Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είναι θέμα τύχης... έχω και εγώ δέματα από αρχές Νοέμβρη κάπου να ταξιδεύουν. Αλλά 4 δέματα του Δεκέμβρη τα παρέλαβα όλα.

Μαζί με αυτό το δέμα ταξιδεύει και ένα κινητό, αλλά δεν το ξεφόρτωσαν ακόμα :)

Το δέμα του πάνω post είναι RSxxxxxNL και αυτό εδώ κάτω RSxxxxxxCN

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ08-12-201614:10ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ19-12-201609:36ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ19-12-201612:27Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ20-12-201610:00ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ22-12-201608:41ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ22-12-201612:50ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ22-12-201614:50ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ22-12-201617:50ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ23-12-201602:46Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Φίλος εσύ έχεις βύσμα, δεν εξηγείται αλλιώς!!! :p :p :p

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τυχερός είσαι φίλε μου που μετράς τις ώρες, εγώ και αλλοι εδώ μεσα μετράμε ΜΗΝΕΣ (όπως δείχνει και παραπάνω).

 

Χρόνια πολλά σε όλους!!!!!

Οι σάκοι ανοίγονται όπως τους γουστάρει !!!!! Εμένα ο σάκος είναι στο αεροδρόμιο από τις 12/12 ....αν το πάμε όπως το σκέφτονται κάποιοι θα έπρεπε να έχω παραλάβει πολύ νωρίτερα από αυτους που κοιτουν τα δευτερόλεπτα!!! Δεν ισχύουν όσα σκέφτονται.

Εμείς οι 'παλιοτεροι" μας βλέπω να παραλαμβάνουμε για Πάσχα.... :)

Edited by Arinapac
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους καλά Χριστούγεννα Συμφωνώ με τον φίλο για παραλαβή το Πάσχα Δεν πρόκειται να βρούμε άκρη με τα ολλανδικά ταχυδρομεία μάλλον τα στέλνουν τα δέματα με γαϊδούρια όπως παλιά γινόταν οι μεταφορές .
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα θα πληρωσω περιπου 60€ τελωνειο για κινητο αξιας 209 €....

Πρωτη και τελευταια φορα που αγοραζω κινητο απο Κινα. Δεν αξιζει η αναμονη και το κοστος τελικα...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη και τελευταια φορα που αγοραζω κινητο απο Κινα. Δεν αξιζει η αναμονη και το κοστος τελικα...

Θα έπρεπε να ήσουν πιο ενημερωμένος πριν παραγγείλεις, δεν είναι για όλους η παραγγελία από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να ήσουν πιο ενημερωμένος πριν παραγγείλεις, δεν είναι για όλους η παραγγελία από Κίνα.

Αυτο που ηξερα ηταν οτι μονο τα δεματα με κουριερ περνανε τελωνειο....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Δέμα που μπηκε τελωνείο στις 9/12 βγήκε σήμερα (Αθήνα). Λογικά Τρίτη-τεταρτη παραλαβή. Ξέρει κανείς την διαδικασία? Θα έρθει ο ταχυδρόμος με το δέμα ή απλά θα φέρει το χαρτάκι?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αύριο δουλεύουν τα κέντρα διαλογής των ελτα? έκλεισε από αεροδρόμιο πριν λίγο εμένα το δέμα και περιμένω να πάει στο κέντρο της Αθήνας και μετά της Θεσσαλονίκης.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ηξερα ηταν οτι μονο τα δεματα με κουριερ περνανε τελωνειο....

Αυτό είπα και πριν, έπρεπε να ήσουν πιο ενημερωμένος.

Όλα τα πακέτα από χώρα εκτός ΕΕ είναι υποψήφια για επιβολή φοροδασμολογικών επιβαρύνσεων.

Link to comment
Share on other sites

αύριο δουλεύουν τα κέντρα διαλογής των ελτα? έκλεισε από αεροδρόμιο πριν λίγο εμένα το δέμα και περιμένω να πάει στο κέντρο της Αθήνας και μετά της Θεσσαλονίκης.

