Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλημερα!Ευτυχως που υπαρχει και αυτο το φορουμ και λεμε τον πονο μας ο ενας στον αλλο :lol: .Παραγγελια 22/11 one plus 6 με eu priority line απο gearbest με αποστολη απο αυτους στις 4/12 και κολλημενο απο 11/12 σε αυτη την κατασταση..

2018-12-11 23:30:17

Shipment in transit-delivered to destination country.

Τους εστειλα μηνυμα πριν 5 μερες και μου ειπαν να κανω υπομονη οτι κανουν οτι μπορουν,19-23 εργασιμες μερες διαρκεια αποστολης, γιορτες ιστοριες κτλ και deadline 3 φεβρουαριου.Υπαρχει περιπτωση,επειδη υπηρχε μεγαλη ζητηση για το εν λογω κινητο και δεν ειχαν αποθεμα,να μην το εχουν στειλει καν και να εχουν δωσει απλα ενα tracking number για σταχτη στα ματια,λεω εγω τωρα;Οι 23 εργασιμες περασαν,ποτε να κοιταξω για refund στο paypal στις 3 φεβρουαριου;Να γινεται τοσο πανικος στην Γερμανια στο τελωνιο,που ειναι και πιο οργανωμενοι απο μας,και να εχει τοσο μεγαλη καθυστερηση;Καλη υπομονη σε ολους μας..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια καλημερα!Ευτυχως που υπαρχει και αυτο το φορουμ και λεμε τον πονο μας ο ενας στον αλλο :lol: .Παραγγελια 22/11 one plus 6 με eu priority line απο gearbest με αποστολη απο αυτους στις 4/12 και κολλημενο απο 11/12 σε αυτη την κατασταση..

2018-12-11 23:30:17

Shipment in transit-delivered to destination country.

Τους εστειλα μηνυμα πριν 5 μερες και μου ειπαν να κανω υπομονη οτι κανουν οτι μπορουν,19-23 εργασιμες μερες διαρκεια αποστολης, γιορτες ιστοριες κτλ και deadline 3 φεβρουαριου.Υπαρχει περιπτωση,επειδη υπηρχε μεγαλη ζητηση για το εν λογω κινητο και δεν ειχαν αποθεμα,να μην το εχουν στειλει καν και να εχουν δωσει απλα ενα tracking number για σταχτη στα ματια,λεω εγω τωρα;Οι 23 εργασιμες περασαν,ποτε να κοιταξω για refund στο paypal στις 3 φεβρουαριου;Να γινεται τοσο πανικος στην Γερμανια στο τελωνιο,που ειναι και πιο οργανωμενοι απο μας,και να εχει τοσο μεγαλη καθυστερηση;Καλη υπομονη σε ολους μας..

Refund εως το τελος της εβδομάδας μεσω PayPal

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ένας πολύ κατατοπιστικός οδηγός:

 

https://www.angroid.gr/android-tutorials/apostoles-apo-kina-ke-telonio-nea-provlimata-nees-lysis

 

Ο οδηγός αυτός γράφτηκε μετά τις αλλαγές που έγιναν το καλοκαίρι 2017 και δεν έχει σχέση με τις καθυστερήσεις που παρουσιάζονται τελευταία στα ΕΛΤΑ.

Όλα όσα αναφέρει, έχουν χιλιογραφτεί στο forum και είναι γνωστά, αλλά της εποχής εκείνης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα να ρωτήσω,ποιος είναι σε κατάσταση :ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ-ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ;και αν γίνεται από ποτέ είναι έτσι; έχω 2 φθηνές παραγγελίες 15,99 και 21,76 αντίστοιχα!η μια είναι από 19-12 και η άλλη από 21-12 σε αυτό το στάτους..

 

Έτσι ακριβώς είμαι και εγώ με 2 δέρματα μικρής αξίας 19/12 και τα δύο κολλημένα στο ίδιο με εσένα στάτους

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Να μην περιμενω λες δηλαδη μεχρι αρχες αρχες φεβρουαριου;

 

Μπορείς να περιμένεις

Αλλά κατά 99% δε θα αλλαξει κάτι

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δέμα από Γερμανία ενώ τον είχαν στείλει σε λάθος Διεύθυνση στην Γερμανία ,τώρα το έστειλαν Ελλάδα και το δείχνει και στο σάιτ των ΕΛΤΑ ,όπως και στο πάρελθον χάθηκαν δέματα με dhl , κατευθείαν στο paypal η γνώμη μου
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είμαι και εγώ με 2 δέρματα μικρής αξίας 19/12 και τα δύο κολλημένα στο ίδιο με εσένα στάτους

 

Άστα να πάνε.. Ποτέ παραλαβή..σκέφτομαι το refund αλλά δεν φταίνε και αυτοί!

