Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Μου ήρθε αυτό το μήνυμα σήμερα. Μπορεί να μου πει κάποιος τι σημαίνει? http://https://itemsearch.elta.gr/el-GR/Query/Direct/CP066101375TH#searchResults

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λάθος σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μου ήρθε αυτό το μήνυμα σήμερα. Μπορεί να μου πει κάποιος τι σημαίνει? http://https://itemsearch.elta.gr/el-GR/Query/Direct/CP066101375TH#searchResults

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λάθος σορρυ

 

Βγήκε από τελωνείο και προχωράει κανονικά προς το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το "σταμάτησε" ένα δέμα με προέλευση από ΕΕ και άλλο "χρεώθηκε" έξοδα εκτελωνισμού.

Άλλωστε, η διαδικασία της λεγόμενης τριγωνικής μεθόδου είναι τέτοια ώστε, όταν το δέμα φτάσει στη χώρα εισόδου στην ΕΕ, αλλάζει η συσκευασία του και φαίνεται μόνον η χώρα της ΕΕ ως χώρα προέλευσης.

Ειδικά, όσα δέματα διακινούνται με το Γερμανικό ταχυδρομείο από Κίνα, δεν εισέρχονται καθόλου στο αεροδρόμιο Αθηνών αλλά πηγαίνουν κατευθείαν στις αποθήκες της DHL στο Κορωπί.

 

Σε δεκαδες δεματακια,μεχρι και μπαταριες,σε κανενα δεν πληρωσα ποτε ουτε δεκαρακι τσακιστο με nl,μα ποτε!Απο τα γνωστα καταστηματα.

Ορθα τα γραφεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σε δεκαδες δεματακια,μεχρι και μπαταριες,σε κανενα δεν πληρωσα ποτε ουτε δεκαρακι τσακιστο με nl,μα ποτε!Απο τα γνωστα καταστηματα.

Ορθα τα γραφεις.

 

Ki εγώ ήθελα να πάρω κάτι ακριβούτσικο,αλλά διαβάζοντας τα τελευταία ποστ, σταμάτησα, και περιμένω «να κατακάτσει ο κουρνιαχτός,για να φανεί τ’ ασκέρι»...:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ki εγώ ήθελα να πάρω κάτι ακριβούτσικο,αλλά διαβάζοντας τα τελευταία ποστ, σταμάτησα, και περιμένω «να κατακάτσει ο κουρνιαχτός,για να φανεί τ’ ασκέρι»...:)

 

Εάν βρίσκεις αυτό που θέλεις στο Banggood και το στέλνει με τριγωνική, προχώρα στην παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Εάν βρίσκεις αυτό που θέλεις στο Banggood και το στέλνει με τριγωνική, προχώρα στην παραγγελία.

 

Εννοειται........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω μια κάμερα οπισθοπορείας με οθόνη, με την τώρα ισοτιμία του Revolut στα 26,70$=22,31€ (έχει και πιο οικονομική που βγαίνει στα 21,70€) από Κίνα, όταν μετά από 3ς μήνες μου ζητήσουν παραστατικά που σίγουρα θα ζητήσουν λέτε να με βάλουν να πληρώσω τελωνείο; Ιδιος αν αλλάξει η ισοτιμία.. Τα λεφτά τα έχω είδη σε $ από πριν καμιά βδομάδα που ήταν στα ίδια περίπου η ισοτιμία.

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω μια κάμερα οπισθοπορείας με οθόνη, με την τώρα ισοτιμία του Revolut στα 26,70$=22,31€ (έχει και πιο οικονομική που βγαίνει στα 21,70€) από Κίνα, όταν μετά από 3ς μήνες μου ζητήσουν παραστατικά που σίγουρα θα ζητήσουν λέτε να με βάλουν να πληρώσω τελωνείο; Ιδιος αν αλλάξει η ισοτιμία.. Τα λεφτά τα έχω είδη σε $ από πριν καμιά βδομάδα που ήταν στα ίδια περίπου η ισοτιμία.

 

 

Το τελωνείο δεν λειτουργεί με τι;ς τρέχουσες τραπεζικές και μη τιμές συναλλάγματος, αλλά με εκείνες που του στέλνει κάθε μήνα (γύρω στις 25) η αρμόδια υπηρεσία του Υπ. Οικονομικών και ισχύουν για 1 μήνα.

