Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα σε δύο διαφορετικές παραγγελίες από Aliexpress οι οποίες έφυγαν την ίδια μέρα, η μία είναι να παραδοθεί σήμερα κ η άλλη από 16 Δεκέμβρη ακόμα ότι πετάει με το αεροπλάνο φαίνεται. Τι να παίζει, ξέρετε;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγορά από Ali πριν 6 μέρες σήμερα μπήκαν Ελλάδα. Με sg post.

Αγορά πάλι από Ali πριν 25 μέρες με cn post ακόμα γράφει ότι πετάει.

Αγορα από ali πριν 30 μέρες με sg post μπηκε τελωνείο 1 του μηνός και σήμερα βγήκε. Προφανώς κάτω των 22 ευρώ. Αλλά από ότι φαίνεται την καθυστέρηση τελωνείου δεν την γλιτώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με το που βλεπω τομτοπ αλλαζω πεζοδρομιο. Οι προσφορες δε.. ειναι απλα για γελια. Οι τιμες που δηθεν λεει ως μοναδικες, τις βρισκεις ανετα στο αλι και απο καταστηματα με @@

 

Με βρισκεις συμφωνο σχετικα με την διαφημιση

Δεν είναι μόνο το θέμα των προσφορών αλλά και το τι γίνεται μετά... Όπως έχω ξαναγράψει είχα καταφέρει να πετύχω 3 προϊόντα σε snap up σε εξευτελιστικες τιμές. Συγκεκριμένα 2 ακουστικά βτ και ένα μίνι drone. Έδινε προσφορά μόνο σε 5 κομμάτια ανά είδος. ΚΑΝΈΝΑ από τα 3 δεν ήρθε... Δεν είναι τύχη. Είναι απλά απατεώνες... Δεν στέλνουν τα προϊόντα... Αλλά δίνουν ψεύτικα tracking numbers και μετά τους κυνηγάς να επιστρέψουν χρήματα που δεν τα δίνουν ποτέ πριν τις 60 μέρες... Γενικά εγώ δεν ξανά ψωνίζω από αυτο το τσίρκο...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το θέμα των προσφορών αλλά και το τι γίνεται μετά... Όπως έχω ξαναγράψει είχα καταφέρει να πετύχω 3 προϊόντα σε snap up σε εξευτελιστικες τιμές. Συγκεκριμένα 2 ακουστικά βτ και ένα μίνι drone. Έδινε προσφορά μόνο σε 5 κομμάτια ανά είδος. ΚΑΝΈΝΑ από τα 3 δεν ήρθε... Δεν είναι τύχη. Είναι απλά απατεώνες... Δεν στέλνουν τα προϊόντα... Αλλά δίνουν ψεύτικα tracking numbers και μετά τους κυνηγάς να επιστρέψουν χρήματα που δεν τα δίνουν ποτέ πριν τις 60 μέρες... Γενικά εγώ δεν ξανά ψωνίζω από αυτο το τσίρκο...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κατ'αρχας να σε ευχαριστώ εσένα προσωπικά φίλε μου για τις απαντήσεις. 'Επειτα, εγώ έχω παραγγείλει 14/1/2018. Έχουν περάσει δύο μήνες. Τι μπορεί να επικαλεστούν???

 

Τέλος, με την πιστωτική κάρτα αν ξέρει κανείς ποία είναι η διαδικασία για την επιστροφή χρημάτων γιατί δεν έχω εμπειρία.

Edited by asxetos13
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας να σε ευχαριστώ εσένα προσωπικά φίλε μου για τις απαντήσεις. 'Επειτα, εγώ έχω παραγγείλει 14/1/2018. Έχουν περάσει δύο μήνες. Τι μπορεί να επικαλεστούν???

 

Τέλος, με την πιστωτική κάρτα αν ξέρει κανείς ποία είναι η διαδικασία για την επιστροφή χρημάτων γιατί δεν έχω εμπειρία.

 

Αν σου κάνουν τους δύσκολους επειδή δεν έβαλες PayPal,θα καλέσεις την τράπεζα σου να τους πεις να σου στείλουν με email έντυπο αμφισβήτησης συναλλαγής το οποίο θα εκτυπώσεις και θα γράψεις τα απαραίτητα που ζητάει το χαρτί,θα το στείλεις πίσω και μέσα σε 40 μέρες θα το έχει λύσει η τράπεζα.. Υπομονή να έχεις και θα γίνουν όλα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, η δική μου παραγγελία ήταν με direct air mail.

