Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο χθες το βραδυ εμφανιστηκε στην dhl Ελλαδας.

 

Στην επαρχιακη πολη που βρισκομαι δεν υπαρχει καταστημα της dhl.

 

Γνωριζει κανεις με ποια κουριερ συνεργαζεται?

Παρέλαβα εχθές από speedex όλα καλά.

23 ημέρες συνολικά.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα εχθές από speedex όλα καλά.

23 ημέρες συνολικά.

 

 

Και ξαναρωτάω, όσους έχουν ερωτήματα και απορίες, θα παραλαμβάναμε δέμα από Κίνα, χωρίς περιπέτειες τελωνείου, με παράδοση από courier, σε 23 μέρες, έχοντας πληρώσει μεταφορικά με ταχυδρομείο;

 

ΥΓ

Φυσικά, η ερώτηση αυτή δεν απευθύνεται σ' εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει το 2109984000 και είναι στο Κορωπί.

Ευχαριστώ.

*Αν* θυμάμαι καλά, αυτό ήταν που είχα καλέσει. Μπορεί να είχα πέσει σε μέρα που δε δούλευαν, ή είχαν κάποιο πρόβλημα με το κέντρο τους...

Θα δοκιμάσω ξανά από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

*Αν* θυμάμαι καλά, αυτό ήταν που είχα καλέσει. Μπορεί να είχα πέσει σε μέρα που δε δούλευαν, ή είχαν κάποιο πρόβλημα με το κέντρο τους...

Θα δοκιμάσω ξανά από Δευτέρα.

 

Δεν δουλεύουν ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται στο τελωνείο?

Έχω δέμα από 5/2 και ακόμα τίποτα,τα περισσότερα στις 10-15 ημέρες κινούνται ,τώρα βλέπω μεγαλύτερη καθυστέρηση

Link to comment
Share on other sites

Από εχθές Δευτέρα τα ξημερώματα έχει φτάσει το δέμα μου στο ταχυδρομείο της Αργυρούπολης, αλλά δεν μου το έχει φέρει ο ταχυδρόμος. Πήρα πριν από λίγο στο ταχυδρομείο και μου είπαν πως έχουν απεργία οι ταχυδρόμοι εδώ και μέρες. Στην ερώτηση μου πότε θα παραλάβω, ο υπάλληλος μου είπε, " δεν μπορώ να ξέρω". Στην ερώτηση μου εάν μπορώ εγώ να παραλάβω από εκεί, μου είπε όχι διότι είναι πολλά τα δέματα και δεν έχουν σκαναριστει. Ξέρατε για την απεργία?

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστή και έχει αρχίσει από την προηγούμενη εβδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχουν κάνει διάφορες κινητοποιήσεις, αλλά γιά το συγκεκριμένο...είχε 4ωρη στάση χθες και 24ωρη απεργία σήμερα.
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα τώρα να γράψω και να... κράξω για τα ΕΛΤΑ, αλλά η αναφορά στην απεργία (την οποία δεν είχα πάρει χαμπάρι) στα παραπάνω posts ίσως εξηγεί το... χάλι που βλέπω (ίσως και όχι όμως!)

 

Χρειάστηκε να στείλω -και σχετικά επειγόντως- κάποια δικαιολογητικά σε δημόσια υπηρεσία.

Πήγα λοιπόν στο ταχυδρομείο κοντά στη δουλειά μου να τα στείλω συστημένα, και ρώτησα αν βάζοντάς τα και express θα είχα όντως κάποιο αισθητό όφελος.

"Ναι", μου είπαν, "θα παραδοθεί αύριο" - οπότε το έστειλα και express. Σημεία αποστολής και παράδοσης και τα δύο κέντρο Αθήνας, μόλις λίγα χλμ μακριά μεταξύ τους.

 

Αυτά έγιναν στις 17 Φεβρουαρίου. Σήμερα, 25, το tracking δείχνει (επιτέλους!) "Προς Παράδοση".

Είναι που βιαζόμουνα κιόλας...

Νωρίτερα θα έφτανε (αν είχε σταλεί από οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, βέβαια...) Αμερική!

