Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Άρα αναμονή. Το μόνο καλό είναι ότι δεν μπλέκεις με τα Ελληνικά ταχυδρομεία.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη γρήγορα διάβασα ότι η Κίνα βρίσκεται σε καραντίνα και δεν γίνονται πτήσεις από και προς αυτήν. Ισχύει καταρχήν κάτι τετοιο?

 

ΑΝ ναι, τι παίζει με τις παραγγελίες από εκεί?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη γρήγορα διάβασα ότι η Κίνα βρίσκεται σε καραντίνα και δεν γίνονται πτήσεις από και προς αυτήν. Ισχύει καταρχήν κάτι τετοιο?

 

ΑΝ ναι, τι παίζει με τις παραγγελίες από εκεί?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τώρα έχουν γιορτές είναι κλειστά, ίσως για αυτό. Έχω κάνει ήδη δύο παραγγελίες θα δω εάν θα αποσταλούν, μετράει ακόμα 13 μέρες. Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ιού διάβασα ότι απαγορεύτηκε είσοδος/έξοδος στην Κίνα, όχι λόγω γιορτών

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ιού διάβασα ότι απαγορεύτηκε είσοδος/έξοδος στην Κίνα, όχι λόγω γιορτών

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κατάλαβα αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων.
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ιού διάβασα ότι απαγορεύτηκε είσοδος/έξοδος στην Κίνα, όχι λόγω γιορτών

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θες να πεις ότι σταμάτησαν όλες οι εξαγωγές της Κίνας;

Καταλαβαίνεις πόσο χλωμό είναι αυτό, έτσι;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάπου το διάβασα χθες ότι σταματούν όλες οι πτήσεις από και προς Κίνα, τώρα κατά πόσο είναι εφικτό και μπορεί να αληθεύει κάτι τέτοιο, θα το διαπιστώσουμε γρήγορα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις ότι σταμάτησαν όλες οι εξαγωγές της Κίνας;

Καταλαβαίνεις πόσο χλωμό είναι αυτό, έτσι;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Δε θέλω να πω κάτι, απλά ρωτάω:

αν όντως ισχύει ο αποκλεισμός της Κίνας (είσοδος/έξοδος χώρας) τι γίνεται με τις αποστολές? Στέλνουν κανονικά? Ή κόπηκαν?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοείτε τους περιορισμούς στις μεταφορές σε κάποιες μεμονωμένες πόλεις της Κίνας όπως της Γουχάν, λόγω του νέου ιού

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, αν κολλάει μέσω επαφής με αντικείμενα που έχει ακουμπήσει κάποιος που νόσησε, υπάρχει σοβαρό ζήτημα, που δεν νομίζω οι Κινεζικές αρχές να ασχοληθούν και ιδιαίτερα.
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ συνέχεια σε μικροαγορές που κάνω από eBay ότι τα tracking numbers έχουν μια μορφή ***********YP και όταν τα κάνω αναζήτηση με 17track κλπ μου βγάζει κάποια βήματα του δέματος και μετά ότι το tracking έγινε Τούρκικο *********TR.

Αν το ψάξω μετά με το Τούρκικο tracking βγάζει ότι αναχώρησε από Κωνσταντινούπολη και μετά κανένα άλλο ίχνος.

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτή τη μέθοδο που στέλνουν οι Κινέζοι με ενδιάμεσο την Τουρκία και γιατί δεν υπάρχει κανονικό tracking με GR?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ συνέχεια σε μικροαγορές που κάνω από eBay ότι τα tracking numbers έχουν μια μορφή ***********YP και όταν τα κάνω αναζήτηση με 17track κλπ μου βγάζει κάποια βήματα του δέματος και μετά ότι το tracking έγινε Τούρκικο *********TR.

Αν το ψάξω μετά με το Τούρκικο tracking βγάζει ότι αναχώρησε από Κωνσταντινούπολη και μετά κανένα άλλο ίχνος.

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτή τη μέθοδο που στέλνουν οι Κινέζοι με ενδιάμεσο την Τουρκία και γιατί δεν υπάρχει κανονικό tracking με GR?

Το ίδιο κ στο aliexpress. Για φτηνά μεταφορικά ίσως, δική μου άποψη.. Από την Κωνσταντινούπολη μετά από δέκα μέρες έρχονται στην διεύθυνση.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κ στο aliexpress. Για φτηνά μεταφορικά ίσως, δική μου άποψη.. Από την Κωνσταντινούπολη μετά από δέκα μέρες έρχονται στην διεύθυνση.
Παίρνω 2-3 αντικείμενα τον μήνα από Αλί και Κίνα για Κύπρο που μένω, κανένα δεν γυρνάει σε τουρκικό tracking.

