Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το iphone είναι ενα πανεμορφο κινητό με αξεπεραστη λειτουργικότητα και εμφάνιση.

Μετα από αυτο όλα τα κινητα θα αλλάξουν και θα του μοιάσουν !!!

Αλλά τι τελικά είναι ?

Εαν είναι κινητό, είναι λίγο μεγάλο και δεν εχει καλη κάμερα.

Εαν είναι υπολογιστής, είναι λίγο μικρή η οθάνη του και δεν μπορείς να δουλεψεις όπως με ενα laptop.

Αρα η λύση για μενα στο μελλον, είναι ίσως ενα λίγο μεγαλύτερο iphone όπως το pro και τιποτα αλλο!!

Iphone 3G- 2.2.1

(1.0.2 OTB - Nov.07)

Link to comment
Share on other sites

για χρήση : ανάγνωσης email

ειδήσεων απο blog στο internet

και πληρωμές μέσω e-banking λογαριασμων - καρτών

τι λέει ?

το κόστος για αυτή την χρήση ποιό είναι ?

αξίζει η αγορά του τώρα ή είναι καλύτερα να περιμένω για το νέο (εκτός και αν πρόκειτε να το δούμε κατά Χριστούγεννα)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω ένα κινητό με Android και μόνο αν με ικανοποιούσε το ίδιο ή και περισσότερο θα άλλαζα το iphone. Για την ώρα δεν νομίζω οτι αυτό μπορεί να συμβεί καθότι το Android είναι όπως και να έχει σε αρχικό στάδιο και χρειάζεται κάποιος χρόνος για περαιτέρω εξέλιξη και ωρίμανση.

Πάντως την απλότητα και την ευκολία του iphone μάλλον δύσκολα θα την αντιγράψουν είτε το Android είτε άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να πω και εγώ την άποψη μου, χωρίς να έχω το iPhone??? Όπως και να ΄χει θα την πω, γιατί νομίζω το υπερεκτιμάτε (:p Αστείο). Θα μιλήσω και λίγο γενικά...

 

