Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή προφανώς είμαι πολύ άτυχος,περνάει και το δεύτερο κινητό εκτελωνισμό (geekbuying μαμιέσαι) ξέρουμε πόσο θα είναι ο δασμός και ο φόρος; Το κινητό το πήρα 162,εδώ κάνει γύρω στα 200.

 

Φίλε δεν είσαι άτυχος, αδιάβαστος είσαι. Θα πληρώσεις αυτή τη φορά αλλά αν θέλεις να μην ξανασυμβεί σου συνιστώ να μελετήσεις τους τρόπους αγοράς από Κίνα με προπληρωμένο το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια βοήθεια αν μπορείτε. Πρόκειται για κινητό αξίας 50 ευρώ από Lightinthebox

Βρίσκεται κολημένο από τις 2/2 στο ΓΕΤΑ Αθήνας αφού έκανε ένα ταξιδάκι βόρειο Ελλάδα. Το δέμα πρέπει να παραδοθεί Ιωάννινα.

Να ανυσηχώ ? Αν πάρω τηλέφωνο να το αναζητήσω θα βγάλω άκρη ?

Ευχαριστώ

 

2/2/2018, 08:18:23 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/1/2018, 02:49:29 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))

25/1/2018, 18:01:44 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))

25/1/2018, 16:01:44 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

25/1/2018, 06:07:07 Μ.Δ.-Δ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

25/1/2018, 03:04:04 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ.-Δ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ)

25/1/2018, 00:51:10 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/1/2018, 17:41:58 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

24/1/2018, 10:02:12 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.ΚΟΖΑΝΗΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ))

24/1/2018, 08:02:12 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

24/1/2018, 00:35:46 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ[/size][/size]

23/1/2018, 20:06:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

23/1/2018, 00:19:49 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

23/1/2018, 18:06:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

20/1/2018, 00:07:15 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

19/1/2018, 13:46:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Αυτό ρε παιδιά με το προπληρωμενο τέλος ποτέ δεν το κατάλαβα. το θέμα είναι να μπορούμε να γλιτώνουμε εντελώς τα τελωνεία. Αλλιώς αν είναι να τα προπληρωνουμε στους Κινέζους, είναι σαν να λέμε, αα δεν θέλω να τα δώσω στο ελληνικό κράτος ας τα πάρουν οι Κινέζοι.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος εμπειρια σχετικα με το "Import Tax & VAT Insurance " του dealextreme;

 

υποτιθεται αν πληρωσω αυτο το insurance, θα μου επιστραφει ενα ποσο απο το dealextreme αν τυχον φαω τελωνειο;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια απο banggood η μεθοδος αποστολης Priority Air Mail ειναι οκ ? δεν περναει τελωνειο?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια βοήθεια αν μπορείτε. Πρόκειται για κινητό αξίας 50 ευρώ από Lightinthebox

Βρίσκεται κολημένο από τις 2/2 στο ΓΕΤΑ Αθήνας αφού έκανε ένα ταξιδάκι βόρειο Ελλάδα. Το δέμα πρέπει να παραδοθεί Ιωάννινα.

Να ανυσηχώ ? Αν πάρω τηλέφωνο να το αναζητήσω θα βγάλω άκρη ?

Ευχαριστώ

 

2/2/2018, 08:18:23 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

27/1/2018, 02:49:29 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))

25/1/2018, 18:01:44 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.))

25/1/2018, 16:01:44 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

25/1/2018, 06:07:07 Μ.Δ.-Δ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

25/1/2018, 03:04:04 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ.-Δ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ)

25/1/2018, 00:51:10 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/1/2018, 17:41:58 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

24/1/2018, 10:02:12 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.ΚΟΖΑΝΗΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ))

24/1/2018, 08:02:12 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

24/1/2018, 00:35:46 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ[/size][/size]

23/1/2018, 20:06:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

23/1/2018, 00:19:49 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

23/1/2018, 18:06:41 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

20/1/2018, 00:07:15 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

19/1/2018, 13:46:37 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Τελικά, για όσους θα ήθελαν να μάθουν τι συνέβη τελικά και αφού κατάφερα σχεδόν αμέσως να μιλήσω με ΓΕΤΑ τηλεφωνικώς, το δέμα μου για άγνωστους λόγους θα πάει πίσω στην Κίνα !