Το κάνουν μόνο για Ελλάδα δηλαδή;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω 2-3 αντικείμενα τον μήνα από Αλί και Κίνα για Κύπρο που μένω, κανένα δεν γυρνάει σε τουρκικό tracking.

Το κάνουν μόνο για Ελλάδα δηλαδή;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Μόνο Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά κάποια τελωνειακή κομπίνα πρέπει να είναι αντίστοιχη με τα priority lines των Bangood και GearBest αλλά πιθανότατα προς δικό τους όφελος.

Για εμάς δε ξέρω αν υπόκεινται σε δασμούς τα δέματα από Τουρκία ή τα πιάνει το καθεστός Ευρωπαικής Ένωσης.

Link to comment
Share on other sites

Απλή, φτηνή μέθοδος αποστολής είναι, που επίσημα πλασάρεται χωρίς tracking (αυτό που βλέπουμε εμείς, όπως και με άλλες παρόμοιες μεθόδους) σταματάει, όπως είδατε στην Τουρκία. Τα ΕΛΤΑ δεν το 'ξέρουν' - οπότε η όλη μέθοδος θεωρείται non-tracked.

Και όχι, δεν έχει σχέση με τα διάφορα priority σχήματα. Δεν αποκλείει τίποτα να σταματήσει για τελωνειακό έλεγχο. Είναι κατάλληλο μόνο για φτηνά μικρο-αντικείμενα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχω παραγγείλει διάφορα ψιλολοΐδια από Wish (απλή αποστολή) και καθώς δεν έχω παραλάβει ποτέ μέχρι τώρα, τα φέρνει ταχυδρόμος στο σπίτι ή αφήνει σημείωμα και πρέπει να πάω με αυτό και την ταυτότητα να παραλάβω από το ταχυδρομείο;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, έχω παραγγείλει διάφορα ψιλολοΐδια από Wish (απλή αποστολή) και καθώς δεν έχω παραλάβει ποτέ μέχρι τώρα, τα φέρνει ταχυδρόμος στο σπίτι ή αφήνει σημείωμα και πρέπει να πάω με αυτό και την ταυτότητα να παραλάβω από το ταχυδρομείο;
Εάν είναι κάτω από τον 5 ευρώ σου φέρνει στο σπίτι, μικρά δέματα δηλαδή εάν σου έρχεται συστημένο τότε σου φέρνει ειδοποίηση και το παραλαμβάνεις μέσου ΕΛΤΑ με την ταυτότητα σου.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω σε κανένα έχει βγει δέμα από το τελωνείο, η θα περιμένουμε μετά το Πάσχα να τα ελέγξουν

Πιστεύω μέχρι Παρασκευή να παραλάβω.

 

Κωδικός Αντικειμένου: RV123456789CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

24/1/2020, 19:09:56 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/1/2020, 18:11:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

24/1/2020, 14:52:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

14/1/2020, 10:26:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

23/11/2019, 09:11:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

22/11/2019, 12:53:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

22/11/2019, 11:46:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Ενα άλλο αναμένω

 

Κωδικός Αντικειμένου: RV123456789CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

4/1/2020, 11:28:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/1/2020, 08:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

3/1/2020, 18:21:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Και τα δύο αγορασμένα από AliExpress, δύο ημέρες νωρίτερα από τις αρχικές εμφανιζόμενες ημερομηνίες.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κ στο aliexpress. Για φτηνά μεταφορικά ίσως, δική μου άποψη.. Από την Κωνσταντινούπολη μετά από δέκα μέρες έρχονται στην διεύθυνση.

Καλά μην είσαι και τόσο απόλυτος για παραλαβή σε 10 μέρες.

Δες εδώ και ακόμα δεν παρέλαβα

 

17 Δεκ 2019

13:50

Item arrived to destination country

Destination Country

TURKEY POST

17 Δεκ 2019

13:15

Item was uplifted to flight to destination country

Istanbul, Turkey

TURKEY POST

16 Δεκ 2019

15:26

The item was forwarded to the destination country

Başakşehir, Istanbul, Turkey

TURKEY POST

15 Δεκ 2019

13:35

Item arrived to Istanbul

Destination Country

TURKEY POST

15 Δεκ 2019

06:13

Item departed from origin

Origin

TURKEY POST

12 Δεκ 2019

15:25

Item is at agent warehouse

Origin

TURKEY POST

12 Δεκ 2019

00:14

Assigned destination

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Απλή, φτηνή μέθοδος αποστολής είναι, που επίσημα πλασάρεται χωρίς tracking (αυτό που βλέπουμε εμείς, όπως και με άλλες παρόμοιες μεθόδους) σταματάει, όπως είδατε στην Τουρκία.

Σταματαει στην Τουρκια το Κινεζικο tracking number. Μετα οι Τουρκοι βαζουν δικο τους tracking number.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...