Λοιπόν για εμένα το iPhone στην αρχή ήταν το καλύτερο τηλέφωνο, ήταν τότε που δεν κοίταγα χαρακτηριστικά (μόλις βγήκε) και έβλεπα εξωτερική εμφάνιση, UI και τέτοια ότι δηλαδή κάνει ένα/ς άνθρωπος-αγόρι στην ηλικία εκείνη (11-12 χρονών). Μετά όταν άρχισα πλέον να ασχολούμαι να βλέπω τα νέα μοντέλα, να συγκρίνω χαρακτηριστικά, να χειρίζομαι περισσότερο κτλ. σχημάτισα μια αντίθετη, μια κακή άποψη αν θέλετε για το iPhone και για πολύ καιρό το iPhone και το iPhone 3G ήταν για μένα 2 τηλέφωνα υπερεκτιμημένα που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους, δεν έχουν κάτι ενδιαφέρον. Κάτι παρόμοιο γίνεται και σήμερα, πιστεύω ότι μερικά πράγματα στο Hardware οπωσδήποτε πρέπει να αλλάξουν και αυτό μάλλον θα γίνει τον Ιούνιο που κατά πάσα πιθανότητα να παρουσιαστεί νέο iPhone με καλύτερη κάμερα και άλλα πολλά. Ο καιρός πέρασε και πλέον κατάλαβα τι κάνει και τι ΔΕΝ κάνει το iPhone και γιατί έχει γίνει τελικά τόσο δημοφιλές εκτός της εμφάνισης και του UI. Πλέον το iPhone και κυριότερα το software είναι αρκετά ώριμο με χιλιάδες εφαρμογές που όσες και να βάλεις το κινητό πάντα πετάει και μαζί με το UI το κάνουν να μοιάζει με Θεός. Είναι όμως? Κανένα κινητό για εμένα δεν είναι μέχρι στιγμής και δεν θα γίνει μάλλον γιατί έτσι όπως τα βλέπω θα έρθει το 2012 και θα πάμε όλοι μαζί (:p:p:lol:) χωρίς κάνα gadget ολοκληρωμένο και τέλειο (όπως το Concept-NS08). Πέραν της πλάκας το iPhone κάνει αυτά που υπόσχεται γρήγορα και αποτελεσματικά αλλά μερικά πράγματα πρέπει να διορθωθούν και πρέπει να καταλάβει πλέον η Apple ότι χρειαζόμαστε και άλλα πράγματα εκτός από το εκπληκτικό UI, το τέλειο Browsing και την μουσική. Πολλοί στις αρχές (και τώρα) το αγοράζουν χωρίς να ξέρουν ότι δεν μπορεί να στείλει αρχεία μέσω Bluetooth, ότι δεν μπορεί να βγάλει video, ότι ότι ότι ότι. Αυτά βέβαια μπορεί να τα λύσει ένας χρήστης σαν εμάς αλλά αν κάποιος δεν έχει τον κατάλληλο χρόνο να ασχοληθεί και δεν θέλει να το κάνει αυτό για δικούς τους λόγους τότε τι να κάνει ο κακόμοιρος. Εγώ θα έπαιρνα το iPhone πριν 1 χρόνο (πριν αρχίσω να ασχολούμαι με τα κινητά πιο "επαγγελματικά") χωρίς να ξέρω ότι δεν είναι δυνατή η αποστολή και παραλαβή αρχείων μέσω του Bluetooth, ότι χρειαζόταν έξτρα προγράμματα για απλές λειτουργίες κτλ. Με την 3 έκδοση του λειτουργικού που θα βγει το Καλοκαίρι τα περισσότερα διορθώνονται και νεο/α iPhone ίσως να κυκλοφορήσουν. Και με όλα αυτά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι εαν είχα τώρα iPhone, ναι θα το άλλαζα με κάποιο άλλο και αυτό είναι το νέο Palm Pre, που αναμένεται να κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό. Διαθέτει όλα όσα πρέπει και πληκτρολόγιο. Ίσως να έχει μικρότερη οθόνη αλλά όπως είπα και πριν έχει πληκτρολόγιο άρα όταν γράφεις μήνυμα θα έχει όλη την οθόνη διαθέσιμη. Έχει 3.1 ΜΡ κάμερα με LED Flash, Capacitive Touchscreen, qwerty keyboard, multitasking και το νέο webOS (φαίνεται αρκετά καλό). Βέβαια δεν ξέρουμε αυτό τι μας επιφυλάσσει αλλά νομίζω ότι θα γίνει ένας από τους πιο δύσκολους αντίπαλους για το iPhone.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξει το iPhone για το pre που ούτε ξέρουμε τι είναι;

Το είπα και εγώ αυτό, ότι ακόμα δεν ξέρουμε πολλά για το Pre αν και από βίντεο φαίνεται αρκετά καλό. Πρέπει να το δούμε και στην πράξη όμως. Είναι το μόνο "κινητό" που μπορούμε να πούμε ότι ίσως να βάλει κάτω το iPhone, κάτι πολύ δύσκολο πλέον. Θα δείξει!

ps. Αντρέα θύμησέ μου να σου μάθω να γράφεις σε παραγράφους.

Hehe!!! Δεν γράφω έκθεση για το σχολείο για αυτό και τα άφησα έτσι κολλημένα. Αν ήθελα έκανα και παραγράφους

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να έρθει το pre θα έχουμε νέο iPhone..

 

+1 να θυμίσω επίσης ότι η πρώτη έκδοση του Pre δεν θα παίζει σε δίκτυα εκτός ΗΠΑ ... η επόμενη δεν έχει καν ανακοινωθεί.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το Fortune αναλύει τους λόγους για τους οποίους το App Store έχει φτάσει το ένα εκατομμύριο downloads σε 9 μόλις μήνες λειτουργίας:

 

  • 37 εκατομμύρια κάτοχοι συσκευών με iPhone OS (21.17 εκ. iPhones & 15.83 εκ. iPod touches).
  • η ποιότητα και η ποσότητα των εφαρμογών στο App Store (πέραν των 35,000 σύμφωνα με την Apple, 39,890 σύμφωνα με το 148Apps).
  • η προτίμηση των δημιουργών για την συγκεκριμένη πλατφόρμα: ευρύ πελατολόγιο, άνετο περιβάλλον εργασίας, εύκολο σύστημα πληρωμών στο οποίο η Apple διαχειρίζεται όλα τα διαδικαστικά και τα έξοδα με αντίτιμο 30% επί των εισπράξεων.

