Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μόνες ασφαλεις λύσεις προς το παρον είναι η μέθοδος με priority ή ευρωπαϊκές αποθηκες, τώρα για αυτά που είναι στο δρόμο...

Πάντως πιστεύω ότι με την επιδημία πρέπει να σταματήσουμε τις αγορές από Κίνα μέχρι να καταλαγιάσει!

Και να έχετε στο μυαλό σας ότι η κατάσταση στην Κίνα μπορεί να είναι χειρότερη από αυτή που παρουσιάζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως πιστεύω ότι με την επιδημία πρέπει να σταματήσουμε τις αγορές από Κίνα μέχρι να καταλαγιάσει!

 

Η μετάδοση μέσω επιφανειών, δεν μας ανησυχεί, αφού ζήτημα, να επιβιώνει μερικές ώρες.

Ο ιός του κοινού κρυολόγηματος επιβιώνει 24 ώρες.

Οι 2-3 μήνες που καταντήσαμε, δεν μας επηρεάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα κάτι παραγγελίες μικρού ποσού από Αλί εξπρές με ημερομηνία 3/1/2020 ήρθαν χωρίς τέλος εκτελωνισμού.
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Να ποιος τελικά θα κάνει Βενεζουέλα την Ελλάδα

Μαθηματικά πάνε για να κλείσουν τα ΕΛΤΑ και να βολεψουν κάποιον ιδιώτη πάλι

Εάν ισχύσει αυτό το χαράτσι τα ΕΛΤΑ θα χάσουν και τα έσοδα, από τις συναλλαγές που γίνονται μέσω Κίνας( απλά γιατί κανένας δεν θα αγοράζει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι θα γίνει ακριβώς από εδώ και ύστερα με την καινούργια εγκύκλιο αλλά σημερινό πακέτο από Κίνα μεριά, ψιλό μεγάλου μεγέθους, 15x20 cm, untracked, παραγγελία 23/1/20, μου παραδόθηκε σήμερα χωρίς κάποια extra χρέωση (χωρίς όμως πράσινο αυτοκόλλητο).

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα κάτι παραγγελίες μικρού ποσού από Αλί εξπρές με ημερομηνία 3/1/2020 ήρθαν χωρίς τέλος εκτελωνισμού.
Τι λες τώρα!

Ποιο μαγαζί είναι αυτό και με τι στέλνει!

Απίστευτος χρόνος!

Πάντως και 15 ευρώ να βάλουν και πάλι 3-4 θήκες που εδώ θες 50€ πάλι πιο φθηνά θα βγαίνει. Και ΦΠΑ και δασμούς και ότι θέλουν να βάλουν και πάλι κάποια προϊόντα και πιο φθηνά και πιο ποιοτικά θα είναι σε σχέση με τη σαβουρα της σαβουρας των Κινεζικών προϊόντων που πουλάνε τα ελληνικά καταστήματα.

ΑΛΛΑ ΡΕ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΙ ΤΥΠΟΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΧΕΊΡΙΣΗΣ (και ότι προβλέπεται σε μεγαλύτερης αξίας παραγγελίες)ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΊΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΤΟ ΔΕΜΑ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΟΥ!

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

Έχω λάβει ειδοποιητήριο για να παραλάβω μικροαντικείμενο από Κίνα (βιομηχανική περιοχη Σενζεν). Με αφορμή την παράνοια των τελευταίων ημερών γύρω από τον ιό του Κορωναϊού που εντοπίστηκε στην πόλη Γιουχάν, θα έχω πρόβλημα αν παραλάβω?

Λίγο αφελής η ερώτηση, αλλά είναι περισσότερο ψυχολογικό. Βάζω και στο google maps να δω αποστάσεις των 2 περιοχών και δεν μου είναι ξεκάθαρο, καθώς βρίσκω πολλές Σενζεν. Γνωρίζει κανείς την απόσταση των 2 πόλεων?

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο πολύ.

Από τότε που ξεκίνησε το δέμα σου από Κίνα, έχει περάσει, μάλλον, ο χρόνος ζωής του ιού, ακόμη και 1) είχε εκδηλωθεί τότε ο ιός και 2) αν ξεκίνησε από Γιουχάν.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό -κατ' εμέ- δεν είναι η απόσταση (κανείς άλλωστε δεν ξέρει ποια μπορεί να είναι η πραγματική έκταση της διάδοσης του ιου στην Κίνα...), αλλά το αν τελικά υπάρχει πιθανότητα να μεταδοθεί ο ιός μέσα από δέμα.

