Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από NL παρέλαβε κάποιος πρόσφατα;

Βλέπω νέα ανακοίνωση σήμερα:

 

 

 

Delayed delivery due to COVID-19

Date:

 

6th of April 2020

Expected delay:

unknown

 

Region:

worldwide

Reason for service alert:

Delivery delays due to COVID-19. The situation is constantly changing. PostNL has no influence on this. We cannot guarantee a time of delivery. For business questions, please contact your account manager. Please note; we update this list regularly.

 

Algeria, Armenia, Argentina, Australia, Austria, Bermuda, Bahrain, Barbados, Belarus, Belgium, Brunei, Brazil, Belize, Bhutan, Bulgaria, Canada, Chile, China, Chad, Czech Republic,Fot Colombia, Costa Rica, Curacao, Cyprus, Denmark, Estonia, Egypt, Equatorial Guinea, El Salvador, France, Finland, Georgia, Germany, Greece

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από αμαζον Γερμανίας ένα Dremel ήρθε σε 9 μέρες πολύ καλά θα έλεγα, DHL - speedex

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα από Banggood, pdm NL, 34 μέρες από την αποστολή, 22 μέρες από pre-advised to PostNL.

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει περισσότερα οπως λες που το δοκίμασα.

Έβαλα 2 αριθμούς yanwen που το ali λεει οτι έρχονται και το 17τρακ δεν έχει δείξει ποτέ τίποτα.

Το parcel στο πρώτο δείχνει οτι έγινε cancelled πριν 15 μέρες ενω η παραγγελία είναι παλιά και στο δεύτερο οτι παραδόθηκε ενω στην ουσία δεν είναι συστημένο.

Μαλλον θα εννοεί στο παραδόθηκε στο ελληνικό ταχυδρομείο για να έρθει μετα εδω?

Το περίεργο είναι οτι στο συγκεκριμένο βάζοντας μόνο το yanwwn number εμφανίζεται και δεύτερο tracking Σουηδίας και εμφανίζει ως route Σουηδία προς Ελλάδα

Λοιπόν το δέμα που έγραψα οτι ξεκίνησε ως απλο yanwen και άλλαξε μετά σε Sweden δείχνει όπως είπα ότι παραδόθηκε.

Έκατσα και πρόσεξα καλύτερα τα γραφόμενα στο app και δείχνει ότι είναι συστημένο και πραγματικά παραδόθηκε και μάλιστα απο το ταχυδρομείο που ανήκω.

Αυτός ο ταχυδρόμος που ποτέ στην ζωή του δεν εχει φέρει ούτε φάκελο συστημένο θα τον τσεπωσε η θα έκανε λάθος η θα τον έριξε άλλου και θα υπόγραψε αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δέμα που έγραψα οτι ξεκίνησε ως απλο yanwen και άλλαξε μετά σε Sweden δείχνει όπως είπα ότι παραδόθηκε.

Έκατσα και πρόσεξα καλύτερα τα γραφόμενα στο app και δείχνει ότι είναι συστημένο και πραγματικά παραδόθηκε και μάλιστα απο το ταχυδρομείο που ανήκω.

Αυτός ο ταχυδρόμος που ποτέ στην ζωή του δεν εχει φέρει ούτε φάκελο συστημένο θα τον τσεπωσε η θα έκανε λάθος η θα τον έριξε άλλου και θα υπόγραψε αυτός.

