Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΑΑΔΕ είναι υπεύθυνη και η μόνη που επιβάλει τα τελη εκτελωνισμόυ , πχ όπως έβγαλε εγκύκλιό για το Brexit, μέχρι το τέλος του έτους δεν επιβάλλονται τέλη εκτελωνισμόυ, και εφόσον τα ΕΛΤΑ το βαφτησαν τέλος εκτελωνισμόυ είναι υποχρεωμένα να αποσύρουν αυτό το τέλος, γιατί δεν έχουν καμια αρμοδιότητα στην επιβολή τελών εκτελωνισμόυ.

 

Η ΑΑΔΕ είναι υπεύθυνη για τα ΕΣΟΔΑ του Κράτους και ΟΧΙ για την τιμολογιακή πολιτική κάθε δημόσιου οργανισμού (ΔΕΗ, ΕΛΤΑ κλπ).

Έβγαλε εγκύκλιο για τον εκτελωνισμό των Αγγλικών προιόντων στην περίοδο του Brexit και ΟΧΙ για τα τέλη εκτελωνισμού, όπως λανθασμένα νομίζεις.

Μπερδεύεις το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ με το τελωνείο, που είναι δύο τελείως διαφορετικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον εσύ μπερδεύεσαι με ποια αρμοδιότητα τα έλτα επιβάλουν τέλος εκτελωνισμόυ, ενώ δεν έχουν αυτή την δυνατότητα, είναι ένα τέλος παρουσίασης στην ουσία αυτά τα 15 € όπως αναφέρεται και στην εγκύκλιος τους , απλώς τα έλτα σκοπίμως δεν το αναγράφουν και το αναφέρουν ως τέλος εκτελωνισμόυ, όσο για την εγκύκλιο για το Brexit απλώς παίζεις με την λέξεις σιγά μην καθίσω να γράψω ολόκληρη ανάλυση για την εγκύκλιο, απλώς ως συντομία έγραψα για τέλη εκτελωνισμόυ, έως τέλους τους έτους η Αγγλία θα αντιμετωπίζει ως χώρα της Ε. Ε και μετά ανάλογα την συμφωνία θα δούμε πως θα αντιμετωπιζεται ως συνήθως θέλεις να τις λες σε άλλους,
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσύ μπερδεύεσαι με ποια αρμοδιότητα τα έλτα επιβάλουν τέλος εκτελωνισμόυ, ενώ δεν έχουν αυτή την δυνατότητα, είναι ένα τέλος παρουσίασης στην ουσία αυτά τα 15 € όπως αναφέρεται και στην εγκύκλιος τους , απλώς τα έλτα σκοπίμως δεν το αναγράφουν και το αναφέρουν ως τέλος εκτελωνισμόυ, όσο για την εγκύκλιο για το Brexit απλώς παίζεις με την λέξεις σιγά μην καθίσω να γράψω ολόκληρη ανάλυση για την εγκύκλιο, απλώς ως συντομία έγραψα για τέλη εκτελωνισμόυ, έως τέλους τους έτους η Αγγλία θα αντιμετωπίζει ως χώρα της Ε. Ε και μετά ανάλογα την συμφωνία θα δούμε πως θα αντιμετωπιζεται ως συνήθως θέλεις να τις λες σε άλλους,

 

Εγώ δεν μπερδεύομαι, αλλά εσύ συνεχίζεις να μπερδεύεσαι με όσα διαβάζεις και τώρα αλλάζεις αυτά που υποστήριζες και έλεγες ότι το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ (15€) περιλαμβάνεται στις αρμοδιότητες της ΑΑΔΕ.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα, το τέλος εκτελωνισμού (15€), όπως και κάθε άλλο σχετικό τέλος που έχουν επιβάλλει τα ΕΛΤΑ από τον ΙΟΥΝ 2017, για τη διαδικασία εκτελωνισμού ταχυδρομικών δεμάτων, ορίζονται με αποφάσεις του ΔΣ και η ΜΟΝΗ Αρχή που μπορεί να ελέγξει την πολιτική της στα θέματα αυτά είναι η ΕΕΤΤ και ΟΧΙ η ΑΑΔΕ, όπως υποστηρίζεις.

