Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προς zepmob & kostasMd αλλα και υπόλοιπους στις τελευταίες συζήτησης.

Απο που και με ποιο τρόπο αποστολής έχετε παραγγείλει?

εγώ είμαι από banggood με αυτό το eu priority line και παραγγελία κάπου μετα τα μέσα Ιουνίου αν θυμάμαι καλά.

 

Παραγγελία απο Banggood 29-5, αποστολή 6-6 με Priority Direct Mail.

Το trackingmore γράφει σαν τελευταίο update "2019-07-01 18:06:14 In Transit (HUB UK - LONGDON)"...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προς zepmob & kostasMd αλλα και υπόλοιπους στις τελευταίες συζήτησης.

 

Απο που και με ποιο τρόπο αποστολής έχετε παραγγείλει?

 

Τρόπος αποστολής Priority Air Mail από Κίνα.

 

Στο 10000post βέβαια τελικά φάνηκε ότι το δέμα ξεκίνησε από Hong Kong για να φτάσει στην Κίνα.

 

Δυστυχώς, από ότι καταλαβαίνω, μέχρι να περάσουν οι 55 μέρες που αναφέρει και ο φίλος παραπάνω δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο από το να περιμένουμε.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:blink: - σας εχει τυχει ποτε να δειτε: Export cancellation στην αναζητηση?

 

Παραγγειλα απο κινα ενα αυτοκολλητο για το αμαξι, RP********CN και αρχικα βλεπω

 

26 Ιου 2019 08:27

Accepted by carrier

China Post

 

ενω μετα απο μερικες μερες βλεπω στην αναζητηση

08 Ιου 2019 09:53

Export cancellation

Universal Postal Union

 

ενω μεσω ΕλΤα βλεπω πως ακομη:

 

26/6/2019, 17:16:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

μα δεν παρηγγειλα τιποτε το απαγορευμενο να πεις το σταματησαν στο τελωνειο (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι από banggood με αυτό το eu priority line και παραγγελία κάπου μετα τα μέσα Ιουνίου αν θυμάμαι καλά.

Σε τι φάση βρίσκεται; Το έχουν στείλει, κινείται καθόλου, ή και το EU Priority είναι τελικά για τα μπάζα...;

Ακόμα Κλασικά από κατω οταν πας να ολοκληρώσεις εχει τα δυο κουτάκια .

Shipping insurance και tariff insurance.

Το πρώτο δεν νομίζω να χρειάζεται αφού ειναι tracked και πληρώνεις με PayPal.

 

Το δεύτερο (tariff insurance) είναι τσεκαρισμενο αλλά αχνό.

Δεν μπορείς να το επιλέξεις...

 

Αυτό σημαίνει ότι είναι επιλεγμένο έτσι και αλλιώς η το αντίθετο?

Τα πρόσεξα κι εγώ σε πρόσφατη παραγγελία με PDM. Είχε το "tariff insurance" τσεκαρισμένο και αχνό, και με μηδέν κόστος δίπλα - υποθέτω γιατί επιλέγοντας κάποια από τις "priority" μεθόδους, "αγοράζεις" στην ουσία και μια μορφή προστασίας από τα... δύσκολα (και άρα μάλλον πρέπει να θεωρείται ενεργή ως επιλογή).

 

.......

 

Εν τω μεταξύ, το "shipping insurance" είναι προφανώς... νταβατζηλίκι, μιας και είναι υποχρεωμένοι να σε αποζημιώσουν σε περίπτωση στραβής έτσι κι αλλιώς (αν δεν το κάνουν, το paypal θα έχει άλλη γνώμη...).

Μιας όμως και είναι συνήθως μικροποσά, συνήθως το άφηνα τσεκαρισμένο (τα... μπαγάσικα στο βγάζουν προεπιλεγμένο, μπας και δεν το προσέξεις και βγάλουν το κάτι τις τους παραπάνω) και έλεγα "δε βαριέσαι, θα με γλυτώσει -ελπίζω- και από τα πάρε-δώσε με το paypal".

