Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε, κοίτα που γίναμε και παράδειγμα προς μίμηση!!!! Ανέλπιστο
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παρά το γεγονός ότι το App Store θεωρείται από πολλούς σαν "η κότα με τα χρυσά αυγά" για την Apple, μία πιο λεπτομερής εξέταση αποκαλύπτει ότι τα κέρδη της εταιρείας ανέρχονται κατά πάσα πιθανότητα σε μόλις 20-45 εκατομμύρια δολάρια έπειτα από την πώληση του πρώτου δισεκατομμυρίου εφαρμογών. Ο αριθμός αυτός, αν μικρός, σίγουρα θα πρέπει να προσφέρει ικανοποίηση στην εταιρεία.

 

Ο Jeremy Liew της Lightspeed Venture Partners, διεξήγαγε υπολογισμούς χρησιμοποιώντας ως δεδομένα:

  • τις αναλογίες 1:15 & 1:40 των εμπορικών εφαρμογών ως προς τις δωρεάν (για κάθε 1 εμπορική εφαρμογή που πωλείται, μεταφορτώνονται 15-40 δωρεάν εφαρμογές).
  • την μέση τιμή των εμπορικών εφαρμογών, η οποία ανέρχεται στα $2.65 (από εκτίμηση της O'Reilly research).

 

Πρόσφατα συμπληρώθηκαν στο App Store ένα δισεκατομμύριο downloads εφαρμογών. Από αυτές, εκτιμάται ότι 25-50 εκατομμύρια ήταν εμπορικές και απέφεραν κέρδη της τάξης των 70-160 εκατομμυρίων δολαρίων. Το μερίδιο της Apple από την πώληση των εφαρμογών ανέρχεται σε ποσοστό 30%, αυτό σημαίνει ότι η εταιρεία κέρδισε 20-45 εκατομμύρια δολάρια από τις πωλήσεις ενώ τα υπόλοιπα χρήματα (70%) αποδόθηκαν στους δημιουργούς των εφαρμογών.

 

Ωστόσο, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του Liew, η μέση τιμή των $2.65 είναι εσφαλμένη και προκύπτει εξαιτίας της πολύ υψηλής τιμής ορισμένων από τις εφαρμογές. Η πλειοψηφία των εμπορικών εφαρμογών (18,899 σύμφωνα με το 148Apps) στοιχίζει λιγότερο από 1$ ενώ οι υπόλοιπες εφαρμογές (14,001 σύμφωνα με το 148Apps) στοιχίζουν από 2$ μέχρι και 1000$. Ο Liew προτείνει την χρησιμοποίηση της διαμέσου τιμής (1.50$) ως αντιπροσωπευτικότερης της μέσης σε ό,τι αφορά τον ακριβέστερο υπολογισμό των κερδών της εταιρείας. Οι αντίστοιχοι αριθμοί που προκύπτουν πολλαπλασιάζοντας τον αριθμό των εμπορικών εφαρμογών που πωλήθηκαν επί την διάμεσο ανέρχονται σε 11-23 εκατομμύρια δολάρια.

 

Οι υπολογισμοί αποδεικνύουν πως τα κέρδη των πωλήσεων του App Store αποτελούν ένα μικρό κλάσμα των κερδών που απέφερε η συσκευή (iPhone) από την ημέρα της κυκλοφορίας της. Όταν, μάλιστα, συγκριθούν με τα κέρδη της Apple για τις αρχές του 2009, αποτελούν μόλις το 3% του συνόλου.