Και επειδή πολύς κόσμος (και όχι μόνο στην Ελλάδα) έχει (έχουμε) την απορία, έχω δει ποικιλία δημοσιευμάτων, εγχώριων και ξένων, που καταπιάνονται με το ζήτημα.

Όλα φαίνονται να συντείνουν στο ότι ο ιός δεν επιβιώνει έξω από κάποιο ξενιστή για παραπάνω από κάποιες ώρες, οπότε με τους χρόνους που κάνουν τα δέματα για να φτάσουν σ' εμάς, το λογικό συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να θεωρούμε το όλο σχήμα σχετικά ασφαλές...

Διάβασα μάλιστα ότι κάποιες μεταφορικές εισάγουν και τεχνητές καθυστερήσεις στη διαχείριση των δεμάτων από Κίνα, ακριβώς γι' αυτό το σκοπό (δε μας έφταναν οι -στάνταρντ- καθυστερήσεις των ΕΛΤΑ εδώ... :p)

 

Edit: με πρόλαβε ο makap! :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα απαντήσει 6-7 μηνύματα πιό πίσω σχετικά με τις επιφάνειες.

Αν αρχίσει να μεταδίδεται από επιφάνειες...

1) θα το μάθουμε άμεσα γιατί θα αυξηθούν λογαριθμικά τα κρούσματα, δεν θα προλαβαίνεις να βρεις υγιή κινέζο

και

2) Θα εμπλακούν οι μεγάλες χώρες,πολύ περισσότερο. Η Κίνα έχει τεράστια μεγέθη εξαγωγών σε κάποιες μεγάλες χώρες, οπότε θα θορυβηθούν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν, από την εγκύκλιο που διάβασα, ουσιαστικά είναι ένα τέλος παρουσίασης του δέματος στο τελωνείο για να αυξήσουν τα έσοδα , και τα απαράδεκτα ελτα το βαφτησαν τέλος εκτελωνισμόυ γιατί στην ουσία δεν είναι αφού ακόμα ισχύει η ατέλεια των 22€,αυτά ούτε σε χώρα των ζουλου δεν γίνονται.

 

Στην Ελλάδα έχουν ξαναγίνει . ΕΕΤΗΔΕ=χαρατσι=ΕΝΦΙΑ κολλημένο στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Δεν είχε να πληρώσεις τα κερατιάτικα και σου έκοβαν το ρεύμα. Όταν ξέσπασε η κρίση και πλάκωσαν τα μνημόνια κάποιοι φωστήρες με 5-6 πτυχία , 7-8 μεταπτυχιακά και αμοιβή κάτι εκατομμύρια το χρόνο+ μπόνους είχαν τη φαεινή ιδέα να αυξήσουν τα έσοδα αυξάνοντας τα τέλη κυκλοφορίας, τον φόρο στο πετρέλαιο θέρμανσης, τον φόρο καπνού κλπ . Το αποτέλεσμα ήταν να πάρουν από τα 3 το μακρύτερο αφού τελικά εισέπραξαν λιγότερα από πριν. Δυστυχώς βέβαια ταυτόχρονα οι άνθρωποι ξεπάγιασαν, πάρκαραν μόνιμα τα αυτοκίνητα και το γύρισαν σε στριφτό και λαθραία.

Τα ίδια τώρα κάνουν οι μανατζαρέοι των ΕΛΤΑ. Και από τα 3 θα πάρουν το μακρύτερο.

Υπάρχει βέβαια η σοβαρή πιθανότητα να μην είναι τόσο ηλίθιοι και απλά να δουλεύουν βάση σχεδίου. Κάπως πρέπει να ζήσουν και οι ολιγάρχες που αγοράζουν ότι ξεπουλιέται αφού απαξιωθεί. Κλέφτες θα γίνουν ;

 

Θα ήθελα πάντως κάποιος που γνωρίζει να μας πει τι διάολο κόστος έχει για τα ΕΛΤΑ η παρουσίαση στο τελωνείο. Πόσοι υπάλληλοι απασχολούνται εκεί και πόσα πακέτα διαχειρίζονται το μήνα. Έτσι για να δούμε πόσα 15ευρα χρειάζονται για υπαλλήλους που αμείβονται με 1000 ευρώ το μήνα. Κάπου πήρε το μάτι μου για 20.000 πακέτα το μήνα.