Επομένως, δεν μπορείς να γνωρίζεις από τώρα την αξία του $ που θα χρησιμοποιήσει το τελωνείο μετά από 2, 3 κλπ μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο δεν λειτουργεί με τι;ς τρέχουσες τραπεζικές και μη τιμές συναλλάγματος, αλλά με εκείνες που του στέλνει κάθε μήνα (γύρω στις 25) η αρμόδια υπηρεσία του Υπ. Οικονομικών και ισχύουν για 1 μήνα.

 

Επομένως, δεν μπορείς να γνωρίζεις από τώρα την αξία του $ που θα χρησιμοποιήσει το τελωνείο μετά από 2, 3 κλπ μήνες.

Αυτό το γνωρίζω, σκεφτόμουν να βγάλω και ένα screenshot με την τώρα ισοτιμία..

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζω, σκεφτόμουν να βγάλω και ένα screenshot με την τώρα ισοτιμία..

 

 

Δεν ξέρω αν αυτό σε βοηθήσει, ειδικά λόγω της αξίας που είναι κοντά στο όριο της ατέλειας, αλλά δεν χάνεις τίποτε.

 

ΥΓ

Δώσε link για την κάμερα, επειδή ενδιαφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω μια κάμερα οπισθοπορείας με οθόνη, με την τώρα ισοτιμία του Revolut στα 26,70$=22,31€ (έχει και πιο οικονομική που βγαίνει στα 21,70€) από Κίνα, όταν μετά από 3ς μήνες μου ζητήσουν παραστατικά που σίγουρα θα ζητήσουν λέτε να με βάλουν να πληρώσω τελωνείο; Ιδιος αν αλλάξει η ισοτιμία.. Τα λεφτά τα έχω είδη σε $ από πριν καμιά βδομάδα που ήταν στα ίδια περίπου η ισοτιμία.

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπόψιν ότι όταν κάνεις την αγορά, η ισοτιμία που θα σε χρεώσει η revolut θα είναι χειρότερη από αυτή που σου εμφανίζει στον μετατροπέα συναλλάγματος, οπότε υπολόγιζε πάνω 22€ για την ακριβή κάμερα.

Αν τη μετατροπή σε ευρώ την κάνει το μαγαζί πόσο βγαίνει η πιο φθηνή? Αν είναι κάτω από 22€ σε συμφέρει για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι όταν κάνεις την αγορά, η ισοτιμία που θα σε χρεώσει η revolut θα είναι χειρότερη από αυτή που σου εμφανίζει στον μετατροπέα συναλλάγματος, οπότε υπολόγιζε πάνω 22€ για την ακριβή κάμερα.

Αν τη μετατροπή σε ευρώ την κάνει το μαγαζί πόσο βγαίνει η πιο φθηνή? Αν είναι κάτω από 22€ σε συμφέρει για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Είχα βάλει να μου τα μετατρέπει αυτόματα όταν η ισοτιμία είναι στο 1€=1.19$ οπότε είναι σε δολάρια εδώ και καμία εβδομάδα! Τώρα η τιμές του Αλί είναι 22,89€ ή λίγο πιο ακριβή και η οικονομική στα 21,64 κέρδος αν πληρώσω με ρεβολουτ 0,40€ περίπου αλλά κατεβαίνει πιο κοντά στα 22€! Επίσης το Ρεβολουτ δε μου έχει κρατήσει ποτέ προμήθεια αντε το πολύ κανένα λεπτό του € και αυτό γιατί αλλάζει συνεχώς η ισοτιμία του..

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει να μου τα μετατρέπει αυτόματα όταν η ισοτιμία είναι στο 1€=1.19$ οπότε είναι σε δολάρια εδώ και καμία εβδομάδα! Τώρα η τιμές του Αλί είναι 22,89€ ή λίγο πιο ακριβή και η οικονομική στα 21,64 κέρδος αν πληρώσω με ρεβολουτ 0,40€ περίπου αλλά κατεβαίνει πιο κοντά στα 22€! Επίσης το Ρεβολουτ δε μου έχει κρατήσει ποτέ προμήθεια αντε το πολύ κανένα λεπτό του € και αυτό γιατί αλλάζει συνεχώς η ισοτιμία του..