 

http://images.appleinsider.com/oreillyappstoremeanprice.jpg

 

Παρόλ' αυτά, το ακριβές εισόδημα που προέρχεται από την λειτουργία του App Store δεν θα πρέπει να απασχολεί και ιδιαίτερα την Apple. Όπως και στην περίπτωση του iTunes Store, η εταιρεία δεν αποβλέπει στην αξιοποίηση του καταστήματος ως πηγής εσόδων αλλά περισσότερο ως μέσου για την προσέλκυση πελατών οι οποίοι θα αγοράσουν τις συσκευές της (iPhone και iPod touch) οι οποίες και αποφέρουν ουσιαστικά κέρδη στην εταιρεία. Η τακτική αυτή φαίνεται να επιβεβαιώνεται από την διαφημιστική εκστρατεία, η οποία επικεντρώνεται στις εφαρμογές, αλλά και από τον πρόσφατο διαγωνισμό της δισεκατομμυριοστής εφαρμογής στον οποίο δικαίωμα συμμετοχής είχαν όλοι οι χρήστες ανεξάρτητα αν επέλεγαν να αγοράσουν μία εμπορική εφαρμογή ή να κατεβάσουν μία δωρεάν. Μάλιστα, ο νικητής του διαγωνισμού και αποδέκτης των βραβείων, είχε κατεβάσει μία δωρεάν εφαρμογή.

 

Σύμφωνα με μία άλλη ανάλυση της O'Reily research, δημοφιλέστερες εφαρμογές αυτή τη στιγμή στο App Store είναι τα παιχνίδια. Το γεγονός αυτό δεν προκαλεί έκπληξη ωστόσο, δεδομένου ότι η Apple προσπαθεί να προωθήσει το iPod Touch ως παιχνιδοκονσόλα. Αυτό που κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι η ολοένα αυξανόμενη τάση διάθεσης, μέσω του καταστήματος, βιβλίων σε ηλεκτρονική μορφή.

 

http://radar.oreilly.com/itunes_20090415_2.jpg

 

Πρόσφατα, η Amazon κυκλοφόρησε την δωρεάν εφαρμογή Kindle for iPhone η οποία επιτρέπει στους χρήστες της να επιλέξουν μέσα από μία πολύ μεγάλη βιβλιοθήκη 270,000 τίτλων το βιβλίο της αρεσκείας τους, να το αγοράσουν και να το διαβάσουν αξιοποιώντας την οθόνη 3.5'' της συσκευής. Η εταιρεία (Amazon) διαθέτει αυτή τη στιγμή στην αγορά 2 συσκευές Kindle τις οποίες χρησιμοποιεί αποκλειστικά για την προώθηση της online αγοράς βιβλίων από το ηλεκτρονικό της κατάστημα. H διάθεση του εφαρμογής Κindle μέσω του iPhone καθώς και η εξαγορά της αντίστοιχης εφαρμογής Stanza αποδεικνύει την σημασία που η εταιρεία Amazon αποδίδει στο iPhone και στο iPod touch για την πώληση των ηλεκτρονικών βιβλίων που διαθέτει.

 

H Apple εφόσον τελικά κυκλοφορήσει το δικό της notebook, επαληθεύοντας τις φήμες που έχουν κατακλύσει τελευταία το διαδίκτυο, θεωρείται βέβαιο ότι θα προσπαθήσει να διεκδικήσει μερίδιο από την αγορά των συσκευών ανάγνωσης ηλεκτρονικών βιβλίων η οποία, σύμφωνα με τους αναλυτές, αναμένεται να διευρυνθεί σημαντικά στο μέλλον.

 

είδηση από Appleinsider

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα σταματήσει η google σε αυτό που κάνει. Επίσης προς ενημέρωση υπάρχει και άλλο site και μάλιστα έλληνα που έχει ξεκινησεί κάτι αντίστοιχο του street view νομίζω ότι είναι το http://www.kapou.gr/ αν και προς στιγμήν κάνει αναβάθμιση.

