Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με comet hellas ηρθε το android box που πηρα απο Banggood με priority ουτε τελωνειο τιποτα. 52 ευρω εκανε το box ηρθε σπιτι μου με μηδεν μεταφορικα. Το πιο αξιοπιστο καταστημα απο Κινα θεωρω οτι ειναι το Banggood μεχρι σημερα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Vasileios said:

Κάθε αντικείμενο που μπαίνει στην χώρα προερχόμενο [...]

 

 

 

 

Αν κατάλαβα καλά, ο guideman γράφει για το τέλος εκτελωνισμού που φαίνεται να επιβάλλεται από τα ΕΛΤΑ χωρίς άλλη επιπλέον χρέωση, μιας και ο ΦΠΑ έχει ήδη παρακρατηθεί από τον πωλητή - και τα ΕΛΤΑ φαίνεται να το αναγνωρίζουν (παρόμοιες είναι και οι περιπτώσεις που -ξανάρχισα να- ακούω από γνωστούς μου).
ΑΝ είναι όντως έτσι τα πράγματα, τότε κάτι δεν πάει καλά...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, guideman said:

Παιδια τελικα γνωριζει κανεις για ποιο λογο και με ποιο δικαιωμα γινεται εισαγωγη στο Τελωνειο με αποτελεσμα τα ΕΛΤΑ να χρεωνουν τελη εκτελωνισμου (κιτρινο αυτοκολλητο στο δεμα) σε αντικειμενα απο Κινα αξιας κατω απο 150€ που εχει προπληρωθει το VAT? Το Α/Ε παντως δεν επιστρεφει τα χρηματα της περιπτωσης αυτης οποτε εγω για να μην χασω τα χρηματα μου δηλωνω μη αποδοχη του αντικειμενου που επιστρεφει πισω, με αποτελεσμα "στο πληρωμα του χρονου" με dispute να μου γινεται refund. Σε ολες τις περιπτωσεις παντως που "εφαγα κιτρινο αυτοκολλητο" η αποστολη ηταν με Cainiao Super Economy for Special Goods. Λετε να παιζει κατι με αυτο συγκεκριμενα? Να ξερουμε να το αλλαζουμε..

Μπορείς να γράψεις το ποσό που χρεώθηκες από τα ΕΛΤΑ και πόση είναι η αξία του αντικειμένου, για να βγάλουμε άκρη;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, king2009 said:

Με comet hellas ηρθε το android box που πηρα απο Banggood με priority ουτε τελωνειο τιποτα. 52 ευρω εκανε το box ηρθε σπιτι μου με μηδεν μεταφορικα. Το πιο αξιοπιστο καταστημα απο Κινα θεωρω οτι ειναι το Banggood μεχρι σημερα.

Χρόνια τώρα, οι αποστολες απο banggood δεν έχουν πρόβλημα με έξτρα χρεώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Με comet hellas ηρθε το android box που πηρα απο Banggood με priority ουτε τελωνειο τιποτα. 52 ευρω εκανε το box ηρθε σπιτι μου με μηδεν μεταφορικα. Το πιο αξιοπιστο καταστημα απο Κινα θεωρω οτι ειναι το Banggood μεχρι σημερα.
Η Banggood έχει αποθήκες στην Ευρώπη με μεγάλο απόθεμα και για αυτό έρχονται και γρήγορα και ατελώς πάντα. Εκτός από σπάνιες περιπτώσεις που δεν έχουν στοκ στην Ευρώπη και στέλνουν από Κίνα. Όπου και πάλι - νομίζω - έχουν πληρωμένα τα τέλη.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

κάτι έχει αλλάξει με το τελωνείο πριν ένα μήνα μου έπιασαν κάτι μπαταρίες 2032 3 καρτέλες και ζηταγαν 3 € επειδή πέρασαν οι μέρες παραλαβής μια μέρα πριν λήξει στο
Ali ήρθε μυνημα στο κινητό έκανα dispute πήρα τα λεφτά και δεν παρέλαβα

ANTIKEIMENO UV520886296UZ ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH 2.94€ ΘA ΣAΣ EΠIΔOΘEI AΠO ΔIANOMEA THΛ.EΠIKOINΩNIAΣ: 2741055290


τώρα έχω 3 λεντακια για πλαφονιερα 3 € είναι το δέμα για να δούμε πόσο θα χρεώσουν
cainiao
LP00511101186230


κάτι έχει συμβεί σίγουρα ενα χρόνο δεν είχαμε θέμα εντωμεταξυ δεν ζητάνε και απόδειξη όπως παλιά αυθαίρετα βάζουν τα 2.5€ τα δικά τους και κάνα 50λεπτο φόρο
σου λέει θα μας τα σκάσουν και δεν θα ασχοληθούν......

