Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει δοκιμασει κανεις απο stock rom (μονο root + unlock) να βαλει bionic/dalvik patches να μου πει αν οντως εχει διαφορα/ αν αξιζει?

 

Ακομη, επειδη νομιζω απο σημερα βλεπω λιγο την μπαταρια να πεφτει πιο γρηγορα απ'οτι επεφτε (και σημερα εγκατεστησα το Dropbox μονο απο εφαρμογη, δεν εχει αυτο λογικα επιβαρυνση), μαλλον ισως επειδη χρησιμοποιω πιο πολυ το Google Now με reminders κι ολας...

 

Οποτε εχω αρχισει και σκεφτομαι λυσεις για αυτονομια:

  1. Greenify
  2. Smart Radio mode (ουσιαστικα αν το ενεργοποιησω, οταν βαζω σε sleep το κινητο και το ανοιγω, τοτε θα συνδεεται online και θα κατεβαζει ανανεωσεις απο chat εφαρμογες οπως WhatsUp και Viber?)
  3. Flash Kernel (με αυτο δεν θα χασω δεδομενα σωστα? Ακομη αν δε μου λειτουργει καλα, μπορω να περασω ξανα τον Stock kernel (απιθανο νομιζω))

 

Εχω δει πως το Greenify νομιζω δεν δημιουργει προβλημα στις εφαρμογες οπως chat σωστα? ή μπορω και να το ρυθμισω εγω?

 

Σχετικα με Kernels, παλαιοτερα ειχα δει πως ο franco Kernel ηταν πολυ καλος. Στα τελευταια posts βλεπω πως ο chaos συζητιεται πολυ.

Τι προτεινετε?

 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας! :)

 

Άμα τραβάς φώτο φυσικά και έχει επιβάρυνση το Dropbox μιας και συγχρονίζει και τις ανεβάζει όλες εκεί.

Το greenify δεν δημιουργεί πρόβλημα στο chat αρκεί να βάλεις εσύ ποιες εφαρμογές δεν θες να ξυπνάνε μόνες τους. Δηλαδή δεν θα βάλεις chat vider Facebook αν και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει αν γλιτώνω μπαταρία.

Από κερνελ για μένα ο φρανκο δεν έκανε δουλειά πάρα μόνο ο chaos και επιλογή στα προφίλ που έχει battery.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, έκανα χτες root-unlock και έβαλα τα εξής:

1) [ROM] [sTOCK] Android 4.4.2 KOT49H - Rooted/Busybox/Odexed (12/10/13)

2) Chaos 9.2 kernel (bettery profile)

3) dalvik/bionik

4) xposed/gravitybox

 

Δεν το έχω δουλέψει εκτενώς με το νέο setup για να δω απόδοση μπαταρίας. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι σήμερα δεν μπορούσε να συνεργαστεί το κινητό με το BT Car kit που έχω στο αυτοκίνητό μου. Έχει θέματα ο chaos με ΒΤ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει φιλε, κιβεγω έχω Chaos 9.2 αλλά δεν χρησιμοποιώ BT. Θα σου πρότεινα elementalX είχα εντυπωσιαστεί όταν τον είχα
Link to comment
Share on other sites

Έχει θέματα ο chaos με ΒΤ??

 

Δεν συνδέεται μόνιμα με το bluetooth car kit, συνεχείς αποσυνδέσεις και σπάσιμο νεύρων. Είναι ο λόγος που έβγαλα τον chaos και γύρισα σε stock.

Link to comment
Share on other sites

Άμα τραβάς φώτο φυσικά και έχει επιβάρυνση το Dropbox μιας και συγχρονίζει και τις ανεβάζει όλες εκεί.

Το greenify δεν δημιουργεί πρόβλημα στο chat αρκεί να βάλεις εσύ ποιες εφαρμογές δεν θες να ξυπνάνε μόνες τους. Δηλαδή δεν θα βάλεις chat vider Facebook αν και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει αν γλιτώνω μπαταρία.

Από κερνελ για μένα ο φρανκο δεν έκανε δουλειά πάρα μόνο ο chaos και επιλογή στα προφίλ που έχει battery.

 

Ναι σιγουρα απλα το εχω απενεργοποιησει αυτο στο Dropbox.

Τοτε ισως δοκιμασω chaos..

Link to comment
Share on other sites

με χαος δεν ειχα προβλημα με το bluetooth..ειναι σιγουρα θεμα κερνελ?

 

με το smart radio τι παιζει ακριβως?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό προγραμματάκι (ρούτ) για αυξήσει του ήχου κλήσεις ??
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό προγραμματάκι (ρούτ) για αυξήσει του ήχου κλήσεις ??