 

Όπως και να χει, μία τόσο πρωτοποριακή υπηρεσία που θα φέρει πολύ κοντά όλο τον υπόλοιπο κόσμο κάνωντας βόλτα χωρία καν να είναι εδώ, πολύ δύσκολα θα κοπεί, απλά είναι θέμα χρόνου και χρημάτων φυσικά ώστε να το έχουμε επιτέλους και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το φρένο που έβαλε η Ελλάδα έδειξε για μια ακόμη φορά την ανεγκεφαλιά της. Τι μας πειράζει δηλαδή, το Google Street View; Ίσα ίσα που προσφέρει θετικά. Προσωπικό παράδειγμα είναι, που όταν το χειμώνα πήγα στη Ρώμη, είχα δει από πριν τον δρόμο που είναι το ξενοδοχείο. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο γρήγορα έφτασα και με πόση άνεση έβρισκα ότι ήθελα. Έμας μας έχει φάει τα "Προσωπικά Δεδομένα". Και εμένα μάλλον με έχει τραβήξει φωτό το αυτοκίνητο της Google στην περιοχή του Χολαργού. Και τι έγινε; Δεν έχω τίποτα να κρύψω και από την άλλη σιγά μην κάτσει ο άλλος που θα με δει (εάν με δει) να ψάξει να βρει ποιός είμαι και τι κάνω.
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το φρένο που έβαλε η Ελλάδα έδειξε για μια ακόμη φορά την ανεγκεφαλιά της. Τι μας πειράζει δηλαδή, το Google Street View;

 

Κι εγώ μαζί σου φιλε. Έλλειψη παιδείας με την ευρύτερη έννοια είναι το μεγάλο μας πρόβλημα. Όλο για τους λάθος λόγους επαναστατούμε...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θεωρώ τελείως αβάσιμες τις περαιτέρω εξηγήσεις που ζήτησε η αρχή. Για δείτε κάποιες από τις φώτο που κυκλοφορούν στο δίκτυο. Φώτο που υποτίθεται ότι θα αλοίωνε ή θα διέγραφε η Google από το Street view αλλά πρόλαβαν και διέρευσαν.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους φωτογραφισα παντως..

Αντιποινα... :P

 

 

http://i301.photobucket.com/albums/nn57/ross2280/SNC00065Large.jpg

Αρα ισχυει! Βλεπω και ξενες πινακιδες οποτε σιγουρα δεν ειναι fake.. Που τους πετυχες;

 

Υ.Γ Θα μπορουσες να αλλοιωσεις τις πινακιδες των ελληνικων αυτοκινητων οπως κανουν αυτοι!;)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πριν το φαναρι που βγαζει στην Λ. Κηφισιας απο Πευκη..

Δεν ξερω αν οντως ηταν σε στιγμη ληψης, ή απλα καπου πηγαινε το αμαξι τους.. Ηταν την προηγουμενη εβδομαδα παντως.. οταν εγινε ο ντορος με το θεμα..

Too many gadgets, too little time...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πιστευω οτι θα πηξουν τοσο πολυ με την κινηση στην Αθηνα,τις φωνες,τα βρισιδια,κ την αποπνηκτικη ατμοσφαιρα που θα τα παρατησουν κ θα πανε σπιτι τους...ασε που εχουμε να δουμε πολυ μουτζα στις φωτο που θα βγαλουν...χαχαχαχχαχα
Link to comment
Share on other sites

Θα το πω αναποδα-Γιατι δεν θα αλλαζα την συσκευη που εχω τωρα με το iphone?

Γιατι εχει τραγικες ελλειψης!