Edited by NIKOS1973
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάντως κάποιος που γνωρίζει να μας πει τι διάολο κόστος έχει για τα ΕΛΤΑ η παρουσίαση στο τελωνείο. Πόσοι υπάλληλοι απασχολούνται εκεί και πόσα πακέτα διαχειρίζονται το μήνα. Έτσι για να δούμε πόσα 15ευρα χρειάζονται για υπαλλήλους που αμείβονται με 1000 ευρώ το μήνα. Κάπου πήρε το μάτι μου για 20.000 πακέτα το μήνα.

 

Οι "υπάλληλοι" που ασχολούνται με τη χαρτούρα του εκτελωνισμού δεν είναι των ΕΛΤΑ αλλά του εργολάβου που αναλαμβάνει με δημοπρασία το έργο αυτό, ανά εξάμηνο περίπου.

Μην ρωτήσεις πόσοι (νέοι) εργάζονται και πόσα τους πληρώνει ο εργολάβος ...

 

Αυτό μου θυμίζει τις εργολαβίες καταμέτρησης των ρολογιών κατανάλωσης ρεύματος που αναθέτει ο ΔΕΔΔΗΕ με δημοπρασίες, χτυπάνε οι εργολάβοι για να τις πάρουνε, βλέπουνε, μετά από 1-2 μήνες, ότι δεν βγαίνουν, και τα ...παρατάνε. Έτσι απλά.

Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ασχολείται με το θέμα, ο πάροχος εκδίδει λογαριασμούς ΕΝΑΝΤΙ και αν κάποιος ενδιαφερθεί (είχα τέτοια περίπτωση), μετά από 1 χρόνο, με λογαριασμούς Έναντι, στέλνει ο ΔΕΔΔΗΕ υπάλληλο να πάρει τις μετρήσεις των ρολογιών της συγκεκριμένης πολυκατοικίας (και όχι της περιοχής), τις δίνει στον πάροχο και ο κακομοίρης ο καταναλωτής παίρνει Εκκαθαριστικό λογαριασμό με συσσωρευμένη κατανάλωση ενός χρόνου!!!, με ότι αυτό συνεπάγεται. Δηλαδή υπολογισμό των συνολικών Kwh με κλιμακωτά αυξανόμενες τιμές μονάδος, αντί να έχουν κατανεμηθεί σε αντίστοιχα 4μηνα, με τις χαμηλές τιμές μονάδος.

 

Ελλάς το μεγαλείο σου ...

Link to comment
Share on other sites

Άπαιχτοι οι Κινέζοι στο Banggood...!

 

Υποψιάζομαι ότι πάνε να γειώσουν όσους από μας προσπαθήσουν να ακυρώσουν παραγγελίες που δεν έχουν φύγει ακόμα, εξαιτίας της νέας ιστορίας με τα ΕΛΤΑ!

 

Είχα παραγγείλει ένα μικρο-μαραφέτι, από αυτά που δε χρειαζόμαστε στην πραγματικότητα και πολύ, αλλά τα παραγγέλνουμε από τα κινεζο-μάγαζα επειδή... μπορούμε(!), από τις 19 Ιανουαρίου. Αξία λίγο κάτω από €8, αποστολή με απλό δέμα χωρίς tracking.

Υποτίθεται ότι είναι out of stock, με εκτιμώμενο restocking στα μέσα Φεβρουαρίου, οπότε δεν το έχουν στείλει ακόμα.

 

Αφού δεν... καιγόμουνα και πολύ γι' αυτό, και με τις νέες ιστορίες που ακούγονται με τα ΕΛΤΑ υπάρχει η πιθανότητα να το πληρώσω τελικά... καραβίσιο, λέω "δεν ακυρώνω την παραγγελία, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μέχρι να δούμε τι θα γίνει με τα ΕΛΤΑ;"

 

Τους γράφω λοιπόν στο chat, βγαίνει μια κινέζα με το κλασικό... αταίριαστο ευρωπαϊκό όνομα και της λέω "ακύρωση παραγγελία τάδε, δεν έχει σταλεί ακόμα".

