Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα συμφορουμίτες

 

Μια ερωτηση μου χει τυχει κατι περιεργο..Παρηγγειλα ενα mp3 transmitter απο Κινα

 

αοι 6/7 μεχρι τωρα με εχει βγαλει το tracking

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-07-2016 15:39 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-07-2016 14:09 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27-07-2016 15:31 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

 

2016-07-27 18:30,[suzhou City, leaving bulk mail processing center], next

Suzhou,

2016-07-27 15:44,[suzhou City, bulk mail processing center] has been sealing,

2016-07-27 15:31,[suzhou City, bulk mail processing center] is acceptance,

2016-07-27 15:31,[suzhou City Post Office bulk mail processing center] have been returned,

2016-07-27 15:24,Suzhou City Post Office reach [bulk] delivery office mail processing center,

2016-07-19 15:59,[suzhou] have been exported mutual exchange bureau seal (internal transit),

2016-07-19 15:48,[suzhou exchange bureau] have been exported to open,

2016-07-16 18:55,[suzhou City, leaving bulk mail processing center], next

Suzhou,

2016-07-16 14:29,[suzhou City, bulk mail processing center] has been sealing,

2016-07-16 14:09,[suzhou City, bulk mail processing center] is acceptance,

2016-07-16 14:09,[suzhou City Post Office bulk mail processing center] have been returned,

2016-07-16 14:09,Suzhou City Post Office reach [bulk] delivery office mail processing center,

2016-07-09 13:04,[suzhou] have been exported mutual exchange bureau seal (internal transit),

2016-07-09 08:17,[suzhou exchange bureau] have been exported to open,

 

Tracking number RK497253377CN οπου και να το εβαλα τα ιδια...ειναι νορμαλ αυτο?

Edited by alexisozzy1984
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα παρέλαβα δέμα από GearBest, και προς μεγάλη μου απογοήτευση, είδα πως έλειπε το ένα από τα τέσσερα αντικείμενα που είχα παραγγείλει.

Άνοιξα άμεσα θέμα στο support center, και περιμένω απάντηση.

Αν τελικά δεν βρω το δίκιο μου, έχει νόημα να κάνω dispute μέσω paypal, εφόσον έχω παραλάβει τα υπόλοιπα αντικείμενα;

Μήπως έσπασαν την παραγγελία στα δύο?

Τράβηξες βιντεάκι από το άνοιγμα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έσπασαν την παραγγελία στα δύο?

Τράβηξες βιντεάκι από το άνοιγμα?

 

Αυτό σκέφτηκα και 'γω στην αρχή, αλλά δεν αναφέρουν τίποτα, και στο tracking οι φωτογραφίες δείχνουν ένα δέμα.

Ίσως τελικά να έχεις δίκιο, γιατί μόλις τώρα κοίταξα τη συσκευασία, και η τιμή που αναγράφεται είναι 6.67$ αλλά η αξία είναι 105$ !

Ας ελπίσουμε πως έγινε έτσι για ευνόητους λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα δέμα από GearBest, και προς μεγάλη μου απογοήτευση, είδα πως έλειπε το ένα από τα τέσσερα αντικείμενα που είχα παραγγείλει.

Άνοιξα άμεσα θέμα στο support center, και περιμένω απάντηση.

Αν τελικά δεν βρω το δίκιο μου, έχει νόημα να κάνω dispute μέσω paypal, εφόσον έχω παραλάβει τα υπόλοιπα αντικείμενα;

 

Το αυτοκολλητο στην συσκευασια με τα στοιχεια σου, γραφει ποσα τεμαχια εχει. Δες μηπως γραφει τρια ή τα αναλυει.

Link to comment
Share on other sites

nikiforos_ έχεις δίκιο, κοίταξα στο gmail στις ενημερώσεις, και είδα πως όντως έχουν στείλει δύο δέματα με διαφορά τεσσάρων ημερών.

Λογικά μέσα στη βδομάδα που μας έρχεται, θα παραλάβω και το «χαμένο» αντικείμενο.

 

simosthe γράφει μόνο "chargers*3".

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τόσα που διαβάζω εδώ καλύτερα να κάνεις παραγγελία χωρίς να έχεις tracking number..σε τρώει το άγχος κπ κλπ παρολο που τα περισσοτερα εξηγούνται πλήρως στην αρχή του θέματος !