 

Το Fortune αναφέρει ότι ενώ ο ρυθμός δημιουργίας εφαρμογών έχει ελαττωθεί το τελευταίο χρονικό διάστημα, τα downloads βρίσκονται σε συνεχή άνοδο.

 

http://fortuneapple20.files.wordpress.com/2009/04/picture-98.png?w=448&h=559

 

Εκτιμά ωστόσο, ότι με το καινούριο SDK και την κυκλοφορία της καινούριας έκδοσης λειτουργικού (η οποία κατά πάσα πιθανότητα θα συνοδεύεται και από μία συσκευή νέας γενιάς) η δημιουργία εφαρμογών θα ακολουθήσει και πάλι ανοδική πορεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Αριθμός εφαρμογών ανά τιμή

 

http://img9.imageshack.us/img9/29/picture2cgh.png

http://img525.imageshack.us/img525/4466/picture3y.png

http://img525.imageshack.us/img525/4066/picture4j.png

 

  • Αριθμός εφαρμογών ανά κατηγορία

 

http://img11.imageshack.us/img11/3361/picture1kcnwna.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την αντάλλασα με καμία - μέχρι τώρα. Για όλους τους λόγους που έχουνήδη αναφερθεί. Αλλά για εμένα ο σημαντικότερος είναι η απλότητα στην χρήση. Δεν εχω και πολύ χρόνο να ασχολούμαι με το πως να εγκαταστήσω μια εφαρμογή και το πως να συγχρονήσω με το pc ότι θέλω κλπ κλπ. να μπάινω να κλέινω εφαρμογές για να μην ξοδεύω ενέργεια στην μπαταρία και να μην επιβαρύνω την μνήμη κλπ κλπ. Το γεγονός ότι είχα ipod με διέυκόλυνε να γνωρίζω και το itunes και να μου φανεί πανεύκολο στην αρχική εγκατάσταση.
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θα το ανταλλαζα εκτος απο αυτο που ανταλλαξα στην αρχη, απο Iphone 2g to γυρησα στο 3G.

 

Ειχα μεγαλη μανια να αλλαζω κινητα καθε 6 μηνες. Το Iphone, το εχω εδω και 1-1/2 χρονο. Τοτε καταλαβα, οτι αυτο το κινητο εχει ακριβως αυτο που θελω. Οπως και πολλη αλλοι. Ενα με χαλαει, εκει που ειμουν ενας απο τους λιγους που ειχαν iphone, ξαφνικα, βλεπω συνεχεια ατομα να αποκτουν και ενα Iphone. Οπως στην αμερικη, ΟΛΟΙ σχεδον εχουν iphone. Εχει κανει δουλεια το ρημαδη.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θα το ανταλλαζα εκτος απο αυτο που ανταλλαξα στην αρχη, απο Iphone 2g to γυρησα στο 3G.

 

Ειχα μεγαλη μανια να αλλαζω κινητα καθε 6 μηνες. Το Iphone, το εχω εδω και 1-1/2 χρονο. Τοτε καταλαβα, οτι αυτο το κινητο εχει ακριβως αυτο που θελω. Οπως και πολλη αλλοι. Ενα με χαλαει, εκει που ειμουν ενας απο τους λιγους που ειχαν iphone, ξαφνικα, βλεπω συνεχεια ατομα να αποκτουν και ενα Iphone. Οπως στην αμερικη, ΟΛΟΙ σχεδον εχουν iphone. Εχει κανει δουλεια το ρημαδη.

 

κ μένα με χαλάει ΠΟΛΥ αυτό... όταν βλέπω άλλα iphone... ειδικά στην αθήνα που πήγα 3ήμερη είδα πολλά:p μέχρι κ στο άνοδος stage το είχε μία

Link to comment
Share on other sites

κ μένα με χαλάει ΠΟΛΥ αυτό... όταν βλέπω άλλα iphone... ειδικά στην αθήνα που πήγα 3ήμερη είδα πολλά:p μέχρι κ στο άνοδος stage το είχε μία

 

Και γιατί σε χαλάει, μαζί τα έχετε και σου πατάνε την οθόνη; Όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά: πιο πολλές εφαρμογές, πιο χαμηλές τιμές, πιο σοβαρή τεχνική υποστήριξη!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

καλά ντε, μη με φας:p ειλικρινά, δε το είχα σκεφτεί έτσι...
Link to comment
Share on other sites

καλά ντε, μη με φας:p ειλικρινά, δε το είχα σκεφτεί έτσι...