Μου απαντάει "Sorry not possible, shipped 23/02/2020, take 7 to 35 days to arrive. Check at your local post office with number A...KD"

Της γράφω "μήπως κάνεις λάθος και εννοείς 23/01...;"

Παίρνω σαν απάντηση το ίδιο τροπάρι, αυτή τη φορά με την ημερομηνία σε άλλη μορφή (για να μην υπάρχουν... παρεξηγήσεις! :))

"Shipped 2020-02-23, take 7 to 35 days to arrive".

Της λέω "σήμερα είναι 2020-02-07, άρα δεν έχει σταλεί ακόμα! Γι' αυτό σε ρώτησα μήπως κάνεις λάθος με το μήνα".

Απάντηση: "Estimated delivery 2020-02-23, take 7 to 35 days to arrive" (τα bold δικά μου, εδώ)

"Α, άρα" της γράφω "έχει ήδη σταλεί και περιμένουμε να έρθει στις 23!" (εν τω μεταξύ η κατάσταση της παραγγελίας δείχνει ότι δεν έχει σταλεί και το tracking number που μου έδωσε δεν υπάρχει ούτε στη Flytexpress, ούτε στην Cainiao, ούτε πουθενά!)

"Ωραία, πες μου τότε πότε εστάλη!"

"Shipped 2020-02-23, take 7 to 35 days to arrive" (!)

"ok, I give up", της έγραψα, "thank you for your time"

 

Η πιθανότητα να έπεσα σε... ηλίθια είναι μικρή. Μάλλον περνάνε αυτοί εμάς για ηλίθιους και πέρασαν γραμμή στους customer service agents να μας το παίζουν... κινέζοι μόλις ακούσουν για order cancelation (προφανώς θα έχουν πέσει πολλά τέτοια από χθες που ακούστηκε η ιστορία με τα ΕΛΤΑ) - μετά από αρκετά χρόνια που οι υπάλληλοί τους μιλούν/γράφουν πλέον απολύτως αξιοπρεπή Αγγλικά και μπορούσαμε να συνεννοηθούμε χωρίς πρόβλημα!

 

Θα κάνω άλλη μια απόπειρα μετά από κάποιες ώρες, μήπως έχουν αλλάξει βάρδια και πέσω σε άλλους agents, να δούμε τι θα γίνει και εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα!

Ποιο μαγαζί είναι αυτό και με τι στέλνει!

Απίστευτος χρόνος!

Πάντως και 15 ευρώ να βάλουν και πάλι 3-4 θήκες που εδώ θες 50€ πάλι πιο φθηνά θα βγαίνει. Και ΦΠΑ και δασμούς και ότι θέλουν να βάλουν και πάλι κάποια προϊόντα και πιο φθηνά και πιο ποιοτικά θα είναι σε σχέση με τη σαβουρα της σαβουρας των Κινεζικών προϊόντων που πουλάνε τα ελληνικά καταστήματα.

ΑΛΛΑ ΡΕ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΙ ΤΥΠΟΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΧΕΊΡΙΣΗΣ (και ότι προβλέπεται σε μεγαλύτερης αξίας παραγγελίες)ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΊΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΤΟ ΔΕΜΑ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΟΥ!

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Ατμιστικα ειδη αν σε ενδιαφερει συρμα αντιστασεων κλπ

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε αυτό που έγραφα νωρίτερα (2 post πιο πάνω):

Δοκίμασα ξανά στο chat τους - αυτή τη φορά μίλησα με τον... Charlie!

Μου ανέφερε ξανά την ημερομηνία 2020-02-23, απ' ό,τι κατάλαβα όμως αυτήν τη φορά, είναι μάλλον η ημερομηνία που οι ίδιοι έδιναν ως όριο αναμονής προκειμένου το out of stock είδος που είχα παραγγείλει να γίνει ξανά διαθέσιμο.

 

Με ρώτησε απλώς αν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ακυρώσω, του απάντησα πως ναι, και αυτός απλώς προχώρησε στην ακύρωση της παραγγελίας!

 

Σημαντική διαφορά με την προηγούμενη περίπτωση: Αυτήν τη φορά ΔΕΝ ανέφερα ότι ο λόγος που θέλω να ακυρώσω είναι τα προβλήματα με την τοπική μου ταχυδρομική εταιρία (βλ. ΕΛΤΑ). Του είπα απλώς ότι δε χρειάζομαι πλέον το είδος που είχα παραγγείλει.

