Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα γνωρίζουμε εάν έχουμε καθυστερήσεις λόγω του νέου ιού? Από 12 του μηνός μου γράφει: 12/3/20 15:56 - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρεκορ προσωπικο απο Δεκεμβριο συνολο 102 μερες.

 

Σε αλλο θεμα οταν σου δινουν ψευτικο tracking συστημενου και παραδιδεται στην πολη σου αλλα σε αλλον τι μπορεις να κανεις?

Τα ΕΛΤΑ δε δινουν στοιχεια παραλαβης και λογικο οποτε πως βρισκω το δικιο μου? Αγορα απο Aliexpress

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρεκορ προσωπικο απο Δεκεμβριο συνολο 102 μερες.

 

Σε αλλο θεμα οταν σου δινουν ψευτικο tracking συστημενου και παραδιδεται στην πολη σου αλλα σε αλλον τι μπορεις να κανεις?

Τα ΕΛΤΑ δε δινουν στοιχεια παραλαβης και λογικο οποτε πως βρισκω το δικιο μου? Αγορα απο Aliexpress

Μου ειχε συμβεί ακριβώς το ιδιο ,αλλα το μαγαζι μου επέστρεψε τα λεφτα(ειναι τακτικη μερικών απατεώνων του ali)

αρχικα μίλα με το μαγαζι , ζήτα επιστροφη και βλέπεις την απάντηση, μετά στειλε μήνυμα σε aliexpress και και παράλληλα dispute

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε συμβεί ακριβώς το ιδιο ,αλλα το μαγαζι μου επέστρεψε τα λεφτα(ειναι τακτικη μερικών απατεώνων του ali)

αρχικα μίλα με το μαγαζι , ζήτα επιστροφη και βλέπεις την απάντηση, μετά στειλε μήνυμα σε aliexpress και και παράλληλα dispute

 

ο πωλητης ηδη μου εχει προτεινει πριν το στειλει να κανει refund μεσω paypal. αρνηθηκα και μετα μου το εστειλε δινοντας κωδικο συστημενου που ξεκιναει με "LO" και οχι "RE".

μολις μιλησα με ΕΛΤΑ και μου ειπαν οτι ειναι απλο εξπρες και οχι συστημενο αρα δεν χρειαζεται και υπογραφη οποτε δεν εχει και ονομα. αντε να αποδειξεις οτι δεν παρελαβες εσυ τωρα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κακώς. Σε τέτοιες περιπτώσεις dispute κατευθείαν με refund. Μην εμπιστεύεσαι καθόλου τα λόγια κανενός πωλητή. Ολοι αν βρουν ευκαιρία τσιμπάνε τα λεφτά και γειά σας. Ακόμα και σωστός πωλητής να ήταν και απλά να μπέρδεψε τις παραγγελίες τώρα έχει χάσει το προϊόν και απλά προσπαθεί να μην χάσει και τα χρήματα
Link to comment
Share on other sites

dispute θα κανω αλλα θα φαινεται στο τρακινγκ οτι παρελαβα και θα τον δικαιωσει.

το πιο παραξενο ειναι πως γινεται να ειχε κωδικο αποστολης για τη πολη μου. γραφει 1/2 "logistics order has been created" παραγγελια εγινε στις 10/2 και το εστειλε 25/2 αρα το ειχε ετοιμο και απλα εβαλε διευθυνση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

dispute θα κανω αλλα θα φαινεται στο τρακινγκ οτι παρελαβα και θα τον δικαιωσει.

το πιο παραξενο ειναι πως γινεται να ειχε κωδικο αποστολης για τη πολη μου. γραφει 1/2 "logistics order has been created" παραγγελια εγινε στις 10/2 και το εστειλε 25/2 αρα το ειχε ετοιμο και απλα εβαλε διευθυνση.

 

Το tracking φαίνεται ότι παραδόθηκε στην πόλη σου?

Link to comment
Share on other sites

Το tracking φαίνεται ότι παραδόθηκε στην πόλη σου?

 

ναι αυτο λεω.. και πηρα στο τοπικο Μ.Δ μου ειπαν οτι δεν ειναι στο ονομα μου και παραδοθηκε αλλου αλλα δε μπορουν να μου πουνε που

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο λεω.. και πηρα στο τοπικο Μ.Δ μου ειπαν οτι δεν ειναι στο ονομα μου και παραδοθηκε αλλου αλλα δε μπορουν να μου πουνε που

 

Τα πράγματα τότε είναι πολύ δύσκολα. Όντως τα ΕΛΤΑ δεν μπορούν να σου δώσουν τέτοιες λεπτομέρειες. Το θέμα είναι τώρα πως θα το αποδείξεις ότι δεν το παρέλαβες εσύ... Η άλλη μου σκέψη είναι μήπως να το τσεπωσε κανείς μέσα από τα ΕΛΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο από AliExpress, αλλά είχε παραδοθεί Αλεξανδρούπολη ενώ μένω Πάτρα οπότε η επιστροφή χρημάτων ήταν εύκολη
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα τότε είναι πολύ δύσκολα. Όντως τα ΕΛΤΑ δεν μπορούν να σου δώσουν τέτοιες λεπτομέρειες. Το θέμα είναι τώρα πως θα το αποδείξεις ότι δεν το παρέλαβες εσύ... Η άλλη μου σκέψη είναι μήπως να το τσεπωσε κανείς μέσα από τα ΕΛΤΑ?

