Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πακέτα China post parcel με ΤΝ ένα εντεκαψηφιο νούμερο, να φανταστώ ότι μόλις φύγουν από Κίνα είναι untracked?

Γιατί εδώ και 2 εβδομάδες 3 τέτοια που έχω, η τελευταία ενημέρωση είναι " Arrival at exchange office, Guangzhou Exchange Office"

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50-t5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες, μια γνώμη από τους έμπειρους του νήματος και του φόρουμ.

Κινεζομαγαζο εδω και 20 μερες ακομα "στελνει" τη συσκευη που παρηγγειλα. Αφου εκανα paypal dispute για refund και claim στη συνχεια (αναφεροντας το λογο - δηλαδη καθυστερηση στην αποστολη της παραγγελιας, παροτι το status κατα τη στιγμη της αγορας ανεφερε πως η αποστολη θα επρεπε να γινει σε 7 ημερες μαξ), το μαγαζι εστειλε σε μενα και το paypal ενα tracking number, προφανως για να "θολωσει" τα νερα. Και λεω αυτο, καθως 5 μερες μετα ειναι ακομα σε status "information received". Κατα συνεπεια, συσκευη δε φαινεται να εχει παραδοθει. Αν η paypal κλεισει το αιτημα, εγω μπορω στη συνεχεια να το ανοιξω αν δω οτι τελικα συσκευη δεν ερχεται ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είχε το κινητό στην eu αποθήκη το gearbest.

Ή παραγγελία έγινε από banggood .έχω ξαναπάρει από εκεί.

Καλό μαγαζί φάνηκε...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μια γνώμη από τους έμπειρους του νήματος και του φόρουμ.

Κινεζομαγαζο εδω και 20 μερες ακομα "στελνει" τη συσκευη που παρηγγειλα. Αφου εκανα paypal dispute για refund και claim στη συνχεια (αναφεροντας το λογο - δηλαδη καθυστερηση στην αποστολη της παραγγελιας, παροτι το status κατα τη στιγμη της αγορας ανεφερε πως η αποστολη θα επρεπε να γινει σε 7 ημερες μαξ), το μαγαζι εστειλε σε μενα και το paypal ενα tracking number, προφανως για να "θολωσει" τα νερα. Και λεω αυτο, καθως 5 μερες μετα ειναι ακομα σε status "information received". Κατα συνεπεια, συσκευη δε φαινεται να εχει παραδοθει. Αν η paypal κλεισει το αιτημα, εγω μπορω στη συνεχεια να το ανοιξω αν δω οτι τελικα συσκευη δεν ερχεται ποτε?

 

 

μην μου πεις ονομα να μαντεψω... Gearbet???

 

πιθανον να σου εχουν δωσει αριθμο voucher και εσυ να περιμενεις ενω το προιον πιθανον να μην εχει μπει ακομη καν στην αποθηκη....

 

γενικα πως το αντιμετωπιζεις... Μαλλον δεν μιλησες με το μαγαζι πριν κανεις το despute και για αυτο τον λογο εμπλεξες... ΠΑΝΤΑ εξαντλουμε τις πιθανοτητες να συνενοηθουμε με τον εμπορο...

αν ανοιξεις despute ειναι ευκαιρια για δικη τους προπονηση για δυσκολοτερες καταστασεις...

 

Τωρα δεν αφηνεις απλα να κλεισει το despute και κανεις (δεν εχω παραλαβει κλπ κλπ) και μια προσευχουλα να μην παθει κατι το κινητο γιατι δεν μπορεις να ξανανοιξεις despute...

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, έχω κάνει μια παραγγελία απο Κίνα και η οποία βάσει του tracking number (NL14679706006926) βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση :Electronic information,receive--08-Jul-2016 05:36 PM

 

Small package Center, receive--08-Jul-2016 07:36 PM

 

Parcel centre,sealing--08-Jul-2016 10:36 PM

 

Small package Center, left--09-Jul-2016 12:10 AM

 

Exchange Bureau, have been exported to open--10-Jul-2016 08:10 AM

 

Exchange Bureau, have been exported directly--11-Jul-2016 02:13 AM

 

Transit Center,left hand navigation--11-Jul-2016 07:46 AM

 

GREECE, Arrived --23-Jul-2016 07:46 AM

 

GREECE, the transfer of customs-- 23-Jul-2016 11:26 AM

Μήπως μπορει να με διαφωτήσει κάποιος τι σημαίνει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μην μου πεις ονομα να μαντεψω... Gearbet???

 

πιθανον να σου εχουν δωσει αριθμο voucher και εσυ να περιμενεις ενω το προιον πιθανον να μην εχει μπει ακομη καν στην αποθηκη....

