Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να έχεις τα πάντα στοκ εκτός από το ρουτ. Κερνελ και ρομ προφανώς τα αρχικά

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αν έχεις κάνει μόνο ρουτ

 

Ή ακόμη και custom recovery και busy box εγκατεστημένο στο xbin, απλά να μην έχουν πειραχτεί αρχεία συστήματος με kernel ή modes κλπ

Link to comment
Share on other sites

Mods απο gravity box προφανώς έχουν πειράξει αρχεία συστήματος. Οποτε τι?

Περνάω την Ρομ απο την αρχή?

Και μετα την ενημέρωση?

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Mods απο gravity box προφανώς έχουν πειράξει αρχεία συστήματος. Οποτε τι?

Περνάω την Ρομ απο την αρχή?

Και μετα την ενημέρωση?

 

Αν μπορείς βγάζεις τα Mod και επαναφέρεις τα αρχεία στην στοκ μορφή. Αλλιώς φλασάρεις το system.img ή και το boot.img από την 4.4.2 factory image και παίρνεις την ΟΤΑ χωρίς πρόβλημα και χωρίς απώλεια δεδομένων. Θα μετατρέψω τον οδηγό ΟΤΑ για το 4 και για το 5.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Mods απο gravity box προφανώς έχουν πειράξει αρχεία συστήματος. Οποτε τι?

Περνάω την Ρομ απο την αρχή?

Και μετα την ενημέρωση?

 

Όχι απαραίτητα. Θα απενεργοποιήσεις το gravity box και τα υπόλοιπα modules. Μετά θα κάνεις απεγκατάσταση το xposed framework. Μετά το reboot μπορείς να κάνεις αναβάθμιση OTA.

Μετά την ενημέρωση κάνεις πάλι εγκατάσταση το xposed και τα modules.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Θα απενεργοποιήσεις το gravity box και τα υπόλοιπα modules. Μετά θα κάνεις απεγκατάσταση το xposed framework. Μετά το reboot μπορείς να κάνεις αναβάθμιση OTA.

Μετά την ενημέρωση κάνεις πάλι εγκατάσταση το xposed και τα modules.

 

Αφού πειράζοντας αρχεία συστήματος είναι σίγουρο ότι απλά βγάζοντας gravity framework κτλ επανέρχονται στο αρχεία στην αρχική τους μορφή; γιατί αν είναι έτσι είναι πολύ απλό να πάρεις το ota..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αφού πειράζοντας αρχεία συστήματος είναι σίγουρο ότι απλά βγάζοντας gravity framework κτλ επανέρχονται στο αρχεία στην αρχική τους μορφή; γιατί αν είναι έτσι είναι πολύ απλό να πάρεις το ota..

 

Αυτή ήταν η απάντηση και στο θέμα του GB στο xda. Τα έκανα όλα αυτά πριν λίγο και γύρισα το τηλέφωνο σε art. Φυσικά δουλεύει σε art που σημαίνει πως το xposed έχει φύγει.

Έτσι απλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η απάντηση και στο θέμα του GB στο xda. Τα έκανα όλα αυτά πριν λίγο και γύρισα το τηλέφωνο σε art. Φυσικά δουλεύει σε art που σημαίνει πως το xposed έχει φύγει.

Έτσι απλά είναι.

 

Πολυ ευχάριστο αυτό.. Για να δούμε.

 

 

 

 

 

Βγήκε νέο OTA update?

 

Όχι ακόμα.. Αλλά επειδή πήρε μια αναβάθμιση το nexus 7 εικάζεται ότι θα έρθει σύντομα και στο 5. Θα δούμε.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ευχάριστο αυτό.. Για να δούμε.

 

 

 

 

 

 

 

Όχι ακόμα.. Αλλά επειδή πήρε μια αναβάθμιση το nexus 7 εικάζεται ότι θα έρθει σύντομα και στο 5. Θα δούμε.

 

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι ήταν μόνο για το lte για τη Verizon. Μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα τόσο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο OTA update?