 

Επειδή πολλές φορές μου έχει φέρει ο ταχυδρόμος συστημένα πάντοτε μου ζητάει την ταυτότητα τον αριθμό της ταυτότητας και την υπογραφή μου αν όμως δεν είναι συστημένο απλώς μου χτυπάει το κουδούνι με ειδοποιεί ότι έχει ένα θέμα για μένα το αφήνει και κατεβαίνω και το παίρνω χωρίς υπογραφή χωρίς ταυτότητα χωρίς τίποτα οπότε θεωρώ λίγο δύσκολο εάν είναι συστημένο το δέμα σου να το παρέλαβε άλλος χωρίς να το ζητήσει ταυτότητα αριθμό ταυτότητας και υπογραφή που το δέμα σου επάνω γράφει τα δικά σου στοιχεία και όχι αυτού που το παρέλαβε

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

@ drdedus:

Αν είναι συστημένο και το παραδίδουν τα ΕΛΤΑ, τότε θα πρέπει να φαίνεται και στο site των ΕΛΤΑ - και άρα από εκεί θα μπορεί να φανεί καλύτερα τι έγινε - και με βάση αυτό να ρωτήσεις και στα ίδια τα ΕΛΤΑ για την τύχη του.

 

Αν δε φαίνεται εκεί και το παρέδωσε διανομέας των ΕΛΤΑ, τότε λογικά ήταν χωρίς tracking (με άλλα λόγια ήταν η περίπτωση που μπορούμε τελικά να δούμε την πορεία του, αλλά όχι εντός Ελλάδος - τα ΕΛΤΑ δεν το θεωρούν συστημένο), οπότε μάλλον θα το άφησαν όπου βρήκαν και έφυγαν, με άγνωστη τη μετέπειτα τύχη του...

Link to comment
Share on other sites

Με δέματα που έχουν πάρει κωδικό από Τουρκία τι παίζει; Στέλνουν οι Τούρκοι,παρέλαβε κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Με δέματα που έχουν πάρει κωδικό από Τουρκία τι παίζει; Στέλνουν οι Τούρκοι,παρέλαβε κάποιος;
Περιμένω 3 δέματα με αριθμό Τουρκίας .... Απο τον Ιανουάριο ...

 

Δεν έχω ελπίδες πλέον και έχω ζητήσει refund.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 3 δέματα με αριθμό Τουρκίας .... Απο τον Ιανουάριο ...

 

Δεν έχω ελπίδες πλέον και έχω ζητήσει refund.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Κατάλαβα,όταν έρθει η ώρα θα κάνω το ίδιο. AIiExpress.

Link to comment
Share on other sites

Με δέματα που έχουν πάρει κωδικό από Τουρκία τι παίζει; Στέλνουν οι Τούρκοι,παρέλαβε κάποιος;
Έρχονται κανονικά, συνήθως yanwen, cainiao έρχονται από εκεί μάλλον το καράβι εκεί βγαίνει. Αργούν πολύ πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Περί του πως δουλεύει το συστημένο δεν χρειάζεται να πω οτι το γνωρίζω και αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιος που δεν γνωρίζει..

Χλουπας και w2o4ts πολλές φορές εχω παραλάβει untracked αλλά και tracked άλλου από λάθος του ταχυδρόμου για διάφορους λόγους.

 

 

Οπως είπα προσεξα καλύτερα το tracking και είδα οτι παραδόθηκε σαν συστημένο απο το ταχυδρομείο της περιοχής και όπως φαίνεται στο σιτε των ελτα βέβαια.

Δεν το είχα παρατηρήσει πριν καμιά εβδομάδα πάνω κάτω όταν έγραψα γιατί το έβλεπα μεσα απο το parcel app που συζητήθηκε και στα τελευταία αποτελέσματα του συγκεκριμένου tracking έδειχνε γενικές πληροφορίες και έπρεπε να σκρολαρο πισω 5 με 6 στάσεις περίπου για να δω το delivered που πήγαζε απο τα ελτα.

Συγκεκριμένα γράφει 5 φορές delivered με διάφορους τρόπους.

Και βέβαια πήρα τηλέφωνο αλλά το συγκεκριμένο ΚΕΝΤΡΙΚΟ παράρτημα των ταχυδρομείων αποτελείτε απο άχρηστους μαλλον αν κρίνω απο τιν δικό μου, απο το οτι δεν σηκώνουν ποτέ τηλέφωνο σε κανένα νούμερο ούτε καν ο προϊστάμενος αλλά και από τα λεγόμενα αλλά και επισημάνσεις των ανθρώπων στα ταμεία για να εκφράσουμε και εμείς τα παραπονα μας για τους ταχυδρόμους αυτους.