 

γενικα πως το αντιμετωπιζεις... Μαλλον δεν μιλησες με το μαγαζι πριν κανεις το despute και για αυτο τον λογο εμπλεξες... ΠΑΝΤΑ εξαντλουμε τις πιθανοτητες να συνενοηθουμε με τον εμπορο...

αν ανοιξεις despute ειναι ευκαιρια για δικη τους προπονηση για δυσκολοτερες καταστασεις...

 

Τωρα δεν αφηνεις απλα να κλεισει το despute και κανεις (δεν εχω παραλαβει κλπ κλπ) και μια προσευχουλα να μην παθει κατι το κινητο γιατι δεν μπορεις να ξανανοιξεις despute...

 

Geekbuying.

Φυσικα και επικοινωνησα 3 φορες μαζι τους, αλλα μετα απο 3 εβδομαδες που με ειχαν στο περιμενε, εκανα αναγκαστικα αυτη την κινηση.

Μα το να μην κλεισει δεν ξερω αν ειναι επιλογη, αυτοι εδωσαν ενα tracking number (που για την ωρα ειναι "τζουφιο") και θεωρητικα το paypal μπορει να θεωρησει οτι το καταστημα εκανε αυτο που επρεπε, δηλαδη "εστειλε" το προϊον. Αναμενω να δω πως θα το χειριστει το paypal...

Link to comment
Share on other sites

Geekbuying.

Φυσικα και επικοινωνησα 3 φορες μαζι τους, αλλα μετα απο 3 εβδομαδες που με ειχαν στο περιμενε, εκανα αναγκαστικα αυτη την κινηση.

Μα το να μην κλεισει δεν ξερω αν ειναι επιλογη, αυτοι εδωσαν ενα tracking number (που για την ωρα ειναι "τζουφιο") και θεωρητικα το paypal μπορει να θεωρησει οτι το καταστημα εκανε αυτο που επρεπε, δηλαδη "εστειλε" το προϊον. Αναμενω να δω πως θα το χειριστει το paypal...

 

ωχ ωχ ωχ και εγω απο εκει αγορασα και δυο εβδομαδες ειναι στην επεξεργασια πληρωμης. και σημερα με επικοινωνια που ειχαμε με λεει οτι επειδη οι παραγγελειες ειναι πολλες , ο προμηθευτης τους δεν τους προλαβαινει. με ειπαν τωρα σε τρεις μερες. εχω απελπιστει να πω την αληθεια. και επειδη δεν εχω λογαριασμο τραπεζας για να κανω πληρωμη με paypal, την εκανα με western union πολυ φοβαμαι οτι εχασα και τα λεφτα μου. 200€, για αγορα του vernee apollon lite.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Geekbuying.

Φυσικα και επικοινωνησα 3 φορες μαζι τους, αλλα μετα απο 3 εβδομαδες που με ειχαν στο περιμενε, εκανα αναγκαστικα αυτη την κινηση.

Μα το να μην κλεισει δεν ξερω αν ειναι επιλογη, αυτοι εδωσαν ενα tracking number (που για την ωρα ειναι "τζουφιο") και θεωρητικα το paypal μπορει να θεωρησει οτι το καταστημα εκανε αυτο που επρεπε, δηλαδη "εστειλε" το προϊον. Αναμενω να δω πως θα το χειριστει το paypal...

 

RDn 3 pro? ε?

εσυ στιριζεσαι στο οτι δεν εχεις παραλαβει ακομη... αυτο να λες συνεχεια...

"ειχα προβλημα οτι δεν ειχα παραλαβει... Δεν εχω παρααβει ακομη... οποτε επιμενω να μεινει ανοιχτο το despute μεχρι να παραλαβω"

 

παντως φαινεται περιεργο... οσες φορες ζητησα ακυρωση απο geekbuying ναι μεν μιλας με κανα δυο ατομα... αλλα βρισκεις ακρη (ακομη και στο τσατ...)

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

RDn 3 pro? ε?

εσυ στιριζεσαι στο οτι δεν εχεις παραλαβει ακομη... αυτο να λες συνεχεια...

"ειχα προβλημα οτι δεν ειχα παραλαβει... Δεν εχω παρααβει ακομη... οποτε επιμενω να μεινει ανοιχτο το despute μεχρι να παραλαβω"

 

παντως φαινεται περιεργο... οσες φορες ζητησα ακυρωση απο geekbuying ναι μεν μιλας με κανα δυο ατομα... αλλα βρισκεις ακρη (ακομη και στο τσατ...)

 

Mi Max. Περιεργως, σε αυτη τη φαση το paypal δε μου δινει περιθωριο να απαντησω, απλα εμφανιζεται ενα μηνυμα οτι "ενημερωθηκαν για το tracking number απο τον πωλητη, αλλα δεν το εχουν ελεγξει", χωρις να εχω την επιλογη για απαντηση απο πλευρας μου... Περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

Geekbuying.

