Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλές φορές είστε τόσο υπερβολικοί σε σημείο υπερβολής.

 

Όλοι ακολουθούμε τους κανόνες, αλλά πολλές φορές από υπερβολικό φόβο, μαζί με τα ξερά καιτε και τα χλωρά!

 

Τελοσπαντων, να μην επεκταθώ, συνεχίστε το έργο σας... :)

Εσείς ξέρετε.

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ο.Π.Χ.

Εφόσον υπάρχουν οποιεσδήποτε ενστάσεις σχετικά με τις ενέργειες που ακολούθησε ένας διαχειριστής του myphone.gr, ώστε να αντιμετωπίσει κάποιο περιστατικό, τότε αυτές θα πρέπει να υποβάλλονται αποκλειστικά με προσωπικό μήνυμα (PM) προς τον ίδιο το διαχειριστή. Εφόσον το μέλος πιστεύει ότι δεν δικαιώθηκε από το αποτέλεσμα της μεταξύ τους επικοινωνίας, τότε μπορεί να απευθυνθεί σε κάποιον τρίτο διαχειριστή με περισσότερες αρμοδιότητες (π.χ. Super Moderator). Εφόσον και πάλι θεωρεί πως το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, τότε μπορεί να απευθυνθεί στους Administrators του myphone.gr, οι οποίοι θα προχωρήσουν σε διερεύνηση του συγκεκριμένου περιστατικού και εφόσον απαιτείται, θα προβούν στις απαραίτητες ενέργειες.

Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να δημοσιεύεται περιεχόμενο (π.χ. μηνύματα, θέματα συζήτησης) το οποίο να καταδικάζει τις ενέργειες και τις τακτικές που ακολούθησε κάποιος διαχειριστής για την αντιμετώπιση οποιουδήποτε περιστατικού. Το μέλος καλείται να ακολουθήσει τις οδηγίες που περιγράφονται στην προηγούμενη παράγραφο του παρόντος.

Οι Ο.Π.Χ. είναι ξεκάθαροι. Θα παρακαλέσω πολύ οποιαδήποτε ένσταση υπάρχει για ενέργειες της Ομάδας Διαχείρισης να γίνεται μόνο μέσω π.μ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε τελωνείο για να δώσουμε απάντηση, μήπως είσαι εσύ; Ή μήπως μπορείς να εγγυηθείς εσύ; Δε νομίζω.

 

Μα δεν ρωτάει την διοίκηση του myphone, αλλά τους αναγνώστες της σελίδας. Μπορεί ένα από τα τα δεκάδες χιλιάδες μέλη του φόρουμ ή κάποιος αναγνώστης, να είναι υπάλληλος τελωνείου και να εγγραφεί μόνο και μόνο για να του απαντήσει.

 

Αλλά ούτε αυτό είναι ανάγκη να συμβαίνει. Τα μέλη του φόρουμ απαντάνε από την εμπειρία τους, όπως γίνεται και σε όλα τα θέματα.

Δεν είναι δα και ο πρώτος που παραγγέλνει από το ebay.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Last time I checked ο τίτλος εδώ λέει: «Τελωνείο και εκτελωνισμοί». Όχι «declare as gift», «πόσα θα πληρώσω που το δήλωσα σαν δώρο;» Επίσης αν μένουν τέτοια μηνύματα, νέα μέλη θα τα δουν και θα ρωτήσουν για κάτι που ήδη απαγορεύεται. Ελπίζω να κατανοείτε μερικοί λοιπόν οτι κάθε αναφορά (έμμεση ή άμεση) σε παράνομες τακτικές φοροδιαφυγής δεν επιτρέπεται στο myphone.

 

Στο θέμα σχολιάζετε εντός ΟΠΧ παρακαλώ. Κάθε off topic θα διαγράφεται.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

ok παιδια μια ερωτηση εκανα.. μην κανετε ετσι.. και αν καποιος μου απαντησει και λαθος να ειναι δικη μου η ευθυνη.. δεν κατηγορω κανεναν...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει με το πρόγραμμα "Global Postage Programme" του ebay;

 

Θέλω να αγοράσω ένα εξάρτημα για το pc μου από Αμερική (λόγω -τεράστιας- διαφοράς στην τιμή), αλλά φοβάμαι το τελωνείο.