 

To iphone ειναι πραγματικη επανασταση με εκπληκτικη οθονη απλοτητα και ευχρηστια.Αλλα εγω εχω htc cruise και αυτο γιατι εχω ελευθερο bluettoth, καλυτερη camera με καταγραφη video, καλυτερη και αποσπομενη μπαταρια, radio και gps (με επιλογη προγραμματος πλοηγησης π.χ Destinator ) και οχι google maps για να χρεωνομαι (αυτος ειναι και ο κυριοτερος λογος για μενα) δηλαδη δεν εχει τα αυτονοητα πραγματα που εχουν το 70% των σημερων κινητων που βγαινουν.Μπορει σε επιπεδο software να υπερτερει (δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο σε συγκρισει με τα windows mobile) αλλα δεν με καιει και πολυ οταν δεν εχει το απαιτουμενο hardware. Αν λοιπον το καινουργιο που θα βγει εχει τα παραπανω θα ειμαι ο πρωτος αγοραστης του... αλλα ετσι οπως ειναι τωρα κουλο οχι δεν θα παρω........:mad:

 

Υπερεκτιμιση λοιπον του iphone?Θα ελεγα υπερβολικη αν μαλιστα σκεφτει κανεις οτι πωλειτε στην Ελλαδα χωρις ελληνικο μενου (αν και διορθωνετε ανετα αυτο ) ειναι απλα τραγικο για πολλους.Κλασμενους μας εχει η Apple

Link to comment
Share on other sites

To iPhone δεν θα το άλλαζα με ΚΑΝΕΝΑ! Και για να το λέει πρώην τρελός fan των Windows Mobile Συσκευών, με πολλές Custom ROM στο ιστορικό του... κάτι σημαίνει...

http://www.we-blog.gr/

we Blog... για επιστήμες, εκπαίδευση, τεχνολογία, για τη ζωη!

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω αναποδα-Γιατι δεν θα αλλαζα την συσκευη που εχω τωρα με το iphone?

Γιατι εχει τραγικες ελλειψης!

 

To iphone ειναι πραγματικη επανασταση με εκπληκτικη οθονη απλοτητα και ευχρηστια.Αλλα εγω εχω htc cruise και αυτο γιατι εχω ελευθερο bluettoth, καλυτερη camera με καταγραφη video, καλυτερη και αποσπομενη μπαταρια, radio και gps (με επιλογη προγραμματος πλοηγησης π.χ Destinator ) και οχι google maps για να χρεωνομαι (αυτος ειναι και ο κυριοτερος λογος για μενα) δηλαδη δεν εχει τα αυτονοητα πραγματα που εχουν το 70% των σημερων κινητων που βγαινουν.Μπορει σε επιπεδο software να υπερτερει (δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο σε συγκρισει με τα windows mobile) αλλα δεν με καιει και πολυ οταν δεν εχει το απαιτουμενο hardware. Αν λοιπον το καινουργιο που θα βγει εχει τα παραπανω θα ειμαι ο πρωτος αγοραστης του... αλλα ετσι οπως ειναι τωρα κουλο οχι δεν θα παρω........:mad:

 

Υπερεκτιμιση λοιπον του iphone?Θα ελεγα υπερβολικη αν μαλιστα σκεφτει κανεις οτι πωλειτε στην Ελλαδα χωρις ελληνικο μενου (αν και διορθωνετε ανετα αυτο ) ειναι απλα τραγικο για πολλους.Κλασμενους μας εχει η Apple

 

Δε θέλω να σε πείσω, αλλά ρίξε και μια ματιά στις εφαρμογές για iPhone. Και την ευχρηστία τους, απ' άκρου εις άκρον (Αναζήτηση, αγορά, μεταφόρτωση, εγκατάσταση, αναβάθμιση)

http://www.apple.com/iphone/gallery/ads/

http://www.apple.com/uk/iphone/gallery/ads/

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε πείσω, αλλά ρίξε και μια ματιά στις εφαρμογές για iPhone. Και την ευχρηστία τους, απ' άκρου εις άκρον (Αναζήτηση, αγορά, μεταφόρτωση, εγκατάσταση, αναβάθμιση)

http://www.apple.com/iphone/gallery/ads/

http://www.apple.com/uk/iphone/gallery/ads/

 

Ναι συμφωνω μαζι σου δεν αντιλεγω αλλα οι αποψεις που παραθετω πιο πανω στον τομεα του hardware ειναι τραγικες...........