 

Έχω ακούσει και άλλους που περιμένουν αναβάθμιση. Ίσως και λόγω των τελευταίων αναβαθμίσεων των Google apps. Εγώ το έκανα για επιβεβαίωση ότι φεύγει το xposed.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορούμε να βάλουμε εφαρμογή για ραδιόφωνο χωρίς ίντερνετ; αν όχι,τι πρόγραμμα υπάρχει με cosmokarta,για δύο ώρες την ημέρα ιντερνετ για ραδιόφωνο μόνο; Edited by EGANI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε ,

 

Στοκ εφαρμογή για ραδιόφωνο fm εξ όσων ξέρω δεν υπάρχει .

 

Υπάρχει ένα πρόγραμμα , το πιο συμφέρον κατά την γνώμη μου , που σου δίνει 500 mb για 1 μήνα με 5 ευρώ και άλλο ένα που σου δίνει 150 mb και 100 sms πάλι για ένα μήνα με 5 ευρώ .

 

Δες και εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=25

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν κατεβάσεις κάποια εφαρμογή για FM radio όπως το spirit FM, δεν θα λειτουργήσει καθότι το Nexus 5 δεν έχει το απαραίτητο FM radio chip. Ειναι δηλαδή θεμα hardware.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα root με την βοηθεια του κολητου μου,ολα καλα πηγανε,εφτιαξα και τα ηχεια με τον χειροκινητο τροπο μεσα απο es file explorer(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2532788), και τωρα πλεον παιζουν καμπανα!

Μενει τωρα να δω και την μπαταρια ποσο θα βελτιωθει με την εγκατασταση του greenify:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα root με την βοηθεια του κολητου μου,ολα καλα πηγανε,εφτιαξα και τα ηχεια με τον χειροκινητο τροπο μεσα απο es file explorer(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2532788), και τωρα πλεον παιζουν καμπανα!

Μενει τωρα να δω και την μπαταρια ποσο θα βελτιωθει με την εγκατασταση του greenify:)

 

Είχες τόσο σοβαρό θέμα με τον ήχο; είδες μεγάλη διαφορά με το mod αυτό;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από θέμα ήχου είμαι ευχαριστημένος.γενικά δεν προτείνω mod για το ηχείο,μην το πάρει κανείς στο χέρι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είχες τόσο σοβαρό θέμα με τον ήχο; είδες μεγάλη διαφορά με το mod αυτό;

Σε κλειστους χωρους δεν ειχα προβλημα,αλλα σε εξωτερικους δεν ακουγοταν και τοσο ως αποτελεσμα να εχω αναπαντητες.Παντως αυτο το mod ειναι πολυ καλο,δυναμωσε αρκετα το ηχειο,και ο ηχος των ακουστικων,των προτεινω σε οσους εχουν θεματακι με τον ηχο!:up:

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως υπαρχει καποια εφαρμογη να αλαζει τα εικονηδια?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως υπαρχει καποια εφαρμογη να αλαζει τα εικονηδια?

 

Unicon. Είναι Xposed module. Αλλιώς βάλε κάποιον custom launcher όπως Nova.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είχαν εμπειρία από στοκ kernel και από franco αξίζει??φαίνεται η διαφορά??έχω δει σχόλια από πολλούς που δεν τους ικανοποίησε

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είχαν εμπειρία από στοκ kernel και από franco αξίζει??φαίνεται η διαφορά??έχω δει σχόλια από πολλούς που δεν τους ικανοποίησε

 

Εγώ είχα στοκ εβαλα chaos μετα στοκ κ σήμερα Φράνκο ο χειρότερος απο άποψη μπαταρίας είναι ο chaos απαραδεκτος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα στοκ εβαλα chaos μετα στοκ κ σήμερα Φράνκο ο χειρότερος απο άποψη μπαταρίας είναι ο chaos απαραδεκτος

 

αλήθεια??και λένε ότι ο chaos είναι ο καλύτερος για θέματα μπαταρίας...πες νέα αν είναι καλύτερος ο franco από στοκ

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια θεωρητική ερώτηση; Κατά πόσο μπορείς να δεις αν ένας κέρνελ είναι καλός βάζοντας τον και δουλεύοντας τον για λίγες ώρες;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...