 

Ιδού και η επίσημη απάντηση μέσω email :

 

Καλημέρα σας,

 

Δυστυχώς το δέμα σας μπερδεύτηκε μέσω των διανομών των ΕΛΤΑ και επιστράφηκε πίσω στο Αεροδρόμιο. Η πορεία του δέματος από αυτοματοποιημένες διαδικασίες θα είναι να επιστραφεί στον αποστολέα. Για να προωθηθεί το δέμα σε εσάς θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον αποστολέα εκ νέου. Λυπούμαστε για την αναστάτωση.

 

Ι.Δ.

Υπηρεσία Εκτελωνισμού

Ελληνικά Ταχυδρομεία

 

Βγάλτε εσείς τα συμπεράσματά σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, θέλω να αγοράσω κινητό από geekbuying. Με ποια μέθοδο μπορώ να αποφύγω τελωνείο; Διάβασα το θέμα πιο πίσω αλλά αυτά αλλάζουν συχνά.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Περίμενα 2 δέματα,και ήλθαν σήμερα και τα δύο.Διαβάζω λοιπόν τα εξής στο 17track.

Για το πρώτο:

 

2018-02-23 08:29

 

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

2018-02-23 06:29

 

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), ITEM ARRIVED AT

2018-02-23 06:27

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-02-11 11:03

 

MALAYSIA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Και για το δεύτερο:

 

2018-02-23 06:22

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-02-23 00:10

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

2018-02-23 00:10

 

ATHENS AIRMAIL CENTER, ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS

2018-02-11 11:02

 

MALAYSIA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Ποιά είναι τα προγνωστικά;:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα προγνωστικά;:)

Το πρώτο φαίνεται να πέρασε... ασάλιωτο.

 

Για το δεύτερο, ετοιμάσου για κοστουμάκι (μιας και στο γράφουν κιόλας, δηλαδή, ξεκίνα να τους στέλνεις σιγά σιγά τα παραστατικά -τιμολόγιο του πωλητή, αν έχεις, κίνηση του paypal, κίνηση της πιστωτικής σου- για να προχωρήσει ο εκτελωνισμός).

 

 

Σημείωση:

Μου άρεσε το: ATHENS AIRMAIL CENTER, AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

(προφανώς φάγανε το... "PUR"!)

Άντε τώρα να βρεις απόδειξη ότι κάποιος... κυνήγησε το πακέτο σου!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο φαίνεται να πέρασε... ασάλιωτο.

 

Για το δεύτερο, ετοιμάσου για κοστουμάκι (μιας και στο γράφουν κιόλας, δηλαδή, ξεκίνα να τους στέλνεις σιγά σιγά τα παραστατικά -τιμολόγιο του πωλητή, αν έχεις, κίνηση του paypal, κίνηση της πιστωτικής σου- για να προχωρήσει ο εκτελωνισμός).

 

 

Σημείωση:

Μου άρεσε το: ATHENS AIRMAIL CENTER, AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

(προφανώς φάγανε το... "PUR"!)

Άντε τώρα να βρεις απόδειξη ότι κάποιος... κυνήγησε το πακέτο σου!!! :lol:

Εχω την απόδειξη του PayPal για $15.00.Κίνηση κάρτας δεν ζητάνε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφια μου εχω κανει παραγγελεια απο gearbest priority line NL post και ειναι δυο πακετα αλλα κανονικα ενα,απλα τα χωρισανε σε δυο,και μου κολλησε τελωνειο και χθες μου ζητησαν να στειλω αποδειξη αγορας και στους εστειλα,500 ευρω ειναι συνολικα αυτα,πειτε μου σας παρακαλω οτι δεν θα φαω τελωνειο γιατι θα τρελαθω...και μαζευα αυτα τα λεφτα 6 μηνες ρε αδερφια,απλα διαφωτιστε με...
Link to comment
Share on other sites

Αδερφια μου εχω κανει παραγγελεια απο gearbest priority line NL post και ειναι δυο πακετα αλλα κανονικα ενα,απλα τα χωρισανε σε δυο,και μου κολλησε τελωνειο και χθες μου ζητησαν να στειλω αποδειξη αγορας και στους εστειλα,500 ευρω ειναι συνολικα αυτα,πειτε μου σας παρακαλω οτι δεν θα φαω τελωνειο γιατι θα τρελαθω...και μαζευα αυτα τα λεφτα 6 μηνες ρε αδερφια,απλα διαφωτιστε με...