Link to comment
Share on other sites

Είχα να παραγγείλω από εξωτερικό πάνω από χρόνο και τώρα έκανα κάποιες μαζεμένες παραγγελίες.

 

Από ebay από Αγγλία μικρό πακετάκι 5€, στην εβδομάδα παρέλαβα (Οκτώβριο).

 

Από Gearbest από 10 Νοεμβρίου (ακόμα τίποτα) το tracking από 27 Νοεμβρίου γράφει "Your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days." Ίσως χάθηκε, ίσως έχει μπλέξει με black friday και χριστουγεννιάτικες παραγγελίες που φαντάζομαι έχει γίνει χαμός.

 

Από banggood κινητό από 28 Δεκεμβρίου προς έκπληξή μου "13/1/2019, 11:32:58 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)"

 

Και από ebay από κίνα παραγγελία 26 Δεκεμβρίου, παρέλαβα μικρό πακετάκι (4.5€) στις 9 Ιανουαρίου!

 

Εκτός της παραγγελίας από gearbest, όλα τα άλλα έφτασαν σε πολύ καλούς χρόνους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ περιμένω παραγγελία από 15 Νοεμβρίου και το δέμα είναι κολλημένο στο τελωνείο από τις 12 Δεκεμβρίου
Link to comment
Share on other sites

Από gearbest με untracked Singapore Post, παραγγελία από 7/12 παρέλαβα την Παρασκευή 11/1.

 

Redmi n3 pro

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός αυτός γράφτηκε μετά τις αλλαγές που έγιναν το καλοκαίρι 2017 και δεν έχει σχέση με τις καθυστερήσεις που παρουσιάζονται τελευταία στα ΕΛΤΑ.

 

Όλα όσα αναφέρει, έχουν χιλιογραφτεί στο forum και είναι γνωστά, αλλά της εποχής εκείνης.

Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά που λες, γιατί ο τίτλος λέει ότι ο οδηγός είναι ενημερωμένος το 2019 και διαβαζοντάς τον είδα ότι ανάφερει και τις πρόσφατες καθυστερήσεις με τελωνείο , σε περιόδους εορτών κλπ όπως επίσης λέει αναλυτικά τι ισχύει για δασμούς και για ποια προϊόντα έχουν πρόβλημα να παραγγείλετε και μέχρι και για τις τριγωνικές αποστολές. Δεν έχω καμία σχέση με τον συγγραφέα του οδηγού και ούτε κάνω διαφήμιση. Καλό θα ήταν να μην είμαστε απόλυτοι. Όποιος το θεωρεί χρήσιμο το διαβάζει και τα έχει μαζεμένα αντί να ψάχνεις σε χιλιάδες post. Αν γράφει κάτι λάθος τότε ζητάω συγγνώμη δεν το πρόσεξα όταν το διάβασα και καλό θα ήταν να το τονίσουμε.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by vabiris
Link to comment
Share on other sites

Από banggood κινητό από 28 Δεκεμβρίου προς έκπληξή μου "13/1/2019, 11:32:58 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)"

Και εγω περιμενω απο banggood απο τις 28 Δεκεμβριου και σημερα περιμενα να δω οτι εφτασε Ελλαδα αλλα ακομα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μία βοήθεια , πήρα ένα κινητό από coolicool μετά από 2 μέρες μου έβγαλε πρόβλημα στην οθόνη (γραμμές κατακόρυφες παντού) , το στέλνω πίσω και μετά από 2 μήνες μου λένε ότι κάνανε τον έλεγχο και ότι το πρόβλημα προήλθε από την σπασμένη οθόνη και ότι θέλουν 70 δολλάρια για να το κάνουν , εγώ το κινητό το έστειλα άθικτο, τι πρέπει να κάνω? (τους είχα στείλει και φωτογραφίες) ευχαριστώ Edited by gsserv10
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παδια,

πριν 5-6 μερες ειχα ξαναπαραθεσει ενα προβλημα που ειχα με παραγγελια που μου ηρθε λαθος(ενα smartwatch αντι για κινητο) με ολα τα αποδυκτικα(βιντεο που φαινονται tracking number,αριθμος παραγγελιας,απογειξη αγορας κτλ) και στις 9 Ιανουαριου ειχα ανοιξει case στην paypal.Η banggood μετα την αναφορα στην paypal μου εστειλε mail και μου παραδεχτηκε εν τελη το λαθος της μετα απο παρα πολλες προσπαθειες μου.Ωστοσο εχω ζητησει απο την paypal να μιλησει με τον πωλητη μην μου παιξει παλι λαμογια οπως στην αρχη.Στην εξεληξη της αναφορας μου στην paypal λεει οτι περιμενουν απαντηση απο την banggoοd εδω και 4 μερες.Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?