Τελικα σημερα μου εβγαλε οτι εφτασε Ελλαδα. Εγω εχω βαλει priority.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Προφανως η ερωτηση μου εχει απαντηθει στις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν ειναι δυνατον να διαβαστουν ολες. Μπαινω στο θεμα λοιπον. Παρηγγειλα απο Κινα ενα weather station πραγματικης αξιας 40Ε. Το δεμα εφτασε σε 10 μερες Ελλαδα (με SG Post) και απο 2 Ιανουαριου ειναι κολλημενο στο τελωνειο. Το tracking γραφει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)" και "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ". Το ερωτημα μου δεν ειναι αν θα περασει η οχι τελωνειο και ποσο θα πληρωσω, ομως συμφωνω να πληρωσω μεχρι τα μισα αλλα οχι παραπανω. Στην περιπτωση λοιπον που ειναι παραπανω απο 20Ε τι γινεται? Μπορω να το στειλω πισω στο τελωνειο για "επανεξεταση" η μπορει να σταλει πισω "αυτοματα" χωρις εξοδα η τι αλλο μπορει να γινει? Τι πληροφοριες εχουμε για την περιπτωση μου?

Ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο τελωνειακός δεχτεί την απόδειξη που θα σου ζητήσει και θα στείλεις, για 40€, θα σε χρεώσει με 40*24%+15= 9,60+15= 23,60€.

Επομένως, είναι δική σου απόφαση αν θα το παραλάβεις ή όχι.

Εάν δεν το παραλάβεις, το δέμα είτε θα επιστραφεί στον αποστολέα, είτε θα πάει στα αζήτητα, οπότε, και στις 2 περιπτώσεις, θα χάσεις τα χρήματά σου.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Για τα 23,60Ε να τα πληρωσω. Αν ομως το κοστολογησουν παραπανω απο την πραγματικη αξια του, αν ερθει δηλ χρεωση 30Ε η 40Ε εγω τι πρεπει να κανω για να το στειλω για επανεξεταση? Προφανως θα χρειαστει αντιγραφο πληρωμης της καρτας? Η διαδικασια αυτη πως θα γινει εφ οσον βρισκομαι επαρχια? Ειμαι Καβαλα.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι θα χρεώσουν μεγαλύτερη αξία CIF, εκτός αν τα 40€ δεν είναι η πραγματική αξία αλλά μετά από κάποια έκπτωση κλπ.

Μπορείς, βέβαια, να ζητήσεις αναδασμολόγηση στο ταχυδρομείο της περιοχής σου, όταν το δέμα φτάσει εκεί, αλλά η διαδικασία είναι χρονοβόρα και χωρίς βέβαιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ενα κινητο που αγορασα το χρεωσαν στο τελωνειο "κατ εκτιμηση" (αφου ο Κινεζος δηλωσε χαμηλη τιμη) με αποτελεσμα το ποσο εκτιμησης ηταν ψηλοτερο απο αυτο που πληρωσα στον Κινεζο.

Στο συγκεκριμενο αντικειμενο η καρτα μου χρεωθηκε 38,56Ε. Δεν ξερω ομως ο Κινεζος τι τιμη εχει τυπωσει επανω στο πακετο, συνηθως αυτοι απο μονοι τους βαζουν λιγοτερο. Αυτοι στο τελωνειο πως θα υπολογισουν την τιμη CIF στη περιπτωση αυτη? Γι αυτο αμφιβαλλω.

Βεβαια, ειμαι σιγουρος οτι αυτοι εψαχναν "λαγο" να βρουν στο κουτακι, που παρεπιπτοντως φανταζομαι θα εχει το βαρος και τον ογκο κινητου, οποτε με παιρνει και εμενα η μπαλλα..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ο τελωνειακός δεν βασίζεται στην αξία που δηλώνει ο κινέζος στο αυτοκόλλητο.

Εάν αμφισβητήσει την αξία που του στέλνουμε, με την απόδειξη (υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις, όπως υπάρχουν και πλαστές αποδείξεις), μπορεί να βρει την αξία από το διαδίκτυο, όπως όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγινες κατανοητος. Επομενως να εχω ετοιμο το link απο το AliExpress που το αγορασα και ενα αντιγραφο πληρωμης του ποσου της καρτας Visa που πληρωθηκε. Θα χρειαστει κατι αλλο σαν αποδεικτικα στοιχεια?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ….