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγραφτεί, για αγορές από alie ο τρόπος αποστολής για να μην περάσει εδώ από τελωνείο είναι standard ή saver όπου ο εκτελωνισμός γίνεται στην Ουγγαρία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγραφτεί, για αγορές από alie ο τρόπος αποστολής για να μην περάσει εδώ από τελωνείο είναι standard ή saver όπου ο εκτελωνισμός γίνεται στην Ουγγαρία.
αν και παραγγέλνω συνέχεια το πιο φτηνό έβαζα ....άρα είναι λάθος δικό μου που δεν το ήξερα απλά τυχαίνει τόσο καιρό να πέφτω αυτόματα πάνω στο standard &saver
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, costasibiza84 said:
31 minutes ago, leo06 said:
Έχει ξαναγραφτεί, για αγορές από alie ο τρόπος αποστολής για να μην περάσει εδώ από τελωνείο είναι standard ή saver όπου ο εκτελωνισμός γίνεται στην Ουγγαρία.

αν και παραγγέλνω συνέχεια το πιο φτηνό έβαζα ....άρα είναι λάθος δικό μου που δεν το ήξερα απλά τυχαίνει τόσο καιρό να πέφτω αυτόματα πάνω στο standard &saver

Ναι, κοίτα πάντα η μέθοδος αποστολής να είναι saver ή standard για να μην έχεις προβλήματα εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, konstantinos77 said:

Αυτό ισχύει και για το Cainiao standard ή saver πέρα από το AliExpress standard ή saver?

Δεν ξέρω για cainiao αλλά σίγουρα ισχύει για alie

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, leo06 said:

Δεν ξέρω για cainiao αλλά σίγουρα ισχύει για alie

Με Cainiao standard ή saver δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής, απλά αργούνε πιο πολύ, αυτό έχω διαπιστώσει...

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, konstantinos77 said:

Με Cainiao standard ή saver δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής, απλά αργούνε πιο πολύ, αυτό έχω διαπιστώσει...

Στο τρακινγκ αναφέρει εκτελωνισμό?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, leo06 said:

Στο τρακινγκ αναφέρει εκτελωνισμό?

Το τελευταίο που περιμένω.

Screenshot 2022-07-03 162902.png

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, konstantinos77 said:

Το τελευταίο που περιμένω.

Screenshot 2022-07-03 162902.png

Δες στο parcelsapp, αν ο εκτελωνισμός γίνεται Ουγγαρία τότε τη γλίτωσες, αν είναι Ελλάδα όχι.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, leo06 said:

Δες στο parcelsapp, αν ο εκτελωνισμός γίνεται Ουγγαρία τότε τη γλίτωσες, αν είναι Ελλάδα όχι.

Το tracking number είναι Ουγγαρέζικο... 😉
Μέσω Ουγγαρίας μου έρχονται όλα.

Link to comment
Share on other sites

κάτι έχει αλλάξει με το τελωνείο πριν ένα μήνα μου έπιασαν κάτι μπαταρίες 2032 3 καρτέλες και ζηταγαν 3 € επειδή πέρασαν οι μέρες παραλαβής μια μέρα πριν λήξει στο
Ali ήρθε μυνημα στο κινητό έκανα dispute πήρα τα λεφτά και δεν παρέλαβα

ANTIKEIMENO UV520886296UZ ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH 2.94€ ΘA ΣAΣ EΠIΔOΘEI AΠO ΔIANOMEA THΛ.EΠIKOINΩNIAΣ: 2741055290