 

Συνεχίζεις να μπερδεύεις τις οδηγίες της ΑΑΔΕ προς τα τελωνεία της χώρας, σχετικά με τον τρόπο αντιμετώπισης των εισαγωγών και εξαγωγών με την Αγγλία, στην περίπτωση του Brexit, με το τέλος εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ (15€), που αφορά, αποκλειστικά και μόνον, στη χαρτούρα για τον εκτελωνισμό ενός ταχυδρομικού δέματος, δηλαδή τη δουλειά που θα έκανε ένας ιδιώτης εκτελωνιστής για βγάλει από το τελωνείο ένα δέμα. Πιο απλά, δεν μπορώ να το εξηγήσω.

 

Ελπίζω να τα κατανοήσεις και να μην συνεχίσεις να υποστηρίζεις αυτές τις λανθασμένες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εσυ μπερδεύεσαι, πως τα έλτα επιβάλουν τέλος εκτελωνισμόυ σε ένα προϊόν το οποίο δεν έχει γίνει εκτελωνισμός από το τελωνείο, την εγκύκλιο των ελτα την εχεις διαβάσει τα 15€ επιβάλλεται για να καλύψει το διαχειριστικος κόστος παρουσίασης τους δέματος στο τελωνείο, σε αυτό που αναφέρεσαι για απόφαση του ΔΣ αφορά για τα δέματα που γίνεται εκτελωνισμός, θα φανεί τις επόμενες μέρες ποιος έχει δίκιο, να σου θυμίζω τοτε με τα δέματα με I parcel που έλεγες ότι τα έβλεπες στο site της ups και έλεγα έρχονται με ελτα, ποιος δικαιώθηκε.

Εγώ δεν υποστηρίζω και δεν έγραψα ότι ΑΑΔΕ επιβάλει στον κάθε ένα το κόστος εκτελωνισμόυ, αυτό είναι απόφαση κάθε εταιρίας, εγώ υποστηρίζω ότι ΑΑΔΕ έχει μόνο αυτή το δικαιωμα να επιβάλει σε Ποια αξίας προϊόντος μπορούν να επιβληθεί τέλος εκτελωνισμόυ ενώ τα έλτα δεν έχουν αυτό το δικαιωμα, αν τα έλτα αποσύρουν τ α15€, τότε θα εχω δικαιωθεί.

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Πάλι εσυ μπερδεύεσαι, πως τα έλτα επιβάλουν τέλος εκτελωνισμόυ σε ένα προϊόν το οποίο δεν έχει γίνει εκτελωνισμός από το τελωνείο, την εγκύκλιο των ελτα την εχεις διαβάσει τα 15€ επιβάλλεται για να καλύψει το διαχειριστικος κόστος παρουσίασης τους δέματος στο τελωνείο, σε αυτό που αναφέρεσαι για απόφαση του ΔΣ αφορά για τα δέματα που γίνεται εκτελωνισμός, θα φανεί τις επόμενες μέρες ποιος έχει δίκιο, να σου θυμίζω τοτε με τα δέματα με I parcel που έλεγες ότι τα έβλεπες στο site της ups και έλεγα έρχονται με ελτα, ποιος δικαιώθηκε.

 

Στο έγραψα παραπάνω. Τα ΕΛΤΑ επέβαλλαν το τέλος εκτελωνισμού από τον ΙΟΥΝ 2017, για τη διαδικασία εκτελωνισμού που ανέλαβαν να κάνουν. Το αν χρησιμοποιούν το τέλος αυτό και για τα δέματα που έχουν μηδενική διασάφηση, είναι ένα θέμα που μπορεί να ελεγχθεί ΜΟΝΟΝ από την ΕΕΤΤ και όχι από την ΑΑΔΕ.

 

Αρκετά, με το θέμα αυτό. Εάν δεν μπορείς να καταλάβεις αυτά τα απλά, είναι πρόβλημα δικό σου. Το να αντιμετωπίζεις την αδυναμία (ή τη θέλησή σου) να μην αποδεχτείς και να καταλάβεις την πραγματικότητα, είναι πάλι πρόβλημα δικό σου και δεν θα συνεχίσω να στο εξηγώ. Προσπάθησε, απλά, να συγκεντρωθείς και να καταλάβεις όσα έγραψα μέχρι τώρα. Δεν είναι θέμα ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο, αλλά να κατανοήσεις όλα τα παραπάνω.

