Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

https://gr.gizchina.com/2020/02/14/agores-apo-kina-nees-exelixeis-me-to-charatsi-ton-15e/

 

Έχουμε εξελίξεις σχετικά με το 15ευρο

 

Αυτά είναι τα ωραία.:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα ωραία.:)

 

Κατσε φιλε να δουμε!

Αυτοι ειναι εις θεση να καταργησουν το 15ευρω και να το κανουν 20ευρω!

Πιο πανω ο αλλος πληρωσε 3ευρω απο την στιγμη που ειπαν οτι καταργειτε το 3ευρω και γινεται 15ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μαλλον επιστρεφουμε στην κανονικοτητα..:dance::dance::dance:

https://www.zougla.gr/money/forologika/article/den-8a-epivli8i-to-xaratsi-ton-15-evro-gia-demata-apo-tin-kina-aksias-eos-22-evro

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κάτι με κόστος 19€

Από 8/2 είναι σε αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο

 

Για να δούμε τι θα γίνει....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγορά απο TOMTOP 7 Ιανουαριου αξίας 18€ περιπου,

Ήρθε την πέμπτη 13/2 με πρασινο αυτοκολλητο στο χωρο εργασίας.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως δηλαδη που υπαρχει και αυτη η ΑΑΔΕ!

Όντως ευτυχώς...

 

Θα ήθελα να δω, για μια φορά, αυτόν που είχε τη φαεινή ιδέα να περάσει τη... διαβόητη αλλαγή που τόσο συζητήθηκε, παράνομη και αντίθετη τόσο με τα εγχώρια, όσο και με τα ευρωπαϊκά δεδομένα (και με προηγούμενες αποφάσεις της ΕΕΤΤ, και, και...), που αν παρέμενε ως είχε, το πιο πιθανό είναι να κατέληγε να φάνε τα ΕΛΤΑ ακόμα ένα πρόστιμο από καμιά ευρωπαϊκή ελεγκτική αρχή (και μαντέψτε ποια είναι τα κορόϊδα που θα το πλήρωναν...), να δω λοιπόν αυτόν να στέλνεται στο σπιτάκι του και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Αλλά στη χώρα που ζούμε, καταλήγουμε να χαιρόμαστε που τουλάχιστον επικράτησε η κοινή λογική, και αυτός (ή αυτή) που είναι υπεύθυνος/η για αυτό το ρεζίλι, θα συνεχίσει να απολαμβάνει τη μεγάλη και άνετη καρέκλα του/της και τον παχυλό μισθό που πάει μαζί της (κι αυτός φυσικά από τους φόρους των κορόιδων/υπηκόων)...

Link to comment
Share on other sites

Όντως ευτυχώς...

 

Θα ήθελα να δω, για μια φορά, αυτόν που είχε τη φαεινή ιδέα να περάσει τη... διαβόητη αλλαγή που τόσο συζητήθηκε, παράνομη και αντίθετη τόσο με τα εγχώρια, όσο και με τα ευρωπαϊκά δεδομένα (και με προηγούμενες αποφάσεις της ΕΕΤΤ, και, και...), που αν παρέμενε ως είχε, το πιο πιθανό είναι να κατέληγε να φάνε τα ΕΛΤΑ ακόμα ένα πρόστιμο από καμιά ευρωπαϊκή ελεγκτική αρχή (και μαντέψτε ποια είναι τα κορόϊδα που θα το πλήρωναν...), να δω λοιπόν αυτόν να στέλνεται στο σπιτάκι του και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Αλλά στη χώρα που ζούμε, καταλήγουμε να χαιρόμαστε που τουλάχιστον επικράτησε η κοινή λογική, και αυτός (ή αυτή) που είναι υπεύθυνος/η για αυτό το ρεζίλι, θα συνεχίσει να απολαμβάνει τη μεγάλη και άνετη καρέκλα του/της και τον παχυλό μισθό που πάει μαζί της (κι αυτός φυσικά από τους φόρους των κορόιδων/υπηκόων)...

 

Είναι πολύ απλό είδανε πάρα πολύ μεγάλο όγκο δεμάτων από Τρίτες χώρες και επίσης και αρκετές μηχανές αναζήτησης εγχώριες που φιλοξενούν καταστήματα εδώ στην Ελλάδα και είδαν ότι έχουνε μεγάλη απώλεια από τις αγορές που γίνονται από Κίνα, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό είδανε πάρα πολύ μεγάλο όγκο δεμάτων από Τρίτες χώρες και επίσης και αρκετές μηχανές αναζήτησης εγχώριες που φιλοξενούν καταστήματα εδώ στην Ελλάδα και είδαν ότι έχουνε μεγάλη απώλεια από τις αγορές που γίνονται από Κίνα, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Αν δεν θέλουν να έχουν απώλειες ας πουλάνε ελάχιστα πάνω απο τιμές Κίνας, όχι να έχουν το ίδιο προϊόν έως και 10 φορές ακριβότερο από την τιμή που το βρίσκεις έξω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλουν να έχουν απώλειες ας πουλάνε ελάχιστα πάνω απο τιμές Κίνας, όχι να έχουν το ίδιο προϊόν έως και 10 φορές ακριβότερο από την τιμή που το βρίσκεις έξω