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοούσα αν την αγορά την έκανες σήμερα γιατί το σαββατοκύριακο έχει προμήθεια. Αν και τις καθημερινές έχω δει μικρές αποκλίσεις από την τιμή που δίνει ο μετατροπέας.

Αν και είμαι της άποψης να το πάρεις κατευθείαν σε ευρώ με την τιμή <22€ για να είσαι σίγουρος και ας χάσεις λίγα λεπτά από την ισοτιμία του Ali. Πάντως δες και αύριο την ισοτιμία του Ali γιατί λογικά έχει και αυτό προμήθεια το σαββατοκύριακο στην ισοτιμία.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλά έλεος, συζητάμε τώρα για γλυτώσει καποιος 50 σεντς ;;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά έλεος, συζητάμε τώρα για γλυτώσει καποιος 50 σεντς ;;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Χαχαχα όντως φαίνεται γελοίο αλλά είναι που είναι στο όριο των 22€.. Αλλιώς ούτε που θα έστελνα κάτι!

ΣΚ δεν κάνω αγορές έτσι και αλλιώς γιατί ξέρω ότι περνούν μεγαλύτερη προμήθεια, όσο για την κάμερα θα πάρω την οικονομική με € από Αλί να ξεμπερδεύουμε με αυτό το θέμα.

Συγνώμη αν σας κούρασα παιδιά!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα όντως φαίνεται γελοίο αλλά είναι που είναι στο όριο των 22€.. Αλλιώς ούτε που θα έστελνα κάτι!

ΣΚ δεν κάνω αγορές έτσι και αλλιώς γιατί ξέρω ότι περνούν μεγαλύτερη προμήθεια, όσο για την κάμερα θα πάρω την οικονομική με € από Αλί να ξεμπερδεύουμε με αυτό το θέμα.

Συγνώμη αν σας κούρασα παιδιά!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι δεν μας κούρασες καθόλου, ίσα ίσα μαθαίνουμε περισσότερες πληροφορίες γιατί πολλές φορές βρισκόμαστε στο όριο των 22€... ;)

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος ο πωλητής έχει δυνατότητα αγοράς απευθείας σε ευρώ;

(χωρίς, εννοείται, να γράφει για ευρώ και τελικά η αγορά να γίνει σε δολλάρια και να μεσολαβήσει μετατροπή).

 

Τα μαγαζιά τύπου banggood, gearbest κλπ που τα τελευταία χρόνια το κάνουν (παλιά υποστήριζαν μόνο δολλάριο και ας έγραφαν την τιμή του προϊόντος -και- σε ευρώ), δίνουν ελκυστικότατη ισοτιμία (δική τους), καλύτερη από την τράπεζα (τουλάχιστον την Alpha, τις ισοτιμίες της οποίας κοιτάζω) και συνήθως... κοντράρει στα ίσια τις ισοτιμίες που δίνει το revolut (τουλάχιστον για σχετικά μικρά ποσά, όπου η απόκλιση είναι ελάχιστη).

 

Και αυτό είναι και το καλύτερο για την περίπτωση του τελωνείου: Η αγορά γίνεται σε ευρώ, άρα δεν τίθεται θέμα με ποια ισοτιμία θα εκτιμήσει το τελωνείο το ποσό που πλήρωσες.

Το θέμα βέβαια είναι να πέσει η τιμή αγοράς έστω και οριακά στα €22 ή παρακάτω...

 

Σε παρόμοια περίπτωση, με προϊόν που η τιμή συνήθως κυμαινόταν μεταξύ... €22.5 και €24.5, είχα την τύχη να πέσω σε κουπόνι που έριχνε την τιμή κατά ποσό της τάξεως των... 80 σεντς, το οποίο όμως με έφερε οριακά κάτω από τα €22 και παρήγγειλα!

Το δέμα φάνηκε (από το tracking) να κάνει μια στάση στο τελωνείο, αν και ο χρόνος που έμεινε εκεί με κάνει να υποθέσω ότι τελικά το πέρασαν έτσι, χωρίς καν να ελέγξουν το ποσό (και είναι και μια διαφορετική κουβέντα το κατά πόσον αγορές με κουπόνια ή άλλα εκπτωτικά σχήματα τιμολογούνται στο τελωνείο με βάση το ποσό που πλήρωσε ο αγοραστής -με την έκπτωση- ή την αρχική τους τιμή...)

