Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραγγελία από allixpress δύο μπαταρίες με κόστος λίγο πάνω από τα 22 ευρώ και αποστολή untracked. Θα περάσει τελωνείο; Έκανα βλακεια και δεν τις έστειλα σε δύο δέματα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραγγελία από allixpress δύο μπαταρίες με κόστος λίγο πάνω από τα 22 ευρώ και αποστολή untracked. Θα περάσει τελωνείο; Έκανα βλακεια και δεν τις έστειλα σε δύο δέματα...

 

Επειδή είναι unregistered, ΙΣΩΣ να μην ασχοληθούνε καν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φάνηκε σήμερα ότι ξεκίνησε από Σουηδία στο 17track αλλά και στα ελτα. Μου φαίνεται παρόμοια μέθοδος σαν το pdm του Banggood. Η παραγγελία είχε γίνει από aliexpress στις 22 Δεκεμβρίου. Αρχικά μου είχε δοθεί ένα άλλο tracking number το οποίο φάνηκαν 3 κινήσεις εντός Κίνας και όταν αναχώρησε από εκεί στις 27/12 μου έδωσαν το παραπάνω.

από ποιούς ήταν αυτό...;

Παραγγελία από allixpress δύο μπαταρίες με κόστος λίγο πάνω από τα 22 ευρώ και αποστολή untracked. Θα περάσει τελωνείο; Έκανα βλακεια και δεν τις έστειλα σε δύο δέματα...

Τελωνείο θα περάσει, το θέμα είναι και αν θα... σταματήσει. Θέμα τύχης εντελώς, πιστεύω.

Αν δεν τους χτυπήσουν στο μάτι σαν κάτι σχετικά ακριβό, μπορεί να περάσουν αέρα (μπορεί όμως και όχι...)

Link to comment
Share on other sites

Το διόδιο και η επιδότηση να πέφτει :D
Εχετε δικιο και οι δυο.

Που ειναι εκεινες οι καλες εποχες που η κρατικη Ολυμπιακη Αεροπορια λειτουργουσε με ζημιες 1 εκατομμυριο Ευρω την ημερα, για να κυκλοφορουν κατι ξεπεσμενες κυρατσες με τσαντες Γκουτσι και Λουι Βυτον? Που δεν παταγαν για δουλεια ΠΟΤΕ εννοειται. Πληρωστε τωρα κοροιδα φορους το 80% του εισοδήματος για εκεινες τις κυρατσες. Γιατι η αγαπη εφυγε αλλα το χρεος μενει.

 

Τα ΕΛΤΑ ειναι το νεο ναυαγιο στα προτυπα της παλιάς καλης Ολυμπιακης. Που οταν την λειτουργουσε ο ιδιωτης ομως ηταν αλλοιως.

 

Sent from my ZUK Z2121 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο και οι δυο.

Που ειναι εκεινες οι καλες εποχες που η κρατικη Ολυμπιακη Αεροπορια λειτουργουσε με ζημιες 1 εκατομμυριο Ευρω την ημερα, για να κυκλοφορουν κατι ξεπεσμενες κυρατσες με τσαντες Γκουτσι και Λουι Βυτον? Που δεν παταγαν για δουλεια ΠΟΤΕ εννοειται. Πληρωστε τωρα κοροιδα φορους το 80% του εισοδήματος για εκεινες τις κυρατσες. Γιατι η αγαπη εφυγε αλλα το χρεος μενει.

 

Τα ΕΛΤΑ ειναι το νεο ναυαγιο στα προτυπα της παλιάς καλης Ολυμπιακης. Που οταν την λειτουργουσε ο ιδιωτης ομως ηταν αλλοιως.

 

Sent from my ZUK Z2121 using Tapatalk

 

Έτερον εκάτερον :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει καπως να ξεκολλαει η κατάσταση.. Παρέλαβα χθες πακέτο απο Κίνα που ειχε αποσταλεί μέσα Νοεμβρίου. Και σήμερα κινητό με priority nl απο banggood με αποστολή 4/12.

