Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

TAX. ANTIKEIMENO RV26378****CN ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ 15.00 ΕΥΡΩ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΙΛΙΟΥ.

 

To δεμα περασε τελωνειο, ελεγχθηκε απεδειξα πως ηταν κατω απο 20 ευρω η αξια και ομως πληρωνω τα 15 ευρω της εξετασης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λάθος. Στην αποστολή ταχυδρομικών δεμάτων ΔΕΝ περιλαμβάνονται και τα έξοδα επιστροφής στο αποστολές, για την περίπτωση μη παραλαβής και αλίμονο αν αυτό ήταν αλήθεια, αφού θα πληρώναμε υπέρογκα έξοδα για περίπτωσηπου δεν είναι συνηθισμένη.

 

Αυτό γίνεται με σχετική υποχρέωση των εθνικών ταχυδρομείων από την Παγκόσμια Ταχυδρομική Ένωση.

 

Επίσης, αυτό που γράφεται για επιστροφή χρημάτων από τον Κινέζο, σε περίπτωση επιστροφής του δέματος λόγω μη παραλαβής από τον παραλήπτη, είναι ένα ακόμη λάθος.

 

Ετσι πιστευα και γω αλλα τα παιδια εδω εχουν αλλη αποψη:blink:

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα κουπόνια που έχω απο το αλι λήγουν και δεν θα παραγγείλω τα καλώδια που σκεφτόμουν μιας και με το 15αρι δεν ξέρουμε πως θα παει θελω να ρωτήσω αν έχει αγοράσει κανείς iptv που να παιζει χωρίς διακοπές?

Αν κάποιος γνωρίζει ας στείλει ενα πμ για πωλητή η πακέτο απο το Αλι.

Link to comment
Share on other sites

makap τι εννοείς υπέρογκα έξοδα;;;;

 

Το αν θέλει 2€ μεταφορικά ή 5€ αυτό είναι δικό του θέμα. Σε ενημερώνει κατά την αγορα.

 

Αλλά ακόμα και έτσι να είναι...δηλαδή να είναι υποχρεωμένα τα ταχυδρομεία κάθε χώρας, να επιατρέψουν τα δέματα...ποιό το πρόβλημα με το refund; Δεν παρέλαβα με οποιαδήποτε υπαιτιότητα και αφοΰ δεν του έκλεψα το προϊόν, αλλά είναι στα χέρια του ξανά, γιατί να μην επιστρέψει χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Στην αποστολή ταχυδρομικών δεμάτων ΔΕΝ περιλαμβάνονται και τα έξοδα επιστροφής στο αποστολές, για την περίπτωση μη παραλαβής και αλίμονο αν αυτό ήταν αλήθεια, αφού θα πληρώναμε υπέρογκα έξοδα για περίπτωσηπου δεν είναι συνηθισμένη.

Αυτό γίνεται με σχετική υποχρέωση των εθνικών ταχυδρομείων από την Παγκόσμια Ταχυδρομική Ένωση.

Επίσης, αυτό που γράφεται για επιστροφή χρημάτων από τον Κινέζο, σε περίπτωση επιστροφής του δέματος λόγω μη παραλαβής από τον παραλήπτη, είναι ένα ακόμη λάθος.

Φιλε μου αφου επιμενεις, θα σου πω οτι μιλω ορμωμενος απο συγκεκριμενο γεγονος που μου συνεβη πριν 8 μηνες. Παραγγελια απο AliExpress αντικειμενο αξιας 35Ε με free shipping και CN, Το δεμα εφτασε Ελλαδα και ο ΕΛΤΑ με ειδοποιησε με μηνυμα να παραλαβω πληρωνοντας 24Ε. Πηρα τηλεφωνο και δηλωσα οτι δεν θελω να παραλαβω και οτι θελω να επιστραφει το δεμα στον αποστολεα ενω στην ερωτηση μου αν θα πληρωσω κατι, παιρνω απαντηση οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΙΠΟΤΑ για την επιστροφη. Χωρις να κανω καμμια επικοινωνια με τον Κινεζο, μου ερχεται μετα απο μια ωρα e-mail οτι μου εγινε refund. Ετσι απλα. Λες να ειχα "μεσον" και το εκαναν ? Με το να επιμενεις, εφ οσον εμενα μου εχει συμβει να επιστρεψω χωρις να πληρωσω, απλα παραπληροφορεις τον κοσμο. Στο κατω κατω αν αμφιβαλλεις σε προκαλω να κανεις μια ερωτηση στα ΕΛΤΑ και να μας πεις μετα τι σου ειπαν, να ειμαστε ολοι σιγουροι γι αυτο, γιατι εχει μεγαλη σημασια.