 

Enviado desde mi UMI eMAX mediante Tapatalk

I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τόσα που διαβάζω εδώ καλύτερα να κάνεις παραγγελία χωρίς να έχεις tracking number..σε τρώει το άγχος κπ κλπ παρολο που τα περισσοτερα εξηγούνται πλήρως στην αρχή του θέματος !

 

Enviado desde mi UMI eMAX mediante Tapatalk

 

 

Το άγχος σε τρώει αν δεν έχεις διαβάσει την πρώτη σελίδα και δεν έχεις υπομονή....

 

Αν έχεις στο μυαλό σου τις 20-25 μέρες είσαι αρχηγός

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι πρωτάρηδες σε αγορά από Κίνα και γι αυτό όλο αυτό. Παίζει μεγάλη σημασία, να διαβάζεις την 1η σελίδα και να έχεις υπομονή. Γενικότερα δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχω πάρει πολλά πραγματάκια από gearbest και κινητά από vickmall. Όλα πάνε καλά. Κάθε καμιά 10ρια μέρες διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια.

Εγω πλέον το βλέπω και ως διασκέδαση, χωρίς παρεξήγηση. Μου θυμίζει τον εαυτό μου ως νέα σε αγορά της Κίνας και αναπολω :)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Το άγχος σε τρώει αν δεν έχεις διαβάσει την πρώτη σελίδα και δεν έχεις υπομονή....

 

Αν έχεις στο μυαλό σου τις 20-25 μέρες είσαι αρχηγός

 

8/7/2016 εκανα την παραγγελεια μου και ακομη δεν εχει φυγει απο το καταστημα το κινητο,δεν εχω παρει traking number,και συνεχεια μου λενε ,δεν προλαβαινει ο προμηθευτεισ γιατι η ζητηση του κινητου ειναι μεγαλη,και συνεχεια μου λενε απο βδομαδα ,ειναι η δευτερη εβδομαδα που περασε και παω για την τιτη εβδομαδα και δεν ειδα φως. το καταστημα ειναι το geekbuying. και λετε για υπομονη;;;;

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

ποια συσκευη πήρες?

ας προτιμουσες αλλο αξιόπιστο κατάστημα.

τωρα περιμενεις αν και ποτε θα στο στειλουν.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποια συσκευη πήρες?

ας προτιμουσες αλλο αξιόπιστο κατάστημα.

τωρα περιμενεις αν και ποτε θα στο στειλουν.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

το vernee apollo lite. πρωτη μου αγορα απο κινα ,η βαθμολογια του καταστηματος ηταν 9,5/10. λεω θα ειναι αξιοπιστο. ελπιζω απο δευτερα καποια στιγμη να το στειλουν.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

αλλου δεν υπηρχε;

τις περισσοτερες φορες, αξιζει να δωσει λιγα παραπανω ευρω για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ;)

Link to comment
Share on other sites

αλλου δεν υπηρχε;

τις περισσοτερες φορες, αξιζει να δωσει λιγα παραπανω ευρω για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ;)

 

εκεινη την περιοδο δεν υπηρχε. ηταν flash sale. συνολικα γυρω στα εξι καταστηματα θα ηταν. αν μια εβδομαδα και ενα καταστημα. ηταν το πρωτο καταστημα με την προσφορα και διαθεση του κινητου. ολα τα καταστηματα ξεκινουσαν με την ιδια τιμη οποτε.... μετα την εβδομαδα του flash sale η τιμη του κινητου ανεβαινε κατα 30€. ολα τα κατστηματα το εχουν σχεδον ιδια τιμη. απλα ετυχε να επιλεξω αυτο το καταστημα.

Edited by MAZ207
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να παρήγγειλε δεματάκι από κίνα με απλό ταχυδρομείο και να πέρασε από τελωνείο;;

Περιμένω 1 δεματάκι (σύμφωνα με το tracking και με αυτά που λέτε εδώ μέσα, πρέπει να έφτασε αεροδρόμιο εδώ και 3-4 μέρες απλά δεν άνοιξαν τον σάκο με τα δέματα ακόμα) και με έχει φάει η αγωνία. :confused:

Link to comment
Share on other sites

εκεινη την περιοδο δεν υπηρχε. ηταν flash sale. συνολικα γυρω στα εξι καταστηματα θα ηταν. αν μια εβδομαδα και ενα καταστημα. ηταν το πρωτο καταστημα με την προσφορα και διαθεση του κινητου. ολα τα καταστηματα ξεκινουσαν με την ιδια τιμη οποτε.... μετα την εβδομαδα του flash sale η τιμη του κινητου ανεβαινε κατα 30€. ολα τα κατστηματα το εχουν σχεδον ιδια τιμη. απλα ετυχε να επιλεξω αυτο το καταστημα.