 

ε δεν είπαμε και να σε φάω! απλώς να μην περνάμε λάθος μηνύματα περί "ελιτισμού", την έχει που την έχει αυτή την χροιά η Apple, μην το κάνουμε θέμα :)

 

να είσα καλά και να το χαίρεσαι μαζί με κάτι ψιλά εκατομμύρια που το χαιρόμαστε επίσης!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

giati mou to kanete tora auto?? exo to ipod touch kai thelo na to doso na paro kai go to IPHONE.atimh apple:wacko:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που το πήρα από cosmote πριν από 9 ημέρες κι έπεσα για πρώτη μου φορά σ'ελαττωματική συσκευή (δεν δεχόμουνα κλήσεις όταν το τηλέφωνο έμπαινε σε φάση auto lock δηλαδή σχεδόν συνέχεια ,το πήγα για service στο Γερμανό) νομίζω ότι το τηλέφωνο είναι ότι ακριβώς χρειαζόμουν και νομίζω και πολλοί άλλοι ακόμη. Η απλότητά του είναι εκπληκτική κι έχει άπειρες εφαρμογές. Ήμουν κάτοχος NOKIA γύρω στα 12 χρόνια τώρα και αρκετά ευχαριστημένος, πραγματικά καλές συσκευές,αλλά εδώ πάμε σε άλλο επίπεδο Δε νομίζω να κάνω ποτέ πισογύρισμα σε άλλη εταιρεία. Παρόλα αυτά ένα αλλά πολύ σοβαρό μειονέκτημα βρήκα στο τηλ και δεν είναι άλλο από τη διάρκεια της μπαταρίας. Αυτές τις μέρες που το είχα του έκανα 1-2 φορτίσεις την ημέρα με αρκετή χρήση βέβαια,αλλά νομίζω όση χρειάζεται αυτό το τηλ με τα τόσα applications.Ίσως ο καθε χρήστης με τον τρόπο του να μπορεί πιέσει προς την κατεύθυνση για αύξηση της χωρητικότητας της μπαταρίας.

Συμπερασματικά το τηλ είναι ότι καλύτερο και πιό απλό είχα ποτέ στα χέρια μου,μ'εκπληκτική οθόνη, εφαρμογές, πολύ καλή λογική στο software, μεγάλη πληρότητα σ ότι ζητάς από ένα personal computer, και μπορείς να περνάς άπειρες ώρες ευχάριστα μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://www.skai.gr/photos/200905/m07-201935googlebigbrother.jpg[/imgalign]Σύμφωνα με δημοσίευμα στο skai.gr, το Google Street View σύντομα θα είναι διαθέσιμο και για τα κυριότερα σημεία των δρόμων στην Ελλάδα!

 

Στην Αθήνα εθεάθη το ειδικά διαμορφωμένο αυτοκίνητο της Google με το οποίο επιτρέπεται η λήψη πανοραμικών εικόνων των δρόμων μιας πόλης

 

To αυτοκίνητο, με όλο το χαρακτηριστικό εξοπλισμό του, δηλαδή τις ειδικές κάμερες που έχουν αναρτηθεί στην οροφή του, φωτογραφήθηκε στη λεωφόρο Κηφισίας.

 

Η υπηρεσία έχει προκαλέσει αντιδράσεις στο εξωτερικό, και ειδικά στις Ηνωμένες Πολιτείες όπου εφαρμόστηκε για πρώτη φορά, καθώς πολίτες και φορείς επιμένουν ότι η καταγραφή των προσώπων ανύποπτων πολιτών όταν βρίσκονται στο δρόμο είναι παράνομη.

 

Το αυτοκίνητο πραγματοποιεί δοκιμαστικές καταγραφές στην Αθήνα, ενώ η Google υποστηρίζει ότι έχει επικοινωνήσει με την Αρχή Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών.

 

Η συγκεκριμένη υπηρεσία επιτρέπει στους χρήστες του Google Maps να έχουν μια πανοραμική εικόνα των δρόμων και των διασταυρώσεων και επεκτείνεται ταχέως σε όλη Ευρώπη.

 

Το street view είναι διαθέσιμο μέσω του Google maps στη συσκευή εδώ και αρκετό καιρό. Εμφανίστηκε για πρώτη φορά με την κυκλοφορία της έκδοσης firmware 2.x αλλά από τους Ελληνικούς χάρτες απουσίαζαν μέχρι τώρα οι φωτογραφίες από κεντρικά σημεία των δρόμων.