Φυσικα και επικοινωνησα 3 φορες μαζι τους, αλλα μετα απο 3 εβδομαδες που με ειχαν στο περιμενε, εκανα αναγκαστικα αυτη την κινηση.

Μα το να μην κλεισει δεν ξερω αν ειναι επιλογη, αυτοι εδωσαν ενα tracking number (που για την ωρα ειναι "τζουφιο") και θεωρητικα το paypal μπορει να θεωρησει οτι το καταστημα εκανε αυτο που επρεπε, δηλαδη "εστειλε" το προϊον. Αναμενω να δω πως θα το χειριστει το paypal...

Το Geekbuying είναι γενικά της υπομονής. Κι εγώ είχε χρειαστεί να τους ζητήσω πριν μερικούς μήνες να ακυρώσουν την παραγγελία και να μου κάνουν refund, προκειμένου να... φιλοτιμηθούν να τη στείλουν (ή τουλάχιστον να μου στείλουν tracking nr - όπως και σε σένα). Τουλάχιστον τελικά παρέλαβα.

 

Έχεις δίκιο να φοβάσαι ότι το tracking nr μπορεί -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- να μην έχει πραγματικό αντίκρυσμα και να το έχουν απλώς κάνει reserve στη μεταφορική. Οπότε ακολουθείς τα όσα γράφουν και οι... προλαλήσαντες.

 

Ένα τελευταίο που μπορείς να κοιτάξεις...: Το "information received" αν θυμάμαι καλά, παραπέμπει σε Singapore Post.

Δεν ξέρω ποια μεταφορική χρησιμοποιεί το Geekbuying για το κομμάτι από Κίνα έως το hub της Singapore, άλλα μαγαζιά πάντως (Vickmall, Minideal) χρησιμοποιούν την 4PX. Για δοκίμασε να βάλεις το tr.number σου στο site της 4PX (http://en.4px.com), μήπως σου δείξει ότι είναι καθ' οδόν και η SingPost δεν το έχει παραλάβει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

ωχ ωχ ωχ και εγω απο εκει αγορασα και δυο εβδομαδες ειναι στην επεξεργασια πληρωμης. και σημερα με επικοινωνια που ειχαμε με λεει οτι επειδη οι παραγγελειες ειναι πολλες , ο προμηθευτης τους δεν τους προλαβαινει. με ειπαν τωρα σε τρεις μερες. εχω απελπιστει να πω την αληθεια. και επειδη δεν εχω λογαριασμο τραπεζας για να κανω πληρωμη με paypal, την εκανα με western union πολυ φοβαμαι οτι εχασα και τα λεφτα μου. 200€, για αγορα του vernee apollon lite.

 

Δε νομιζω οτι θα χασεις τα χρηματα σου, αλλα θα ταλαιπωρηθεις. 4 παραγγελιες εχω κανει απο εκει στο παρελθον και δεν ειχα προβλημα, ειναι η πρωτη που εχω θεματα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Geekbuying είναι γενικά της υπομονής. Κι εγώ είχε χρειαστεί να τους ζητήσω πριν μερικούς μήνες να ακυρώσουν την παραγγελία και να μου κάνουν refund, προκειμένου να... φιλοτιμηθούν να τη στείλουν (ή τουλάχιστον να μου στείλουν tracking nr - όπως και σε σένα). Τουλάχιστον τελικά παρέλαβα.

 

Έχεις δίκιο να φοβάσαι ότι το tracking nr μπορεί -μέχρι στιγμής τουλάχιστον- να μην έχει πραγματικό αντίκρυσμα και να το έχουν απλώς κάνει reserve στη μεταφορική. Οπότε ακολουθείς τα όσα γράφουν και οι... προλαλήσαντες.

 

Ένα τελευταίο που μπορείς να κοιτάξεις...: Το "information received" αν θυμάμαι καλά, παραπέμπει σε Singapore Post.

Δεν ξέρω ποια μεταφορική χρησιμοποιεί το Geekbuying για το κομμάτι από Κίνα έως το hub της Singapore, άλλα μαγαζιά πάντως (Vickmall, Minideal) χρησιμοποιούν την 4PX. Για δοκίμασε να βάλεις το tr.number σου στο site της 4PX (http://en.4px.com), μήπως σου δείξει ότι είναι καθ' οδόν και η SingPost δεν το έχει παραλάβει ακόμα...

Ναι, εχεις δικιο, θα τσεκαρω την 4px, αυτη εξυπηρετει και το geekbuying απο οτι θυμαμαι, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι θα χασεις τα χρηματα σου, αλλα θα ταλαιπωρηθεις. 4 παραγγελιες εχω κανει απο εκει στο παρελθον και δεν ειχα προβλημα, ειναι η πρωτη που εχω θεματα...