Το μαγαζί είναι αξιόπιστο. Τον τελευταίο καιρό αργεί λίγο τις αποστολές, σε 2 πρόσφατες αγορες μου έκανε μια εβδομαδα ενω παλαιότερα έστελνε σε 2 ημέρες. Το πιο πιθανό είναι να συμβαίνει αυτό που σου λέει, ότι καθυστερεί ο προμηθευτής, δεν είναι και από τις μεγαλύτερες εταιρίες, αλλά ζήτησε τουλάχιστον να σου πει συγκεκριμένη ημερομηνία. Συνεχιζε να τους ζαλίζεις, αλλιώς, αν θεωρείς ότι καθυστερεί σκόπιμα ζήτα να σου επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί είναι αξιόπιστο. Τον τελευταίο καιρό αργεί λίγο τις αποστολές, σε 2 πρόσφατες αγορες μου έκανε μια εβδομαδα ενω παλαιότερα έστελνε σε 2 ημέρες. Το πιο πιθανό είναι να συμβαίνει αυτό που σου λέει, ότι καθυστερεί ο προμηθευτής, δεν είναι και από τις μεγαλύτερες εταιρίες, αλλά ζήτησε τουλάχιστον να σου πει συγκεκριμένη ημερομηνία. Συνεχιζε να τους ζαλίζεις, αλλιώς, αν θεωρείς ότι καθυστερεί σκόπιμα ζήτα να σου επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

 

σε ευχαριστω για την συμβουλη σου. αυτο θα κανω.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Διάβασα κι εγώ τον οδηγό, και είμαι σίγουρη ότι μέσα σε 1425 σελίδες θα υπάρχουν και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες. :) αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα πάντα..!! Θέλω να αγοράσω κάποια πραγματάκια από Κίνα, σχετικά με κοσμήματα. Το κόστος κάθε αντικειμένου είναι πολύ μικρό, αλλά θέλω να αγοράζω συστηματικά κάποια πακέτα. Όχι μεγάλες ποσότητες (χονδρική δλδ) αλλά ούτε πχ 1 βραχιόλι το χρόνο. Και ερωτώ.. καταγράφεται κάπου το σύνολο των πακέτων που παραλαμβάνει ένας παραλήπτης σε βάθος χρόνου? Μπορεί δλδ να μου πει κάποιος, ψιτ έλα εδώ εσύ, παραλαμβάνεις 1 πακέτο από Κίνα την εβδομάδα, έλα να πληρώσεις δασμούς, τελωνεία κλπ? Να σημειώσω ως πολύ υπομονετικό ον που είμαι, θα επιλέγω free shiping..!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Διάβασα κι εγώ τον οδηγό, και είμαι σίγουρη ότι μέσα σε 1425 σελίδες θα υπάρχουν και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες. :) αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα πάντα..!! Θέλω να αγοράσω κάποια πραγματάκια από Κίνα, σχετικά με κοσμήματα. Το κόστος κάθε αντικειμένου είναι πολύ μικρό, αλλά θέλω να αγοράζω συστηματικά κάποια πακέτα. Όχι μεγάλες ποσότητες (χονδρική δλδ) αλλά ούτε πχ 1 βραχιόλι το χρόνο. Και ερωτώ.. καταγράφεται κάπου το σύνολο των πακέτων που παραλαμβάνει ένας παραλήπτης σε βάθος χρόνου? Μπορεί δλδ να μου πει κάποιος, ψιτ έλα εδώ εσύ, παραλαμβάνεις 1 πακέτο από Κίνα την εβδομάδα, έλα να πληρώσεις δασμούς, τελωνεία κλπ? Να σημειώσω ως πολύ υπομονετικό ον που είμαι, θα επιλέγω free shiping..!