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι ερώτηση αυτή???? :)

 

Θα κάνω πολύ καιρό και μόνο να το σκεφτώ να το αλλάξω με κάποιο άλλο...

 

Ας βγει κάτι που το αγγίξει έστω και λίγο...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλά κινητά με καλύτερη φωτογραφική μηχανή, GPS κλπ.

Για εμένα το iphone 3g είναι συνολικά ο καλύτερος συνδυασμός hardware/software.

Aν και στη δουλειά μου δε βολεύει to touch screen.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα αλλαζε καποιος το iphone για pre.....

περα απο hardware/software η οτιδηποτε, το pre ειναι απλα ενα απο τα πιο ασχιμα κινητα.

εχει σχημα 2κροκου αβγου, τρυπα για το ηχειο σε στυλ τρανσιστορακι του παπου απο εποχες 1850+ εν αντιθεση το Iphone ειναι ενα οραιο κινητο για μερικους ισως και οχι αλλα σιγουρα ξεπερναει το pre. και οπως και να το κανουμε την υποστηριξη της apple δυσκολα να την δεις.

Για να μην αναφερο οτι ολο το ακουμε κ δεν το βλεπουμε εδω και αρκετο καιρο...

FAQ

F*cking Annoying Questions

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα αλλαζε καποιος το iphone για pre.....

Μην το λες

το pre ειναι απλα ενα απο τα πιο ασχιμα κινητα.

εχει σχημα 2κροκου αβγου, τρυπα για το ηχειο σε στυλ τρανσιστορακι του παπου απο εποχες 1850+ εν αντιθεση το Iphone ειναι ενα οραιο κινητο για μερικους ισως και οχι αλλα σιγουρα ξεπερναει το pre. και οπως και να το κανουμε την υποστηριξη της apple δυσκολα να την δεις(Αυτό δεν το κατάλαβα)

Για να μην αναφερω οτι ολο το ακουμε κ δεν το βλεπουμε εδω και αρκετο καιρο...

Και από την Apple και Bloggers ακούμε πολλά αλλά ούτε εμείς ακόμα να δούμε κάτι το ενδιαφέρον. Το Palm Pre από αύριο θα πωλείται στην Αμερική.

Επιπλέον από τα λεγόμενα σου φαίνεται ότι υποστηρίζεις πολύ την Apple (και το κινητό που αγόρασες) και δεν μιλάς καθόλου αντικειμενικά. Το Pre είναι για εμένα ένα από τα πιο ωραία κινητά που συνδυάζουν πληκτρολόγιο και οθόνη αφής. Και ναι προτιμώ να φαίνεται το ηχείο εκεί πίσω (ποιος θα το δει ε?) και να είναι δυνατό παρά να έχω ένα κινητό με (κρυμμένο ηχείο) το οποίο δεν είναι αρκετά δυνατό. Δεν λεω ότι το iPhone δεν είναι καλό, το αντίθετο βέβαια είναι αρκετά καλό αλλά σε κάποια σημεία υστερεί από άλλα κινητά τηλέφωνα.

Το Pre πιστεύω είναι αν όχι καλύτερο από το iPhone, τότε ισάξιο και εκεί που το iPhone σταματάει το Pre συνεχίζει και θα συνεχίσει και στο μέλλον με άλλες καλύτερες συσκευές.

Δεν ξέρω τι με κάνει να νιώθω έτσι για το Pre, ένα κινητό που έχει 3 Megapixel κάμερα (που τώρα έχω 5 και θα παω στα3). Ίσως είναι ο τρόπος που τα συνδυάζει όλα, το πληκτρολόγιο, οθόνη, ωραίο UI και τα λοιπά.

Το Pre δημιουργήθηκε από το iPhone αλλά παρ' όλα αυτά είναι καλύτερο. Εδώ δεν φταίει κανείς άλλος εκτός από την Apple. Θα δείξει βέβαια με το iPhone 3 τι θα κάνει.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Μην αρχίσετε τα ίδια με τους διαξιφισμούς.

