Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα νέα apps οφείλω να πω ότι μου άρεσαν πολύ! Θα περιμένω να τα δοκιμάσω για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. Το μέλλον προμηνύεται λαμπρό αναφορικά με τις δυνατότητες των νέων applications και την εξέλιξη τους.
Link to comment
Share on other sites

Θα διατιθεται προεγκατεστημενη μονο στο καινουριο μοντελο ή θα την εχουμε ολοι μας μετα απο αναβαθμιση στην 3.0; Επισης, θα ειναι δωρεαν ή ντεμο και θα ληξει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα; Γιατι αν ειναι ετσι....

 

θα την αγοράζεις από το appstore έναντι αδράς αμοιβής!!!!!!:X

Link to comment
Share on other sites

θα την αγοράζεις από το appstore έναντι αδράς αμοιβής!!!!!!:X

 

Δυστυχως κατι που θα επρεπε να το εχεις δωρεαν σου βαζουν να το πληρωσεις.

Αλλα πιστευω πως αξιζει η αγορα του!!

Οταν λες αδρα ποσο περιπου θα εκτιμουσες? Γιατι δεν εχω καμια σχεση με apple store και δεν ξερω σε τι τιμες κινουνται τετοιου ειδους εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη ανακοινώθηκε και δεύτερη εφαρμογή navigation για το iPhone. Ο ανταγωνισμός σίγουρα θα επιφέρει χαμηλότερες τιμές και περισσότερες δυνατότητες στις free εκδόσεις!

 

Navigon to Launch GPS App for iPhone OS 3.0

 

The package includes well-known functions such as Reality View Pro, Real Roadsign Pro, Lane Assistant Pro, Speed Assistant, Day & Night Mode, amongst others, as well as the option of displaying POIs along the route.

 

Within this month MobileNavigator will be available in the international AppStore where iPhone users can choose between various options. One option is the LITE Version available for free, with no active route guidance, but with map material and the possibility to display POIs (points of interest) in the vicinity. Another option is the full version, which navigates users quickly and reliably to their destination.

 

The prices for the full version will be released by the AppStore at the launch.

 

http://www.iClarified.com/images/news/4178/15783/15783-500.jpg

 

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=4178

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κατι που θα επρεπε να το εχεις δωρεαν σου βαζουν να το πληρωσεις.

Αλλα πιστευω πως αξιζει η αγορα του!!

Οταν λες αδρα ποσο περιπου θα εκτιμουσες? Γιατι δεν εχω καμια σχεση με apple store και δεν ξερω σε τι τιμες κινουνται τετοιου ειδους εφαρμογες.

Υπολόγισε γύρω στα 80 ευρώ πάνω-κάτω.
Link to comment
Share on other sites

Oχι οτι θα παρω το 3GS αλλα αν το ειχα μεχρι 50 θα τα δινα αλλα τα 80 μου φαινονται πολλα. Τωρα ισως λογω ανταγωνισμου πεσουν λιγο οι τιμες..
Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι βάλαμε mobile me, ας υποθέσουμε ότι χάσαμε το τηλέφωνο…

Αλλά ο κλέφτης με το που κλέψει, βγάζει την sim και βάζει μια δίκια του, η και ότι το κάνει reset..

Άρα σε τι ωφελούν όλα αυτά? Αφού το mobile me και ότι άλλο έχουμε περασμένο δεν μπορούν να δουλέψουν, χωρίς ιντερνέτ η hard reset.

Εκτός και αν η apple έχει κρυφά όπλα. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Το καλύτερο θα ήταν αν η εταιρία κινητής τηλεφωνίας (αυτό είναι εφικτό 100%) έβρισκε το τηλέφωνο μέσω imei και είτε παρότρυνε τον κλεφτή να το επιστρέψει η το μπλόκαρε για πάντα. Και σε περίπτωση που ο κλέφτης άλλαζε imei , να υπήρχε μια παγκόσμια τράπεζα δεδομένων με imei τηλεφώνων νόμιμα αγορασμένων και να λειτουργούσαν μόνο αυτά.

αλλά μάλλον δεν τους συμφέρει για να μην το κάνουν.

Η εδώ Vodafone από δική μου εμπειρία το κάνει, μπλοκάρει δηλαδή το τηλέφωνο μετά από καταγγελία αλλά μόνο για το δικό της δίκτυο.

That’s all.