Σε άλλα 5 σημεία στην Αττική αλλά και στην επικράτεια που παραλαμβάνω ο ταχυδρόμος είναι το αγαπημένο πρόσωπο που του ανοίγεις το σπίτι σου.

 

Απλά αυτός ο άχρηστος γιατι πρόκειται για άχρηστο δεν εχει ποτέ παραδώσει ουτε φάκελο συστημένο το παρέδωσε άλλου η παίζει κάτι άλλο.

Στην πόρτα τον συναντάς και σου δίνει ειδοποιητηριο αντί για μικρο φακελο συστημένο.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα,όταν έρθει η ώρα θα κάνω το ίδιο. AIiExpress.

 

Kαι εγώ τα ίδια... Aliexpress untracked... Προς γνώση και συμμόρφωση, την επόμενη φορά με tracking number να ξέρουμε τουλάχιστον τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ τα ίδια... Aliexpress untracked... Προς γνώση και συμμόρφωση, την επόμενη φορά με tracking number να ξέρουμε τουλάχιστον τι γίνεται...

 

Έχουν tracking number τα δικά μου,αλλά είναι κολλημένα στην Τουρκία. :(

 

 

Έρχονται κανονικά, συνήθως yanwen, cainiao έρχονται από εκεί μάλλον το καράβι εκεί βγαίνει. Αργούν πολύ πάντως.

 

Πόσο αργούν δηλαδή,έχεις εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

πλεον νομιζω ειναι πολυ δυσκολο να παραλαβεις δεματα απο aliexpress

5 δεματα εχουν κολλησει απο τις 19\3 στο αποστολη απο κινα προς Σουηδια

1 δεμα δεν αναγνωριζεται καν απο το site της singapore post απο τις 13\3, ενω στην αρχη το εβρισκε

1 δεμα εχει συμπληρωσει 2 μηνες απο τουρκια

Αυτο που βλεπω ειναι οτι ειναι κλειστές όλες οι δίοδοι προς Ελλαδα αλλα και προς αλλες ευρωπαικες χωρες, δεν ξερω ολα αυτα τα δέματα τι θα τα κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Έχουν tracking number τα δικά μου,αλλά είναι κολλημένα στην Τουρκία. :(

 

 

 

 

Πόσο αργούν δηλαδή,έχεις εικόνα;

Με αυτή την κατάσταση τώρα κάνουν 5 μήνες φαντάσου χθες παρέλαβα 3 δέματα το ένα ήταν από Νοέμβριο, και τα 2 ήταν από Ιανουάριο. Μεγάλη υπομονή θέλει. Αλλά είναι κ αυτά που χάθηκαν μετά από Τουρκία. Είχα πάρει τα λεφτά πίσω κιόλας χθες βλέπω ήρθε.
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την κατάσταση τώρα κάνουν 5 μήνες φαντάσου χθες παρέλαβα 3 δέματα το ένα ήταν από Νοέμβριο, και τα 2 ήταν από Ιανουάριο. Μεγάλη υπομονή θέλει. Αλλά είναι κ αυτά που χάθηκαν μετά από Τουρκία. Είχα πάρει τα λεφτά πίσω κιόλας χθες βλέπω ήρθε.

 

Ας τα βρουν με τους Τούρκους οι Κινέζοι. Και εγώ το ίδιο θα κάνω,θα ζητήσω τα χρήματα πίσω μόλις περάσει η προθεσμία του AliExpress. :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αρκετές παραγγελίες την τελευταία εβδομάδα απο το ali.

Στάλθηκαν κανονικά.

