Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μια θεωρητική ερώτηση; Κατά πόσο μπορείς να δεις αν ένας κέρνελ είναι καλός βάζοντας τον και δουλεύοντας τον για λίγες ώρες;

 

Συγκρίνοντας τον με την ίδια χρηση σε ανάλογη ωρα με αλλον κερνελ

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αλήθεια??και λένε ότι ο chaos είναι ο καλύτερος για θέματα μπαταρίας...πες νέα αν είναι καλύτερος ο franco από στοκ

 

Μέχρι στιγμής παει πολύ καλά ο Φράνκο στο τέλος της μέρας θέλω να δω ποσο οθόνη θα μου βγάλει.

Με στον πανω απο 3 .30 ώρες δεν ειχα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια θεωρητική ερώτηση; Κατά πόσο μπορείς να δεις αν ένας κέρνελ είναι καλός βάζοντας τον και δουλεύοντας τον για λίγες ώρες;

 

Για λίγες ώρες δεν μπορείς φυσικά αλλες συνθήκες όλα διαφορετικά. Σε βάθος ημερών όμως μπορείς άνετα και μέχρι σήμερα ο chaos δεν είχε αντίπαλο εκτός ότι σου προσφέρει και κέντρο ελέγχου δωρεάν κάτι που δεν γίνεται με τον franco. Δεν ξέρω τι γίνεται με τον updated και φυσικά ο chaos σταμάτησε τις οποίες ενημερώσεις πράγμα πολύ αρνητικό για εμάς με στοκ Ρομ κτλ.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μπαταρίας ο chaos παίζει μόνος του αυτή την στιγμή έστω κι αν σταμάτησαν τα update.

Από κει και πέρα,αμέσως κατά,προτιμώ τον stock.

Ο Franco απορώ τι καλό έχει.

Είναι δυνατόν να τον βάζω 2 φορές,να τον έχω για μέρες,να τον έχω ρυθμίσει όπως πρέπει για εξοικονόμηση μπαταρίας και να έχει τα ίδια αποτελέσματα με τον stock?

Που είναι δηλαδή η εξοικονόμηση.επειδή έχει βάλει κάτι υποτιθέμενα mods και ρυθμίσεις χρωμάτων οθόνης πρέπει να καταταχθεί κι ως καλός?

Με chaos έχω πάντα από 4+ ώρες μέχρι και 5+ ώρες ανοιχτή οθόνη και με σκισιμο.

Με τον franco καν δεν πλησιάζω της 4,5 ώρες...

Γεια σού franco μέγα...παραμύθιασε κόσμο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μπαταρίας ο chaos παίζει μόνος του αυτή την στιγμή έστω κι αν σταμάτησαν τα update.

Από κει και πέρα,αμέσως κατά,προτιμώ τον stock.

Ο Franco απορώ τι καλό έχει.

Είναι δυνατόν να τον βάζω 2 φορές,να τον έχω για μέρες,να τον έχω ρυθμίσει όπως πρέπει για εξοικονόμηση μπαταρίας και να έχει τα ίδια αποτελέσματα με τον stock?

Που είναι δηλαδή η εξοικονόμηση.επειδή έχει βάλει κάτι υποτιθέμενα mods και ρυθμίσεις χρωμάτων οθόνης πρέπει να καταταχθεί κι ως καλός?

Με chaos έχω πάντα από 4+ ώρες μέχρι και 5+ ώρες ανοιχτή οθόνη και με σκισιμο.

Με τον franco καν δεν πλησιάζω της 4,5 ώρες...

Γεια σού franco μέγα...παραμύθιασε κόσμο.

οποτε παω για chaos....πιον προτιμας nightlie η stable release?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις CM11 τοτε αναγκαστηκα βάζεις την εκδοση 9.2 που είναι stable

 

η 10.2 stable δεν μπαίνει σε στοκ ρομ??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

η 10.2 stable δεν μπαίνει σε στοκ ρομ??

 

Από την 9,2 και πανω είναι για caf roms .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Από την 9,2 και πανω είναι για caf roms .

 

οκ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

 

Όπως λένε και τα παιδιά βάλε την stable.

Μακάρι ο δημιουργός του chaos να λάβει υπόψιν του τα παράπονά των χρηστών και να συνεχίσει την υποστήριξή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε και τα παιδιά βάλε την stable.

Μακάρι ο δημιουργός του chaos να λάβει υπόψιν του τα παράπονά των χρηστών και να συνεχίσει την υποστήριξή.

 

μαλλον παει πιο πολύ σε cyanogen ο τύπος

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εφαρμογή που ΧΩΡΙΣ root να μπορεί να κάνει backup και τα data των εφαρμογών εκτός από τα .apk αλλά δεν βρίσκω. Γνωρίζετε καμιά ;

 

Ξέρω ότι γίνεται διότι είχα στο Honor την εφαρμογή All Backup της Huawei. Εξαιρετική εφαρμογή μου είχε λύσει τα χέρια.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εφαρμογή που ΧΩΡΙΣ root να μπορεί να κάνει backup και τα data των εφαρμογών εκτός από τα .apk αλλά δεν βρίσκω. Γνωρίζετε καμιά ;

 

Ξέρω ότι γίνεται διότι είχα στο Honor την εφαρμογή All Backup της Huawei. Εξαιρετική εφαρμογή μου είχε λύσει τα χέρια.