 

Φιλε....γιου φακιτ...........πιο απλα δεν παει.........θα σε σκισουν.........:cry:

Εδω για 80 ευρο αξιας προιον,πληρωσα 34 σημερα......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Θα επικοινωνήσεις με gearbest να σου δώσουν τα χρήματα που θα πληρώσεις στο τελωνείο.. δεν ξέρω αν μπορείς να τα πάρεις πρώτα από τους Κινέζους και μετά να πληρώσεις τελωνείο ή θα πρέπει να τα πληρώσεις το τελωνείο και μετά να στα δώσουν οι Κινέζοι.μετα..

 

Edit: δες εδώ

https://gearbestgreece.com/

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Αντικειμένου : ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάτι από τα παραπάνω, καθώς το αντικείμενο δεν αποτελεί αγορά (το κέρδισα σε διαγωνισμό & μου το απέστειλαν δωρεάν με δικά του έξοδα, από Αμερική). Το ότι δεν πλήρωσα για το αντικείμενο, δεν σημαίνει ότι δεν έχει αξία, και δεν πρέπει να εκτελωνιστεί. Απλά δεν έχω παραστατικά που να αποδεικνύουν την αξία του.

 

Τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?

 

1)Να στείλω email στο geta και να τους ενημερώσω ότι δεν διαθέτω κάποιο παραστατικό?

 

2)Να τους ζητήσω να κάνουν εκτίμηση αυτοί του αντικειμένου?

 

3) Σε περίπτωση που δεν στείλω κάποιο παραστατικό (για τον λόγο ότι δεν έχω), τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση? Ανοίγουν το πακέτο και κάνουν εκτίμηση της τιμής του αντικειμένου αυτοί, η το αντικείμενο επιστρέφετε πίσω στον αποστολέα?

 

4) μετά από λίγες μέρες συνήθως έρχεται ειδοποιητήριο σπίτι ότι έχει φτάσει ένα δέμα με tracking number xxx, και ότι θα πρέπει να στείλω παραστατικά μέσα σε 10 μέρες? Τι κάνω τότε, το αγνοώ και αυτό? Τι γίνετε εάν περάσουν οι 10 μέρες και δεν λάβουν παραστατικά?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων

Edited by SLAYER
Link to comment
Share on other sites

στην θέση σου δύο πράγματα θα έκανα.

είτε θα τους έστελνα screenshot με εμφανή κάποια στοιχεία σου στα αποτελέσματα του διαγωνισμού ώστε να δουν ότι το κέρδισες και δεν πλήρωσες κάτι,

είτε θα επικοινωνούσα με τον αποστολέα για ενημέρωση ότι έχει κολλήσει στα customs της χώρας μου και ζητείται ένα receipt/invoice. σίγουρα θα έχουν βρεθεί κι άλλοι νικητές σε διαγωνισμούς τους σε αντίστοιχη θέση, δεν είναι μόνο στην Ελλάδα το πρόβλημα με τα τελωνεία.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

στην θέση σου δύο πράγματα θα έκανα.

είτε θα τους έστελνα screenshot με εμφανή κάποια στοιχεία σου στα αποτελέσματα του διαγωνισμού ώστε να δουν ότι το κέρδισες και δεν πλήρωσες κάτι,

είτε θα επικοινωνούσα με τον αποστολέα για ενημέρωση ότι έχει κολλήσει στα customs της χώρας μου και ζητείται ένα receipt/invoice. σίγουρα θα έχουν βρεθεί κι άλλοι νικητές σε διαγωνισμούς τους σε αντίστοιχη θέση, δεν είναι μόνο στην Ελλάδα το πρόβλημα με τα τελωνεία.

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το screenshot δεν νομίζω να το δεχτούν. Αμά πχ. γινόταν μία κλήρωση εδώ στο myphone, και κέρδιζα, άντε να αποδείξω ότι είμαι ο χρήστης “SLAYER”. Σε αυτές τις περιπτώσεις, ανακοινώνεται δημόσια το username αυτού που κέρδισε το δώρο, και στην συνέχεια στέλνεις PM τα στοιχεία αποστολής.