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά δυστυχώς δεν πρόκειται να γίνει ποτέ, εδώ έχω πέτυχει περίπτωση από Ελληνικό μαγαζί σε πλατφόρμα αναζήτησης εκτός του ότι το πουλάει πολλές φορές όπως είπες και εσυ Πολύ πιο ακριβά, έχει επίσης και μεταφορικά διπλάσια από την τιμή του προϊόντος που θέλεις να αγοράσεις ενώ από ότι ξέρω όλα αυτά τα μαγαζιά εδώ στην Ελλάδα επισυνάπτουν ειδική συμφωνία με τις εταιρείες μεταφορών γιατί δεν μπορεί εγώ ως ιδιώτης να πληρώνω τα ίδια λεφτά όπως ένα κατάστημα που έχει 60 και 70 παραγγελίες το μήνα.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλουν να έχουν απώλειες ας πουλάνε ελάχιστα πάνω απο τιμές Κίνας, όχι να έχουν το ίδιο προϊόν έως και 10 φορές ακριβότερο από την τιμή που το βρίσκεις έξω
Αυτό είναι αδύνατον, τα περρισωτερα πράγματα αγοράζονται ένα κλικ ποιο φτινα από τημες της Κίνας βάλε και της φορολογιες κλπ και σου έρχονται δύο επιλογές η πουλάς ποιο ακριβά (αρκετά μάλιστα) ή δεν πουλάς καν.

 

Εγώ προσωπικά ότι υπάρχει εδώ το αγοράζω από εδώ και την Κίνα έχω για πράγματα που εδώ δεν βρίσκεις ούτε για δείγμα.

Αλλιος θα κλείσουν όλοι με ότι συνεπάγεται στον οικονομική κατάσταση μιας χώρας και αργότερα και πάνω μας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αδύνατον, τα περρισωτερα πράγματα αγοράζονται ένα κλικ ποιο φτινα από τημες της Κίνας βάλε και της φορολογιες κλπ και σου έρχονται δύο επιλογές η πουλάς ποιο ακριβά (αρκετά μάλιστα) ή δεν πουλάς καν.

 

Εγώ προσωπικά ότι υπάρχει εδώ το αγοράζω από εδώ και την Κίνα έχω για πράγματα που εδώ δεν βρίσκεις ούτε για δείγμα.

Αλλιος θα κλείσουν όλοι με ότι συνεπάγεται στον οικονομική κατάσταση μιας χώρας και αργότερα και πάνω μας

 

Δεν νομίζω να είναι αδύνατον. Δεν είπα να πουλάνε σε τιμές Κίνας αλλά δεν γίνεται για μια θήκη πχ που κοστίζει ούτε ένα ευρώ από Κίνα εδώ να την έχουν πάνω από 5 και άλλα τόσα μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν βέβαια να επιλέγουν, αντί για κούριερ αποστολή με ταχυδρομείο. Τουλάχιστον για τα μικροπραγματα. Θέλεις να παραγγείλει θήκη από εδώ αλλά τα μεταφορικά κοστίζουν όσο και η θήκη.
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν βέβαια να επιλέγουν, αντί για κούριερ αποστολή με ταχυδρομείο. Τουλάχιστον για τα μικροπραγματα. Θέλεις να παραγγείλει θήκη από εδώ αλλά τα μεταφορικά κοστίζουν όσο και η θήκη.

 

Πολύ σωστό αυτό που λες για αποστολή με ταχυδρομείο αλλά δεν βλέπω να γίνεται ποτέ.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: από Ali βάζετε πιστωτική; Από όσο βλέπω δεν δέχεται PayPal...

 

Δε δέχεται paypal. Βέβαια έχει το δικό του (ασφαλές) alipay. Οπότε χρειάστηκε πήρα πίσω τα λεφτά μου άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχει τύχει σε κανέναν priority δέμα με NL να δείχνει οτι έχει φτασει απο 8/1 Ελλάδα και απο τοτε να έχει κολλήσει;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχει τύχει σε κανέναν priority δέμα με NL να δείχνει οτι έχει φτασει απο 8/1 Ελλάδα και απο τοτε να έχει κολλήσει;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ανέβασε εδώ τις περιγραφές από το tracking.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν βέβαια να επιλέγουν, αντί για κούριερ αποστολή με ταχυδρομείο. Τουλάχιστον για τα μικροπραγματα. Θέλεις να παραγγείλει θήκη από εδώ αλλά τα μεταφορικά κοστίζουν όσο και η θήκη.