 

Η ερώτηση είναι συγκεκριμένη, το ίδιο και το περιεχόμενο του θέματος: με ποια συσκευή θα ανταλλάζατε το iPhone. Αυτό προϋποθέτει ότι έχετε χρησιμοποιήσει τη συσκευή και αποφασίσατε ότι δεν σας ικανοποιεί και όχι ότι δεν την επιλέξατε εξ αρχής για οποιοδήποτε λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον συζήτηση βλέπω οτι το οσοι εχουν iphone το 100% δεν θα αλλαζε. Κατι λεει αυτό, και σίγουρα ολοι σας δεν ειστε fanboys:)

Και εγω λοιπον δεν θα αλλαζα το iphone αλλα ισως να επαιρνα αλλο να το συμπλήρωνα..Δηλαδη ενα πραγμα που με χαλάει ειναι οτι οταν περπαταω ειναι δυσκολο να γραφω ελληνικα χωρίς auto-correction, αλλά ευτυχως με την 3.0 θα αλλάξει αυτό! Αν παλι δεν με βολευει τοτε θα πάρω μια συσκευη οπως πχ το curve.

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση στο φίλο andreas..

Όπως κ συ είπες, το Pre δημιουργήθηκε από το iPhone. Aκόμα και το iTunes το αναγνωρίζει σαν iPod!

Φυσικά σε κάποιους τομείς το ξεπερνάει και, μάλιστα, κατά πολύ μεγάλο βαθμό. Ένα πράγμα όμως που έχει το iPhone και δε το έχει καμία άλλη συσκευή είναι η απίστευτη εργονομία πο προσφέρει σα κινητό.

Να μην αναφέρω την οθόνη αφής, που είναι η κορυφαία στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Στις 8 Ιουνίου 2009, στα πλαίσια του παγκόσμιου συνεδρίου δημιουργών, η Apple παρουσίασε μία σειρά από καινούριες εφαρμογές οι οποίες εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες της νέας έκδοσης λειτουργικού συστήματος, iPhone OS 3.0. Ένα σημαντικό στοιχείο της αναβαθμισμένης έκδοσης αποτελεί η δυνατότητα δημιουργίας ειδικών εφαρμογών οι οποίες επιτρέπουν σε διάφορα accessories να αλληλεπιδράσουν με την συσκευή.

 

TomTom: Κυκλοφορία εφαρμογής πλοήγησης και εξοπλισμού για το αυτοκίνητο.

 

Ο εκπρόσωπος της εταιρείας ανακοίνωσε την διάθεση του προϊόντος αυτό το καλοκαίρι. Η εφαρμογή θα παρέχει οδηγίες πλοήγησης (και φωνητικές), στροφή προς στροφή, και θα περιλαμβάνει εθνικούς και διεθνείς χάρτες της εταιρείας οι οποίοι θα απεικονίζονται τόσο σε landscape όσο και σε portrait mode.

 

http://images.appleinsider.com/iphoneos3-tomtom-2.jpg

 

Εκτός από την εφαρμογή, πρόκειται να διατεθεί στην αγορά κι ένα ξεχωριστό accessory kit το οποίο θα παρέχει τη δυνατότητα στον χρήστη να στερεώσει τη συσκευή στο ταμπλό ή στο παρμπρίζ, ενώ παράλληλα θα ενισχύει το σήμα GPS και θα υποστηρίζει hands-free κλήσεις και διαχείριση της μουσικής μέσω του στερεοφωνικού συστήματος του αυτοκινήτου. Επιπλέον, το accessory θα μπορεί να φορτίζει τη συσκευή μέσω του αυτοκινήτου.