 

Στο ebay, μου βγάζει μια τιμή για το προιόν + κάποια μεταφορικά έξοδα, τα οποία ΑΝ κατάλαβα καλά καλύπτουν ΚΑΙ τα τελωνεία, χάρη σε αυτό το Global Postage Programme του ebay. Ισχύει αυτό, ή μήπως θα μου έρθει "καμπάνα" από τα τελωνεία;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει με το πρόγραμμα "Global Postage Programme" του ebay;

 

Θέλω να αγοράσω ένα εξάρτημα για το pc μου από Αμερική (λόγω -τεράστιας- διαφοράς στην τιμή), αλλά φοβάμαι το τελωνείο.

 

Στο ebay, μου βγάζει μια τιμή για το προιόν + κάποια μεταφορικά έξοδα, τα οποία ΑΝ κατάλαβα καλά καλύπτουν ΚΑΙ τα τελωνεία, χάρη σε αυτό το Global Postage Programme του ebay. Ισχύει αυτό, ή μήπως θα μου έρθει "καμπάνα" από τα τελωνεία;

 

Στο τελος της παραγγελιας θα χρεωθει ενα εξτρα ποσο.

Αυτο καλυπτει το τελωνειο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος της παραγγελιας θα χρεωθει ενα εξτρα ποσο.

Αυτο καλυπτει το τελωνειο.

Τέλεια, αυτό ακριβώς έλεγα και εγώ!

 

Το κόστος από ΗΠΑ είναι τόσο μικρότερο απ' ότι να το αγοράσω από Ευρώπη, που παρότι θα χρεωθώ ένα ποσό για τελωνείο, και πάλι με συμφέρει.

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, μόνο αυτό ήθελα να ξέρω, αν δηλαδή το έξτρα αυτό ποσό για με καλύψει, και δε θα υπάρξουν τίποτα "κρυφές" χρεώσεις για τελωνεία πέρα από αυτά που μου λέει το ebay (τιμή προιόντος+μεταφορικά+τελωνείο)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Κατ'αρχας συγνωμη αν εχει ηδη απαντηθει το θεμα, αλλα θα ηθελα να ρωτησω για μια αγορα μου απο το Amazon.com (ειναι και η πρωτη).

 

Προκειται για ενα βιβλιο το οποιο δεν εχει εκδοθει ακομα, οποτε εκανα προπαραγγελια, μιας και γλυτωνω γυρω στα 10 ευρω.

Στο check out μου γραφει τα εξης στοιχεια:

 

Item Subtotal: $28.06

Shipping & Handling: $7.98

---

Total Before Tax: $36.04

Estimated tax to be collected: $0.00

---

Order Total: $36.04

 

Το βιβλιο ζυγιζει λιγο πανω απο μισο κιλο (1.2 pounds) και επελεξα για Shipping Speed: Standard International Shipping, οποτε θα αργησει να ερθει...

 

Οι ερωτησεις μου ειναι τι ακριβως γινεται με τα τελωνεια? Θα πληρωσω κατι παραπανω για να το παραλαβω? Αν ναι, ποσο περιπου?

Μηπως θα εχω καποιο προβλημα?

Αν ειναι μπορω να ακυρωσω την παραγγελια και να το παραγγειλω απο το αγγλικο Αμαζον, αλλα κοστιζει γυρω στα 10 ευρω παραπανω.

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99.5% δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις τελωνείο και ας έρχεται από αμερική.

είναι αρκετά χαμηλή η τιμή του προιόντος και δεν είναι και επίφοβη κατηγορία τα βιβλία.

 

0,5% το αφήνω λάσκα γιατί δεν παύει να είναι τελωνείο και ίσως κάποιος έχει κέφια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρήγγειλα δύο LG από Ali και σταμάτησαν τελωνείο.

Τον φόρο τον ξέρω, με βάση την αγορά 2,5% + ΦΠΑ και δεν με ενοχλεί,

είπαν όμως ότι πρέπει να πάρουν την LG Hellas να πιστοποίηση ότι τα κινητά είναι γνήσια LG και όχι μαϊμούδες.

Ο υπάλληλος βέβαια είναι σίγουρος ότι είναι μαϊμού και το κάνουν αυτό για δικιά μου προστασία :lol:

Ο πωλητής έχει δώσει καμιά 100στη χωρίς κανένας να γράψει ότι είναι μαϊμού.