Link to comment
Share on other sites

Eχω δυο δεματα από 12 και 13 του μηνα σε στατους αναμονη παρουσιασης σε τελωνειο εδώ Αθηνα. Πιστευω εχουν φρακαρει στο αεροδρομιο εχει γινει χαμος και με τον κορωνοιο και εχει δυσκολεψει η φαση με τα δεματα. Αντε να δουμε ποτε θα ρθουν. Τα δεματα εχουν φυγει από Κινα στις 8-12-2019
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ΚΔ της περιοχής μου για να παραλάβω...

Έχουν απεργία από τις 14 του μήνα

Δεν ανανεώνουν τις συμβάσεις σε 1500 υπαλλήλους...

Οι 17απο το δικό μου ΚΔ...όταν έφτασα εκεί τα δεματα ήταν βουνά...όπως καταλαβαίνετε θα χρειαστεί υπομονή...μπλέξαμε άσχημα...γενικώς...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα τώρα να γράψω και να... κράξω για τα ΕΛΤΑ, αλλά η αναφορά στην απεργία (την οποία δεν είχα πάρει χαμπάρι) στα παραπάνω posts ίσως εξηγεί το... χάλι που βλέπω (ίσως και όχι όμως!)

 

Χρειάστηκε να στείλω -και σχετικά επειγόντως- κάποια δικαιολογητικά σε δημόσια υπηρεσία.

Πήγα λοιπόν στο ταχυδρομείο κοντά στη δουλειά μου να τα στείλω συστημένα, και ρώτησα αν βάζοντάς τα και express θα είχα όντως κάποιο αισθητό όφελος.

"Ναι", μου είπαν, "θα παραδοθεί αύριο" - οπότε το έστειλα και express. Σημεία αποστολής και παράδοσης και τα δύο κέντρο Αθήνας, μόλις λίγα χλμ μακριά μεταξύ τους.

 

Αυτά έγιναν στις 17 Φεβρουαρίου. Σήμερα, 25, το tracking δείχνει (επιτέλους!) "Προς Παράδοση".

Είναι που βιαζόμουνα κιόλας...

Νωρίτερα θα έφτανε (αν είχε σταλεί από οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, βέβαια...) Αμερική!

 

Σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι πιο αξιόπιστες οι Γενική Ταχυδρομική και άλλες

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας απο ali αν κάνουμε παραγγελίες ότι θα επεξεργαστουν και θα σταλούν ή δεν κουνιέται τίποτα στην Κίνα λόγο του ιού;
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας απο ali αν κάνουμε παραγγελίες ότι θα επεξεργαστουν και θα σταλούν ή δεν κουνιέται τίποτα στην Κίνα λόγο του ιού;

 

Την τελευταία εβδομάδα έκανα 2 παραγγελίες και έχουν γίνει shipped

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας απο ali αν κάνουμε παραγγελίες ότι θα επεξεργαστουν και θα σταλούν ή δεν κουνιέται τίποτα στην Κίνα λόγο του ιού;

 

Ανάλογα τον πωλητή. Πάντως τις τελευταίες μέρες όλο και περισσότερα προϊόντα αποστέλλονται.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον πωλητή.

 

Σωστό.

Σε μία δική μου, μου έδωσε tracking αλλά δεν γίνεται τίποτα. Είπε πως θα καθυστερήσουν και δεν ξέρει πότε.

Σε φίλους, δύο αγορές, κινήθηκαν κανονικά έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας απο ali αν κάνουμε παραγγελίες ότι θα επεξεργαστουν και θα σταλούν ή δεν κουνιέται τίποτα στην Κίνα λόγο του ιού;
Πριν 12 μέρες πλήρωσα για δύο τζαμακια και ακόμα δεν τα έχει στείλει. Βγάζει το παρακάτω μήνυμα74d6b60567a82dccb96ee58b280b9209.jpg
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Οπότε όπως είπατε παίζει ανάλογα τον πολίτη δεν θέλω να πάρω κάτι το σημαντικό κάτι τζαμάκια για το κινητό θέλω και καμιά θήκη
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της διανομής.

Συνήθως εξυπηρετούμαι από το κεντρικό κατάστημα του δήμου.