 

http://images.appleinsider.com/iphoneos3-tomtom-1.jpg

 

AirStrip Technologies: AirStrip CC

 

Η Apple με το iPhone έχει διεισδύσει στην χώρο της ιατρικής παρέχοντας τη δυνατότητα τόσο στους θεραπευτές όσο και στους ασθενείς να ελέγχουν την κατάσταση της υγείας (των ασθενών) μέσω έξυπνων συσκευών και διαδραστικών εφαρμογών.

 

Στην παρουσίαση της έκδοσης 3.0 τον Μάρτιο είδαμε πως μία συσκευή μέτρησης σακχάρου μπορεί να καθοδηγήσει τον ασθενή στην σωστή λήψη ινσουλίνης και πως η εφαρμογή μπορεί να διατηρήσει το ιστορικό των λήψεων και να ενημερώσει τους συγγενείς ή τον γιατρό του ασθενούς για την πορεία της θεραπείας.

 

Μία ακόμη εφαρμογή ιατρικού ενδιαφέροντος παρουσιάστηκε στο συνέδριο. Η εφαρμογή αυτό προσφέρει τη δυνατότητα καταγραφής της αιμοδυναμικής κατάστασης του ασθενούς και την μεταφορά των δεδομένων στη συσκευή (σε πραγματικό χρόνο) μέσω του διαδικτύου. Η δυνατότητα αυτή σε συνδυασμό με την υπηρεσία push notifications επιτρέπει στους θεράποντες ιατρούς να ενημερώνονται για την κατάσταση της υγείας των ασθενών τους ακόμη και όταν δεν βρίσκονται στο νοσοκομείο ενώ ταυτόχρονα "κρούει τον κώδωνα του κινδύνου" σε περίπτωση που κάποια από τις μετρήσεις ξεφεύγει από τα φυσιολογικά όρια, επισημαίνοντας επιδείνωση της κατάστασης του ασθενούς. Οι γιατροί μπορούν να αλληλεπιδράσουν με την εφαρμογή και να πάρουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες από αυτήν (π.χ. ηλεκτροκαρδιογραφικά ευρήματα).

 

http://images.appleinsider.com/iphoneos3-airstripcc.jpg

 

Line 6/Planet Waves' guitar and amp controls

 

Η Apple με το Garageband προσφέρει σε όσους ασχολούνται με την μουσική ένα εύχρηστο και επαγγελματικό εργαλείο για την καταγραφή και επεξεργασία της. Με την έκδοση λειτουργικού 3.0 προσφέρει αντίστοιχες δυνατότητες και στους χρήστες του iPhone.

 

Μέσω της εφαρμογής της Line 6/Planet Waves η συσκευή έχει τη δυνατότητα να τροποποιήσει την απόδοση μίας κιθάρας ή του ενισχυτή της μέσω κάποιου accessory. Υπάρχουν περισσότερα από 80 πραγματικά και εικονικά στυλ ενίσχυσης τα οποία μπορούν να εξομοιωθούν και η εφαρμογή μπορεί να αλλάξει τον τρόπο που ακούγεται η κιθάρα. Μία ηλεκτρονική κιθάρα 6 χορδών μπορεί με αυτό τον τρόπο να παραγάγει ήχο σαν να είναι 12-χορδη.

 

http://images.appleinsider.com/iphoneos3-line6.jpg

 

Zipcar's rental app

 

Μέσω της εφαρμογής αυτής υλοποιείται για πρώτη φορά η ενσωμάτωση του google maps ως ξεχωριστή λειτουργία.

 

Ο ενδιαφερόμενος μπορεί να ενημερωθεί για τη διαθεσιμότητα αυτοκινήτων ενοικίασης και να μάθει την τοποθεσία στην οποία βρίσκονται, τα μοντέλα και το κόστος ενοικίασης. Ακολούθως, έχει τη δυνατότητα να προχωρήσει κατευθείαν σε ενοικίασης αυτοκινήτου μέσω της συσκευής.