πανε παρα πολλες μερες τωρα και με εχουν πεδεψει αφανταστα..Να στειλω μηνυμα στη paypal?Τι να κανω?

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω για στατιστικούς λόγους ότι σήμερα παραλαμβάνω δεματάκι από Banggood, παραγγελία 26/12ου και shipping την ίδια μέρα (!) με tracking number RQ02____87TH (ταχυδρομείο Ταϊλάνδης). Αξία παραγγελίας ~12 €, μια BlitzWolf BW-SHP2 Smart WIFI Socket.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παδια,

πριν 5-6 μερες ειχα ξαναπαραθεσει ενα προβλημα που ειχα με παραγγελια που μου ηρθε λαθος(ενα smartwatch αντι για κινητο) με ολα τα αποδυκτικα(βιντεο που φαινονται tracking number,αριθμος παραγγελιας,απογειξη αγορας κτλ) και στις 9 Ιανουαριου ειχα ανοιξει case στην paypal.Η banggood μετα την αναφορα στην paypal μου εστειλε mail και μου παραδεχτηκε εν τελη το λαθος της μετα απο παρα πολλες προσπαθειες μου.Ωστοσο εχω ζητησει απο την paypal να μιλησει με τον πωλητη μην μου παιξει παλι λαμογια οπως στην αρχη.Στην εξεληξη της αναφορας μου στην paypal λεει οτι περιμενουν απαντηση απο την banggoοd εδω και 4 μερες.Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?

πανε παρα πολλες μερες τωρα και με εχουν πεδεψει αφανταστα..Να στειλω μηνυμα στη paypal?Τι να κανω?

Σας ευχαριστω!

 

Το κλιμακωσες σε claim να παρεις τα λεφτα σου πισω; Δεν χρειαζεται να πιασεις συζητηση με τους Κινεζους. Η αγορα "καηκε" διεκδίκησε τα χρηματα σου και αστους να κουρευονται.

Εφοσον ολα τα αποδεικτηκα ειναι υπερ σου, μην κανεις τιποτα αλλο απο το claim.

Και ο αγωνας ληγει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

1) Παραγγελία φθηνού smartwatch από tomtop στις 14/11. Ακόμα δεν έχω λάβει τίποτα. Πήγα και στα ΕΛΤΑ σήμερα μήπως έχει ξεμείνει τίποτα.Να πατήσω το κουμπί για refund??? Επειδή το είχα παραγγείλει με πιστωτική και είναι η πρώτη φορά που θα ζητήσω μάλλον τα χρήματα πίσω, είναι κάτι το δύσκολο??

 

2) Μιας και δεν ευδοκίμησε η παραπάνω παραγγελία, λέω να παραγγείλω ένα άλλο ρολόι από aliexpress αυτή τη φορά. Έχει 25ευρώ αρχική και λόγω έκπτωσης περίπου 30% πάει 18 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο?? Ή θα αναγράφει πάνω κανονικά 18 ευρώ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

1) Παραγγελία φθηνού smartwatch από tomtop στις 14/11. Ακόμα δεν έχω λάβει τίποτα. Πήγα και στα ΕΛΤΑ σήμερα μήπως έχει ξεμείνει τίποτα.Να πατήσω το κουμπί για refund??? Επειδή το είχα παραγγείλει με πιστωτική και είναι η πρώτη φορά που θα ζητήσω μάλλον τα χρήματα πίσω, είναι κάτι το δύσκολο??

 

2) Μιας και δεν ευδοκίμησε η παραπάνω παραγγελία, λέω να παραγγείλω ένα άλλο ρολόι από aliexpress αυτή τη φορά. Έχει 25ευρώ αρχική και λόγω έκπτωσης περίπου 30% πάει 18 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο?? Ή θα αναγράφει πάνω κανονικά 18 ευρώ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

φιλε με το ΤΟΜΤΟΠ οπλισου με πολυ υπομονη...θα σε ταλαιπωρησουν μεχρι να σου γυρισουν λεφτα (αν σου γυρισουν) κακως δεν εβαλες paypal ...θα ηταν πιο ευκολο....εγω μετα από 1 μηνα αλλαγη μειλ αποφασισαν να μου γυρισουν λεφτα ...μεσα στην βδομαδα...ακομα περιμενω

 

στην αγορα αν το παρεις με εκπτωση δεν εχεις θεμα...θα στειλεις την αποδειξη της τραπεζας και εισαι οκ

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακωσες σε claim να παρεις τα λεφτα σου πισω; Δεν χρειαζεται να πιασεις συζητηση με τους Κινεζους. Η αγορα "καηκε" διεκδίκησε τα χρηματα σου και αστους να κουρευονται.