 

Τo ξέρω, μπέρδεμα, άντε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας... LOL

 

Και να επικοινωνήσω με τον αποστολέα, δεν μπορεί να μου παρέχει απόδειξη για κάτι το οποίο δεν πλήρωσα (δεν είναι μαγαζί, ιδιώτης είναι που έκανε κλήρωση… δεν πουλάει εμπόρευμα)

 

Το κυριότερο θέμα είναι το εξής: Άμα αγνοήσω την ειδοποίηση για αποστολή παραστατικού, τι γίνετε? Επιστρέφει το δέμα πίσω στον αποστολέα ύστερα από 10 μέρες, ή το ανοίγουν και αξιολογούν?

 

Κάποιος χρήστης ο οποίος δεν έστειλε παραστατικά, μπορεί να απαντήσει τι γίνετε?

 

ΟΚ ήμουν άτυχος & κόλλησε το δέμα στο τελώνιο. θα πληρώσω κάποιο “κουστούμι” λογικά, απλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

 

Και κλασικά στα τηλέφωνα στο τελώνιο (στο γετα) δεν μπορώ να πιάσω γραμμή για να ρωτήσω . :(

 

σίγουρα θα έχουν βρεθεί κι άλλοι νικητές σε διαγωνισμούς τους σε αντίστοιχη θέση, δεν είναι μόνο στην Ελλάδα το πρόβλημα με τα τελωνεία.

 

Το γεγονός ότι δεν πλήρωσα για το αντικείμενο, δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάποια αξία. Τα αντικείμενα θα πρέπει να εκτελωνίζονται σύμφωνα με την αξία τους και όχι με το ποσό που πλήρωσα (ή δεν πλήρωσα) εγώ

Edited by SLAYER
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα στο chat με banggood, ρώτησα διαλέγοντας priority direct mail αν πληρώνω τελωνειακούς φόρους, μου είπε όχι, δεν έχει συμβεί αυτό ακόμη. Ρώτησα αν συμβεί πληρώνετε refund τους φόρους; μου είπε ναι. Να θεωρήσω την κουβέντα αξιόπιστη; Κάποιος που έχει παραγγείλει έτσι μπορεί να το επιβεβαιώσει;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα στο chat με banggood, ρώτησα διαλέγοντας priority direct mail αν πληρώνω τελωνειακούς φόρους, μου είπε όχι, δεν έχει συμβεί αυτό ακόμη. Ρώτησα αν συμβεί πληρώνετε refund τους φόρους; μου είπε ναι. Να θεωρήσω την κουβέντα αξιόπιστη; Κάποιος που έχει παραγγείλει έτσι μπορεί να το επιβεβαιώσει;
Ναι. Έχω παραγγείλει 5 φορες με αυτον τον τροπο.

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

TCe
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Έχω παραγγείλει 5 φορες με αυτον τον τροπο.

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, προχώρησα λοιπόν κι εγώ στην παραγγελία.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα στο chat με banggood, ρώτησα διαλέγοντας priority direct mail αν πληρώνω τελωνειακούς φόρους, μου είπε όχι, δεν έχει συμβεί αυτό ακόμη. Ρώτησα αν συμβεί πληρώνετε refund τους φόρους; μου είπε ναι. Να θεωρήσω την κουβέντα αξιόπιστη; Κάποιος που έχει παραγγείλει έτσι μπορεί να το επιβεβαιώσει;

Το κομμάτι για το αν είναι (στην πράξη) ασφαλές / αν έχει γίνει μέχρι τώρα στραβή, το δέχεσαι όντως - έτσι έχουν τα πράγματα.

Το ότι σου είπε μία/ένας από τους υπαλλήλους που απαντούν στο chat ότι θα αποζημιώσουν σε περίπτωση στραβής θα το άκουγα με μεγάλη επιφύλαξη (από οποιοδήποτε μαγαζί κι αν προερχόταν, όχι μόνο το συγκεκριμένο, που άλλωστε έχει συνολικά πολύ καλή φήμη αξιοπιστίας)...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

θέλω να αγοράσω το παρακάτω προϊόν και θα ήθελα την γνώμη σου στο αν θα περάσει τελωνείο η όχι.