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

οποιος μπορει να με βοηθησει θα τον ευχαριστουσα απο καρδιας.

ηρθε παραγγελια απο banggood την παρασκευη με tracking number lx600151007nl μετα απο παρα πολυ καθυστερηση.

ειχα παραγγειλει κινητο mi8 lite.βγαζοντας βιντεο οπως παντα οταν ανοιγω το δεμα ειδα οτι μου εστειλαν ενα smartwatch amazfit stratos.

εχω που μιλαω τοσες με το banggood και δεν λενε να μου λυσουν το προβλημα με τιποτα.Στο τελευταιο μηνυμα μαζι τους μους ζητησαν επισημο εγραφο απο ελτα που πιστοποιει το βαρος του δεματος.Πηγα στα ελτα και μου ειπα οτι για ελαφρια δεματα δεν υπαρχουν τετοια εγγραφα και οτι θα μπορουσε μονο να μου δωσει την ωρα που το παραλαβα και ηταν κλειστο το δεμα μου.ο κινεζος παλι μου επιμενει πως αν δεν του δωσω το εγγραφο δεν μπορει να κανει τιποτα.του εχω στειλει και το βιντεο που ειναι πεντακαθαρο και δειχνει ξεκαθαρα οτι ειχε το smartwatch μεσα οταν το ανοιγω για πρωτη φορα και φωτογραφιες απο το ρολοι που μου εστειλαν με τους κωδικους του απο το κλειστο του κουτι.

 

τι κανω σε τετοια περιπτωση!?

Σασ ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Είχα παραγγείλει ένα smartwatch από tomtom μέσα Νοέμβρη. Μέχρι σήμερα δεν μου έχει έρθει τίποτα και δεν έχω και κάποια ουσιαστική ενημέρωση για την εξέλιξη της παραγγελίας. Μίλησα με τον πωλητή και μου είπε να κάνω υπομονή μέχρι 19 Ιανουαρίου όπου τελειώνει το μέγιστο όριο των 60 ημερών.

 

Σε αυτό το σημείο να πω ότι όταν έγινε η παραγγελία είχε ως πρώτη επιλογή το "super saver shipping" και δυστυχώς διαπίστωσα μετά την παραγγελία ότι δεν έδινε tracking number όπως το standard shipping. Και πάλι ζήτησα από τον πωλητή tracking number.. Μου έδωσε ένα αλλά και πάλι τίποτα. Γενικά το tomtom με το tracking number δεν τα πάει και πολύ καλά...

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Πρώτη φορά μου συμβαίνει τόση καθυστέρηση..

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως στο βίντεο που τράβηξες δεν φαίνονται τρακινγκ και λοιπά στοιχεία ε;

 

στο βιντεο φαινονται τα παντα και tracking number φυσικα ακριβως απο πανω του με την καμερα,μεχρι και η αντιδραση μου που εμεινα καγκελο ακουγεται

Link to comment
Share on other sites

τι κανω σε τετοια περιπτωση!?

Σασ ευχαριστω και παλι!

Eλπίζω να έχεις χρησιμοποιήσει το Paypal για την πληρωμή του Μι8 Lite και όχι πιστωτική, γιατί εκεί είναι πιο δύσκολα. Αν πλήρωσες με paypal άνοιξε case και ζήτα τα χρήματά σου πίσω. Διαφορετικά, αν έχεις πληρώσει με πιστωτική, παίρνεις το τμήμα καρτών της τράπεζας που έκδοσε την κάρτα, εξηγείς το πρόβλημα με απλά λόγια, αναφέρεις ότι έχεις το video σαν αποδεικτικό ότι άλλο πλήρωσες και άλλο παρέλαβες και ζητάς από την τράπεζα να ακυρώσει την συναλλαγή (αμφισβήτιση συναλλαγής) και να σου επιστρέψει τα χρήματα, και να αναλάβει η VISA, n MasterCard κτλ να βγάλει το φίδι από την τρύπα του κινέζου.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

οποιος μπορει να με βοηθησει θα τον ευχαριστουσα απο καρδιας.

