Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εαν έχει καταφέρει ένας κατασκευαστής να ισορροπήσει σε ένα βασικό σχέδιο, έχει τεράστια πλεονεκτήματα κόστους για τον ίδιο αλλά και για τους χρήστες της συσκευής.

 

Αυτό επηρεάζει από καλούπια μέχρι κοινά εξαρτήματα που μπορείς να χρησιμοποιείς σε όλα τα μοντέλα που μοιράζονται τον κοινό σχεδιασμό.

 

Από την πλευρά των χρηστών τώρα, πέρα του ότι το όφελος του χαμηλότερου κόστους λογικά περνάει σε ένα βαθμό και στην τιμή της νέας συσκευής, το να διατηρείται το ίδιο form factor έχει πλεονεκτήματα όπως της διατήρησης της χρήσης αξεσουάρ των οποίων η αντικατάσταση θα είχε σημαντικό κόστος (όσοι έχουν πάρει για παράδειγμα θήκη Vaja καταλαβαίνουν τι εννοώ).

 

Επίσης ελαχιστοποιείται η ψυχολογική "φόρτιση" που δημιουργεί η εισαγωγή ενός νέου μοντέλου στους αγοραστές του προηγούμενου οι οποίοι δεν αισθάνονται ότι μετά την εισαγωγή του νέου μοντέλου "απαξιώθηκε" η συσκευή τους.

 

Αυτό προϋποθέτει βέβαια ότι ο σχεδιασμός έχει γίνει από την αρχή σωστά και δεν πρέπει να επιλυθούν μηχανικά ή αισθητικά προβλήματα με το επόμενο μοντέλο.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχει καταφέρει ένας κατασκευαστής να ισορροπήσει σε ένα βασικό σχέδιο, έχει τεράστια πλεονεκτήματα κόστους για τον ίδιο αλλά και για τους χρήστες της συσκευής.

 

Αυτό επηρεάζει από καλούπια μέχρι κοινά εξαρτήματα που μπορείς να χρησιμοποιείς σε όλα τα μοντέλα που μοιράζονται τον κοινό σχεδιασμό.

 

....

......

 

Αυτό προϋποθέτει βέβαια ότι ο σχεδιασμός έχει γίνει από την αρχή σωστά και δεν πρέπει να επιλυθούν μηχανικά ή αισθητικά προβλήματα με το επόμενο μοντέλο.

που ειδες την μειωση κοστους...;

εγω 100Ε πανω ειδα τις τιμες.....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

που ειδες την μειωση κοστους...;

εγω 100Ε πανω ειδα τις τιμες.....

 

Αναφέρομαι γενικά και όχι ειδικά στο iPhone.

 

Τώρα η διαμόρφωση της τιμής πώλησης είναι συνάρτηση και άλλων πραγμάτων όπως για παράδειγμα:

- πόσο "θερμή" είναι η αγορά στο να αγοράσει ένα προϊόν (εδώ εκφράσθηκαν απόψεις "συναδέλφων" ότι αν το βρουν στα 800 ευρώ θα το αγοράσουν εδώ και τώρα). Σε τέτοιο περιβάλλον αγοράς οι εταιρίες "μαζεύουν την κρέμα" και ρίχνουν την τιμή αργότερα.

- το τυχόν πρόσθετο κόστος νέων χαρακτηριστικών / εξαρτημάτων της συσκευής το οποίο μπορεί να οδηγούσε σε ακόμη ακριβότερη τιμή αν άλλαζε και το form factor (επί τη ευκαιρία δεν ξέρουμε και αν η επιλογή διατήρησης του ίδιου form factor συνδέεται και με την προσπάθεια να μην φύγει το κόστος "έξω από τα παράθυρα".

 

Πάντως, σε άλλες χώρες που μέρος του κόστους πάει στο πάγιο της δεσμευμενης διάρκειας του συμβολαίου οι τιμές δεν είναι διαφορετικές από την αρχική τιμή κατά την είσοδο του 3G στην αγορά πέρισυ, άλλα δεν βγάζεις άκρη αν δεν έχεις εσωτερική πληροφόρηση πως και υπερ ποιόυ κατανέμεται το κέρδος (του operator, της Apple, κλπ).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει η Apple εχει μπερδευτει...