 

Δεν καταγραφούν οπως ξερω κάπου ποσα δεματα περνάνε σε καθε ονομα. Δεματα ανω των 24 ευρώ πληρώνουν τελωνείο(Αμα σταματήσουν!) Αμα περάσει απο το αεροδρόμιο και δεν βγει να πληρώσεις τοτε δεν μπορει να σε κανει κανεις τιποτα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Διάβασα κι εγώ τον οδηγό, και είμαι σίγουρη ότι μέσα σε 1425 σελίδες θα υπάρχουν και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες. :) αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα πάντα..!! Θέλω να αγοράσω κάποια πραγματάκια από Κίνα, σχετικά με κοσμήματα. Το κόστος κάθε αντικειμένου είναι πολύ μικρό, αλλά θέλω να αγοράζω συστηματικά κάποια πακέτα. Όχι μεγάλες ποσότητες (χονδρική δλδ) αλλά ούτε πχ 1 βραχιόλι το χρόνο. Και ερωτώ.. καταγράφεται κάπου το σύνολο των πακέτων που παραλαμβάνει ένας παραλήπτης σε βάθος χρόνου? Μπορεί δλδ να μου πει κάποιος, ψιτ έλα εδώ εσύ, παραλαμβάνεις 1 πακέτο από Κίνα την εβδομάδα, έλα να πληρώσεις δασμούς, τελωνεία κλπ? Να σημειώσω ως πολύ υπομονετικό ον που είμαι, θα επιλέγω free shiping..!

 

εδώ βαριούνται να ανοίξουν σάκους, σιγά μην κάθονται να κρατάνε και λίστα πόσα δέματα έρχονται σε κάθε όνομα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα

Παρήγγειλα ένα κινητό από antelife 21/7

στις 24/7 μου έστειλαν tracking me NLPOST ( RS553848110NL ) αλλά μέχρι τώρα η κατάσταση του είναι notfound.

επικοινώνησα με το support αρχικά μου έλεγαν ότι το έστειλαν κανονικά στις 24 σήμερα μου είπαν ότι το έστειλαν στις 27.

Διάβασα στο φόρουμ ότι το συγκεκριμένο μαγαζί είναι λίγο της υπομονής όσον αφορά τις αποστολές αλλά δεν έχω πρόβλημα με την αναμονή αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν όντως υπάρχει πιθανότητα αυτοί να το έχουν στείλει αλλά να μην έχει περαστεί ακόμη στο σύστημα το tracking η αν πρέπει να ανοίξω dispute ώστε να τους πιέσω να μου δώσουν μια πραγματική απάντηση

Edited by xasmalol
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα

Παρήγγειλα ένα κινητό από antelife 21/7

στις 24/7 μου έστειλαν tracking me NLPOST ( RS553848110NL ) αλλά μέχρι τώρα η κατάσταση του είναι notfound.

επικοινώνησα με το support αρχικά μου έλεγαν ότι το έστειλαν κανονικά στις 24 σήμερα μου είπαν ότι το έστειλαν στις 27.

Διάβασα στο φόρουμ ότι το συγκεκριμένο μαγαζί είναι λίγο της υπομονής όσον αφορά τις αποστολές αλλά δεν έχω πρόβλημα με την αναμονή αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν όντως υπάρχει πιθανότητα αυτοί να το έχουν στείλει αλλά να μην έχει περαστεί ακόμη στο σύστημα το tracking η αν πρέπει να ανοίξω dispute ώστε να τους πιέσω να μου δώσουν μια πραγματική απάντηση

 

Μισή ώρα πριν κάνεις το post σου εμφανίστηκε στην NL post (http://www.17track.net/el/track?nums=RS553848110NL)

Τώρα υπομονή μέχρι να φτάσει ελλάδα (από 10-30 μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα. Τωρα με τα καπιταλ κοντρολς που απαγορευται να ψωνισεις κοσμηματα και ηλεκτρονικα και κινητα και ρουχα-παπουτσια (αγιο ειχαμε που δε μας απαγορευσαν τις τυροπιτες), πως γινονται οι αγορες απο αλιεξπρες πχ;
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα. Τωρα με τα καπιταλ κοντρολς που απαγορευται να ψωνισεις κοσμηματα και ηλεκτρονικα και κινητα και ρουχα-παπουτσια (αγιο ειχαμε που δε μας απαγορευσαν τις τυροπιτες), πως γινονται οι αγορες απο αλιεξπρες πχ;

Με revolut που φορτωνεις τα χρηματα με εμβασμα.

 

Στάλθηκε από το S308 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160802/7965e52fb98987f9d6a029d07a745bd9.jpg

 

Να αρχίσω να ανησυχώ; από 12 υποτίθεται έρχεται

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...