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.it%2Fulk%2Fitm%2F183017570004

Αν δεν κάνω λάθος είναι από Αγγλία uk?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, προχώρησα λοιπόν κι εγώ στην παραγγελία.

Κοίτα,πάντα υπάρχει το ρίσκο,συμβόλαιο δεν πρόκειται να σου υπογράψει κανείς.Και γω περιμένω το κουστούμι τώρα,αλλά δεν ήταν με priority.Δεν γινόταν λόγω αγοράς από άλλο μαγαζί,οπότε ετοιμάζομαι να τα σκάσω.:worry:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το κομμάτι για το αν είναι (στην πράξη) ασφαλές / αν έχει γίνει μέχρι τώρα στραβή, το δέχεσαι όντως - έτσι έχουν τα πράγματα.

Το ότι σου είπε μία/ένας από τους υπαλλήλους που απαντούν στο chat ότι θα αποζημιώσουν σε περίπτωση στραβής θα το άκουγα με μεγάλη επιφύλαξη (από οποιοδήποτε μαγαζί κι αν προερχόταν, όχι μόνο το συγκεκριμένο, που άλλωστε έχει συνολικά πολύ καλή φήμη αξιοπιστίας)...

 

Κοίτα,πάντα υπάρχει το ρίσκο,συμβόλαιο δεν πρόκειται να σου υπογράψει κανείς.Και γω περιμένω το κουστούμι τώρα,αλλά δεν ήταν με priority.Δεν γινόταν λόγω αγοράς από άλλο μαγαζί,οπότε ετοιμάζομαι να τα σκάσω.:worry:

 

Συμφωνώ και με τους 2, πάντως τον υπάλληλο τον προϊδέασα ότι σε περίπτωση που γίνει η στραβή θα χρησιμοποιήσω τη συνομιλία μας. Αν και προσπάθησα να καβατζωθώ όσο μπορώ με τη συζήτηση στο chat είμαι προετοιμασμένος για το χειρότερο σενάριο. Σε κάθε περίπτωση το κινητό ως συσκευή και χαρακτηριστικά (ulefone power 3s) είναι καλύτερη επιλογή στα λεφτά του + ακόμη και τελωνείο από αυτά που κυκλοφορούν σε αυτές τις τιμές εδώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

θέλω να αγοράσω το παρακάτω προϊόν και θα ήθελα την γνώμη σου στο αν θα περάσει τελωνείο η όχι.

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.it%2Fulk%2Fitm%2F183017570004

Αν δεν κάνω λάθος είναι από Αγγλία uk?

Ευχαριστώ.

Η σελίδα του προϊόντος λέει London, UK, το οποίο θα μπορούσε τελικά να είναι και μούφα (την έχω πατήσει, λένε UK και στελνουν από Κίνα!), αλλά και η σελίδα με τα περί αποστολής λέει το ίδιο, οπότε φαίνεται μάλλον να είναι οκ (αν και τα μεταφορικά, €5, είναι ύποπτα χαμηλά για UK - κάτι συνεχίζει να μου μυρίζει εδώ...).

Αν πάντως είναι όντως εκεί, τότε δεν τίθεται θέμα τελωνείου.

Καλή αγορά, παρεμπιπτόντως - σε αυτά τα λεφτά παίζουν συνήθως παλιές μονάδες με Windows CE, ενώ αυτό, αν βλέπω καλά, έχει Android!

Μήπως ξέρουμε πως μπορούμε να παραγγείλουμε από light in the box χωρίς να περάσει τελωνειο?

Μέχρι στιγμής η μόνη επιλογή για LightInTheBox φαίνεται να είναι η υπόσχεσή τους να καλύψουν τα έξοδα του τελωνείου, αν το προϊόν σταματήσει εκεί - το οποίο όμως δε σε γλυτώνει και από την πιθανή(ότατη) καθυστέρηση του τελωνείου...

 

[..]Σε κάθε περίπτωση το κινητό ως συσκευή και χαρακτηριστικά (ulefone power 3s) είναι καλύτερη επιλογή στα λεφτά του + ακόμη και τελωνείο από αυτά που κυκλοφορούν σε αυτές τις τιμές εδώ.

Όντως, στην τιμή προπαραγγελίας είναι εξαιρετική αγορά...!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...