 

Μα, είναι δυνατόν να ρωτάς αν θα δουλέψουν αύριο (Χριστούγεννα) και μεθαύριο ΔΕ (αργία) οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ για να φτάσει στη Θεσ/νικη το δέμα σου;

 

Καλά Χριστούγεννα

Link to comment
Share on other sites

δεν ρωτάω γιατί θέλω το δέμα μου άμεσα . ρωτάω γενικά. νομίζω τα κέντρα διαλογής έχουν άλλο ωράριο από τις υπηρεσίες που εξυπηρετούν τον κόσμο.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχουν άλλα ωράρια αλλά τα Χριστούγεννα, εκτός από τους αστυνομικούς, του οδηγούς λεωφορείων και τρόλλευ, τους πιλότους και το προσωπικό των αεροπλάνων, τους υπαλλήλους των ζαχαροπλαστείων και ίσως κάποια ακόμη εργαζόμενοι στην εστίαση κλπ, δεν νομίζω ότι εργάζονται άλλοι.
Link to comment
Share on other sites

αύριο δουλεύουν τα κέντρα διαλογής των ελτα? έκλεισε από αεροδρόμιο πριν λίγο εμένα το δέμα και περιμένω να πάει στο κέντρο της Αθήνας και μετά της Θεσσαλονίκης.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι δουλεύουν 365 μέρες το χρόνο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση. Μπαίνω στο 17track.net και όταν αναζητάω τον tracking number μου βγάζει μόνο από τα ΕΛΤΑ σήμερα και όχι το status από το nlpost. Έχει κανείς ιδέα γιατί γίνεται αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να παραλαμβάνουμε μέσα στις γιορτές κατι. Τα δικά μου ειναι παγωμένα από τις 27/11, τώρα θα ξεκολλήσουν που έχει και τόσες αργίες;

Εν τω μεταξύ, 15 μέρες μετά την παραγγελία του κινητού από gearbest, παρήγγειλα μία θήκη από ebay η οποία φτάνει όπου να ναι....

Edited by KostasSTi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κινήθηκε το δικό μου!!! 18/12/2016 2.30 sp. Να δούμε τωρα τι συνέχεια θα έχει... Πάει βορά...;)

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-12-2016 02:22 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-12-2016 08:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 24-12-2016 10:51 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-12-2016 11:51 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! να σας ρωτησω το δεμα που περιμενω μου βγαζει αυτα τα στοιχεια!! ποτε περιπου λετε να ερθει? και μεχρι ποτε θα ηταν ανησυχητικο?? σας ευχαριστω

 

2016-12-12 21:07:03.0 parcel center received

2016-12-12 22:25:59.0 parcel center customs scan

2016-12-12 23:25:49.0 leaving parcel center ,next station Shenzhen center

2016-12-13 00:20:51.0 Shenzhen Transit Station export security scan

2016-12-13 13:22:04.0 Shenzhen Transit Station export customs cleared

2016-12-14 17:43:00.0 arrive Guangzhou Airport

2016-12-14 21:59:46.0 leaving Guangzhou Airport going to next airport/seaport

 

και στο trackitonline

 

12.12.2016 21:07 Accepted from sender Small packet Center 51810302

12.12.2016 22:25 Arrived at postal office Small packet Center 51810302

12.12.2016 23:25 Left postal office Small packet Center 51810302,下YīZhàn

13.12.2016 00:20 Arrival at international place of exchange Shēnzhèn International Place Of Exchange 51805300

13.12.2016 13:22 Send item abroad (Export) Shēnzhèn International Place Of Exchange 51805300

14.12.2016 17:43 Arrived at postal officeGuangzhou Terminal 51000061

14.12.2016 21:59 Flight departGuangzhou Terminal 51000061

 

:):) Kαλες Γιορτες σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από GMF80>

Πρωτη και τελευταια φορα που αγοραζω κινητο απο Κινα. Δεν αξιζει η αναμονη και το κοστος τελικα...

Θα έπρεπε να ήσουν πιο ενημερωμένος πριν παραγγείλεις, δεν είναι για όλους η παραγγελία από Κίνα.