 

Για δες εδω .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

με χαος δεν ειχα προβλημα με το bluetooth..ειναι σιγουρα θεμα κερνελ?

 

με το smart radio τι παιζει ακριβως?

 

Εγώ δεν το έχω διαπιστώσει αλλά έχω διαβάσει και αλλου οτι είναι θέμα του κέρνελ.

 

Το Σμαρτ ράδιο είναι μια λειτουργια για να αλλάζει τοβσημα σε 2g και 3g αυτόματα ανάλογα με το αν χρησιμοποιείς το κινητό ή όχι, εγώ προσωπικά το θεωρώ must οχι μονο για τη βελτίωση που πιθανως έχει στη μπαταρία αλλα και γιατι βάζεις περιορισμό στην ταχύτητα των δεδομένων όταν είναι σε low power mode (2g) έτσι ώστε να μην μου τα "τρώνε" κρυφά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω διαπιστώσει αλλά έχω διαβάσει και αλλου οτι είναι θέμα του κέρνελ.

 

Μόλις γύρισα σε στοκ το BT δουλεύει παλι σωστα. Γνωμη μου οτι ο κερνελ δε δούλευε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το έχω διαπιστώσει αλλά έχω διαβάσει και αλλου οτι είναι θέμα του κέρνελ.

 

Το Σμαρτ ράδιο είναι μια λειτουργια για να αλλάζει τοβσημα σε 2g και 3g αυτόματα ανάλογα με το αν χρησιμοποιείς το κινητό ή όχι, εγώ προσωπικά το θεωρώ must οχι μονο για τη βελτίωση που πιθανως έχει στη μπαταρία αλλα και γιατι βάζεις περιορισμό στην ταχύτητα των δεδομένων όταν είναι σε low power mode (2g) έτσι ώστε να μην μου τα "τρώνε" κρυφά

 

πολυ καλο!αν μου πεις κ που το βρισκουμε(δηλαδη αν ειναι σε καστομ ρομ η σε κερνελ) εισαι αρχηγος!

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο!αν μου πεις κ που το βρισκουμε(δηλαδη αν ειναι σε καστομ ρομ η σε κερνελ) εισαι αρχηγος!

 

Θα το βρεις στο Gravity Box.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

σωστος

 

θυμαμαι το ειχε η κατακλυσμικη,αλλα δε το πετυχα αλλου

 

γενικα παροτι ειμαι ευχαριστημενος απο την σλιμκατ,δε με βλεπω να γλυτωνω το gravity

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικο πραγμα που μου εχει λειψει παντως στο καθαρο android ειναι ο συγχρονισμος των επαφων facebook - twitter και το αυτοματο merge ολων αυτων με google contacts. Δυστυχως ειναι ανυπαρκτος... Οι εφαρμογες κανουν τα μισα

Επειδή προέρχομαι από HTC One και κοιτάω να το δώσω. Το βαρέθηκα και γενικά στράβωσα με την HTC. Παρακολουθώ το νήμα εδώ και 10 μέρες για να αντλώ πληροφορίες σιγά σιγά.

Έχω συνηθίσει στο Sense που μια επαφή (Google) είναι συγχρονισμένη με το Facebook. Ανοίγεις ένα όνομα και σου έχει τη φώτο που έχει τώρα profile picture στο Facebook, επιλογή για να μπεις κατ ευθείαν στο προφίλ του. Καλά κατάλαβα από αυτό το πόστ πως δεν παίζει αυτό στο Nexus?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προέρχομαι από HTC One και κοιτάω να το δώσω. Το βαρέθηκα και γενικά στράβωσα με την HTC. Παρακολουθώ το νήμα εδώ και 10 μέρες για να αντλώ πληροφορίες σιγά σιγά.

Έχω συνηθίσει στο Sense που μια επαφή (Google) είναι συγχρονισμένη με το Facebook. Ανοίγεις ένα όνομα και σου έχει τη φώτο που έχει τώρα profile picture στο Facebook, επιλογή για να μπεις κατ ευθείαν στο προφίλ του. Καλά κατάλαβα από αυτό το πόστ πως δεν παίζει αυτό στο Nexus?

 

Οχι. Επειδη και 'γω HTC ειχα αυτο ειναι μια λειτουργια του sense. Στο καθαρο android δεν υπαρχει τετοια συνεργασια με facebook - twitter κτλ. Μονο το skype μπορεις να κανεις merge με google contacts. Ελπιζω να τα βρουν μεταξυ τους.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Επειδή προέρχομαι από HTC One και κοιτάω να το δώσω. Το βαρέθηκα και γενικά στράβωσα με την HTC. Παρακολουθώ το νήμα εδώ και 10 μέρες για να αντλώ πληροφορίες σιγά σιγά.