 

Είναι επιλογή τους να χρεώνουν μεταφορικά. Πιθανότατα βάζουν στην τσέπη τα μισά (αν ισχύει είναι τραγικοί).

Δεν είναι λογικό να αγοράζω παραφάρμακα από την Ξάνθη και τα μεταφορικά με κούριερ να είναι 1,9 ευρώ και για πάνω από 39 δωρεάν και το σκρουτζομάγαζο από την Αθήνα να με χρεώνει 6 ευρώ μεταφορικά για ένα EVO 860 στα 80 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως ευτυχώς...

 

Θα ήθελα να δω, για μια φορά, αυτόν που είχε τη φαεινή ιδέα να περάσει τη... διαβόητη αλλαγή που τόσο συζητήθηκε, παράνομη και αντίθετη τόσο με τα εγχώρια, όσο και με τα ευρωπαϊκά δεδομένα (και με προηγούμενες αποφάσεις της ΕΕΤΤ, και, και...), που αν παρέμενε ως είχε, το πιο πιθανό είναι να κατέληγε να φάνε τα ΕΛΤΑ ακόμα ένα πρόστιμο από καμιά ευρωπαϊκή ελεγκτική αρχή (και μαντέψτε ποια είναι τα κορόϊδα που θα το πλήρωναν...), να δω λοιπόν αυτόν να στέλνεται στο σπιτάκι του και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Αλλά στη χώρα που ζούμε, καταλήγουμε να χαιρόμαστε που τουλάχιστον επικράτησε η κοινή λογική, και αυτός (ή αυτή) που είναι υπεύθυνος/η για αυτό το ρεζίλι, θα συνεχίσει να απολαμβάνει τη μεγάλη και άνετη καρέκλα του/της και τον παχυλό μισθό που πάει μαζί της (κι αυτός φυσικά από τους φόρους των κορόιδων/υπηκόων)...

 

Με δεδομένο ότι, αφενός το σύνολο των δημοσιευμάτων για τη μη χρέωση των 15€, με την παρέμβαση της ΑΑΔΕ, είναι επανάληψη και αναπαραγωγή του ίδιου σχεδόν κειμένου, αφετέρου η ΑΑΔΕ δεν έχει καμία αρμοδιότητα στις πράξεις των ΕΛΤΑ, καλό θα είναι να είμαστε περισσότερο επιφυλακτικοί στο τι συμβαίνει πραγματικά, μέχρι να κυκλοφορήσει μια σωστή ενημέρωση πάνω σ' αυτό το πολύ σοβαρό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΔΕ είναι υπεύθυνη και η μόνη που επιβάλει τα τελη εκτελωνισμόυ , πχ όπως έβγαλε εγκύκλιό για το Brexit, μέχρι το τέλος του έτους δεν επιβάλλονται τέλη εκτελωνισμόυ, και εφόσον τα ΕΛΤΑ το βαφτησαν τέλος εκτελωνισμόυ είναι υποχρεωμένα να αποσύρουν αυτό το τέλος, γιατί δεν έχουν καμια αρμοδιότητα στην επιβολή τελών εκτελωνισμόυ.
Link to comment
Share on other sites

Καθώς γενικά έχει γίνει ένας χαμός από διαφορετικές ανακοινώσεις και την πολλαπλή αναπαραγωγή τους σε μέρη όπως το φόρουμ μας εδώ, θα συμφωνήσω με τον makap και θα περιμένω να δω τι θα γίνει στην πράξη - θα φανεί με τα δέματα που θα παραδοθούν τις επόμενες εβδομάδες.

Μην ξεχνάμε ότι -μετά τον χαμό από αντιδράσεις- τα ΕΛΤΑ έβγαλαν 2 ή 3 διαδοχικές ανακοινώσεις ότι δήθεν αλλάζει η κατάσταση, αλλά μια προσεκτική ανάγνωση έδειχνε ότι συνέχιζαν να λένε τα ίδια και τα ίδια (και να χρεώνουν τα ίδια!), αναδιατυπώνοντας απλώς τις ανακοινώσεις τους, μήπως και τις κάνουν πιο... εύπεπτες και ρίξουν στάχτη στα μάτια του κοινού.

Δε θα μου έκανε καμία εντύπωση αν ξανακάνουν και τώρα το ίδιο, παρά την παρέμβαση της ΑΑΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...