Σε πρόσφατη παραγγελία μου (χωρίς tracking) βλέπω τώρα ότι δεν το είχα βάλει (και μάλλον το ξε-τσέκαρα κατά λάθος / κατά τύχη) και η παραγγελία μου αυτή αγνοείται εδώ και περίπου 60 μέρες...

Θα αφήσω να περάσουν μερικές μέρες ακόμα και από βδομάδα θα ζητήσω refund/resend - και είμαι περίεργος να δω τι θα μου πουν (φαντάζομαι βέβαια...) χωρίς το "insurance"...

 

Πάντως το banggood είναι το μόνο μαγαζί από το οποίο έχω χάσει 3-4 δέματα τον τελευταίο 1.5 χρόνο περίπου, ενώ από άλλα που έχω παραγγείλει (ακόμα και από Tomtop και Cafago!!!) δεν έχω χάσει ποτέ τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανεξάρτητος την μεταφορική και ανεξάρτητος αν έχει ενημερωθεί το track αν είναι να δικαιώσει κάποιον το PayPal είναι να ανοίξει case στις 55 μέρες και μετά από την ημέρα της πληρωμής και εννοείται ότι δεν έχει παραλάβει ακόμα. Σε περίπτωση που το κάνει κάποιος έστω και στις 45 μέρες το PayPal θα δικαιώσει τον πωλητή και μετά ΔΕΝ έχετε ξανά το δικαίωμα να το ξανά ανοίξετε. Οπότε μεγάλη προσοχή στις κινήσεις σας αν δεν θέλετε να χάσετε τα λεφτά σας.

 

Διαβάζω στα τελευταία posts να γίνεται λόγος ότι για να ανοίξει case κάποιος στο Paypal πρέπει να το κάνει μέχρι 55 μέρες !!!

 

Για όσους δεν έχουν διαβάσει τους όρους του Paypal, το όριο είναι 180 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αρκετοί συμφορουμίτες συμμετείχαν στη συζήτηση νομίζοντας ότι το όριο είναι 55 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Σε τι φάση βρίσκεται; Το έχουν στείλει, κινείται καθόλου, ή και το EU Priority είναι τελικά για τα μπάζα...;

 

Τα πρόσεξα κι εγώ σε πρόσφατη παραγγελία με PDM. Είχε το "tariff insurance" τσεκαρισμένο και αχνό, και με μηδέν κόστος δίπλα - υποθέτω γιατί επιλέγοντας κάποια από τις "priority" μεθόδους, "αγοράζεις" στην ουσία και μια μορφή προστασίας από τα... δύσκολα (και άρα μάλλον πρέπει να θεωρείται ενεργή ως επιλογή).

 

.......

 

Εν τω μεταξύ, το "shipping insurance" είναι προφανώς... νταβατζηλίκι, μιας και είναι υποχρεωμένοι να σε αποζημιώσουν σε περίπτωση στραβής έτσι κι αλλιώς (αν δεν το κάνουν, το paypal θα έχει άλλη γνώμη...).

Μιας όμως και είναι συνήθως μικροποσά, συνήθως το άφηνα τσεκαρισμένο (τα... μπαγάσικα στο βγάζουν προεπιλεγμένο, μπας και δεν το προσέξεις και βγάλουν το κάτι τις τους παραπάνω) και έλεγα "δε βαριέσαι, θα με γλυτώσει -ελπίζω- και από τα πάρε-δώσε με το paypal".

Σε πρόσφατη παραγγελία μου (χωρίς tracking) βλέπω τώρα ότι δεν το είχα βάλει (και μάλλον το ξε-τσέκαρα κατά λάθος / κατά τύχη) και η παραγγελία μου αυτή αγνοείται εδώ και περίπου 60 μέρες...

Θα αφήσω να περάσουν μερικές μέρες ακόμα και από βδομάδα θα ζητήσω refund/resend - και είμαι περίεργος να δω τι θα μου πουν (φαντάζομαι βέβαια...) χωρίς το "insurance"...