 

είδηση από skai.gr

 

Update:

 

«Μπλόκο» στο Street View από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα

 

Η Αρχή αναμένει συμπληρωματικά στοιχεία από την εταιρεία Google και την ιστοσελίδα kapou.gr σχετικά με την υπηρεσία.

 

Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα σε σημερινή ανακοίνωσή της αναφέρεται στη δυνατότητα που έχουν οι χρήστες του διαδικτύου να προβαίνουν σε τρισδιάστατη περιήγηση στους δρόμους επιλεγμένων μεγάλων πόλεων (Street View) μέσω των υπηρεσιών της Google και της ιστοσελίδας «http://www.kapou.gr».

 

Η Αρχή απαγόρευσε προσωρινά τη λειτουργία του Street View μέχρι η Google και η Kapou να προσκομίσουν στην Αρχή συμπληρωματικά στοιχεία.

 

Ειδικότερα, η Αρχή στην ανακοίνωσή της, μεταξύ των άλλων, αναφέρει: «Η εταιρεία Google με έδρα τις Η.Π.Α. υπέβαλε γνωστοποίηση στην Αρχή για την υπηρεσία της Street View. Η υπηρεσία προσφέρεται ήδη στις Η.Π.Α. και επεκτείνεται σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σύμφωνα με τη γνωστοποίηση οι φωτογραφίες, στις οποίες εντοπίζονται ευδιάκριτα πρόσωπα ή και πινακίδες αυτοκινήτων, θα τύχουν περαιτέρω επεξεργασίας και τα εν λόγω σημεία θα καλύπτονται με θόλωση. Μόνο κατόπιν θόλωσης θα προσφερθεί η υπηρεσία στο κοινό μέσω του διαδικτύου. Επιπλέον, τα υποκείμενα των δεδομένων και τρίτοι διατηρούν το δικαίωμα αντίρρησης εάν εντοπίσουν εικόνα μη επαρκώς θολωμένη ή εάν δεν επιθυμούν τη δημοσίευση της εικόνας της οικίας τους.

 

Η συγκεκριμένη υπηρεσία έχει ήδη απασχολήσει τις ευρωπαϊκές Αρχές Προστασίας Δεδομένων και, επίσης, συζητήθηκε στο πλαίσιο της Ομάδας Εργασίας του Άρθρου 29 της Οδηγίας 95/46/ΕΚ.

 

Η Αρχή εξέτασε τη γνωστοποίηση και αφού έλαβε υπόψη και τις απόψεις της Ομάδας Εργασίας του Άρθρου 29 της Οδηγίας 95/46/ΕΚ έκρινε ότι είναι αρμόδια να αποφανθεί επί της ανωτέρω γνωστοποίησης αφού η συγκεκριμένη υπηρεσία επεξεργάζεται δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα και η συλλογή των δεδομένων πραγματοποιείται με μέσα που βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια. Περαιτέρω η Αρχή επιφυλάχθηκε να κρίνει τη νομιμότητα της επεξεργασίας μετά την υποβολή συμπληρωματικών στοιχείων και μέχρι τότε δεν επέτρεψε την έναρξη εργασιών συλλογής εικόνων».

 

είδηση από www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ

Link to comment
Share on other sites

Το είδα την Παρασκευή το απόγευμα στην Αττική οδό στην κατεύθυνση από Εθνική και βγήκε στην έξοδο της Κηφισίας.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει και εγώ στο Χαλάνδρι που σημαίνει ότι θα υπάρχει η φατσα μου στο Google Maps προφανώς...
Link to comment
Share on other sites

Το είδε και η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων και τους έκοψε, προς το παρόν ώσπου να τους δώσουν τις κατάλληλες διαβεβαιώσεις...
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

[...]

 

"This is fantastic news. The Greek regulators understand the risks of future technology creep. They have watched what has happened in the US and UK very carefully and will be familiar with the arguments on both sides.

 

"This highlights the difference between regulators - some will allow the public space to be exploited, others acknowledge that people's privacy needs to be protected.

 

"Now we wait for the domino effect, as the Greek decision sets an example that others may follow - we will see what happens next in Central Europe."

 

Greece puts brakes on Street View - BBC News

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...