Αυτό το έχω ξαναδιαβάσει κάπου εδώ και σκέφτηκα να ρωτήσω για ποιούς είναι τελικά η παραγγελία από Κίνα;

Εγώ π.χ. παράγγειλα ένα κινητό CUBOT Manito, αξίας 80€ (το είχε και καλά προσφορά το gearbest, με αρχική τιμή... 218€). Τότε δεν το έβρισκα στην Ελλάδα, αλλά τώρα το βρίσκω απ' το skroutz, με 130€ (με τα μεταφορικά).

Οπότε, το καλό σενάριο λέει ότι έρχεται σε κανένα μήνα, δεν περνάει τελωνείο κι αν όλα πάνε καλά κι έρθει άθικτο και δε χρειαστώ στο μέλλον εγγύηση ή σέρβις, γλίτωσα 50€. Ενώ το κακό σενάριο - εφόσον παραλάβω - είναι ότι μπορεί να μου έρθει και σε 3 μήνες, να μη δουλεύει (καθόλου απίθανο, αν είναι στο σάκο θαμμένο κάτω από άλλους 50 σάκους), να μου έρθει και κανένα τελωνείο με βάση την (εντελώς αυθαίρετα αναγραφόμενη αρχική) τιμή των 218€ και να πρέπει να το ξαναστείλω πίσω για να μου πιστώσουν μετά από κάτι μήνες (αν και εφόσον το παραλάβουν) τα 80€...

Δεν ξέρω, ίσως πλέον να αξίζει μόνο για ό,τι δε μπορεί να βρει κανείς στην ελληνική αγόρα.

Καλές γιορτές, παρεπιπτόντως. :)

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

σκέφτηκα να ρωτήσω για ποιούς είναι τελικά η παραγγελία από Κίνα;

Εγώ π.χ. παράγγειλα ένα κινητό CUBOT Manito, αξίας 80€ (το είχε και καλά προσφορά το gearbest, με αρχική τιμή... 218€). Τότε δεν το έβρισκα στην Ελλάδα, αλλά τώρα το βρίσκω απ' το skroutz, με 130€ (με τα μεταφορικά).

Οπότε, το καλό σενάριο λέει ότι έρχεται σε κανένα μήνα, δεν περνάει τελωνείο κι αν όλα πάνε καλά κι έρθει άθικτο και δε χρειαστώ στο μέλλον εγγύηση ή σέρβις, γλίτωσα 50€. Ενώ το κακό σενάριο - εφόσον παραλάβω - είναι ότι μπορεί να μου έρθει και σε 3 μήνες, να μη δουλεύει (καθόλου απίθανο, αν είναι στο σάκο θαμμένο κάτω από άλλους 50 σάκους), να μου έρθει και κανένα τελωνείο με βάση την (εντελώς αυθαίρετα αναγραφόμενη αρχική) τιμή των 218€ και να πρέπει να το ξαναστείλω πίσω για να μου πιστώσουν μετά από κάτι μήνες (αν και εφόσον το παραλάβουν) τα 80€...

Δεν ξέρω, ίσως πλέον να αξίζει μόνο για ό,τι δε μπορεί να βρει κανείς στην ελληνική αγόρα

Ο καθένας πρέπει να κρίνει ατομικά αν τον βολεύουν οι παραγγελίες από Κίνα.

Για να κρίνει σωστά, όμως, θα πρέπει να γνωρίζει εκ των προτέρων όλα τα πιθανά σενάρια που μπορεί να προκύψουν, ώστε να είναι προϊδεασμένος και προετοιμασμένος για όλα τα ενδεχόμενα.

Διαφορετικά θα νιώθει κορόιδο, όπως είπε ο φίλος παραπάνω, αν του προκύψει π.χ τελωνείο χωρίς να το έχει προϋπολογίσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποτε. Που είταν μισή τιμή από Κίνα δεν το σκεφτόμουν καν τώρα που έχουν πέσει και Ελλάδα. Δεν αξίζει καθόλου ηλεκτρονικό τσιγάρο πέρσι Κίνα 40 Ελλάδα 80 τώρα Κίνα 48 Ελλάδα 60 πρέπει να εισαι μουρλός να το πάρεις. Από κινα
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας πρέπει να κρίνει ατομικά αν τον βολεύουν οι παραγγελίες από Κίνα.