 

Πάντως το banggood είναι το μόνο μαγαζί από το οποίο έχω χάσει 3-4 δέματα τον τελευταίο 1.5 χρόνο περίπου, ενώ από άλλα που έχω παραγγείλει (ακόμα και από Tomtop και Cafago!!!) δεν έχω χάσει ποτέ τίποτα!

περίπου 20 Ιουνίου παραγγελία.

παίρνει tracking μετα απο λίγες ώρες.

και μετά φαίνεται από αρχή του μήνα κολλημένο στο.. leaving hong kong in transit.

αυτά στο royal shipments γιατί αν πατήσεις track στο banggood δεν φαίνεται τίποτα.

καλό Πάσχα με άλλα λόγια..

 

Όσο για το railway θα παραγγείλω και ελπίζω να μην μπει τελωνείο και να έχω μιλάω με το support που είναι άκυρο το τελευταίο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

 

Εν τω μεταξύ, το "shipping insurance" είναι προφανώς... νταβατζηλίκι, μιας και είναι υποχρεωμένοι να σε αποζημιώσουν σε περίπτωση στραβής έτσι κι αλλιώς (αν δεν το κάνουν, το paypal θα έχει άλλη γνώμη...).

 

 

 

Αυτό μάλλον αξίζει αν κάποιος δεν επιλέξει το PayPal σαν τρόπο πληρωμής.

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by zepmob
Link to comment
Share on other sites

Με air parcel register που παρήγγειλα από bangood παραλαμβάνω με ΕΛΤΑ σωστά; να υπολογίζω άνω του μηνός σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με air parcel register που παρήγγειλα από bangood παραλαμβάνω με ΕΛΤΑ σωστά; να υπολογίζω άνω του μηνός σωστά;
Πρόσφατα πάντως εγώ με china post και sg post παρέλαβα σε 25 και 16 μέρες αντίστοιχα από την ημέρα που μου έδωσαν το tracking number. Οι παραγγελίες ήταν από aliexpress.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ασυνήθιστο...

Δέμα με απλό ταχυδρομείο από... Cafago(!) έφυγε 1 Ιουλίου και έφτασε χθες, 11!

Τελικά εντελώς λαχείο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία από το gearbest με μέθοδο αποστολής pdm .το tracking number είναι RU.....NL.πεμπτη μέρα και δεν το βλέπω σε κανένα site, υπάρχει κανένα site που να μπορώ να δω την μεταφορά μέσα στην Κίνα?π.χ στο Bg ήταν η flyt express.
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

το πακέτο από banggood με eu priority line γράφει

 

Arrived in the UK, waiting for customs clearance, In Transit

 

Complete customs clearance, In Transit

 

Να περιμένω τελωνείο η εκεί γίνεται η "δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία από το gearbest με μέθοδο αποστολής pdm .το tracking number είναι RU.....NL.πεμπτη μέρα και δεν το βλέπω σε κανένα site, υπάρχει κανένα site που να μπορώ να δω την μεταφορά μέσα στην Κίνα?π.χ στο Bg ήταν η flyt express.

 

Είναι νωρίς ακόμη για να δεις κίνηση.

Δοκίμασε το parcelsapp

Link to comment
Share on other sites

το πακέτο από banggood με eu priority line γράφει

 

 

 

Arrived in the UK, waiting for customs clearance, In Transit

 

 

 

Complete customs clearance, In Transit

 

 

 

Να περιμένω τελωνείο η εκεί γίνεται η "δουλεια?

 

Όχι δεν έχει τελωνείο εχτές παρέλαβα από banggood

 

Redmi Note 3

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία από το gearbest με μέθοδο αποστολής pdm .το tracking number είναι RU.....NL.πεμπτη μέρα και δεν το βλέπω σε κανένα site, υπάρχει κανένα site που να μπορώ να δω την μεταφορά μέσα στην Κίνα?π.χ στο Bg ήταν η flyt express.