 

Θα τελειώσω με το ότι κανένας, μέχρι τώρα, δεν συμμερίζεται τις λανθασμένες απόψεις σου.

Link to comment
Share on other sites

https://www.angroid.gr/android-tutorials/terastia-allagi-diavaste-oposdipote-apostoles-apo-kina-kai-teloneio-nea-provlimata-nees-lyseis

Εσύ το παίζεις πάντωγνωστης σε όλα και υπάρχουν αρκετοί που έχουν διαφωνήσει σε αρκετά μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

https://www.angroid.gr/android-tutorials/terastia-allagi-diavaste-oposdipote-apostoles-apo-kina-kai-teloneio-nea-provlimata-nees-lyseis

Εσύ το παίζεις πάντωγνωστης σε όλα και υπάρχουν αρκετοί που έχουν διαφωνήσει σε αρκετά μαζί σου

 

Είπα να σταματήσω αυτή τη συζήτηση, αλλά με προκαλείς.

Αντί να συγκεντρωθείς και καταλάβεις τι λες και υποστηρίζεις, για το συγκεκριμένο θέμα, πετάς τη μπάλα στην εξέδρα ...

Άλλα αντ' άλλων ...

 

Τέρμα, δεν θα ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να σταματήσω αυτή τη συζήτηση, αλλά με προκαλείς.

Αντί να συγκεντρωθείς και καταλάβεις τι λες και υποστηρίζεις, για το συγκεκριμένο θέμα, πετάς τη μπάλα στην εξέδρα ...

Άλλα αντ' άλλων ...

 

Τέρμα, δεν θα ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα αυτό.

 

Επειδή είδα δικό μου κείμενο και μόνο, θα πάρω μέρος, και θα πώ οτι ο φίλος makap έχει δίκιο.

H ΑΑΔΕ δεν μπορεί να κάνει τίποτα στα ΕΛΤΑ που είναι εταιρία. Η χρέωση των 15€ είναι των ΕΛΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, δεν εμπλέκονται τα τελωνεία,στα οποία έχει δικαιοδοσία η ΑΑΔΕ. Προφανώς εδώ η ΑΑΔΕ έδωσε λύση, αλλάζοντας/επαναφέροντας/ρυθμίζοντας κάτι στην λειτουργία ΤΟΥ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ, και όχι των ΕΛΤΑ.

EDIT και όντως έτσι είναι. Σε ερώτημα μου, η απάντηση που πήρα ήταν:

 

Σημαίνει ότι ακόμα και αν μπουν στο τελωνείο εφόσον είναι αποδεδειγμένα κάτω από 22€ αξία, τότε το τελωνείο υποχρεούται να επικολλήσει πράσινη ετικέτα "Τελωνειακώς ελεύθερο" Τα αντικείμενα με τέτοια ετικέτα, δεν χρεώνονται με τέλη εκτελωνισμού. Δεν χρειάζεται να αλλάξει ο τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ. Η ετικέτα του τελωνείου δημιουργούσε το πρόβλημα

 

Χίλια συγνώμη αν το κείμενο μου έχει οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα, αλλα μη τα μπερδεύετε, καμία η επαφή ΑΑΔΕ και ΕΛΤΑ. Όσες σχέσεις με τον Κωτσόβολο έχει και με τα ΕΛΤΑ(που λέει ο λόγος, μην το πάρετε τοις μετρητοίς)

Edited by Papp0us
Link to comment
Share on other sites

Και δεν το εχουν κατεβασει ακομα απο το σιτε τους?

:-)

Αν δεν δω διόρθωση, δεν πιστεύω τίποτα

https://www.elta.gr/Portals/0/%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%A3/4_%CE%A4%CE%B9%CE%BC_%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1_%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%B7_%CE%95%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D_02_2020.pdf

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα δικό μου κείμενο και μόνο, θα πάρω μέρος, και θα πώ οτι ο φίλος makap έχει δίκιο.