Link to comment
Share on other sites

H παραγγελία μου σε Ali που έφυγε στις 7/09 και αφορούσε μπιχλιμπίδι των 10 δολ.,έφτασε σήμερα με Γενική Ταχυδρομική.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

διαβάζω και τίνω να μπερδεύομαι σχετικά με το πως έχει η κατάσταση πλέον σε τελωνεία όσον αφορά τους δασμούς που επιβάλλονται σε προϊόντα εκτός Ε.Ε.

Επιτρέψτε μου την ερώτηση καθώς επιθυμώ σίγουρη απάντηση:

Έκανα αγορά μέσω gearbest (κατάστημα που ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΩ) κινητού σε flash sale (214 euro) και με αποστολή μέσω Nl post.

Αυτά, περνάνε πλέον όλα τελωνείο; Μερικά στην τύχη;

Τα του banggood με priority line πως και δεν περνάνε; Με τι μέθοδο είναι;

 

Περιμένω απάντηση να ακυρώσω παραγγελία αν είναι...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:rolleyes:!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

...και γιατί δε ρώταγες πιο πριν παλληκάρι μου;Τώρα τι νόημα έχει;Ως που να απαντήσουν,θα το έχουν ταχυδρομίσει οι κινέζοι.

Και αγοράζεις από μαγαζί που μας λες ότι δεν το συνιστάς...

Αβυσος η ψυχή του ανθρώπου...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

...και γιατί δε ρώταγες πιο πριν παλληκάρι μου;Τώρα τι νόημα έχει;Ως που να απαντήσουν,θα το έχουν ταχυδρομίσει οι κινέζοι.

Και αγοράζεις από μαγαζί που μας λες ότι δεν το συνιστάς...

Αβυσος η ψυχή του ανθρώπου...

 

Δεν το συνιστώ γιατί έχω παραγγελία απο 18/9. Και με δουλεύουν. Αποστολή 21-23 και μετά μου λένε βλέπουμε λόγω μεγάλης ζήτησης κλπ. Στο ticket προχθές μου απάντησαν 7-15 business days για αποστολή! Και μάλιστα μου προτείνουν "exchange or refund". Και επίσης γιατί δυστυχώς ήξερα για την αναξιοπιστία του όσον αφορά τους χρόνους αποστολής όμως αφού ήταν επίσημος reseller του κινητού (POCO X3) τους προτίμησα...

Όσον αφορά το τελωνείο τώρα άρχισα και κοιτάω και τρόμαξα με όσα είδα. (EDIT: ήξερα οτι μέχρι πέρυσι θεωρούταν ασφαλές, και έτσι νόμιζα μέχρι πρόσφατα).

Απαντήσεις στα ερωτήματα κανείς;

 

EDIT: παραπάνω σχόλια! Ζήτησα refund με escalate ticket. Περιμένω κινεζο-απάντηση ;). Οι ερωτήσεις μου όμως εδώ ακόμη ισχύουν!

Edited by Coolgreek
Ηπιότερος τόνος, πλήρη εξήγηση γεγονότων.
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το συνιστώ γιατί έχω παραγγελία απο 18/9. Και με δουλεύουν. Αποστολή 21-23 και μετά μου λένε βλέπουμε λόγω μεγάλης ζήτησης κλπ. Στο ticket προχθές μου απάντησαν 7-15 business days για αποστολή! Και μάλιστα μου προτείνουν "exchange or refund". Και επίσης γιατί δυστυχώς ήξερα για την αναξιοπιστία του όσον αφορά τους χρόνους αποστολής όμως αφού ήταν επίσημος reseller του κινητού (POCO X3) τους προτίμησα...

Όσον αφορά το τελωνείο τώρα άρχισα και κοιτάω και τρόμαξα με όσα είδα. (EDIT: ήξερα οτι μέχρι πέρυσι θεωρούταν ασφαλές, και έτσι νόμιζα μέχρι πρόσφατα).

Απαντήσεις στα ερωτήματα κανείς;

 

EDIT: παραπάνω σχόλια! Ζήτησα refund με escalate ticket. Περιμένω κινεζο-απάντηση ;). Οι ερωτήσεις μου όμως εδώ ακόμη ισχύουν!

 

Εάν η αποστολή γίνει με απλό ταχυδρομείο, το δέμα θα νσταματήσει στο τελωνείο.