Αν είναι αντιγραφές θα πάνε για καταστροφή και εγώ θα έχω πρόστιμο 2000€ ανά συσκευή.

Ξέρει κανείς πως πιστοποιείται η γνησιότητα και από ποιο τμήμα της LG;

γιατί στην εξυπηρέτηση πελατών δεν το ξέρουνε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα δύο LG από Ali και σταμάτησαν τελωνείο.

Τον φόρο τον ξέρω, με βάση την αγορά 2,5% + ΦΠΑ και δεν με ενοχλεί,

είπαν όμως ότι πρέπει να πάρουν την LG Hellas να πιστοποίηση ότι τα κινητά είναι γνήσια LG και όχι μαϊμούδες.

Ο υπάλληλος βέβαια είναι σίγουρος ότι είναι μαϊμού και το κάνουν αυτό για δικιά μου προστασία :lol:

Ο πωλητής έχει δώσει καμιά 100στη χωρίς κανένας να γράψει ότι είναι μαϊμού.

Αν είναι αντιγραφές θα πάνε για καταστροφή και εγώ θα έχω πρόστιμο 2000€ ανά συσκευή.

Ξέρει κανείς πως πιστοποιείται η γνησιότητα και από ποιο τμήμα της LG;

γιατί στην εξυπηρέτηση πελατών δεν το ξέρουνε.

Ευχαριστώ

 

Ρε μπας και θέλουν να σου "φάνε" τα κινητά;;:confused:

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα δύο LG από Ali και σταμάτησαν τελωνείο.

Τον φόρο τον ξέρω, με βάση την αγορά 2,5% + ΦΠΑ και δεν με ενοχλεί,

είπαν όμως ότι πρέπει να πάρουν την LG Hellas να πιστοποίηση ότι τα κινητά είναι γνήσια LG και όχι μαϊμούδες.

Ο υπάλληλος βέβαια είναι σίγουρος ότι είναι μαϊμού και το κάνουν αυτό για δικιά μου προστασία :lol:

Ο πωλητής έχει δώσει καμιά 100στη χωρίς κανένας να γράψει ότι είναι μαϊμού.

Αν είναι αντιγραφές θα πάνε για καταστροφή και εγώ θα έχω πρόστιμο 2000€ ανά συσκευή.

Ξέρει κανείς πως πιστοποιείται η γνησιότητα και από ποιο τμήμα της LG;

γιατί στην εξυπηρέτηση πελατών δεν το ξέρουνε.

Ευχαριστώ

 

Lol

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Με ποιο δικαίωμα να καταστρέψουν κάτι που εις γνώση σου έχεις αγοράσει;

Για θέμα υγείας;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για να σου απαντήσει κάποιος φίλε μου θα πρέπει να έχει κάνει το ίδιο αλλά και από την ίδια χώρα γιατί παίζει ρόλο...

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

ok thx αλλα απο που το επιλεγω αυτο στο ebay ?

 

Συγνώμη παιδιά αλλά η ΕΜΣ δεν είναι όπως η Dhl κούριερ που ελέγχονται και είναι πιο επισφαλές από τα απλά ταχυδρομεία της Σιγκαπούρης και του Χόνγκ Κόνγκ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα κ απο μένα..θέλω να παραγγείλω το κινητό lg g flex από eBay..Κ έχω κάποιες απορίες!!

 

http://m.ebay.com/itm/221340032284?cmd=VIDESC

 

Γράφει είναι,unlocked..

Κ υποστηρίζει Τις συχνότητες των δικών μας δικτύων!!

 

1.ελληνικό μενού θα έχει??

1.έχει παραγγείλει,κάποιος ώστε να έχουμε παράδειγμα??

Ευχαριστώ..

 

Πάνε φίλε σε θέμα με τηλέφωνα LG ή σε θέμα με EBAY να σου δώσουν συγκεκριμένες πληροφορίες..Καλή Συνέχεια :)

 

Θέλω να ενημερώσω τους συμφορουμίτες ότι το πλαίσιο των κανόνων εισαγωγής από τρίτες χώρες άλλαξε και από 3/12/2013 ισχύει νέο.

 

Στο νέο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Τελωνείων (ICIS net), που ξεκίνησε τη λειτουργία του στις 3/12/2013 (Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων), αλλά και στο Εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα (το link αναγράφεται ΕΔΩ), και ειδικά στην ερώτηση 198 σελίδα 109), οι απαντήσεις στην ερώτηση "Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από τρίτη χώρα ειδών" είναι οι ακόλουθες:

 

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα:

α) για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ‟ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους..