τώρα έχω 3 λεντακια για πλαφονιερα 3 € είναι το δέμα για να δούμε πόσο θα χρεώσουν
cainiao
LP00511101186230


κάτι έχει συμβεί σίγουρα ενα χρόνο δεν είχαμε θέμα εντωμεταξυ δεν ζητάνε και απόδειξη όπως παλιά αυθαίρετα βάζουν τα 2.5€ τα δικά τους και κάνα 50λεπτο φόρο
σου λέει θα μας τα σκάσουν και δεν θα ασχοληθούν......
ANTIKEIMENO UV547921062UZ ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH 3.13€ ΘA ΣAΣ EΠIΔOΘEI AΠO ΔIANOMEA THΛ.EΠIKOINΩNIAΣ: 2741055290


αλλάζει και το tracking number


3€ πλήρωσα στο Κινέζο για 3 λεντ και οι έξυπνοι βαλανε 3.13 θα μείνουν και αυτά εκεί.... κρίμα ενώ έχεις πληρώσει φόρο .....





Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα σημερα μετα απο 2 μηνες αναμονη στο αεροδρομιο μου ζητησαν 0.18€ για δυο επιστομια η/τ με πληρωμενο το vat 0.44€. Μιση ωρα + αναμονη μεσα στον ηλιο συν το πανε ελα. Ενα ατομο να εξυπηρετησει τον κοσμο. Και εκει που παω να μπω ερχεται μια τυπισσα με το παιδι της με προβλημα (30+ετων) απο το πουθενα και με περναει και της λεει το σεκιουριτι περαστε.   Εβαλα τις φωνες μου λεει η σεκιουριτου μη φωναζετε ενα ατομο (για να εξυπηρετησει 10+ ατομα) εχουμε και μετα απο 5 λεπτα ξεπροβαλει απο πισω 2ο ατομο νσ εξυπηρετησει.
Και μετα θα τους κανει εντυπωση αν μπει κανενας με τσεκουρι εκει μεσα.
Ελλαδισταν 2022

Link to comment
Share on other sites

το saver με το standard shipping μάλλον δεν παίζει και πολύ ρόλο

έχω και άλλα cainiao economy που πέρασαν χωρίς τελωνείο

ή γίνεται δειγματοληπτικά ή δεν ξέρω τί

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, costasibiza84 said:

το saver με το standard shipping μάλλον δεν παίζει και πολύ ρόλο

έχω και άλλα cainiao economy που πέρασαν χωρίς τελωνείο

ή γίνεται δειγματοληπτικά ή δεν ξέρω τί

Τα saver και standard ΠΆΝΤΑ περνάνε χωρίς έλεγχο εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κέρδισα σε ένα YouTube give away to καινούργιο χεοσρηστηριο DJI rc . Επικοινωνεί o τύπος και μου δίνει κάποιος επιλογές για ποια μεταφορική με τιμές ... Ας πούμε η FedEx είναι 80 δολάρια ...το θέμα είναι πόσο τελωνείο θα πληρώσω ? Από Αμερική είναι και η τιμή πώλησης εκεί του χειρηστηριου είναι 500 δολάρια ... Αλλά βέβαια είναι δώρο από giveaway
a5c2021098ba9d09a4381655bc71f909.png



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δώρο δεν αναγνωρίζεται από το τελωνείο και επιβαρύνεται με ΦΠΑ και δασμό.

Link to comment
Share on other sites

Το δώρο δεν αναγνωρίζεται από το τελωνείο και επιβαρύνεται με ΦΠΑ και δασμό.

Δλδ πόσο στα 500 δολάρια που κοστίζει κανονικη τιμή το χειριστήριο ? Έτσι για να δω αν με συμφέρει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ο ΦΠΑ είναι 24%, ο δασμός υπολογίζεται 2,5% περίπου αλλά το ακριβές ποσοστό θα στο πει εκτελωνιστής, το τέλος ΕΛΤΑ  θα είναι είτε 20 είτε 25 (τα 500 είναι όριο αλλαγής), αν το δέμα ταξιδέψει με απλό ταχυδρομείο, καΙ πρέπει να συνυπολογίσεις τα μεταφορικά και τα έξοδα εκτελωνισμού αν ταξιδέψει με courier.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...