TAX. ANTIKEIMENO RV26378****CN ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ 15.00 ΕΥΡΩ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΙΛΙΟΥ.

To δεμα περασε τελωνειο, ελεγχθηκε απεδειξα πως ηταν κατω απο 20 ευρω η αξια και ομως πληρωνω τα 15 ευρω της εξετασης.

Κι αλλο..κρουσμα "ατυχιας". Τελικα παρελαβες η εστειλες πισω φιλε μου? Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

TAX. ANTIKEIMENO RV26378****CN ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ 15.00 ΕΥΡΩ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΙΛΙΟΥ.

To δεμα περασε τελωνειο, ελεγχθηκε απεδειξα πως ηταν κατω απο 20 ευρω η αξια και ομως πληρωνω τα 15 ευρω της εξετασης.

 

Κάτω από 22€ θέλεις να πεις. Τι αξία είχε; Ήταν κάτι ογκώδες;

Αν δεν κάνω λάθος είσαι το 5ο θύμα αυτής της νέας ιστορίας...

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ σήμερα 12/2/20 παρέλαβα ένα πακετάκι της μορφής RB#########SG από Ali. Ήταν ένα θερμόμετρο αξίας 4,75€ αγορά 1/1/20, αποστολή 15/1/20, άφιξη Ελλάδα και αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο 28/1/20 κλείσιμο από ΓΕΤΑ 7/2/20. O Κινέζος είχε γράψει απ' έξω με μεγάλα γράμματα Thermometer και αξία 1$. Ήρθε με πράσινο αυτοκόλλητο συστημένο σπίτι μου χωρίς να πληρώσω κάτι επιπλέον.

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Μην παραλαβει κανεις λεω εγω!

Περιμενω 5-6 πακετα αξιας απο 1 ευρω εως 7 ,μα και φυσικα αν οποιοδοιποτε εχει το φεσι των 15 ευρω δεν θα παραλαβω ενοειται!

Ας τους να τρεχουν και να μην προλαβαινουν να τα ξαναστελνουν πισω,μας αποζιμιωσε ο Κινεζος ολα καλα δεν μας αποζημιωσε σιγα τα ωοα!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πιστευα και γω αλλα τα παιδια εδω εχουν αλλη αποψη:blink:

 

Δεν έχει σημασία τι λέει καθένας, στο θέμα της επιστροφής στον αποστολέα ενός δέματος που δεν παραλαμβάνει ο παραλήπτης, αλλά τι λέει ο επίσημος οδηγός της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης και εφαρμόζουν όλα τα εθνικά ταχυδρομεία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να κάνω μια ερώτηση αφού μιλάμε στο θέμα για αποστολές από Κίνα.

 

Υπάρχει πιθανότητα κάποιος να έχει θέματα με τα δέματα που έρχονται από εκεί; Εννοώ για το θέμα με την εξάπλωση του ιού.

 

Υπάρχουν κάπου link να διαβάσουμε κάτι χειροπιαστό από επίσημο φορέα;

 

Εδώ ολόκληρη έκθεση ακυρώθηκε

https://bit.ly/2P4CMt9.

 

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία τι λέει καθένας, στο θέμα της επιστροφής στον αποστολέα ενός δέματος που δεν παραλαμβάνει ο παραλήπτης, αλλά τι λέει ο επίσημος οδηγός της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης και εφαρμόζουν όλα τα εθνικά ταχυδρομεία.

 

το refund ειναι ασχετο με την μη παραλαβη.

Αλλο χαθηκε το δεμα κ θελω λεφτα. Και άλλο θέμα το δεμα να σε περιμενει κ εσυ να λες "δε γουσταρω να το παραλαβω".