Link to comment
Share on other sites

Το mobileme δεν έχει να κάνει με την sim. Δεν θυμάσαι τον κλέφτη στην Αμερική που έβγαζε φωτογραφίες μέσα στο τρένο και οι φωτογραφίες ανέβηκαν στο mobileme και τον μπαγλάρωσαν; :lol: Θα πρέπει ωστόσο με κάποιο τρόπο να συνδεθεί στο interent αν η sim του δεν υποστηρίζει μεταφορά δεδομένων.

 

Αν κάνει reset δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί θα διαγραφεί ο λογαριασμός. Το ίδιο κι αν ο κλέφτης είναι έξυπνος/ξέρει από iPhone και διακόψει τον συγχρονισμό με το mobileme από τις ρυθμίσεις.

 

Η λύση δεν είναι η απόλυτη αλλά είναι μία καλή δικλείδα ασφαλείας. Περισσότερο σε εξυπηρετεί αν απλά το χάσεις και όχι αν σ'το κλέψουν. Ίσως και όταν το καταλάβεις αμέσως ότι στο κλέψανε και δώσεις την εντολή για διαγραφή.

 

Αυτό που περιγράφεις για να μπλοκάρεται η συσκευή ακόμη και μετά από restore γίνεται. Κάπου το διάβασα, υπάρχει μία εφαρμογή νομίζω αλλά δεν θυμάμαι καλά, πάει πολύς καιρός από τότε που το διάβασα. Αν το βρω θα επανέλθω με λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι βάλαμε mobile me, ας υποθέσουμε ότι χάσαμε το τηλέφωνο…

Αλλά ο κλέφτης με το που κλέψει, βγάζει την sim και βάζει μια δίκια του, η και ότι το κάνει reset..

Άρα σε τι ωφελούν όλα αυτά? Αφού το mobile me και ότι άλλο έχουμε περασμένο δεν μπορούν να δουλέψουν, χωρίς ιντερνέτ η hard reset.

Εκτός και αν η apple έχει κρυφά όπλα. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Το καλύτερο θα ήταν αν η εταιρία κινητής τηλεφωνίας (αυτό είναι εφικτό 100%) έβρισκε το τηλέφωνο μέσω imei και είτε παρότρυνε τον κλεφτή να το επιστρέψει η το μπλόκαρε για πάντα. Και σε περίπτωση που ο κλέφτης άλλαζε imei , να υπήρχε μια παγκόσμια τράπεζα δεδομένων με imei τηλεφώνων νόμιμα αγορασμένων και να λειτουργούσαν μόνο αυτά.

αλλά μάλλον δεν τους συμφέρει για να μην το κάνουν.

Η εδώ Vodafone από δική μου εμπειρία το κάνει, μπλοκάρει δηλαδή το τηλέφωνο μετά από καταγγελία αλλά μόνο για το δικό της δίκτυο.

That’s all.

 

To καλο ειναι οτι δε χρειαζεται τη sim για να δουλεψει. Δεν ειναι συνδεδεμενο το τηλεφωνο με την καρτα. Αλλα προφανως με το imei της συσκευης. Δεν ειμαι σιγουρος για το imei αλλα το δοκιμασα μολις τωρα και οχι μονο βρισκει που βρισκομαι αλλα μπορω να στειλω και με επιτυχια καποιο μηνυμα. Θεωρω πως και το remote wipe δουλευει αλλα δε το δοκιμασα :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που χρησιμοποιεί ήδη την υπηρεσία MobileMe ή σκέφτεται να πληρώσει για να απολαμβάνει τις υπηρεσίες της είναι σαφώς μια καλή προσθήκη. Εγώ προσωπικά ωστόσο δεν θα πλήρωνα μόνο για αυτήν την λειτουργία (που μου αρέσει σαν ιδέα) εκτός αν οι ανάγκες μου "απαιτούσαν" την αξιοποίηση ολόκληρου του πακέτου.
Link to comment
Share on other sites

Oχι οτι θα παρω το 3GS αλλα αν το ειχα μεχρι 50 θα τα δινα αλλα τα 80 μου φαινονται πολλα. Τωρα ισως λογω ανταγωνισμου πεσουν λιγο οι τιμες..