ηρθε παραγγελια απο banggood την παρασκευη με tracking number lx600151007nl μετα απο παρα πολυ καθυστερηση.

ειχα παραγγειλει κινητο mi8 lite.βγαζοντας βιντεο οπως παντα οταν ανοιγω το δεμα ειδα οτι μου εστειλαν ενα smartwatch amazfit stratos.

εχω που μιλαω τοσες με το banggood και δεν λενε να μου λυσουν το προβλημα με τιποτα.Στο τελευταιο μηνυμα μαζι τους μους ζητησαν επισημο εγραφο απο ελτα που πιστοποιει το βαρος του δεματος.Πηγα στα ελτα και μου ειπα οτι για ελαφρια δεματα δεν υπαρχουν τετοια εγγραφα και οτι θα μπορουσε μονο να μου δωσει την ωρα που το παραλαβα και ηταν κλειστο το δεμα μου.ο κινεζος παλι μου επιμενει πως αν δεν του δωσω το εγγραφο δεν μπορει να κανει τιποτα.του εχω στειλει και το βιντεο που ειναι πεντακαθαρο και δειχνει ξεκαθαρα οτι ειχε το smartwatch μεσα οταν το ανοιγω για πρωτη φορα και φωτογραφιες απο το ρολοι που μου εστειλαν με τους κωδικους του απο το κλειστο του κουτι.

 

τι κανω σε τετοια περιπτωση!?

Σασ ευχαριστω και παλι!

 

Mη σκας καθολου, Paypal και αντε γεια...!!!!

τα εγγραφα που ζητανε, απλα δεν υπαρχουν. Στην κυριολεξια δεν υπαρχουν. Τα λενε αυτα για να τρεχεις σαν τον Βεγγο.

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω να έχεις χρησιμοποιήσει το Paypal για την πληρωμή του Μι8 Lite και όχι πιστωτική, γιατί εκεί είναι πιο δύσκολα. Αν πλήρωσες με paypal άνοιξε case και ζήτα τα χρήματά σου πίσω. Διαφορετικά, αν έχεις πληρώσει με πιστωτική, παίρνεις το τμήμα καρτών της τράπεζας που έκδοσε την κάρτα, εξηγείς το πρόβλημα με απλά λόγια, αναφέρεις ότι έχεις το video σαν αποδεικτικό ότι άλλο πλήρωσες και άλλο παρέλαβες και ζητάς από την τράπεζα να ακυρώσει την συναλλαγή (αμφισβήτιση συναλλαγής) και να σου επιστρέψει τα χρήματα, και να αναλάβει η VISA, n MasterCard κτλ να βγάλει το φίδι από την τρύπα του κινέζου.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση,

η παραγγελια ηταν με paypal φυσικα.ειχα παραγγειλει το mi8 lite σε μπλε χρωμα(black friday) αλλα επειδη δεν το ειχαν σε αποθεμα για αρκετες μερες τους εστειλαν να μοθ στειλουν το μαυρο.οταν μου εστειλαν το δεμα μου εκαναν και μια επιστροφη γυρο στα 10 ευρω γιατι το μαυρο ηταν ποιο φθηνο και επισης ειχαν καθηστερησει.Δεν πιστευω να υπαρξει κανενα θεμα να ανοιξω case λογω αυτης της μικρης επιστροφης που εγινε τοτε??

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση,

η παραγγελια ηταν με paypal φυσικα.ειχα παραγγειλει το mi8 lite σε μπλε χρωμα(black friday) αλλα επειδη δεν το ειχαν σε αποθεμα για αρκετες μερες τους εστειλαν να μοθ στειλουν το μαυρο.οταν μου εστειλαν το δεμα μου εκαναν και μια επιστροφη γυρο στα 10 ευρω γιατι το μαυρο ηταν ποιο φθηνο και επισης ειχαν καθηστερησει.Δεν πιστευω να υπαρξει κανενα θεμα να ανοιξω case λογω αυτης της μικρης επιστροφης που εγινε τοτε??

τι λετε?