 

Έτσι, έκανα τη δουλειά μου μεν, αλλά δεν απαντήθηκε το ερώτημα αν η προηγούμενη Κινέζα ήταν απλώς... χαζή, ή (αυτο που θεωρούσα πιο πιθανό) της είχαν δώσει οδηγίες αν κάποιος θελήσει να ακυρώσει λόγω του νέου... κατορθώματος των ΕΛΤΑ, να κάνει την... Κινέζα!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε αυτό που έγραφα νωρίτερα (2 post πιο πάνω):

Δοκίμασα ξανά στο chat τους - αυτή τη φορά μίλησα με τον... Charlie!

Μου ανέφερε ξανά την ημερομηνία 2020-02-23, απ' ό,τι κατάλαβα όμως αυτήν τη φορά, είναι μάλλον η ημερομηνία που οι ίδιοι έδιναν ως όριο αναμονής προκειμένου το out of stock είδος που είχα παραγγείλει να γίνει ξανά διαθέσιμο.

 

Με ρώτησε απλώς αν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ακυρώσω, του απάντησα πως ναι, και αυτός απλώς προχώρησε στην ακύρωση της παραγγελίας!

 

Σημαντική διαφορά με την προηγούμενη περίπτωση: Αυτήν τη φορά ΔΕΝ ανέφερα ότι ο λόγος που θέλω να ακυρώσω είναι τα προβλήματα με την τοπική μου ταχυδρομική εταιρία (βλ. ΕΛΤΑ). Του είπα απλώς ότι δε χρειάζομαι πλέον το είδος που είχα παραγγείλει.

 

Έτσι, έκανα τη δουλειά μου μεν, αλλά δεν απαντήθηκε το ερώτημα αν η προηγούμενη Κινέζα ήταν απλώς... χαζή, ή (αυτο που θεωρούσα πιο πιθανό) της είχαν δώσει οδηγίες αν κάποιος θελήσει να ακυρώσει λόγω του νέου... κατορθώματος των ΕΛΤΑ, να κάνει την... Κινέζα!

 

χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος το ότι αν γνωρίζουν για την κατάσταση με τα ΕΛΤΑ έχω την εντύπωση ότι έχουν άμεση ενημέρωση από τους κουπόναδες.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

https://www.zougla.gr/money/forologika/article/elta-xaratsi-ekteleonismou-akomi-ke-gia-mikra-demata-apo-kina-ke-ipa Δηλαδη ενα δεματακι με μια θηκη κινητου που κανει 2 ευρω θα παει 17
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ μπει τελωνείο ΝΑΙ

 

Αλλιώς όχι

 

Κοινώς "δωρεάν" πράσινο χαρτάκι το ξεχνάμε!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα μπαίνουν τελωνείο φιλε μου. Μετά το κράξιμο που έχουν φάει

Έβγαλαν ανακοίνωση για δειγματοληπτικό έλεγχο και χαράτσι, άρα όχι σε όλα τα δέματα

Πάντως με αυτή την ενέργεια κατάφεραν σε μια νύχτα να φέρουν πρόωρα το τέλος τους

Θα χάσουν τελειως τα έσοδα διακίνησης από την Κίνα( ποιος θα αγοράσει ξανά κάτι από Κίνα)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δέμα κολλημένο από τις 27/1 για έλεγχο να δω άμα θα βάλουν το 15€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο site ανέβηκε μια διευκρύνυση που έστειλαν τα ΕΛΤΑ :

 

Διευκρίνιση από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία

 

Τα ΕΛΤΑ προχωρούν σε διευκρινίσεις σε συνέχεια δημοσιευμάτων που προέκυψαν τις τελευταίες ώρες αναφορικά με τις αλλαγές στα ειδικά τέλη εκτελωνισμού και τα οποία έχουν προκαλέσει ανησυχία στους καταναλωτές που αγοράζουν προϊόντα από χώρες εκτός Ε.Ε

Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία διαβεβαιώνουν τους πελάτες που πραγματοποιούν αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. ότι για όλα τα αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου που χαρακτηρίζονται από τις Τελωνειακές Αρχές «Ελεύθερα», δηλαδή χωρίς τελωνειακή διασάφηση, το τέλος εκτελωνισμού ήταν και παραμένει μηδενικό. Τα αντικείμενα αυτά φέρουν την πράσινη αυτοκόλλητη ετικέτα.

