορία από εκείνη την εποχή που έιναι προ Χριστού,δεκαετίες δηλαδή πίσω.

Στο Τελωνείο έμαθα ότι ο μικρότερος χρόνος στη Φύση είναι αυτός που μεσολαβεί από τη στιγμή που άνοιγε ο τελώνης το περιβόητο συρτάρι,μέχρι τη στιγμή που θα έριχνε μέσα σ' αυτό ο εκτελωνιστής,ο ιδιώτης εκπρόσωπος του εισαγωγέα δηλαδή, το...γρηγορόσημο.Μιλάμε για πολλά λεφτά κονόμι οι τελώνες τότε.Τα οποία και βέβαια μοιραζόντουσαν όλοι μαζί.Τωρα έχει κοπεί η τόσο μεγάλη μάσα,αν γίνεται και σήμερα,γιατί εγώ γράφω μόνον γ' αυτά που έβλεπα,επειδή είμαστε στην ΕΕ,και ετσι έχει μειωθεί ο τζίρος των Τελωνείων.

 

Να γίνεις τελώνης τότε να τρελαθείς στο χρήμα.

Κι ο τεχνικός μπορεί να σου καθαρίσει το laser και να σου το έχει έτοιμο σε 10 λεπτά και να σου πάρει το 30άρι.

Και θα το δώσεις και θα πεις κι ευχαριστώ.

Δεν είναι σωστό να κρίνεις άλλα επαγγέλματα.

Link to comment
Share on other sites

Να γίνεις τελώνης τότε να τρελαθείς στο χρήμα.

Κι ο τεχνικός μπορεί να σου καθαρίσει το laser και να σου το έχει έτοιμο σε 10 λεπτά και να σου πάρει το 30άρι.

Και θα το δώσεις και θα πεις κι ευχαριστώ.

Δεν είναι σωστό να κρίνεις άλλα επαγγέλματα.

Δεν κατάλαβες,δεν κρίνω,αναφέρω απλώς αυτά που έβλεπα.Απαγορεύεται τώρα και η απλή αναφορά γεγονότων;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Moυ έστειλαν από το Τελωνείο μήνυμα ότι το δέμα μου εκτελωνίστηκε βάσει των δικαιολογητικών που προσεκόμισα.Τι να σημαίνει άραγε αυτό,το έχει αντιμετωπίσει άλλος;:confused:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...