Είχες ανοίξει case στο paypal πιο πριν για την ίδια συναλλαγή??
Link to comment
Share on other sites

Είχες ανοίξει case στο paypal πιο πριν για την ίδια συναλλαγή??

 

οχι δεν εχω ανοιξει

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οχι δεν εχω ανοιξει

 

γενικα δεν εχω ανοιξει ποτε case γιατι δεν ειχα ποτε μου παρομοιο προβλημα μετα απο παρα πολλες παραγγελιες που εχω κανει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Είχα παραγγείλει ένα smartwatch από tomtom μέσα Νοέμβρη. Μέχρι σήμερα δεν μου έχει έρθει τίποτα και δεν έχω και κάποια ουσιαστική ενημέρωση για την εξέλιξη της παραγγελίας. Μίλησα με τον πωλητή και μου είπε να κάνω υπομονή μέχρι 19 Ιανουαρίου όπου τελειώνει το μέγιστο όριο των 60 ημερών.

 

Σε αυτό το σημείο να πω ότι όταν έγινε η παραγγελία είχε ως πρώτη επιλογή το "super saver shipping" και δυστυχώς διαπίστωσα μετά την παραγγελία ότι δεν έδινε tracking number όπως το standard shipping. Και πάλι ζήτησα από τον πωλητή tracking number.. Μου έδωσε ένα αλλά και πάλι τίποτα. Γενικά το tomtom με το tracking number δεν τα πάει και πολύ καλά...

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Πρώτη φορά μου συμβαίνει τόση καθυστέρηση..

Μη σκας. Όπως θα δεις και στις (αρκετές) τελευταίες σελίδες εδώ, υπάρχει γενικά καθυστέρηση, τόσο λόγω περιόδου (Χριστούγεννα - και προσφορές τύπου 11/11 και black friday αμέσως πριν), όσο και -όπως δείχνουν τα πράγματα- αδυναμίας των ΕΛΤΑ να διαχειριστούν την κίνηση γενικότερα.

Αρκετοί έχουμε δέματα που έρχονται (και έρχονται, και έρχονται...) από τα μέσα Νοεμβρίου.

Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα παραλάβουμε...

Όσο για τις μεθόδους αποστολής του tomtop, το "super saver" είναι πρακτικά ισοδύναμο με το "standard shipping" - μόνο που το δεύτερο... το χρεώνουν. Όσες φορές έκανα το λάθος να το ζητήσω, μου έδωσαν ένα κάποιο tracking number που δεν εμφανιζόταν *πουθενά* (και 2 στις 3 είχε και ένα εντελώς περίεργο format - πιθανότατα fake). Ευτυχώς τουλάχιστον, ό,τι έχω πάρει (με τη μία ή την άλλη μέθοδο) παραδόθηκε - ως τώρα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Είχα παραγγείλει ένα smartwatch από tomtom μέσα Νοέμβρη. Μέχρι σήμερα δεν μου έχει έρθει τίποτα και δεν έχω και κάποια ουσιαστική ενημέρωση για την εξέλιξη της παραγγελίας. Μίλησα με τον πωλητή και μου είπε να κάνω υπομονή μέχρι 19 Ιανουαρίου όπου τελειώνει το μέγιστο όριο των 60 ημερών.

 

 

 

Σε αυτό το σημείο να πω ότι όταν έγινε η παραγγελία είχε ως πρώτη επιλογή το "super saver shipping" και δυστυχώς διαπίστωσα μετά την παραγγελία ότι δεν έδινε tracking number όπως το standard shipping. Και πάλι ζήτησα από τον πωλητή tracking number.. Μου έδωσε ένα αλλά και πάλι τίποτα. Γενικά το tomtom με το tracking number δεν τα πάει και πολύ καλά...

 

 

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Πρώτη φορά μου συμβαίνει τόση καθυστέρηση..