 

Επίσης, για τους πιο "αφηρημένους" ενοικιαστές, η εφαρμογή τους διευκολύνει προσφέροντας τους τη δυνατότητα να λειτουργήσουν την κόρνα σε περίπτωση που δεν μπορούν να θυμηθούν ποιο είναι το δικό τους αυτοκίνητο καθώς επίσης και να το ξεκλειδώσουν όταν δεν μπορούν να βρουν τα κλειδιά τους.

 

http://images.appleinsider.com/iphoneos3-zipcar.jpg

 

είδηση από AppleInsider

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με το ξεκλειδωμα του αυτοκινητου κατα ποσο θα ισχυει κ θα ειναι εφικτο ν γινει?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εντοπισμός συσκευής στον χάρτη

 

Με την έκδοση 3.0, σε περίπτωση που έχετε χάσει τη συσκευή σας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το MobileMe για να την εντοπίσετε. Για να το επιτύχετε αυτό απλά ενεργοποιείτε το Find My iPhone από τις ρυθμίσεις του MobileMe και έπειτα μπορείτε μέσω του λογαριασμού σας, από οποιονδήποτε υπολογιστή, να δείτε την τοποθεσία στην οποία βρίσκεται η συσκευή στον χάρτη.

 

http://images.apple.com/mobileme/whats-new/images/find-iphone-map-20090608.png

 

Απεικόνιση μηνύματος ή αναπαραγωγή ήχου στο απολεσθέν iPhone

 

Εφόσον έχετε εντοπίσει που βρίσκεται η συσκευή σας μέσω του Find My iPhone μπορείτε να συντάξετε κάποιο μήνυμα το οποίο θα εμφανιστεί στην αρχική οθόνη της συσκευής. Μέσω του μηνύματος μπορείτε να παρέχετε χρήσιμες και ουσιαστικές πληροφορίες σε αυτούς οι οποίοι βρήκαν το τηλέφωνο και επιθυμούν να το επιστρέψουν στον ιδιοκτήτη του. Το μήνυμα αυτό απεικονίζεται στην αρχική οθόνη της συσκευής ακόμη και όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη με κωδικό ασφαλείας.

 

Όταν η συσκευή φαίνεται στον χάρτη κοντά στο σημείο το οποίο βρίσκεστε αλλά δεν μπορείτε να την εντοπίσετε, παρέχεται η δυνατότητα αναπαραγωγής ήχου σε αυτήν διευκολύνοντας την ανεύρεση της. Η λειτουργία αυτή παρακάμπτει την σίγαση στη συσκευή, ακόμη και όταν αυτή είναι ενεργοποιημένη.

 

http://images.apple.com/mobileme/whats-new/images/send-message-iphone-20090608.png

 

Προστασία προσωπικών δεδομένων μέσω απομακρυσμένης διαγραφής

 

Η συσκευή περιλαμβάνει πολλές και ευαίσθητες προσωπικές πληροφορίες των χρηστών, περιλαμβανομένων φωτογραφιών, emails και τηλεφωνικών αριθμών. Σε περίπτωση που η συσκευή έχει κλαπεί και οι προσπάθειες ανάκτησης της δεν έχουν αποφέρει αποτελέσματα, παρέχεται η δυνατότητα διαγραφής του συνόλου των δεδομένων που περιλαμβάνονται σε αυτήν και η επαναφορά της σε εργοστασιακή κατάσταση μέσω εντολής που θα δοθεί ασύρματα, από το MobileMe.

 

Εάν τελικά η συσκευή περιέλθει και πάλι στην κατοχή σας, μπορείτε να επαναφέρετε τις πληροφορίες που διαγράφηκαν μέσω συγχρονισμού με το mobileme ή με restore από το τελευταίο αντίγραφο ασφαλείας του iTunes.

 

http://images.apple.com/mobileme/whats-new/images/erase-data-dialog-20090608.png

 

πληροφορίες από Apple

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...