H ΑΑΔΕ δεν μπορεί να κάνει τίποτα στα ΕΛΤΑ που είναι εταιρία. Η χρέωση των 15€ είναι των ΕΛΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, δεν εμπλέκονται τα τελωνεία,στα οποία έχει δικαιοδοσία η ΑΑΔΕ. Προφανώς εδώ η ΑΑΔΕ έδωσε λύση, αλλάζοντας/επαναφέροντας/ρυθμίζοντας κάτι στην λειτουργία ΤΟΥ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ, και όχι των ΕΛΤΑ.

EDIT και όντως έτσι είναι. Σε ερώτημα μου, η απάντηση που πήρα ήταν:

 

Σημαίνει ότι ακόμα και αν μπουν στο τελωνείο εφόσον είναι αποδεδειγμένα κάτω από 22€ αξία, τότε το τελωνείο υποχρεούται να επικολλήσει πράσινη ετικέτα "Τελωνειακώς ελεύθερο" Τα αντικείμενα με τέτοια ετικέτα, δεν χρεώνονται με τέλη εκτελωνισμού. Δεν χρειάζεται να αλλάξει ο τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ. Η ετικέτα του τελωνείου δημιουργούσε το πρόβλημα

 

Χίλια συγνώμη αν το κείμενο μου έχει οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα, αλλα μη τα μπερδεύετε, καμία η επαφή ΑΑΔΕ και ΕΛΤΑ. Όσες σχέσεις με τον Κωτσόβολο έχει και με τα ΕΛΤΑ(που λέει ο λόγος, μην το πάρετε τοις μετρητοίς)

 

Συγχαρητήρια για όλη την προσπάθεια διερεύνησης του θέματος που έκανες (σε παρακολουθώ και στο άλλο forum), αλλά και για την επιβεβαίωση της μη σχέσης ΑΑΔΕ και ΕΛΤΑ.

 

Οφείλουμε να δώσουμε συγχαρητήρια στον υπεύθυνο της ΑΑΔΕ που είχε την έξυπνη ιδέα να δώσει άμεση και γρήγορη λύση στο θέμα με την τρίπλα που έκανε, μέσω των τελωνειακών. Αν περιμέναμε την ΕΕΤΤ, δεν θα βλέπαμε λύση ούτε σε 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα δικό μου κείμενο και μόνο, θα πάρω μέρος, και θα πώ οτι ο φίλος makap έχει δίκιο.

H ΑΑΔΕ δεν μπορεί να κάνει τίποτα στα ΕΛΤΑ που είναι εταιρία. Η χρέωση των 15€ είναι των ΕΛΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, δεν εμπλέκονται τα τελωνεία,στα οποία έχει δικαιοδοσία η ΑΑΔΕ. Προφανώς εδώ η ΑΑΔΕ έδωσε λύση, αλλάζοντας/επαναφέροντας/ρυθμίζοντας κάτι στην λειτουργία ΤΟΥ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ, και όχι των ΕΛΤΑ.

EDIT και όντως έτσι είναι. Σε ερώτημα μου, η απάντηση που πήρα ήταν:

 

Σημαίνει ότι ακόμα και αν μπουν στο τελωνείο εφόσον είναι αποδεδειγμένα κάτω από 22€ αξία, τότε το τελωνείο υποχρεούται να επικολλήσει πράσινη ετικέτα "Τελωνειακώς ελεύθερο" Τα αντικείμενα με τέτοια ετικέτα, δεν χρεώνονται με τέλη εκτελωνισμού. Δεν χρειάζεται να αλλάξει ο τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ. Η ετικέτα του τελωνείου δημιουργούσε το πρόβλημα

 

Χίλια συγνώμη αν το κείμενο μου έχει οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα, αλλα μη τα μπερδεύετε, καμία η επαφή ΑΑΔΕ και ΕΛΤΑ. Όσες σχέσεις με τον Κωτσόβολο έχει και με τα ΕΛΤΑ(που λέει ο λόγος, μην το πάρετε τοις μετρητοίς)

 

Τα ΕΛΤΑ αν έχεις διαβάσει την εγκύκλιο θα χρέωναν πράσινη ετικέτα "Τελωνειακώς ελεύθερο με αξια απο 0-22 €αν έμπαιναν στο τελωνείο για έλεγχο με ένα τέλος εκτελωνισμού ,από μονά τους χωρίς να έχουν αρμοδιότητα θα ασκούσαν τελωνειακή πολιτική, εγώ λέω ότι τα ΕΛΤΑ ,όπως η dhl ,ups ,δεν μπορούν να επιβάλουν τέλος εκτελωνισμού σε κανένα δέμα από 0-22€,μόνο Η ΑΑΔΕ είναι υπεύθυνη για τελωνειακή πολιτική .