Νομικες κυρωσεις εχετε σκεφτει; :rolleyes: Σας χρεωνουν με ονοματεπωνυμο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε πακετακι αηιας 3€ απο το Aliexpress μετα απο 3 μηνες χωρις να εχει πανω πρασινο αυτοκολλητο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία τι λέει καθένας, στο θέμα της επιστροφής στον αποστολέα ενός δέματος που δεν παραλαμβάνει ο παραλήπτης, αλλά τι λέει ο επίσημος οδηγός της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης και εφαρμόζουν όλα τα εθνικά ταχυδρομεία.
Φαινεται οτι τουλαχιστον ενα Εθνικο Ταχυδρομειο, αυτο της περιοχης μου, δεν το εφαρμοζει και στελνει πισω στον αποστολεα τα δεματα ΑΤΕΛΩΣ !!

Δια του λογου το αληθες, μολις πετυχω τον Ταχυδρομο θα τον ρωτησω ξανα, μηπως εχει αλλαξει κατι τελευταια.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε πακετακι αξιας 3€ απο το Aliexpress μετα απο 3 μηνες χωρις να εχει πανω πρασινο αυτοκολλητο.
Θα μας βοηθουσε πολυ να ξεραμε πως γινεται ο ελεγχος και με πια κριτηρια..;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Υπάρχει πιθανότητα κάποιος να έχει θέματα με τα δέματα που έρχονται από εκεί; Εννοώ για το θέμα με την εξάπλωση του ιού.

Υπάρχουν κάπου link να διαβάσουμε κάτι χειροπιαστό από επίσημο φορέα;

 

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εδω κατι λεει

https://voicenews.gr/koronoios-i-epidimia-diatarassi-tis-tachydromikes-ypiresies-pagkosmios/?fbclid=IwAR0w9JImjBXz9bRbP0yEI1Kj_-C5atKRxjZOZxCS7gU57F4xyi29t8jX7GU#

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πάντως το ζουμί είναι ότι από τη στιγμή που θα μας έρθει ειδοποίηση από τελωνείο να τους επισυνάψουμε απόδειξη αγοράς, το 15ευρώ το έχουμε σίγουρο σαν χρέωση....

 

Άρα τι προτείνετε;;;

 

Απλά δεν απαντάμε και κάνουμε dispute για refund στον πωλητή;;;

 

και αυτός από την πλευρά του δεν μπορεί να αρνηθεί από τη στιγμή που το αντικείμενο έφτασε και δεν το παραλάβαμε;;

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ σωστά γράφει, στο twiter, ο thanos dimou

 

"Παραλαμβάνεις μέσω ΕΛΤΑ μικροδέμα που λόγω ευτελούς αξίας εξαιρείται εκτελωνισμού και δασμών;

Πληρώνεις νταβατζιλίκι ΕΛΤΑ 15€

 

Προτιμάς αντί αυτών να κάνεις ο ίδιος την διαδικασία;

Πάλι πληρώνεις 15€ στα ΕΛΤΑ γιατί τους στέρησες την ευκαιρία να τα πάρουν.

 

Κράτος μπορντέλο!"

 

e2268322f05624fcf97f50a330e4d4f8.jpg

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

το refund ειναι ασχετο με την μη παραλαβη.

Αλλο χαθηκε το δεμα κ θελω λεφτα. Και άλλο θέμα το δεμα να σε περιμενει κ εσυ να λες "δε γουσταρω να το παραλαβω".

Νομικες κυρωσεις εχετε σκεφτει; :rolleyes: Σας χρεωνουν με ονοματεπωνυμο.

 

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και πολύ περισσότερο στη στην παράθεση του σχολίου μου, για τη διευκρίνιση στην οδηγία της ΠΤΕ για την επιστροφή των δεμάτων που δεν παραλαμβάνονται από τον παραλήπτη.