Τα ΕΛΤΑ στις 03 Φεβρουαρίου 2020 αναπροσάρμοσαν την τιμολογιακή τους πολιτική, στα «Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού». Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική.

Τέλος, θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε στους πελάτες ότι ο διαχωρισμός των ταχυδρομικών αντικειμένων που προέρχονται από τρίτες χώρες, σε αυτά που έχουν τελωνειακό ενδιαφέρον και σε αυτά που δεν έχουν, γίνεται από Τελωνειακές Αρχές και όχι από τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις της ενωσιακής και εθνικής νομοθεσίας.

 

Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής . Εγώ ήξερα ότι τα πακέτα που μπαίνουν τελωνείο χωρίζονται σε δυο κατηγορίες

1.Αυτά που μπαίνει φόρος,τέλη κλπ και

2.Αυτά που παίρνουν πράσινη ετικέτα αφού κρίθηκαν ότι δεν πρέπει να μπει φόρος,τέλη κλπ.

Στην παραπάνω ανακοίνωση σαν να υπάρχουν 3 κατηγορίες για όσα μπουν τελωνείο.

1. Αυτά που μπήκαν ελέγχθηκαν και μπήκε φόρος,τέλη κλπ

2. Αυτά που μπήκαν ελέγχθηκαν αλλά δεν μπήκε φόρος τέλη κλπ

3. Αυτά που μπήκαν αλλά δεν ελέγχθηκαν και πήραν απευθείας πράσινη ετικέτα.

 

και τα ΕΛΤΑ βάζουν κερατιάτικα στις κατηγορίες 1 κ 2 αλλά όχι στην 3 .

Καταλαβαίνω λάθος ;

Προχτές παρέλαβα πακέτο αξίας 8,5 ευρώ που είχε πράσινη ετικέτα "τελωνειακώς ελεύθερο" . Σε αυτό πλέον θα μπαίνει πλέον νταβατζιλίκι 15 ευρώ ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση προσπαθεί να διασκεδάσει τις αρνητικές εντυπώσεις που δημιουργήθηκαν από την εγκύκλιο των ΕΛΤΑ, για το νέο τιμολόγιο.

Επομένως, μην προσπαθείς να ερμηνεύσεις την ανακοίνωση, που ρίχνει τη μπάλα στην εξέδρα, αλλά να διαβάσεις την εγκύκλιο, από την οποία προκύπτει το συμπέρασμα ότι ακόμη και στα δέματα με αξία CIF κάτω των 22€, επιβάλλεται τέλος εκτελωνισμού 15€, με το γελοίο επιχείρημα ότι μπήκαν στο τελωνείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος ποιοι είναι οι δασμοί για λάπτοπ από Κίνα γύρω στο 600αρι;

 

Έχει βρει ένα μικρό ένας φίλος και δεν ξέρει αν συμφέρει. Η εταιρία στέλνει μόνο με DHL.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος ποιοι είναι οι δασμοί για λάπτοπ από Κίνα γύρω στο 600αρι;

 

Έχει βρει ένα μικρό ένας φίλος και δεν ξέρει αν συμφέρει. Η εταιρία στέλνει μόνο με DHL.

 

 

Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσει αν με DHL εννοεί την courier ή το Γερμανικό ταχυδρομείο (Deutsche Post DHL). Είναι βασικό γιατί τα μεταφορικά και ο εκτελωνισμός αλλάζουν πάρα πολύ.

Εάν το δέμα ταξιδέψει με την courier θα πληρώσει έξοδα εκτελωνισμού που ξεκινούν με αμοιβή εκτελωνιστή 80€ περίπου, αποθήκευτρα και άλλα, και αν ταξιδέψει με το Γερμανικό ταχυδρομείο, 25€ τέλος εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ.

 

Πέρα απ' αυτά, στα 600 αξία CIF (κόστος + μεταφορικά+ασφάλεια αν βάλεις) θα πληρώσει 24% ΦΠΑ και 2% περίπου δασμό.

 

ΥΓ

Για ένα laptop αυτής της αξίας, θα πρέπει να σκεφτεί και την περίπτωση πιθανής βλάβης και εγγύησης.

Η Κίνα είναι πολύ μακριά για τέτοιες περιπτώσεις.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...