 

Νομίζω ότι ο ανταγωνισμός θα συντελέσει στην μείωση των τιμών, δεν ξέρω σε τι βαθμό αλλά νομίζω ότι μέσα στον επόμενο χρόνο οι περισσότεροι χρήστες iPhone θα έχουν προχωρήσει στην αγορά μιας τέτοιας εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση:

Πες ότι σου κλέβουν το κινητό, αλλάζουν κάρτες και σβήνουν τσι ρυθμίσεις για να μην μπαίνει στο ιντερνετ. Που θα το βρεις τότε;

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Φαντάζομαι πως όλο αυτό για να δουλέψει, πρέπει πρώτα απ'όλα, εσύ να είσαι ταχύτατος και έπειτα να πέσεις σε άσχετο κλεφτρόνι (το πιο πιθανό).

Γιατί για να φτάσει σε σημείο να ξέρει ότι μπορεί να τον βρεις μέσα από μια τέτοια υπηρεσία και να γνωρίζει πού να πάει γρήγορα να βρει τις αντίστοιχες ρυθμίσεις ώστε να τις σβήσει πρέπει να είναι πολύ αλάνι ο τύπος.

Θεωρώ πως πιθανότατα δεν έχει κανένα νόημα να τρέξεις να τον βρεις, απλά το πιο σημαντικό είναι η διαγραφή των data και αυτό είναι που πρέπει να προλάβεις.Αν ξέρει πώς να βγάλει αμέσως την sim θα πρέπει να το τσεκάρεις από εκείνη την ώρα και έπειτα συνέχεια μέχρι να βάλει τη δικιά του για βρει το στίγμα...

Έτσι τα έχω φανταστεί στο μυαλό μου στην περίπτωση (φτου φτου) που κάτι συμβεί :X

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι η επιλογή για αυτόματη διαγραφή δεδομένων υπάρχει και μετά από προκαθορισμένο αριθμό ανεπιτυχών προσπαθειών καταχώρησης του passcode (10 προσπάθειες).

 

Εάν κάποιον τον απασχολεί ιδιαίτερα η ασφάλεια των δεδομένων του είναι και αυτή μία καλή λύση.

 

Επίσης υπάρχουν και εφαρμογές που επιτρέπουν διαγραφή δεδομένων μέσω SMS. Πληροφορίες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση:

Πες ότι σου κλέβουν το κινητό, αλλάζουν κάρτες και σβήνουν τσι ρυθμίσεις για να μην μπαίνει στο ιντερνετ. Που θα το βρεις τότε;

 

Τέτοια άτομα ψαγμένα λογικά δεν το κλέβουν για ιδία χρήση αλλά για πώληση και πριν το σπρώξουν θα προσπαθήσουν να βγάλουν ότι πληροφορία μπορούν από το τηλέφωνο. Σε αυτόν που θα το πουλήσουν ή θα το έχουν κάνει reset ή μόλις ο αγοραστής το συνδέσει με υπολογιστή θα διαγραφούν τα δεδομένα.

 

Η εφαρμογή είναι αποτελεσματική για την περίπτωση απώλειας ή κλοπή από ανίδεο ο οποίος δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπει στο internet ή να μην το συνδέσει με υπολογιστή.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Πραγματικά για μένα είναι πολύ σημαντικό, σκέψου μόνο ότι έχω όλη την iPhoto Library synced στο κινητό, αυτό και μόνο μου αρκεί :cry:

Πρέπει πραγματικά, κάποια στιγμή να το πάρω απόφαση και να αφήσω ενεργοποιημένο το Passcode.Συνήθως το απενεργοποιώ μετά από μία μέρα χρήσης :p Αν όμως συμβεί κάτι θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν προσπάθησα λίγο περισσότερο να το συνηθίσω :(

Από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι, αν σταθείς μία φορά στη ζωή σου τόσο τυχερός, ώστε να το χάσεις, αλλά να το βρει κάποιος που θέλει να στο επιστρέψει, τότε με το Passcode, απλά έχασες...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τώρα και το Find My Phone που παρακάμπτει το passcode και βγάζει το μήνυμα στην αρχική οθόνη.

 

Νομίζω η photo library σου είναι πλέον πιο προστατευμένη από ποτέ :wink::shifty::lol:

 

(πλακίτσα κάνω, μην με παρεξηγήσεις! :))

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Έχεις τώρα και το Find My Phone που παρακάμπτει το passcode και βγάζει το μήνυμα στην αρχική οθόνη.