 

https://www.1tracking.net/

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει τελωνείο εχτές παρέλαβα από banggood

 

Redmi Note 3

με eu priority line και σου έβγαλε τα ίδια μυνήματα στο tracking?

 

Αν ναι ποια εταιρεία στο παρέδωσε και πόσο καιρό έκανε μετά τα μυνήματα που έγραψα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχει παραγγειλει κανενας απο ebay και να του ερχεται με espeedpost απο Κινα?Ξερω πως ειναι untracked και εχει μονο αριθμους το τρακ ναμπερ,αλλα γινεται καπως να το παρακολουθησουμε εκτος απο το σαιτ του espeedpost γιατι εκει δειχνει μεχρι την στιγμη που παραδιδεται στο HK post
Link to comment
Share on other sites

με eu priority line και σου έβγαλε τα ίδια μυνήματα στο tracking?

 

Με priority direct mail ήταν το δικό μου, αλλά για τελωνείο περίπου τα ίδια:

1a6e803eecf30762ad862b03386c5a84.jpg

 

Redmi Note 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρακάτω θα σας εκθέσω κι εγώ την χείριστη εμπειρία μου από το ηλεκτρονικό κατάστημα Cafago. Πρώτη, και τελευταία παραγγελία από αυτούς τους απαράδεκτους τύπους, ένα smartwatch στα 20,89 ευρώ. Ημερομηνία παραγγελίας 08/05/2019, ετοιμοπαράδοτο με αποστολή 1-3 εργάσιμες ημέρες. Μετά από καμμια βδομάδα και ενώ δεν είχαν στείλει τίποτα, ακόμα, του ενόχλησα με email όπου με διαβεβαίωσαν, ως εκ θαύματος, ότι το ρολόι έχει σταλεί 2 ημέρες πριν. Φυσικά και δεν είχαν στείλει τίποτα τα λαμόγια και το Tracking number που μου έδωσαν με Μαλαισιανό ταχυδρομειο δεν εμφάνιζε καμμία κίνηση παρά μόνο στο δικό τους site. Στον ενάμιση μήνα επάνω τους ξαναενοχλώ και μου ζητούν να περιμένω 70 ημέρες από την υποτιθέμενη αποστολή και αν δεν το λάβω θα μου δώσουν refund. Μην τα πολυλόγω τελικά το tracking number ενεροποιήθηκε στις 29/06/2019 με αποστολή απο Κίνα. Σήμερα, δε, εμφανίστηκε νέο status για "εκφόρτωση και αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο". Οπότε έχεουμε δρόμο μπροστά μας με τα λαμόγια του Cafago. Επίσης, το αστείο της υπόθεσης, ακριβώς για να μην καθυστερήσει στο τελωνείο μιας και η αξία τους είναι κάτω των 22 ευρώ και δεν εκτελωνίζεται, επέλεξα να γίνει η αποστολή, χωρίς επιπλέον χρέωση, με τη μέθοδο του "duty free shipping". Εν τέλει και 2 μήνες έκαναν να το στείλουν και στο τελωνειο θα παρουσιαστεί. Μετά από τόσα χρόνια και αμέτρητες αγορές, σε μικροπράγματα, απο Κίνα, πραγαγματικά αποδείχτηκε η χειρότερη παραγγελία όλων των εποχών. Όχι φυσικά για την χρονική διάρκεια, η οποία λίγο έως πολύ πάντα είναι αστάθμητος παράγοντας για αγορές από Κίνα, αλλά για την κοροϊδία και την αντιεπαγγελματική συμπεριφόρα που επέδειξε το Cafago.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα πληρώσεις κάτι.

 

Πράγματι δεν θα πληρώσω λόγο μικρής αξίας, Άλλωστε αφορμή για συγκεκριμένο post μου, δεν είναι το τελωνείο αλλά η κουτοπόνηρη αντιμετώπιση από το κατάστημα το οποίο κατά τη γνώμη μου πρέπει να αποφεύγεται ακριβώς για την στάση που κρατάει απέναντι στους πελάτες του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...