Από την αλλη καλώντας στα ΕΛΤΑ βγαίνει σχετικό μύνημα που λεει σχεδόν να ξεχάσουμε τις παραδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα χθες dispute με το Ali, με βάση ότι, στην παραγγελία μου (από 26/1/20), γράφει να ανοίξω αν δεν έχω παραλάβει μέχρι 8/4/20 (είχα προσπαθήσει και στις 7/4 αλλά δεν με άφηνε να συνεχίσω).

Επειδή οι περιπτώσεις, για τις οποίες ζητάμε επιστροφή χρημάτων, δεν περιλαμβάνουν την μη παραλαβή, τους το έγραψα και σαν παρατήρηση.

Αφού έστειλα το αίτημα, βγήκε ενημέρωση ότι έχει περιθώριο 5 ημερών ο πωλητής για να απαντήσει.

Αναρωτιέμαι τι μπορεί να απαντήσει όταν όλα τα tracking sites γράφουν ότι παραδόθηκε στην αεροπορική εταιρεία την 9/3/20, που για μένα σημαίνει ότι δεν έχει φύγει ακόμη από Κίνα.

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλο που έρχεται μέσω Τουρκίας, αλλά η καθυστέρηση σ' αυτό μπορεί να είναι και η διακοπή μεταφοράς με αεροπλάνο.

 

Η κατάσταση είναι (και θα είναι) δύσκολη, για αρκετούς μήνες. Γι' αυτό πρέπει να περιορίσουμε τις παραγγελίες, τουλάχιστον, από Κίνα, μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα αρκετές παραγγελίες την τελευταία εβδομάδα απο το ali.

Στάλθηκαν κανονικά.

Από την αλλη καλώντας στα ΕΛΤΑ βγαίνει σχετικό μύνημα που λεει σχεδόν να ξεχάσουμε τις παραδόσεις.

 

Μπορεί να φαίνεται ότι στάλθηκαν κανονικά, αλλά το πρόβλημα θα παρουσιαστεί όταν μετά από 2-3 μήνες δεν θα έχεις παραλάβει.

Και μην ξεχνάμε ότι η Κίνα μπορεί να βγήκε από την πανδημία και να κουμαντάρει τα δικά της θέματα, αλλά ο υπόλοιπος πλανήτης δεν ακολουθεί την πολιτική της στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στο προσωπικό στο αεροδρόμιο-τελωνείο. Με λίγο προσωπικό και τόσο φόρτο εργασίας είναι αδύνατο να διεκπεραιωσουν τόσους σάκους που έρχονται καθημερινά και ειδικά από Κίνα. Προσλήψεις προς το παρών δεν γίνονται αφού τα ΕΛΤΑ είναι χρεοκοπιμενα και ζουν μήνα με τον μήνα και σε αυτό δεν φταίνε οι Κινέζοι. Όταν κάνετε αγορές από Κίνα καλό θα είναι να οπλιστείτε με πολύ υπομονή και μα μην περιμένετε ότι θα έρθει μέσα στις 60 μέρες που είναι ο κανόνας. Καλό θα είναι να μην ανοίγετε dispute στις 60 μέρες ακριβώς. Δεν φταίει σε τίποτα ο πωλητής που γενικά εδώ στην Ελλάδα η κατάσταση είναι μπουρρδελο. Όταν τελειώσουν οι 60 μέρες στο Ali στείλτε μήνυμα στον πωλητή να επεκτείνει το ρολόι που μετράει αντίστροφα. Φυσικά υπάρχουν και πολλοί παρτακιδες-λαμογια που στις 60 μέρες ακριβώς θα ανοίξουν dispute με την προοπτική να πάρουν τα λεφτά και αργότερα να καβατζοσουν το δέμα και να τους βγει τζάμπα η παραγγελία. Αν το κάνουν όλοι έτσι σε 2 μήνες θα βλέπετε does not ship to greece και παραγγελίες γιοκ από Κίνα. Θα πληρώνεται μετά το προϊόν που θέλετε χρυσό από το σκρουτζ +24% φπα στα αυτιά για να γουστάρουμε που είμαστε Έλληνες.
Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι τόσο βέβαιος ότι οι σάκοι με τα δέματα έρχονται καθημερινά από την Κίνα και στοκάρονται στο αεροδρόμιο από έλλειψη προσωπικού;