γ) για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700 €, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις. Τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. Tα είδη των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € ανά αποστολή, απαλλάσσονται από το δασμό.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι: ως «αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα» νοούνται τα δέματα για τα οποία συντρέχουν σωρευτικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:

α. παρουσιάζουν ευκαιριακό χαρακτήρα,

β. προορίζονται για προσωπική ή οικογενειακή χρήση των παραληπτών και δεν μπορούν να προκαλέσουν από τη φύση ή την ποσότητά τους οποιαδήποτε αμφιβολία για το μη εμπορικό τους χαρακτήρα,

γ. αποστέλλονται χωρίς καμία πληρωμή από τους παραλήπτες.

 

Επίσης, στο έγγραφο της 24/10/2013, η Δ/νση 19η Τελ. Διαδικασιών διευκρινίζει θέματα σχετικά με το κόστος εκτελωνισμού των εταιρειών ταχυμεταφορών (courier), με αφορμή αναφορές/καταγγελίες παραληπτών εμπορευμάτων.

 

Πολύ καλή η ενημέρωση σου μπράβο !!

Καλό είναι (σε όλα τα θέματα τα βασικά και κυρίως για νέους χρήστες όπως εγώ) έτσι κάποιες σημαντικές και ουσιώδης πληροφορίες να υπάρχουν σε ένα πινακάκι και να τα βρίσκουμε εύκολα και να λύνονται κάποιες ουσιαστικές απορίες και να μην ρωτάμε-κουράζουμε-ταλαιπωρούμε τους παλιούς και τους υπεύθυνους..

Ευχαριστώ :)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Το ποσό του τελωνείου δεν εξαρτάται από τις 2 χώρες που εμπλέκονται αλλά από το είδος ρης συναλλαγής και την τιμή αυτού.επίσης νομίζω πως εξαρτάται και με το αν θα πάει για ιδία χρήση ή για μεταπώληση.

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να ρωτήσω αν κατάλαβα καλά -

β) για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ‟ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους..

'Αρα, για ένα iPhone και ένα Wacom, αν τα παραγγείλω ξεχωριστά απο την Αμερική, θα πληρώσω 2,5 % , η τιμή τους εκεί δεν αγγίζει τα 700 €.

Link to comment
Share on other sites

Στους εκάστοτε φόρους μην ξεχνάς να προσθέτεις και το ΦΠΑ.

Συνολικά δλδ η επιβάρυνση είναι 25.5%

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει για αγορές από χώρες της Ευρώπης δεν πληρώνουμε τελωνείο;

 

Τελωνείο δεν υφίσταται για αγορές από ευρωπαϊκές χώρες.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο δεν υφίσταται για αγορές από ευρωπαϊκές χώρες.
Από χώρες εντός Ευρωπαικής Ένωσης δεν πληρώνουμε τελωνείο. Από Ευρωπαικές χώρες που δεν είναι στην ΕΕ πλήρώνουμε πχ (Αλβανία, Σερβία Ανδορα κτλ)
Link to comment
Share on other sites

Eχω παραγγειλει ενα βιβλιο απο το amazon.com (της αμερικης) και εχει κολλησει στο τελωνειο.Το tracking μου γραφει οτι η ταχυδρομικη εταιρεια ηταν η "MAIL SERVICES INC".Ξερει κανεις με ποια συνεργαζονται στην Ελλαδα;Εψαξα το elta και "πορτα πορτα" tracking χωρις αποτελεσμα.Εψαξα επισης dhl,ups,fedex χωρις αποτελεσμα.

Το βιβλιο εχει κοστος 22 ευρω.Δε νομιζω να παιζει φορος στο τελωνειο;

EDIT Ερχεται με UPS

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα παρήγγειλα από aliexpress ένα tcl. Τους είπα να δηλώσουν 30 δολάρια και δήλωσαν 82.

 

Το στέλνει με singapore post.

Τι λέτε θα πληρώσω τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα παρήγγειλα από aliexpress ένα tcl. Τους είπα να δηλώσουν 30 δολάρια και δήλωσαν 82.

 

Το στέλνει με singapore post.

Τι λέτε θα πληρώσω τελωνείο?

 

Χλωμό το κόβω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...