Εφοσον ολα τα αποδεικτηκα ειναι υπερ σου, μην κανεις τιποτα αλλο απο το claim.

Και ο αγωνας ληγει εκει.

 

Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν ειμαι 100% σιγουρος τι εννοεις με το claim.Πατησα αναφορα στην συνναλλαγη και μετα που μου ελεγε το λογο και ειχε ετοιμη επιλογη αν ηθελα 'διαφορετικο απο αυτο που παρηγγειλα' και μετα διεκδικηση του συνολικου ποσου.Το επελεξα,μετα με πεταξε σε συνομιλια με των κινεζο οπου πατησα στο τελος της συνομιλιας απο κατω να παρεμβει η paypal.Στο status δειχνει οτι εχουν τεσσερεις μερες που περιμενουν απαντηση απο τo banggood και οτι εχει περιθωριο να τους απαντησει 10 μερες.Μεχρι τις 29 Γενναρη εχω καλυψει απο paypal γιατι εκανα αναφορα στις 9 και μου δεινει 20 μερες.

Μηπως ςκεκανα κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν ειμαι 100% σιγουρος τι εννοεις με το claim.Πατησα αναφορα στην συνναλλαγη και μετα που μου ελεγε το λογο και ειχε ετοιμη επιλογη αν ηθελα 'διαφορετικο απο αυτο που παρηγγειλα' και μετα διεκδικηση του συνολικου ποσου.Το επελεξα,μετα με πεταξε σε συνομιλια με των κινεζο οπου πατησα στο τελος της συνομιλιας απο κατω να παρεμβει η paypal.Στο status δειχνει οτι εχουν τεσσερεις μερες που περιμενουν απαντηση απο τo banggood και οτι εχει περιθωριο να τους απαντησει 10 μερες.Μεχρι τις 29 Γενναρη εχω καλυψει απο paypal γιατι εκανα αναφορα στις 9 και μου δεινει 20 μερες.

Μηπως ςκεκανα κατι λαθος?

 

γραφει

 

Not as described - claim

Case ID: PP-D-χχχχχχχ

 

We’re waiting for the seller's response. We'll get back to you by 21 January 2019 at 10:28:38 GMT+2.

 

You escalated this to PayPal as you were unable to reach an agreement with the seller.

Link to comment
Share on other sites

γραφει

 

Not as described - claim

Case ID: PP-D-χχχχχχχ

 

We’re waiting for the seller's response. We'll get back to you by 21 January 2019 at 10:28:38 GMT+2.

 

You escalated this to PayPal as you were unable to reach an agreement with the seller.

1. Aν δεν απαντησει μεχρι τοτε θα παρεις τα λεφτα σου πισω.

2. Αν απαντησει ( και αναρωτιεμαι τι μπορει να πει ) ισως θα παει λιγο μακρυτερα η βαλιτσα, αλλα και παλι εισαι σε πλεονεκτικη θεση.,

 

Οποτε εισαι σε καλο δρομο, και ναι, σωστα το εκανες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ταλαιπωρία κατάφερα να ξεμπλέξω από το Tomtop... Μακριά παιδιά, πολλές κομπίνες με διπλα tracking numbers και με πολύ κακη εξυπηρέτηση... Πολύ δύσκολη η επιστροφή χρημάτων... Καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου και το my phone.Gr να σταματήσει να διαφημίζει deals από αυτό το κατάστημα...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ταλαιπωρία κατάφερα να ξεμπλέξω από το Tomtop... Μακριά παιδιά, πολλές κομπίνες με διπλα tracking numbers και με πολύ κακη εξυπηρέτηση... Πολύ δύσκολη η επιστροφή χρημάτων... Καλό θα ήταν κατά τη γνώμη μου και το my phone.Gr να σταματήσει να διαφημίζει deals από αυτό το κατάστημα...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με το που βλεπω τομτοπ αλλαζω πεζοδρομιο. Οι προσφορες δε.. ειναι απλα για γελια. Οι τιμες που δηθεν λεει ως μοναδικες, τις βρισκεις ανετα στο αλι και απο καταστηματα με @@

Με βρισκεις συμφωνο σχετικα με την διαφημιση

Link to comment
Share on other sites

Και εγω περιμενω απο banggood απο τις 28 Δεκεμβριου και σημερα περιμενα να δω οτι εφτασε Ελλαδα αλλα ακομα τιποτα.

 

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, η δική μου παραγγελία ήταν με direct air mail.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...