Που διάβασες ότι οι πτήσεις όλων των εταιρειών γίνονται κανονικά;

Όταν έχουμε κόψει την αεροπορική επικοινωνία με την Τουρκία και έχουμε 3 μήνες να παραλάβουμε από εκεί γιατί φταίει το προσωπικό του Βενιζέλος;

Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι τόσο βέβαιος ότι οι σάκοι με τα δέματα έρχονται καθημερινά από την Κίνα και στοκάρονται στο αεροδρόμιο από έλλειψη προσωπικού;

Που διάβασες ότι οι πτήσεις όλων των εταιρειών γίνονται κανονικά;

Όταν έχουμε κόψει την αεροπορική επικοινωνία με την Τουρκία και έχουμε 3 μήνες να παραλάβουμε από εκεί γιατί φταίει το προσωπικό του Βενιζέλος;

 

Εμπορικές πτήσεις δεν έχουν σταματήσει και δεν έρχονται όλα τα πράγματα από Κίνα μέσω Τουρκίας.

Link to comment
Share on other sites

Εμπορικές πτήσεις δεν έχουν σταματήσει και δεν έρχονται όλα τα πράγματα από Κίνα μέσω Τουρκίας.

 

Τα ταχυδρομικά δέματα διακινούνται με τα επιβατηγά αεροπλάνα και όχι με εμπορικά που δεν έχουν τακτικά δρομολόγια και πρέπει να γεμίσουν με εμπόρευμα για να κάνουν δρομολόγιο. Τα ταχυδρομεία και οι μεταφορικές εταιρείες αγοράζουν χώρο στα επιβατηγά αεροπλάνα για τη διακίνηση των δεμάτων τους.

Από τις ευρωπαικές μεταφορικές, μόνο η DHL έχει δικό της στόλο και αυτός δεν πετάει σε όλες τις χώρες.

Ανεξάρτητα από αυτά, πρέπει να καταλάβουμε ότι ο ιός έχει ανατρέψει τα πάντα στη ζωή μας και, μεταξύ αυτών, και τη διακίνηση αλληλογραφίας και δεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ας τα βρουν με τους Τούρκους οι Κινέζοι. Και εγώ το ίδιο θα κάνω,θα ζητήσω τα χρήματα πίσω μόλις περάσει η προθεσμία του AliExpress. :)
Αυτό ακριβώς. Κανείς refund και περνεις τα λεφτά πίσω, μετά από 5 μήνες περνεις και το προϊόν. :)

 

Έκανα αρκετές παραγγελίες την τελευταία εβδομάδα απο το ali.

Στάλθηκαν κανονικά.

Από την αλλη καλώντας στα ΕΛΤΑ βγαίνει σχετικό μύνημα που λεει σχεδόν να ξεχάσουμε τις παραδόσεις.

Καινούριο μόδα βγάζουν πάλι με της παραδόσεις; Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

το ζηταω αμεσως dispute με το που φτασει ακριβως τους 2 μηνες ειναι λαθος κίνηση

το σωστο ειναι επικοινωνία με το καταστημα που πήρατε το προιον και με την σειρα του αυτος να κάνει επεκταση χρονου παραδοσης

Μονο εαν εξαντληθει και αυτος o επιπλεον χρονος. Τοτε ζητατε πρωτα refund απο τον πωλητη και εαν δεν συμφωνησει , τοτε κανουμε dispute στο ali

Με λιγα λογια δεν ειμαστε με την καραμπινα πανω απο το dispute θελει υπομονή !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...