 

κατεβαζει τις τιμες των Air/Macbook Pro 17 αλλα απο την αλλη βαζει καπελο 100E για πραγματα ανουσια.

 

εχω αλλαξει 3 Μακ και 6 iPhones

 

πολλα πραγματα εχουν αλλαξει.

 

μεσα σε κριση δεν επρεπε να βαλει το κινητο στα 599Ε...

κατσε να δουμε μην Ελλαδα κανει 650...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά όσο δεν υπάρχει καταναλωτική συνείδηση, δεν περιμένω από τις επιχειρήσεις - ειδικά όταν δεν έχουν ουσιαστικό ανταγωνισμό - να μειώνουν τα κέρδη τους, αλλά από εμάς να "κρατάμε χαρακτήρα" και να μην σπεύδουμε να "τσιμπήσουμε" στην πρώτη τιμή που θα βρούμε μπροστά μας ως "gadget-άκηδες".

 

(Υ.Γ. Δάσκαλε που δίδασκες ... προσωπικό σχόλιο :) )

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

μην νομιζεις και εγω μια απο τα ιδια εχω πληρωσει ακριβα αυτες τις υλικες μου αδυναμιες...

 

αλλα τι να κανεις...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Προχτες Παρασκευη 14.55 Κηφισιας και Πανόρμου, 2 opel astra μαυρα με γερμανικες πινακιδες και αυτοκολητα google, σταματησα

δεξια και τα φωτογραφισα , και πρεπει να ειναι τα ιδια γιατι και στη φωτο που εχει το παιδι πιο πανω τα πρωτα 4 νουμερα ειναι ιδια

http://i224.photobucket.com/albums/dd315/homer669/google_.jpg

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Κατά την παρουσίαση της έκδοσης λειτουργικού iPhone OS 3.0 η Apple ανέφερε ότι η αποστολή/λήψη MMS δεν θα ενσωματωνόταν στο iPhone 2G λόγω περιορισμών στο hardware της συσκευής.

 

Φαίνεται τελικά ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει αφού το μέλος geniusan του ρωσικού forum iphoneapps.ru κατάφερε να ενεργοποιήσει την υπηρεσία τροποποιώντας 2 αρχεία στη συσκευή.

 

Έχω δοκιμάσει την μέθοδο που χρησιμοποίησε ο συγκεκριμένος χρήστης και κατάφερα να στείλω και να λάβω επιτυχώς MMS μέσω του iPhone 2G με Cosmote. Ασφαλώς, απαιτείται jailbroken συσκευή.

 

http://img530.imageshack.us/img530/1281/img0006x.png

 

Μπορείτε να διαβάσετε πως θα ενεργοποιήσετε την υπηρεσία στον οδηγό Ενεργοποίηση αποστολής/λήψης MMS στο iPhone 2G με την εφαρμογή Messages.app στην ενότητα iPhone Guides. Για απορίες και προβλήματα χρησιμοποιήστε το θέμα [Project] Ενεργοποίηση Battery % Toggle/MMS/Video Recording στο iPhone 2G.

 

YΓ. Όπως μπορείτε να διακρίνετε στην εικόνα, εφικτή κατέστη και η Ενεργοποίηση διακόπτη ποσοστιαίας ένδειξης της μπαταρίας στο iPhone 2G/3G. Η επιλογή αυτή υποστηρίζεται επίσημα μόνο στη συσκευή iPhone 3GS.

Link to comment
Share on other sites

Το deb για τα mms προστέθηκε στο cydia.

 

Εγκαταστήστε το πακέτο ActivateMMS2G από το repo http://cydia.alpden.com

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φως δεν ειδα!!!

Δεν ξερω αν παιζει ρολο που μαλλον εχω ψιλοπαλια καρτα vodafone 4ετιας με αποτελεσμα στο network να μην ισχυοθν οι ρυθμισεις webonly.vodafone.gr αλλα internet.vodafone .gr τις οποιες οταν τις αλλαζω μου σβηνουν οι ρυθμισεις απο τα mms !!!!