Για να κρίνει σωστά, όμως, θα πρέπει να γνωρίζει εκ των προτέρων όλα τα πιθανά σενάρια που μπορεί να προκύψουν, ώστε να είναι προϊδεασμένος και προετοιμασμένος για όλα τα ενδεχόμενα.

Διαφορετικά θα νιώθει κορόιδο, όπως είπε ο φίλος παραπάνω, αν του προκύψει π.χ τελωνείο χωρίς να το έχει προϋπολογίσει.

Συμφωνώ φίλε μου. Και θα πρότεινα, στο (πληρέστατο και αρκετά χρήσιμο κατά τα άλλα) πρώτο ποστ του νήματος, να αλλάξει η διαχείριση την πρόταση "Τα συστημένα πακέτα με διαστάσεις μικρότερες του μισού μέτρου ΔΕΝ εκτελωνίζονται, παρά μόνο σε ειδικές σπάνιες περιπτώσεις.", εκτός κι αν είμαστε σίγουροι ότι αυτό που γίνεται τον τελευταίο καιρό με τους τελωνειακούς ελέγχους, θα σταματήσει σύντομα και οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 12-12-2016 03:14 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-12-2016 21:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 22-12-2016 08:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 22-12-2016 08:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

 

ποτε λετε να βγει απτο τελωνιο? δεν φτανει που θα πληρωσουμε καθυστερουν κιολας αυτο ειναι τραγικο..

Link to comment
Share on other sites

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-12-24 09:39

 

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-15 02:25

 

SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

 

Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2016-12-18 14:26

 

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-12-15 02:25

 

Despatched to overseas (Country code: GR)

Μάγκες την γλύτωσα;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποτε. Που είταν μισή τιμή από Κίνα δεν το σκεφτόμουν καν τώρα που έχουν πέσει και Ελλάδα. Δεν αξίζει καθόλου ηλεκτρονικό τσιγάρο πέρσι Κίνα 40 Ελλάδα 80 τώρα Κίνα 48 Ελλάδα 60 πρέπει να εισαι μουρλός να το πάρεις. Από κινα

 

Μια χαρά υπάρχουν ακόμα οι μεγάλες διαφορές στις τιμές ακόμα και τώρα ( π.χ το Η.Τ μου κάνει 85 εδώ 43 εκεί εως και τώρα, οι αντιστάσεις μου κάνουν 4.5 ευρώ η μία εδώ 8.5 ευρώ οι 5 εκεί) αλλά αυτό είναι ένα θέμα τελείως διαφορετικό με το νήμα.

Ο καθένας τα ζυγίζει και πράττει με το πορτοφόλι του.

Link to comment
Share on other sites

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-12-24 09:39

 

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-15 02:25

 

SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

 

Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2016-12-18 14:26

 

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-12-15 02:25

 

Despatched to overseas (Country code: GR)

Μάγκες την γλύτωσα;;

Μόνο στους μάγκες αναφέρεσαι; Γιατί εγώ δεν είμαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρά υπάρχουν ακόμα οι μεγάλες διαφορές στις τιμές ακόμα και τώρα ( π.χ το Η.Τ μου κάνει 85 εδώ 43 εκεί εως και τώρα, οι αντιστάσεις μου κάνουν 4.5 ευρώ η μία εδώ 8.5 ευρώ οι 5 εκεί) αλλά αυτό είναι ένα θέμα τελείως διαφορετικό με το νήμα.

Ο καθένας τα ζυγίζει και πράττει με το πορτοφόλι του.

 

Κάπου στην μέση είναι η αλήθεια. Υπάρχουν τόσα προϊόντα που δεν πιστεύω πως υπάρχει κανόνας, εκτός αν ο γνώμονας είναι αποκλειστικά το κόστος απόκτησης, οπότε η Κίνα είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...