Έχω συνηθίσει στο Sense που μια επαφή (Google) είναι συγχρονισμένη με το Facebook. Ανοίγεις ένα όνομα και σου έχει τη φώτο που έχει τώρα profile picture στο Facebook, επιλογή για να μπεις κατ ευθείαν στο προφίλ του. Καλά κατάλαβα από αυτό το πόστ πως δεν παίζει αυτό στο Nexus?

 

Νομίζω υπάρχει μια εφαρμογή που κάνει ακριβώς αυτό. Την έχω δει να αναφέρεται αρκετές φορές στο νήμα των γενικών εφαρμογών, νομίζω haxsync.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προέρχομαι από HTC One και κοιτάω να το δώσω. Το βαρέθηκα και γενικά στράβωσα με την HTC. Παρακολουθώ το νήμα εδώ και 10 μέρες για να αντλώ πληροφορίες σιγά σιγά.

Έχω συνηθίσει στο Sense που μια επαφή (Google) είναι συγχρονισμένη με το Facebook. Ανοίγεις ένα όνομα και σου έχει τη φώτο που έχει τώρα profile picture στο Facebook, επιλογή για να μπεις κατ ευθείαν στο προφίλ του. Καλά κατάλαβα από αυτό το πόστ πως δεν παίζει αυτό στο Nexus?

 

 

εγώ γι αυτό το σκοπό χτησιμοποιώ το Sync.ME https://play.google.com/store/apps/details?id=com.syncme.syncmeapp

 

συνχρονίζει τις επαφές με facebook, twitter, linkedin και διάφορα άλλα social networks, και έχει πολλές επιλογές..δοκιμάστε το και εαν θέλετε περισότερες πληροφορίες εδώ είμαι.

 

υγ: το χρησιμοποιώ σε Samsung Galaxy Nexus, όλα στοκ 4.3..φαντάζομαι δουλεύει κανονικά και στην 4.4.2, θα το βάλω στο Nexus 7 2013 μου να δω

 

EDIT: πήγα να το εγκαταστήσω στο ταμπλετ και δεν μπορώ, οπότε μάλλον δεν δουλεύει στην kit kat..κρίμα και sorry για την παραπληροφόρηση :P

Link to comment
Share on other sites

εγώ γι αυτό το σκοπό χτησιμοποιώ το Sync.ME https://play.google.com/store/apps/details?id=com.syncme.syncmeapp

 

συνχρονίζει τις επαφές με facebook, twitter, linkedin και διάφορα άλλα social networks, και έχει πολλές επιλογές..δοκιμάστε το και εαν θέλετε περισότερες πληροφορίες εδώ είμαι.

 

υγ: το χρησιμοποιώ σε Samsung Galaxy Nexus, όλα στοκ 4.3..φαντάζομαι δουλεύει κανονικά και στην 4.4.2, θα το βάλω στο Nexus 7 2013 μου να δω

 

EDIT: πήγα να το εγκαταστήσω στο ταμπλετ και δεν μπορώ, οπότε μάλλον δεν δουλεύει στην kit kat..κρίμα και sorry για την παραπληροφόρηση :P

 

Μια χαρά δουλεύει το sync.me στο nexus. Αυτό που δε δουλεύει είναι το haxsync.

Link to comment
Share on other sites

Το ubersync χρησιμοποιώ τώρα και είναι μια χαρά.. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δε συγχρονίζει τη φωτο του δικού μου προφίλ όπως έκανε το haxsync
Link to comment
Share on other sites

σωστος

 

θυμαμαι το ειχε η κατακλυσμικη,αλλα δε το πετυχα αλλου

 

γενικα παροτι ειμαι ευχαριστημενος απο την σλιμκατ,δε με βλεπω να γλυτωνω το gravity

 

Ναι στην Cataclysm το έχει σίγουρα. Βασικά η κατα δεν είναι τίποτα άλλο παρα μια στοκ Ρομ με πολλά ενσωματωμένα tweaks απο gravitybox και αλλα παρόμοια. Αυτό την κανει τόσο κοντά στη μαμά που δεν χάνεις τίποτα απο λειτουργίες η σταθερότητα.

Μετα απο CM και Paranoid ξαναγύρισαν στην Κατα, τη συστηνω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

Ok παίδες. Τουλάχιστον με κάποιον έστω τρόπο να γίνεται η δουλειά του συγχρονισμού των επαφών. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προς το παρόν. ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαι καινούργιος στη παρέα του Nexus και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι Kernel developers βγάζουν καινούργιους kernel που δουλεύουν σε cm/aokp/Κλπ. αλλά όχι σε stock.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...