Στην ουσία τώρα. Γράφεις ότι το refund είναι άσχετο με τη μη παραλαβή του δέματος. Λάθος μεγάλο αφού ΟΛΟΙ οι πωλητές αναφέρουν ότι ο παραλήπτης υποχρεούται να καταβάλει τα έξοδα εκτελωνισμού της χώρας του. Επομένως, όταν ο παραλήπτης δεν παραλαμβάνει επειδή θεωρεί ότι τα έξοδα είναι υπέρογκα, κατά την άποψή του, ποια είναι η ευθύνη του πωλητή; Και δεν αναφέρομαι, βέβαια, για την επιβολή του τέλους των 15€ από τα ΕΛΤΑ, αφού δεν είναι έξοδο εκτελωνισμού αλλά αυθαίρετο χαράτσι που στοχεύει στην αύξηση εσοδων των ΕΛΤΑ. Είναι ενδεχόμενο κάποιος πωλητής να δεχθεί να επιστρέψει τα χρήματα στον παραλήπτη που δεν παρέλαβε, αλλά αυτός δεν είναι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση.

Συμφωνώ απόλυτα με τις 2 επόμενες φράσεις.

Δεν καταλαβαίνω, όμως, σε ποιους απευθύνεσαι, με το δεύτερο πληθυντικό, στις επόμενες δύο φράσεις σου. Ποιες νομικές κυρώσεις εννοείς και για για ποιο "έγκλημα"; Ποιοι "μας χρεώνουν με ονοματεπώνυμο" και για ποια αιτία;

Τι θέλεις να πεις, τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πάντως το ζουμί είναι ότι από τη στιγμή που θα μας έρθει ειδοποίηση από τελωνείο να τους επισυνάψουμε απόδειξη αγοράς, το 15ευρώ το έχουμε σίγουρο σαν χρέωση....

Άρα τι προτείνετε;;;

Απλά δεν απαντάμε και κάνουμε dispute για refund στον πωλητή;;;

και αυτός από την πλευρά του δεν μπορεί να αρνηθεί από τη στιγμή που το αντικείμενο έφτασε και δεν το παραλάβαμε;;

Ακριβως αυτο, αν δεν θελεις να πληρωσεις το νταβατζηλικι για ενα αντικειμενο που μπορει να κοστιζει ακομα και 1Ε. Οσο για το dispute νομιζω οτι πρεπει να γινει αφου φυγει το δεμα για πισω, αλλοιως θα φαινεται στο tracking για καποιες μερες οτι ειναι "για παραδοση", οπότε το dispute υπαρχει πιθανοτητα να μην γινει δεκτο προσωρινα, λεγοντας σου οτι "ηρθε και θα το παραλαβεις συντομα". Ετσι το σκεφτομαι εγω. Ελπιζω ο πρωτος συμφορουμιτης που θα ακολουθησει αυτον τον δρομο της "επιστροφης" να μας ενημερωσει.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι τουλαχιστον ενα Εθνικο Ταχυδρομειο, αυτο της περιοχης μου, δεν το εφαρμοζει και στελνει πισω στον αποστολεα τα δεματα ΑΤΕΛΩΣ !!

Δια του λογου το αληθες, μολις πετυχω τον Ταχυδρομο θα τον ρωτησω ξανα, μηπως εχει αλλαξει κατι τελευταια.

 

Προφανώς δεν έχεις καταλάβει αυτό που έγραψα. Βασικά, εθνικά ταχυδρομεία είναι τα ταχυδρομεία των χωρών που είναι μέλη της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης και όχι τα γραφεία των ΕΛΤΑ σε όλη την Ελλάδα.

Ακόμη, αυτό που έγραψα είχε στόχο να εξηγήσω ότι, με βάση την οδηγία της ΠΤΕ, ΟΛΑ τα εθνικά ταχυδρομεία έχουν την υποχρέωση, να επιστρέφουν στον αποστολέα, χωρίς επιπλέον χρέωση, όλα τα δέματα που δεν έχουν παραληφθεί από τον παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη, αυτό που έγραψα είχε στόχο να εξηγήσω ότι, με βάση την οδηγία της ΠΤΕ, ΟΛΑ τα εθνικά ταχυδρομεία έχουν την υποχρέωση, να επιστρέφουν στον αποστολέα, χωρίς επιπλέον χρέωση, όλα τα δέματα που δεν έχουν παραληφθεί από τον παραλήπτη.
:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Αρα, ολα τα μη παραλαμβανομενα δεματα επιστρεφουν στον αποστολεα δωρεαν. Μου πηρε πολυ να καταλαβω οτι συμφωνουμε..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δικό σου πρόβλημα.