 

«Ανακοίνωση Ελληνικών Ταχυδρομείων»

Δευτέρα, 17 Φεβρουαρίου 2020

 

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία ανακοινώνουν ότι θα συνεχίσουν να μην επιβάλλουν καμία χρέωση στα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώμα «Τελωνειακώς Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την αντίστοιχη ένδειξη.

 

Η απόφαση ακολουθεί την πρόσφατη διευκρινιστική οδηγία της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), προς τους Τελωνειακούς Υπαλλήλους του Αερολιμένα «Ελ. Βενιζέλος» η οποία ρυθμίζει τη διαδικασία εκτελωνισμού των ταχυδρομικών αντικειμένων που εισέρχονται για έλεγχο και για τα οποία προκύπτει μηδενική χρέωση δασμών και φόρων (αξία αντικειμένων κάτω των 22€). Σε αυτή την περίπτωση, θα τους επικολλάται η διακριτική πράσινη ετικέτα με τη σήμανση «Τελωνειακώς Ελεύθερο» και θα εξέρχονται από το Τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα ΕΛΤΑ αν έχεις διαβάσει την εγκύκλιο θα χρέωναν πράσινη ετικέτα "Τελωνειακώς ελεύθερο με αξια απο 0-22 €αν έμπαιναν στο τελωνείο για έλεγχο με ένα τέλος εκτελωνισμού ,από μονά τους χωρίς να έχουν αρμοδιότητα θα ασκούσαν τελωνειακή πολιτική, εγώ λέω ότι τα ΕΛΤΑ ,όπως η dhl ,ups ,δεν μπορούν να επιβάλουν τέλος εκτελωνισμού σε κανένα δέμα από 0-22€,μόνο Η ΑΑΔΕ είναι υπεύθυνη για τελωνειακή πολιτική .

 

«

 

Τα ΕΛΤΑ δεν επιλέγουν ετικέτες, ο τελώνειακός υπάλληλος τα βγάζει ελεύθερα η όχι. ΑΝ κάποιο δέμα ήταν ντεμί, δηλαδή δεν μπορούσε χωρίς παραστατικά να βεβαιώσει αν το αντικείμενο είναι κάτω απο 22€ η όχι, του έβαζε μια κίτρινη ετικετούλα, και το έστελνε στον εκτελωνιστή να επιβεβαιώσει την αξία του. Το ζήτημα ειναι οτι αυτή την εξέταση την χρέωναν τα ΕΛΤΑ(που έχουν συμβαση με τους εκτελωνιστές) και αυτή αφαίρεσαν.

 

Αναρτήθηκε και ο νέος τιμοκαταλόγος

 

https://www.elta.gr/Portals/0/%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%A3/4_%CE%A4%CE%B9%CE%BC_%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1_%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%B7_%CE%95%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D_02_2020.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν θα αργήσει η ώρα, που θα μας πλασαριστεί "κοινοτικός" εναρμονισμός και θα το φάμε το 4-5-6ευρώ...ασχέτως ΕΛΤΑ και τελωνείων...το θέμα είναι πως θα πληρώνουμε...
Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως είναι ο παλιός αυτός μιας και γράφει ξεκάθαρα ότι χρεώνει τα 15€;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ο παλιός αυτός μιας και γράφει ξεκάθαρα ότι χρεώνει τα 15€;

 

Διάβασε πιο προσεκτικά, είναι διαφορετική η διατύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ο παλιός αυτός μιας και γράφει ξεκάθαρα ότι χρεώνει τα 15€;

 

Τέλος Παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελευθέρων

Για αντικειμενα επιστολικού Ταχυδρομείου, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο

µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο» δεν επιβάλλεται

καμία χρέωση

 

Αν έχεις παραστατικά που αποδεικνύουν οτι είναι τελωνειακώς ελεύθερο, δεν έχει χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έκανα μια στις 18/1 παραγγελία απο banggood με priority και το εστειλαν μεσω γερμανίας. Στις 21/1 ενεργοποιήθηκε το tracking της flyt express και απο τοτε δεν αλλαξε.....