Τα τελωνεία δεν ξεμπούκωσαν μετά τις γιορτές; Έχω διάφορα πακέτα από Banggood, Gearbest με μικρής αξίας πράγματα unregistered και έφυγαν αρχές Δεκέμβρη και ακόμα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγινες κατανοητος. Επομενως να εχω ετοιμο το link απο το AliExpress που το αγορασα και ενα αντιγραφο πληρωμης του ποσου της καρτας Visa που πληρωθηκε. Θα χρειαστει κατι αλλο σαν αποδεικτικα στοιχεια?

 

Αρκεί είτε η κίνηση της κάρτας είτε η πληρωμή μέσω paypal.

Και αυτό στην περίπτωση που σου ζητήσουν απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Το Α/Ε δεν πληρωνεται με Paypal, ομως κινηση της καρτας ειναι διαθεσιμη. Ας περιμενουμε να δουμε την εξελιξη. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, σε πηρα και "εργολαβια"..:lol::lol::lol:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το Α/Ε δεν πληρωνεται με Paypal, ομως κινηση της καρτας ειναι διαθεσιμη. Ας περιμενουμε να δουμε την εξελιξη. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, σε πηρα και "εργολαβια"..:lol::lol::lol:

 

Η απάντηση ήταν γενική, γιατί διαβάζουν και άλλοι το νήμα και όχι μόνον εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Το Α/Ε δεν πληρωνεται με Paypal, ομως κινηση της καρτας ειναι διαθεσιμη. Ας περιμενουμε να δουμε την εξελιξη. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, σε πηρα και "εργολαβια"..:lol::lol::lol:

 

Να κοιτάς το tracking number σου. Σε κάποια φάση, όταν μπει τελωνείο, θα σου βγάλει "απαιτείται paypal, τιμολόγιο ή απόδειξη αγοράς".

Παίρνεις screenshot από την απόδειξη της κάρτας ή του paypal (με ότι πλήρωσες τον κινέζο) και το στέλνεις με mail στο geta@elta-net.gr

Στο θέμα του mail βάζεις το tracking number, και προχωράει η διαδικασία. Το ποσό θα το πληρώσεις όταν πας να το παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ της περιοχής σου. 24% φπα και 15 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού.

38,56 x 24% + 15 = 24,25€ τελικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση απλά.. Παραγγελία από 19-12-18 που ήταν εκφόρτωση και αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο προχώρησε σήμερα.Μια με την ίδια ημερομηνία και κατάσταση παραμένει σταθερή.
Link to comment
Share on other sites

Εγινες κατανοητος. Επομενως να εχω ετοιμο το link απο το AliExpress που το αγορασα και ενα αντιγραφο πληρωμης του ποσου της καρτας Visa που πληρωθηκε. Θα χρειαστει κατι αλλο σαν αποδεικτικα στοιχεια?

 

απο την κατασταση που εισαι τωρα, μεχρι να σου ζητηθουν τα εγγραφα εχεις ακομα καιρο Μην στελνεις τιποτα αν δεν σου ζητηθει.

Link to comment
Share on other sites

Με το που βλεπω τομτοπ αλλαζω πεζοδρομιο. Οι προσφορες δε.. ειναι απλα για γελια. Οι τιμες που δηθεν λεει ως μοναδικες, τις βρισκεις ανετα στο αλι και απο καταστηματα με @@

Με βρισκεις συμφωνο σχετικα με την διαφημιση

 

Παιδιά για tomtop υπάρχει κάποια επιλογή που επιλέγεις στο site για να πάρεις τα λεφτά σου πίσω ή στέλνεις μειλ κατευθείαν ζητώντας το??

Παρεμπιπτόντως, οι τύποι είναι απίστευτοι.. Τους έστειλα μειλ για τα λεφτά και μου απάντησαν με μήνυμα που είναι αυτόματο μου το έχουν ξαναστείλει ίδιο άλλες δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα να ρωτήσω,ποιος είναι σε κατάσταση :ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ-ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ;και αν γίνεται από ποτέ είναι έτσι; έχω 2 φθηνές παραγγελίες 15,99 και 21,76 αντίστοιχα!η μια είναι από 19-12 και η άλλη από 21-12 σε αυτό το στάτους..

 

Καλησπέρα και από μένα.Κόστος παραγγελίας 8 ευρώ. "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" κολλημένο από 29/10/18.