Αλλά και πάλι δεν επιστρέφουν "δωρεάν", όπως λες, αλλά το κόστος επιβαρύνει τα εθνικά ταχυδρομεία που εμπλέκονται, και όχι τον παραλήπτη.

Και αυτό είναι λογικό γιατί ο παραλήπτης μπορεί να έχει μετακομίσει, να έχει αποβιώσει κλπ, εκτός από το λόγο που εννοούμε σ' αυτή τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δικό σου πρόβλημα.

Αλλά και πάλι δεν επιστρέφουν "δωρεάν", όπως λες, αλλά το κόστος επιβαρύνει τα εθνικά ταχυδρομεία που εμπλέκονται, και όχι τον παραλήπτη.

Και αυτό είναι λογικό γιατί ο παραλήπτης μπορεί να έχει μετακομίσει, να έχει αποβιώσει κλπ, εκτός από το λόγο που εννοούμε σ' αυτή τη συζήτηση.

Ο κοσμος ενδιαφερεται να μαθει αν η μη αποδοχη του δεματος και επιστροφη του θα μας κοστισει η οχι, τιποτε απο τα υπολοιπα. Το θετικο λοιπον ειναι οτι δεν πληρωνουμε τιποτα, ειναι δηλαδη για μας δωρεαν. Παμε λοιπον ολοι για..επιστροφες (μεχρι που οι Κινεζοι θα μας παρουν χαμπαρι και δεν θα στελνουν ψιλολογια αφου δεν θα θελουν να πληρωνουν νταβατζιλικια μεταφορικα..)

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

το refund ειναι ασχετο με την μη παραλαβη.

Αλλο χαθηκε το δεμα κ θελω λεφτα. Και άλλο θέμα το δεμα να σε περιμενει κ εσυ να λες "δε γουσταρω να το παραλαβω".

Νομικες κυρωσεις εχετε σκεφτει; :rolleyes: Σας χρεωνουν με ονοματεπωνυμο.

 

Νομικές κυρώσεις σε τι ; στο ότι δεν παρέλαβα ; είναι αστείο και να το συζητάμε .

Μπορώ να παραγγείλω από το ali οτιδήποτε χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε στοιχεία

αγοραστή και να βάλω επίσης παραλήπτη τον οποιονδήποτε !

Αν δεν υπάρξει συνεργασία με το ali ( πως ; ) δεν μπορούν να αποδείξουν ποιος παρήγγειλε τι .

"Δεν ξέρω τίποτα. Εγώ δεν αγόρασα κάτι"

Μόλις προχτές παρέλαβε το δώρο του το βαφτιστήρι μου απευθείας από Κίνα αντί να παραλάβω και να του το στείλω με ΕΛΤΑ,

για εξοικονόμηση χρόνου και χρήματος.

Προφανώς έκανα παραγγελία στο όνομα και τη διεύθυνση του κουμπάρου μου και μόνο αυτά τα στοιχεία υπήρχαν στο πακέτο.

Αφού πληρώνεις ο Κινέζος στέλνει όπου και σε όποιον γουστάρεις .

Πιασ' τ 'αβγό και κούρευτο ...

Link to comment
Share on other sites

Ο κοσμος ενδιαφερεται να μαθει αν η μη αποδοχη του δεματος και επιστροφη του θα μας κοστισει η οχι, τιποτε απο τα υπολοιπα. Το θετικο λοιπον ειναι οτι δεν πληρωνουμε τιποτα, ειναι δηλαδη για μας δωρεαν. Παμε λοιπον ολοι για..επιστροφες (μεχρι που οι Κινεζοι θα μας παρουν χαμπαρι και δεν θα στελνουν ψιλολογια αφου δεν θα θελουν να πληρωνουν νταβατζιλικια μεταφορικα..)

 

Εξαρτάται από το πως θέλεις να διαβάζεις κάτι που σε ενδιαφέρει.

Είναι άλλο να το ερμηνεύεις με τον τρόπο που περιγράφεις και άλλο να μαθαίνεις τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έφερε ο ταχυδρόμος μικρό πακέτο αξίας 3,61 ευρώ παραγγελία από AliExpress unregister χωρίς πράσινο αυτοκόλλητο και χωρίς καμία επιπρόσθετη χρέωση
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...