Link to comment
Share on other sites

ok με το πακέτο, αλλα που περναμε τις ρυθμισεις για κάθε εταιρεία?

 

δεν εχει ενεργοποιήσει data στο Network

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να γυρίσω σε κάποια άλλη πλατφόρμα/εταιρία από τότε που πρωτοεκτέθηκα στην Apple (τόσο σε επίπεδο κινητού όσο και σε επίπεδο Η/Υ).

 

Τα μήλο σαγηνεύει !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eξ άλλου από εκεί ξεκίνησε και το προπατορικό αμάρτημα ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

ειστε μεσα στην αμαρτια....

 

ένα ένα να πάρεις τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα, οι περισσότεροι iPhone χρήστες μέσα είμαστε:

 

(1) Λαγνεία

-> θαυμασμός για την αισθητική του λειτουργικού και του hardware

 

(2) Λαιμαργία

-> μόλις βγει η νέα συσκευή, τρέχουμε να την αγοράσουμε

 

(3) Αλαζονεία

-> αφ'υψηλού αντιμετώπιση των άλλων "ταπεινών" "αδαών" συσκευών και των ιδιοκτητών τους

 

(4) Φθόνος

-> απαξιωτική αντιμετώπιση τυχόν άλλων συσκευών που έχουν κάποια καλύτερα χαρακτηριστικά από το iPhone

 

(5) Απληστία

-> Δίδυμο αμάρτημα του (2) παραπάνω

 

(6) Οργή

-> Μόλις μας "θίξουν" την αγαπημένη συσκευή

 

(7) Τεμπελιά

-> στο διάβασμα των προηγούμενων καταχωρήσεων στο forum για θέματα που έχουμε απορίες

 

- Ελπίζω το σατιρικό πνεύμα των παραπάνω να είναι σαφές ... :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@kkalog χαχαχαχα! Σωστός :p

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

ένα ένα να πάρεις τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα, οι περισσότεροι iPhone χρήστες μέσα είμαστε:

 

(3) Αλαζονεία

-> αφ'υψηλού αντιμετώπιση των άλλων "ταπεινών" "αδαών" συσκευών και των ιδιοκτητών τους

 

Νομίζετε ότι έχετε τα πρωτεία στα αμαρτήματα ενώ αυτά χαρακτηρίζουν όλους μας :lol::lol::lol: έγραψες!!!

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν με καμία. Έχω το omnia στο συρτάρι από το δεκέμβριο , όντας παλιός χρήστης win mobile (από mpx220, samsung i600 πριν ένα χρόνο) ,αλλά μόλις πήρα το iphone 11/2007 , μετά από 4 μήνες παρήγγειλα άλλο ένα :) . Έκανα τη βλακεία και πούλησα το δεύτερο (ποτέ ένα iphone δεν είναι αρκετό :) ) , και περιμένω και το 3GS να κάνει παρέα στο edge..

 

Η συσκευή από θέμα design και ποιότητας είναι έργο τέχνης (μιλάω για το 2G κυρίως ) , απίστευτα λειτουργική στο χειρισμό της , όσο για το hardware που ενσωματώνει είναι απλά κορυφαίο ( άσχετα τι επιλέγει να ενεργοποιήσει η apple ) , μετά το app store και το OS3 νομίζω αγοράζεται άνετα και στην Ελλάδα πλέον (και φυσικά δεν εννοώ το ελληνικό μενού που ποτέ δεν πρόκειται να βάλω :) ).

 

Όχι ότι τα win mobile κινητά έγιναν ξαφνικά άχρηστα , ιδίως τα samsung με την ποιότητα κατασκευής τους είναι πραγματικά αξιόπιστα , αλλά δεν έιναι iphone .

Για palm δεν έχω γνώμη ,αλλά αυτό που είδα σε εμφάνιση ... άσε καλύτερα...

 

Μπράβο στην apple , μετά από αρκετά pc που μάζεψα ως τώρα ,εξαιτίας του iphone , το επόμενο laptop θα είναι mac... τι άλλο να πείς γι'αυτόν τον υπολογιστή που είναι και εξαιρετικό τηλέφωνο ..

iphone 5, new iPad 3G, MacBook Air mid2011.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...