Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλημερα. Μου συμβαινει σταθερα εδω και κανα δυο χρονια, ειδη αγορασμενα απο το ΑΕ ευτελους αξιας, 2-5€, να ερχονται απο Κινα μεσω UZ και να χρεωνονται εξοδα εκτελωνισμου 2,1€. Εχει βρεθει για ποιο λογο συμβαινει αυτο? Ποιοι ειναι οι μαλ@κες της υποθεσης, οι Κινεζοι παραλειπουν να σημειωσουν κατι η τα λαμογια τα δικα μας και υπαρχει καμμια λυση ακομα και με επιστροφη να παρω ολο το ποσον πισω?? Νταβατζιλικια δεν θελω να πληρωνω.. Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα παιδιά. Μια βοήθεια αν είναι εύκολο. ένα προϊόν από Αμερική ή Καναδά αξίας 185 ευρώ τι ακριβώς θα χρεωθώ επιπλέον; Εκτός από μεταφορικά από ότι είδα πιο πάνω 20 ευρώ πάρουν τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό. Θα πληρώσω και ΦΠΑ για αυτά τα χρήματα; Με τους δασμούς τι γίνεται; Ενας άξονας τρακτέρ είναι. Που σημαινει μάλλον το δέμα θα είναι αρκετά ογκώδες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οι ΗΠΑ και ο Καναδάς είναι τρίτες χώρες και κάθε αντικείμενο που εισάγεται στην ΕΕ οφείλει ΦΠΑ.

Εάν ο πωλητής δεν έχει προσαρμοστεί στο σύστημα IOSS, και δεν προεισπράξει τον ΦΠΑ, αυτός θα εισπραχθεί κατά τον εκτελωνισμό. Εκτός από τα έξοδα εκτελωνισμού και τον ΦΠΑ, θα χρεωθείς και δασμό στη συνολική αξία κόστους και μεταφορικών.

Για το συγκεκριμένο πρέπει να ρωτήσεις εκτελωνιστή για να σου πει σε ποια κατηγορία περιλαμβάνεται. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://www.aliexpress.com/item/1005005040953840.html
Για αυτό το προϊόν παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος με εμπειρία αν το παραγγείλω τι θα πληρώσω επιπλέον; VAT included λέει κάτω από την τιμή. Αυτο είναι το ΦΠΑ σωστά; Αρα το προεισπρατουν; Με δασμούς τι γίνεται; Θα πληρώσω και το χαράτσι σε ΕΛΤΑ αν ο ΦΠΑ είναι πληρωμένος; Μου δίνει κάποια κάλυψη το ali; Επισης με τα shipping τι γίνεται. Θα έχω διαφορά στην αντιμετώπιση από shipping σε shipping; Η Ali express standard shipping είναι δωρεάν βλέπω. Αναλαμβάνουν αυτοί τον εκτελωνισμό; Σας ζάλισα με τόσες ερωτήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Edit: Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα σε ένα άρθρο στο έθνος ότι προϊόντα μέχρι 150 ευρώ έχουν ΦΠΑ αλλά όχι δασμούς. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, pn1fon1 said:

https://www.aliexpress.com/item/1005005040953840.html
Για αυτό το προϊόν παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος με εμπειρία αν το παραγγείλω τι θα πληρώσω επιπλέον; VAT included λέει κάτω από την τιμή. Αυτο είναι το ΦΠΑ σωστά; Αρα το προεισπρατουν; Με δασμούς τι γίνεται; Θα πληρώσω και το χαράτσι σε ΕΛΤΑ αν ο ΦΠΑ είναι πληρωμένος; Μου δίνει κάποια κάλυψη το ali; Επισης με τα shipping τι γίνεται. Θα έχω διαφορά στην αντιμετώπιση από shipping σε shipping; Η Ali express standard shipping είναι δωρεάν βλέπω. Αναλαμβάνουν αυτοί τον εκτελωνισμό; Σας ζάλισα με τόσες ερωτήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Edit: Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα σε ένα άρθρο στο έθνος ότι προϊόντα μέχρι 150 ευρώ έχουν ΦΠΑ αλλά όχι δασμούς. Ισχύει;

Τίποτα επιπλέον αν επιλέξεις aliexpres standard shipping 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα εχω παραγγειλει απο U.K. απο startfitness.uk την ακολουθη παραγγελια: 

Subtotal

€19,90

Shipping

€7,95

Taxes

€0,00

Total

€27,85 EUR

Shipping method

Standard Delivery

 

Υπαρχει καποιος που εχει παραγγειλει απο το συγκεκριμενο και μπορει να μου πει με βεβαιοτητα οτι απαλλασσομαι απο Φορους Εκτελωνισμου ή αλλες εξτρα χρεωσεις απο το παραπανω ποσο? 

Σας ευχαριστω θερμα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...