 

μακαρι. εμενα ειναι πρωτη φορα που κανω αγορα κινητου απο κινα,οποτε δεν ξερω και πολλα για το τι παιζετε,οτι εχω διαβασει. ευτυχως επελεξα την απλη αποστολη γιατι μετα διαβασα τι παιζετε με κουριερ και τελωνεια.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε λίγο παραπάνω!

 

Άσε φίλε! πείρα μια power bank και λέει οτι αντί για Ελλάδα (χώρα προορισμού) Είναι Αγγλία! Και έφτασε Αγγλία και τους λέω να κανουν κάτι να μου δώσουν refund ή κάτι τέτοιο και μ λένε οτι θα έρθει Ελλάδα και μπαρμ******λα ο αριθμός RC308693283NL

Link to comment
Share on other sites

Άσε φίλε! πείρα μια power bank και λέει οτι αντί για Ελλάδα (χώρα προορισμού) Είναι Αγγλία! Και έφτασε Αγγλία και τους λέω να κανουν κάτι να μου δώσουν refund ή κάτι τέτοιο και μ λένε οτι θα έρθει Ελλάδα και μπαρμ******λα ο αριθμός RC308693283NL

Οπως ειδα πριν λιγο στο site τον ταχυδρομιον στην αγγλια http://www.postoffice.co.uk/track-trace οτι το στειλανε για να ερθει Ελλαδα.Μαλλον καποιο λαθος θα εγινε και θα πηγε αγγλια. Οποτε δεν σε λενε ψεματα.Τωρα ποσες μερες θα κανει να ερθει ελλαδα δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Παραγγελία Tempered Glass στις 11/07 από Ebay με tn: 71184849131 και από τις 13/11 είναι σε κατάσταση:

"Arrival at international place of exchange

Guangzhou International Place Of Exchange (51003100)"

 

Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι tn αυτο. Tempered glass με tn? δηλαδη θα πληρωσεις 2$ το tempered glass και άλλα 2$ για tn?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι tn αυτο. Tempered glass με tn? δηλαδη θα πληρωσεις 2$ το tempered glass και άλλα 2$ για tn?

 

Κάτσε γιατί δεν το έχω και με μπέρδεψες λίγο. 7,5 ευρώ είχε το Glass και μια μέρα αφότου το παρήγγειλα μου έστειλαν αυτό:

 

Screen_Shot_2016_07_28_at_10_55_17.png

 

Στο trackitonline μου βγάζει μήνυμα που έγραψα παραπάνω. Τα έχω μπλέξει;

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειδα πριν λιγο στο site τον ταχυδρομιον στην αγγλια http://www.postoffice.co.uk/track-trace οτι το στειλανε για να ερθει Ελλαδα.Μαλλον καποιο λαθος θα εγινε και θα πηγε αγγλια. Οποτε δεν σε λενε ψεματα.Τωρα ποσες μερες θα κανει να ερθει ελλαδα δεν ξερω....

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Πηρα απο minideal και μου εδωσαν αυτο το τρακινγ RS587758149NL

Συνηθως επαιρνα τρακινγκ της singaporepost

Ισως ειναι χαζη ερωτηση αλλα δεν ειναι πολυ χρονοβορο να πηγαινει ολλανδια και μετα ελλαδα?

Γινεται οντως ετσι και συνεπως παιρνει οντως πιο πολυ καιρο η λεω βλακειες? :P

Κινδυνευω καθολου για τελωνειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Πηρα απο minideal και μου εδωσαν αυτο το τρακινγ RS587758149NL

Συνηθως επαιρνα τρακινγκ της singaporepost

Ισως ειναι χαζη ερωτηση αλλα δεν ειναι πολυ χρονοβορο να πηγαινει ολλανδια και μετα ελλαδα?

Γινεται οντως ετσι και συνεπως παιρνει οντως πιο πολυ καιρο η λεω βλακειες? :P

Κινδυνευω καθολου για τελωνειο?

Μπορεις να πας στην πρωτη σελιδα στο διαγραμμα της NL και να δεις ποια περιπου διαδρομη θα ακολουθησει.Τελωνειο παιζει να πανε ολα τα δεματα.Απλα με μεταφορικη ειναι 100% ενω με ταχυδρομειο λιγοτερες.

 

Στάλθηκε από το S308 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα δέμα από GearBest, και προς μεγάλη μου απογοήτευση, είδα πως έλειπε το ένα από τα τέσσερα αντικείμενα που είχα παραγγείλει.

Άνοιξα άμεσα θέμα στο support center, και περιμένω απάντηση.

Αν τελικά δεν βρω το δίκιο μου, έχει νόημα να κάνω dispute μέσω paypal, εφόσον έχω παραλάβει τα υπόλοιπα αντικείμενα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...