Πριν κάποιους μήνες, λόγω διαφορετικής διεύθυνσης παράδοσης, μου ήρθε μήνυμα στο κινητό από το τοπικό υποκατάστημα.

Οπότε πήγα και παρέλαβα. Το ειδοποιητήριο γιά κάποιο μαγικό λόγο ήρθε 3 μέρες, μετά την παραλαβή.

Δεν ξέρω αν το μήνυμα στο κινητό είναι επίσημη διαδικασία ή κάποιος ανεπίσημος ελιγμός αποσυμφόρησης.

Αλλά αν τα ΕΛΤΑ, ήθελαν όντως να παραδώσουν έστω και χωρίς διανομείς, κάτι τέτοιο δεν θα βόλευε;

Edited by AccelDrag
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται στο τελωνείο?

Έχω δέμα από 5/2 και ακόμα τίποτα,τα περισσότερα στις 10-15 ημέρες κινούνται ,τώρα βλέπω μεγαλύτερη καθυστέρηση

Το δικό μου ήταν κολλημένο στο τελωνείο από 1/2 και έφυγε στις 19.

20/2 ήταν στο κ.δ. θεσσαλονίκης και από τότε περιμένω, μάλλον λόγω απεργίας.

Link to comment
Share on other sites

Να δείτε τελικά που μεγαλύτερη καθυστέρηση θα έχουμε με την παράδοση από τα ΕΛΤΑ, παρά να έρθουν από Κίνα!!! Έμενε προσωπικά κλείνει σχεδόν μία εβδομάδα στοιβαγμένο το δέμα στο τοπικό κατάστημα και η απάντηση είναι " δεν ξέρουμε πότε θα παραδοθούν"

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να δείτε τελικά που μεγαλύτερη καθυστέρηση θα έχουμε με την παράδοση από τα ΕΛΤΑ, παρά να έρθουν από Κίνα!!! Έμενε προσωπικά κλείνει σχεδόν μία εβδομάδα στοιβαγμένο το δέμα στο τοπικό κατάστημα και η απάντηση είναι " δεν ξέρουμε πότε θα παραδοθούν"

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Ακριβώς όπως το λες. Αυτός είναι ο λόγος που ψάχνω πλέον μόνο από Ευρώπη για να μην τρώω στην μάπα την αδικαιολόγητη καθυστέρηση. Η διαφορές τιμής πλέον είναι μικρές για τα περισσότερα ηλεκτρονικά προϊόντα άσε που πολλές φορές φθηνότερα αν είναι να πληρώσεις τελωνείο. Μόνο κάτι φθηνιαρικα τύπου θήκες και καλώδια αξίζουν από Κίνα αυτά των 1 με 5 ευρώ.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή δεν θυμάμαι,αν πάρεις κάτι από Κίνα ας πούμε με 150€ πόσα ακόμα πληρώνουμε τελωνείο; Είναι στάνταρ το 15€ που λέγαμε πάνω από 22€ και τι άλλες χρεώσεις έχει φπα κτλ;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή δεν θυμάμαι,αν πάρεις κάτι από Κίνα ας πούμε με 150€ πόσα ακόμα πληρώνουμε τελωνείο; Είναι στάνταρ το 15€ που λέγαμε πάνω από 22€ και τι άλλες χρεώσεις έχει φπα κτλ;

 

Τα 150€ είναι το όριο της αξίας CIF (κόστος και μεταφορικά και τυχόν ασφάλεια) που αλλάζουν οι χρεώσεις.

Μέχρι τα 150€ πληρώνεις ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ 15€. Πάνω από 150€ προστίθεται και δασμός 2% περίπου και το τέλος γίνεται 20€.

Link to comment
Share on other sites

Τα 150€ είναι το όριο της αξίας CIF (κόστος και μεταφορικά και τυχόν ασφάλεια) που αλλάζουν οι χρεώσεις.

Μέχρι τα 150€ πληρώνεις ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ 15€. Πάνω από 150€ προστίθεται και δασμός 2% περίπου και το τέλος γίνεται 20€.

 

Έχω βρει το Realme 5i με NFC ,στα 123€ και έλεγα να το χτυπήσω. Πάει στα σχεδόν 167€,δεν είναι και άσχημα. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...