 

Helium backup του Dutta

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τη mahdi rom την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Helium backup του Dutta

 

Υπάρχει τροπος να κανεις backup τους φακέλους που εχεις δημιουργήσει στον stock launcher; είναι βαρετό μετα απο φορμάτ να τους φτιαχνεις απο την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εχει δοκιμάσει κανεις την cyanogenmod πως παει σε σχέση με την stock , ενοω αν αξίζει να την δοκιμάσω ?

 

Και αλλη μια ερώτηση , γίνεται αν περάσω chaos η καποιο αλλο να μπορώ να κανω restore ολα τα πράγματα που ειχα σε stock στον chaos ? απλα για να μην ξαναπερνάω τα παντα απο την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τροπος να κανεις backup τους φακέλους που εχεις δημιουργήσει στον stock launcher; είναι βαρετό μετα απο φορμάτ να τους φτιαχνεις απο την αρχή...

 

To All Backup της Huawei το εκανε ΚΑΙ αυτο(προεγκατεστημενη εφαρμογη ε). Ισως το μονο πραγμα που μου "αναπολω" απο την Huawei. Κατα τα αλλα...μακρια! :P

 

Thanks για το Helium. Λιγο παιδεμα που πρεπει μετα απο καθε reboot να το ενεργοποιεις αλλα οκ, θα ζησω και μετα απο αυτο :D

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Όπως λένε και τα παιδιά βάλε την stable.

Μακάρι ο δημιουργός του chaos να λάβει υπόψιν του τα παράπονά των χρηστών και να συνεχίσει την υποστήριξή.

 

δυσκολα.πρεπει να επιδοτειται η κατι τετοιο,αν κρινω απο τις ταμπελιτσες..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

δυσκολα.πρεπει να επιδοτειται η κατι τετοιο,αν κρινω απο τις ταμπελιτσες..

 

ε ας το παιξει μπαλα οπως ο φρανκο στο playstore να δεις πως θα ανέβει...

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειναι αργα,δηλωσε στρατοπεδο..τοσο καιρο τον παρακαλαμε,ειναι ανενδοτος.κριμα γιατι η εφαρμογη του ειναι μια απο τις καλυτερες
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορεί κάποιος να προτείνει μια καλή Rom/ kernel για μεγάλη αυτονομία? Με έπιασε το μικρόβιο του flashing και βλέπω ότι εδώ έχετε εμπειρία :)

Επίσης έχει δουλέψει κανείς με dualboot το Ubuntu touch? Αξίζει ή δεν δουλεύει σωστά;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορεί κάποιος να προτείνει μια καλή Rom/ kernel για μεγάλη αυτονομία? Με έπιασε το μικρόβιο του flashing και βλέπω ότι εδώ έχετε εμπειρία :)

Επίσης έχει δουλέψει κανείς με dualboot το Ubuntu touch? Αξίζει ή δεν δουλεύει σωστά;

Ευχαριστώ :)

 

Το δικό μου το έχω stock με chaos kernel (9.2) και περασμένα τα dalvik/bionik και xposed/gravitybox και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο δυνατότητες custοmisation και απόδοσης μπαταρίας.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορεί κάποιος να προτείνει μια καλή Rom/ kernel για μεγάλη αυτονομία? Με έπιασε το μικρόβιο του flashing και βλέπω ότι εδώ έχετε εμπειρία :)

Επίσης έχει δουλέψει κανείς με dualboot το Ubuntu touch? Αξίζει ή δεν δουλεύει σωστά;

Ευχαριστώ :)

 

Purity rom με stock google kernel & google launcher. Αυτο το συνδιασμο εχω πανω απο μηνα και ειμαι ευχαριστημενος τοσο απο ταχυτητα οσο και απο μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2. Για το xposed/gravity το ακριβώς πρέπει να βάλω;;

 

Αν βαλεις την purity το xposed δεν χρειαζεται, ολα τα βασικα tweaks υπαρχουν στην rom.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις απο stock rom (μονο root + unlock) να βαλει bionic/dalvik patches να μου πει αν οντως εχει διαφορα/ αν αξιζει?

 

Ακομη, επειδη νομιζω απο σημερα βλεπω λιγο την μπαταρια να πεφτει πιο γρηγορα απ'οτι επεφτε (και σημερα εγκατεστησα το Dropbox μονο απο εφαρμογη, δεν εχει αυτο λογικα επιβαρυνση), μαλλον ισως επειδη χρησιμοποιω πιο πολυ το Google Now με reminders κι ολας...

 

Οποτε εχω αρχισει και σκεφτομαι λυσεις για αυτονομια:

  1. Greenify
  2. Smart Radio mode (ουσιαστικα αν το ενεργοποιησω, οταν βαζω σε sleep το κινητο και το ανοιγω, τοτε θα συνδεεται online και θα κατεβαζει ανανεωσεις απο chat εφαρμογες οπως WhatsUp και Viber?)
  3. Flash Kernel (με αυτο δεν θα χασω δεδομενα σωστα? Ακομη αν δε μου λειτουργει καλα, μπορω να περασω ξανα τον Stock kernel (απιθανο νομιζω))

 

Εχω δει πως το Greenify νομιζω δεν δημιουργει προβλημα στις εφαρμογες οπως chat σωστα? ή μπορω και να το ρυθμισω εγω?

 

Σχετικα με Kernels, παλαιοτερα ειχα δει πως ο franco Kernel ηταν πολυ καλος. Στα τελευταια posts βλεπω πως ο chaos συζητιεται πολυ.

Τι προτεινετε?

 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας! :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...