Βλέπω και σε άλλους που αργησε λιγο να εμφανιστεί στη γερμανία αλλα σε λογικό χρόνο φάνηκε, εμένα νομιζω πως αργησε αρκετα και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικό.

Ειναι κανενας σε παρόμοια καταστασή?

 

Αυτά δείχνει το tracking...

2020-01-21 09:38 BangGuChuLiZhongXin,Flyt Express's sorting centre Item in transit

2020-01-21 09:31 Flyt Express's sorting centre Item received

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έκανα μια στις 18/1 παραγγελία απο banggood με priority και το εστειλαν μεσω γερμανίας. Στις 21/1 ενεργοποιήθηκε το tracking της flyt express και απο τοτε δεν αλλαξε.....

Βλέπω και σε άλλους που αργησε λιγο να εμφανιστεί στη γερμανία αλλα σε λογικό χρόνο φάνηκε, εμένα νομιζω πως αργησε αρκετα και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικό.

Ειναι κανενας σε παρόμοια καταστασή?

 

Αυτά δείχνει το tracking...

2020-01-21 09:38 BangGuChuLiZhongXin,Flyt Express's sorting centre Item in transit

2020-01-21 09:31 Flyt Express's sorting centre Item received

 

Το δέμα σου ήταν στην Κίνα στις 21/1 και από τότε έχουν αλλάξει πολλά στη χώρα αυτή.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τους προηγούμενους χρόνους με τη σημερινή κατάσταση στην Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα σου ήταν στην Κίνα στις 21/1 και από τότε έχουν αλλάξει πολλά στη χώρα αυτή.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τους προηγούμενους χρόνους με τη σημερινή κατάσταση στην Κίνα.

 

Ναι το καταλαβαίνω αυτό που λες απλά είδα σε προηγούμενες σελίδες δύο περιπτώσεις

Ο πρώτος έκανε παραγγελία στις 21/1 στις 23/1 είχε κωδικό και στις 9/2 έφτασε Γερμανία και

Η δεύτερη περίπτωση έγινε παραγγελία στις 31/1 στις 3/2 είχε κωδικό και στις 14/2 έφτασε Γερμανία...

 

Και εγώ που περιμένω με κωδικό από τις 21/1 ακόμα δεν έχει φτάσει Γερμανία, γι'αυτό άρχισα να σκέφτομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά...και λέω θα ρωτήσω μήπως ειναι και άλλος σαν εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβαίνω αυτό που λες απλά είδα σε προηγούμενες σελίδες δύο περιπτώσεις

Ο πρώτος έκανε παραγγελία στις 21/1 στις 23/1 είχε κωδικό και στις 9/2 έφτασε Γερμανία και

Η δεύτερη περίπτωση έγινε παραγγελία στις 31/1 στις 3/2 είχε κωδικό και στις 14/2 έφτασε Γερμανία...

 

Και εγώ που περιμένω με κωδικό από τις 21/1 ακόμα δεν έχει φτάσει Γερμανία, γι'αυτό άρχισα να σκέφτομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά...και λέω θα ρωτήσω μήπως ειναι και άλλος σαν εμένα.

 

Έλεγξες στην ιστοσελίδα της DHL;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή προτείνω να τηλεφωνήσεις στην DHL.

Μάλλον αυτό θα κάνω , απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουν ενημερώση για το πακέτο αν δεν το έχουν παραλάβει ακόμη

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αγορασα απο gearbest ενα tv box πριν 20 μερες και μου το έστειλαν πριν 10 μερες με τον αριθμο LVS1376360005253855 αλλα δεν φαίνεται πουθενα δεν υπαρχει λεει

https://t.17track.net/el#nums=LVS1376360005253855

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...