Εάν γίνει με τη λεγόμενη τριγωνική, πχ EU priority, δεν θα σταματήσει (κα μη ρωτάς το γιατί).

'Επρεπε να ακυρώσεις την παραγγελία για να σου επιστρέψουν τα χρήματα. Αυτό που περιγράφεις δεν νομίζω ότι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η αποστολή γίνει με απλό ταχυδρομείο, το δέμα θα νσταματήσει στο τελωνείο.

Εάν γίνει με τη λεγόμενη τριγωνική, πχ EU priority, δεν θα σταματήσει (κα μη ρωτάς το γιατί).

'Επρεπε να ακυρώσεις την παραγγελία για να σου επιστρέψουν τα χρήματα. Αυτό που περιγράφεις δεν νομίζω ότι θα γίνει.

 

Άρα, αν κατάλαβα καλά, και με NL post είναι άνευ σταματημού; Γιατί είδα θέματα που σταματήσαν δέματα (με Nl-post τουλάχιστον) και τρόμαξα... Και καλά priority line γράφει αλλά ρώτησα και στο gearbest και γραφούν τα κλασσικά "δεν περιλαμβάνει "τελω... :ninja: ...ούς φόρους ... που είναι υποχρέωση του αγοραστή ...".

 

Και εφόσον ορθά κατάλαβα, γιατί έπρεπε να ακυρώσω την παραγγελία; Αυτό που περιγράφω είναι ticket που ζήτησα ακύρωση & επιστροφή χρημάτων. Γιατί να μη γίνει;

Αν και, ειλικρινά, αν όντως δεν περνάει:ninja:, ας μην ακυρώσουν κιόλας:p!

 

EDIT: Εξακολουθώ να επιμένω αλλά θέλω να μάθω. Με NL-post (σαν τριγωνική) δεν περνάει τελικά απο τελωνείο; Σίγουρο; Αν είναι να περιμένω 1,2 και 5 ημέρες ακόμη και να το στείλουν αν δεν έχει τέτοιο θέμα...

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Για 1η φορά έγραψες τώρα ότι παράγγειλες με priority line, που σημαίνει ότι το στέλνουν με την τριγωνική μέθοδο και δεν θα σταματήσει στο τελωνείο, αφού φαίνεται ότι έρχεται από Ολλανδία και όχι από Κίνα.

Για το refund περίμενε και ... θα δεις. Μην ξεχάσεις να ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για 1η φορά έγραψες τώρα ότι παράγγειλες με priority line, που σημαίνει ότι το στέλνουν με την τριγωνική μέθοδο και δεν θα σταματήσει στο τελωνείο, αφού φαίνεται ότι έρχεται από Ολλανδία και όχι από Κίνα.

Για το refund περίμενε και ... θα δεις. Μην ξεχάσεις να ενημερώσεις.

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι priority line. Έλεγε priority line και στο checkout έλεγε NL-post. Δεν υπήρχε άλλη επιλογή αποστολής, μόνο αυτή.

Ρωτάω γιατί Nl-post τριγωνική είναι αλλά διάβασα για NL-post που περάσαν κανονικά τελωνείο... Σε οδηγό αγορών είχαν μέσα τα banggood & gearbest ως σίγουρα (στηρίχθηκα σε αυτό) και παρήγγειλα. Στο chat τους την Παρασκευή μου έστειλαν οτι shipping method φαίνεται όντως σαν NLBMH.. (κάτι τέτοιο) στο σύστημα τους (NL δλδ).

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι "σίγουρο" ή όχι. Η κατά πόσο υπάρχει NL-post priority & απλό (με & χωρίς τελωνείο). Γενικώς τι εστί αυτό το "priority line" όταν σου λένε στο τέλος οτι είναι NLpost. Και κατα πόσο θεωρείται σίγουρο αφού δεν περνάει εκτελωνισμό πουθενά, οπότε παραμένει ως δέμα εκτός Ε.Ε....

Γενικά, μπερδεύτηκα! Γιαυτό έγραψα και περιμένω εσάς, τους γνώστες, που ξέρετε και έχετ κάνει πρόσφατες συναλλαγές, κατά πόσο είναι πιθανό να φάμε πρόστιμο (έτσι το λέω)!

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια:rolleyes:!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...