 

οχι δε νομιζω τον ξερω τον ταχυδρομο αλλωστε ηταν μικρος φακελος. αλλο ενδεχομενο ειναι οτι καπου βρηκε διευθυνση ο κινεζος και εστειλε κατι μηδενικης αξιας (εβαλε π.χ μια καρτα μεσα) οποτε βγαινει κερδισμενος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το Alie σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο.

Παραγγελία 23-2 κάτι τζαμάκια και παραλαβή σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δε νομιζω τον ξερω τον ταχυδρομο αλλωστε ηταν μικρος φακελος. αλλο ενδεχομενο ειναι οτι καπου βρηκε διευθυνση ο κινεζος και εστειλε κατι μηδενικης αξιας (εβαλε π.χ μια καρτα μεσα) οποτε βγαινει κερδισμενος.

Οπως σου ειπα πριν μίλα με πωλητη και τονισε για αρνητική αξιολόγηση και οτι θα τον καταγγειλεις στο aliexpress για απάτη το ποιο πιθανο ειναι να σου δώσει τα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

οχι δε νομιζω τον ξερω τον ταχυδρομο αλλωστε ηταν μικρος φακελος. αλλο ενδεχομενο ειναι οτι καπου βρηκε διευθυνση ο κινεζος και εστειλε κατι μηδενικης αξιας (εβαλε π.χ μια καρτα μεσα) οποτε βγαινει κερδισμενος.

 

Παρόμοια περίπτωση από ebay. Είμαι Πειραιά και το δεμα πήγε Δάφνη. Μόλις ενημέρωσα το ebay μου έκανε refund.

 

(Επικοινώνησα με Κ.Μ.Δ. ΔΑΦΝΗΣ και μου επιβεβαίωσαν ότι το δέμα δεν είναι στο όνομά μου, αλλά σε υπαρκτή εταιρία στην Δάφνη - Αν ήταν στον Πειραιά, άντε βγάλε άκρη... ).

Edited by artinpet
Link to comment
Share on other sites

Ρεκόρ και για εμένα 105 μέρες, ακουστικά από Ali, παρέλαβα εχθές!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ρεκόρ και για εμένα 105 μέρες, ακουστικά από Ali, παρέλαβα εχθές!

Απο τελη Νοεμβρη περιμενω εναν ανταπτορα PCI οποτε εχω καλυτερο ρεκορ.LOL...Το ποσο ευτυχως ειναι μικρο,10 ευρω αλλα μου ειπαν απο gearbest αν θελω να μου το ξαναστειλουν κι αν εν τω μεταξυ μου ερθει και το αλλο,αν θελω να τους ειδοποιησω να πληρωθει και στη μιση τιμη.Τους ειπα θα περιμενω ακομη 15 μερες προτου τους πω να κανουν ξανα αποστολη.

Τωρα πλεον λογω ιου ολα υπολειτουργουν...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα απο eglobalcentral? έχω καιρό να αγοράσω

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή περίμενα ένα κινητό με priority από banggood μεσω Γερμανίας και δεν ήρθε ποτέ, έχουν περάσει μέχρι στιγμής 60 μέρες από τη μέρα που το έστειλε.

Αν θυμάμαι καλά μετά από τόσες μέρες μπορώ να ζητήσω τα λεφτά πίσω;;

Συμβουλευτείτε να κάνω dispute μέσω PayPal ή να τα ζητήσω από banggood;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή περίμενα ένα κινητό με priority από banggood μεσω Γερμανίας και δεν ήρθε ποτέ, έχουν περάσει μέχρι στιγμής 60 μέρες από τη μέρα που το έστειλε.

Αν θυμάμαι καλά μετά από τόσες μέρες μπορώ να ζητήσω τα λεφτά πίσω;;

Συμβουλευτείτε να κάνω dispute μέσω PayPal ή να τα ζητήσω από banggood;

 

Αν είχες μιλήσει με το μαγαζί νωρίτερα, για την καθυστέρηση, ανοίγεις case στο Paypal, προσθετοντας τα στοιχεία που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες μιλήσει με το μαγαζί νωρίτερα, για την καθυστέρηση, ανοίγεις case στο Paypal, προσθετοντας τα στοιχεία που έχεις.

 

Τους έχω μιλήσει μια φορά στο chat και τους έχω στείλει και δύο φορές Μάιλ και δεν μου έδωσαν καμιά βοήθεια όλο μου λέγανε περίμενε και περίμενε...

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω μιλήσει μια φορά στο chat και τους έχω στείλει και δύο φορές Μάιλ και δεν μου έδωσαν καμιά βοήθεια όλο μου λέγανε περίμενε και περίμενε...

 

Είναι η συνηθισμένη πλέον (κακή) τακτική του Banggood τον τελευταίο καιρό.

Άνοιξε case στο Paypal

Link to comment
Share on other sites

Είναι η συνηθισμένη πλέον (κακή) τακτική του Banggood τον τελευταίο καιρό.

Άνοιξε case στο Paypal

 

Αυτό θα κάνω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο τελη Νοεμβρη περιμενω εναν ανταπτορα PCI οποτε εχω καλυτερο ρεκορ.LOL...

Ναι αλλά δεν παρέλαβες ακόμη... :p

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετα απο 15 ημερες ηρθε ενα android box με priority απο banggood/

Επισης μετα απο 66 ημερες ηρθε μια θηκη απο το aliexpress!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...