Η απάντηση στο ερώτημά μου (για την απαράδεκτα μεγάλη καθυστέρηση) απο την υπηρεσία εκτελωνισμού ΕΛΤΑ:

 

"Καλημέρα σας.

 

Δυστυχώς, το δέμα σαςδεν έχει εισαχθεί ακόμα στο σύστημα εκτελωνισμού, συνεπώς η υπηρεσία μας δεν δύναται ακόμα να λάβει ενέργειες με κανέναν τρόπο, σύμφωνα με τις αρμοδιότητές της. Θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να εισαχθεί στο σύστημα προς τελωνιακό έλεγχο/εκτελωνισμό, διαδικασία που δεν επιδέχεται παρεμβάσεων μιας και τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας των ταχυδρομικών containers/σάκων. Λόγω μεγάλου όγκου δεμάτων, δεν μπορούμε να σας δώσουμε συγκεκριμένη χρονική τοποθέτηση εισαγωγής του δέματός σας προς τελωνιακό έλεγχο και καταγραφή από τα ΕΛΤΑ, συνεπώς θα πρέπει να περιμένετε. Λυπούμαστε για την αναμονή σας.

 

 

 

Υπηρεσία Εκτελωνισμού

 

Ελληνικά Ταχυδρομεία"

 

Επειδή ( κατά την άποψη τους) "τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας" στο άνοιγμα των containers/σάκων, ΗΡΕΜΗΣΑ!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.Κόστος παραγγελίας 8 ευρώ. "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" κολλημένο από 29/10/18.

Η απάντηση στο ερώτημά μου (για την απαράδεκτα μεγάλη καθυστέρηση) απο την υπηρεσία εκτελωνισμού ΕΛΤΑ:

 

"Καλημέρα σας.

 

Δυστυχώς, το δέμα σαςδεν έχει εισαχθεί ακόμα στο σύστημα εκτελωνισμού, συνεπώς η υπηρεσία μας δεν δύναται ακόμα να λάβει ενέργειες με κανέναν τρόπο, σύμφωνα με τις αρμοδιότητές της. Θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να εισαχθεί στο σύστημα προς τελωνιακό έλεγχο/εκτελωνισμό, διαδικασία που δεν επιδέχεται παρεμβάσεων μιας και τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας των ταχυδρομικών containers/σάκων. Λόγω μεγάλου όγκου δεμάτων, δεν μπορούμε να σας δώσουμε συγκεκριμένη χρονική τοποθέτηση εισαγωγής του δέματός σας προς τελωνιακό έλεγχο και καταγραφή από τα ΕΛΤΑ, συνεπώς θα πρέπει να περιμένετε. Λυπούμαστε για την αναμονή σας.

 

 

 

Υπηρεσία Εκτελωνισμού

 

Ελληνικά Ταχυδρομεία"

 

Επειδή ( κατά την άποψη τους) "τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας" στο άνοιγμα των containers/σάκων, ΗΡΕΜΗΣΑ!!!:cry:

 

Άστα να πάνε φίλε μου...είναι γενικό το κακό..

Ακόμη και ένα δέμα που έχω για το οποίο πλήρωσα 8€ μεταφορικά από Γερμανία και όταν φτάσει Ελλάδα αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ ήταν μέχρι σήμερα να το παραλάβω..ωστόσο ούτε καν έχει φανεί στο αεροδρόμιο.. Τι να πεις..

Ψιλό πράγματα από έξω πλέον μόνο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερώτηση,εδω και λιγο καιρο ειμαι Γερμανία και θςλω να παραγγειλω κατι απο κινα ,οταν ημουν ελλαδα ξερω τους τροπους αποστολης να.μην πληρωσεις τελωνειο-προεκτελωνισμος κτλπ. Εδω ξερετε τι γινεται?Με gearbest π επικοινωνησα μ ειπαν πως με priority line ισχυει οτι και ελλαδα και δεν πληρωνεις κατι,βέβαια αυτοι να πουλησουν θςλουν τι θα απαντούσαν ετσι πιστεύω,αν μπορει να βοηθήσει καποιος θα το εκτιμουσα Ευχαριστώ
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Καποτε ενα κινητο που αγορασα το χρεωσαν στο τελωνειο "κατ εκτιμηση"

Πλεον δεν το χρεωνουν "κατ εκτιμηση" , θα σου ζητησουν την αποδειξη για να δουν ποσο πληρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...