 

Νομίζω η photo library σου είναι πλέον πιο προστατευμένη από ποτέ :wink::shifty::lol:

 

(πλακίτσα κάνω, μην με παρεξηγήσεις! :))

Lol, δίκιο έχεις!Νομίζω ότι θα το ενεργοποιήσω τώρα κιόλας.Σκιάχτηκα με όλα αυτά που συζητάμε :lol:
Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη τώρα, και πιο συγκεκριμένα την capacitive οθόνη την χρησιμοποιούν ήδη κάποια κινητά τηλέφωνα και ένα από αυτά είναι το Pre. Δεν την λες κορυφαία τώρα μιας και υπάρχουν και άλλα κινητά που την έχουν (smartphone και μη). Το ότι το iTunes το αναγνωρίζει σαν iPod δεν μου λέει κάτι. Δηλαδή τι ήθελες να πεις με αυτό?? Η Palm το έκανε έτσι γιατί είδε ότι το iTunes είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα. Έτσι έκανε κάποιες αλλαγές πάνω στο Pre και όταν συνδέεται με τον υπολογιστή να "λέει" με κάποιο τρόπο ότι είναι iPod και έτσι να συχρονίζει με αυτό. Το ότι ακόμα τo Pre δημιουργήθηκε από το iPhone ακόμα το πιστεύω. Δες πόσο "ίδιο" UI έχει, οθόνη αφής. Αλλά αν και το αντέγραψε κατά κάποιο τρόπο το iPhone κατάφερε και να το περάσει, χωρίς δυσκολία. Θα μπορούσε να προφέρει και άλλα πράγματα αλλά μάλλον η Palm ήθελε να δείξει στην Apple τι μπορεί να κάνει. Αν κάποιος έχει iPhone ίσως να μην αξίζει η μετάβαση στο Pre, εξαρτάται τι θέλει βέβαια.
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Η Palm το έκανε έτσι γιατί είδε ότι το iTunes είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα.

Λάθος. Απλως η Palm θέλει να μπει στο ecosystem της Apple. Σίγουρα όμως το pre ειναι αρκετη καλη συσκευη και το WebOS φαινεται οτι εχει μέλλον. Με τον ερχομο του 3GS οι συσκευες ειναι πανω κατω ίδιες...

 

Και για να είμαστε on-topic εγω θα αλλάξω το 2G με το 3GS:)

Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

εγω πουλησα το 2G αλλα αν ειναι να κανει το 3GS 599Ε το 16αρι ας το φανε...

 

ειναι ζητημα αρχης...

δεν δινω 600Ε για ενα κινητο ετσι για πλακα.

αν κανει 499Ε το συζηταω...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα τα τελευταια χρονια αλλαζα κινητο καθε 4-5 μηνες...Απο τοτε που εφερα το Iphone απο την Αμερικη δεν εχω σκεφτει καν να αλλαξω κινητο,το μονο που αλλαξα ηταν το 2g σε 3G....τιποτα αλλο...και για εμενα αυτο λεει πολλα...κ σαν gadgetακια με ικανοποιει αλλα και σαν απαιτητικο χρηστη οι λειτουργιες του αλλα και οι απλοτητα του...
Link to comment
Share on other sites

εγω πουλησα το 2G αλλα αν ειναι να κανει το 3GS 599Ε το 16αρι ας το φανε...

 

ειναι ζητημα αρχης...

δεν δινω 600Ε για ενα κινητο ετσι για πλακα.

αν κανει 499Ε το συζηταω...

 

Παιδιά σε ένα βιντεάκι στο youtube δείχνει τις ιταλικές τιμές της vodafone και συγκεκριμένα λέει το 32GB 712 E και το 16GB στα 612 Ε (λογικά οι τιμές σκέτων συσκευών).

 

Μήπως το παράκαναν λίγο??

 

( http://www.youtube.com/watch?v=QerPd3LK_WI )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ένα βιντεάκι στο youtube δείχνει τις ιταλικές τιμές της vodafone και συγκεκριμένα λέει το 32GB 712 E και το 16GB στα 612 Ε (λογικά οι τιμές σκέτων συσκευών).

 

Μήπως το παράκαναν λίγο??

 

( http://www.youtube.com/watch?v=QerPd3LK_WI )

:shock:

Λιγο;:mad:

Το εχουν ξεφτιλησει!Ακου εκει το ποιο φθηνο 612!:mad:Ειναι δυνατον;!:mad::dash::rocket:

400 και πολυ λεω!:!:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...