Επειδή έχω κι εγώ διάφορα θέματα με αυτό το ανέκδοτο που το παιζει κατάστημα... Απο το εταιρία το έχουν στείλει;;; αν είναι από yanwen... Πολλές κόσμος δεν έχει παραλάβει... Εγώ μετά από πολλά μέιλ που όλο καθυστερούν έχω πάει στο PayPal και περικυκλώσει το Refund. Γενικά μακριά από το Tomtop... Είναι το χειρότερο και η εξυπηρέτηση είναι τραγική... Για να γυρίσουν 10 ευρώ τους κυνηγάς 1 μήνα

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία ebay ένα καλώδιο 4,50€ από κίνα στις 26 Δεκ και σήμερα έξω από την πόρτα μου. Απίστευτα γρήγορα! Και από gearbest περιμένω παραγγελία από 10 Νοεμβρίου!
Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω πως τα δέματα - σάκοι που στοιβάζονται στο ελ. βενιζέλος δεν έχουν παγώσει με τις κακοκαιρίες ούτε έχουν θαφτεί κάτω από 2 μέτρα χιόνι και αναγκαστικά θα χρειαστεί να περιμένουμε ως το Πάσχα .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

PH, το προϊόν έχει υποστεί επεξεργασία στη χώρα προορισμού

Τι εννοει με αυτο το μήνυμα ?? Απο 13-12-18 ειναι κολλημένο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ διάφορα θέματα με αυτό το ανέκδοτο που το παιζει κατάστημα... Απο το εταιρία το έχουν στείλει;;; αν είναι από yanwen... Πολλές κόσμος δεν έχει παραλάβει... Εγώ μετά από πολλά μέιλ που όλο καθυστερούν έχω πάει στο PayPal και περικυκλώσει το Refund. Γενικά μακριά από το Tomtop... Είναι το χειρότερο και η εξυπηρέτηση είναι τραγική... Για να γυρίσουν 10 ευρώ τους κυνηγάς 1 μήνα

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς έτσι είναι με αυτό το ,ο Θεός να το κάνει, μαγαζί

Παραγγελία από τις 4 Νοεμβρίου και ακόμα να παραλάβω και σε ότι επικοινωνία είχα με αυτούς το μόνο που σου λένε περίμενε ακόμα 10 μέρες και παέι λέγοντας .Σήμερα ανοιξα το θέμα στο paypal μπας και βρω άκρη

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κωδικός Αντικειμένου: RP111920855CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

19/12/2018, 09:32:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

29/11/2018, 12:22:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

28/11/2018, 07:39:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Από 19/12 αναμονή για να μπει τελωνείο δέμα αξίας 5,90€ .Μπορώ να κάνω κάτι;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ διάφορα θέματα με αυτό το ανέκδοτο που το παιζει κατάστημα... Απο το εταιρία το έχουν στείλει;;; αν είναι από yanwen... Πολλές κόσμος δεν έχει παραλάβει... Εγώ μετά από πολλά μέιλ που όλο καθυστερούν έχω πάει στο PayPal και περικυκλώσει το Refund. Γενικά μακριά από το Tomtop... Είναι το χειρότερο και η εξυπηρέτηση είναι τραγική... Για να γυρίσουν 10 ευρώ τους κυνηγάς 1 μήνα

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την εταιρεία πώς τη βρίσκεις?

Γενικά το smartwatch ήταν αυτό του παρακάτω link:

https://www.tomtop.com/p-y8768bl.html#flow_review και το διαφήμιζε το myphone στην κεντρική του κάποια στιγμή το Νοέμβρη και έτσι το πήρα.

 

Γενικά έχω αρχίσει να τους πρήζω στα μηνύματα και το μόνο που μου λένε όπως είπε και ένας φίλος παρακάτω είναι υπομονή θα έρθει και τέτοια. Μου είπαν να μπω και στο site https://t.17track.net για να παρακολουθήσω την εξέλιξη της παραγγελίας και μου βγάζει τα παρακάτω:

 

Προορισμός : Ελλάδα

Προέλευση : Λάος - Χρόνος Cache : 2019-01-10 09:38:18 (GMT+02:00)

2018-11-24 00:13

LAO, The item has been processed in the country of destination

 

2018-11-20 02:20

LAO, Shipment departed from airport

 

2018-11-17 16:12

LAO, Export of international mail

 

2018-11-16 20:57

LAO, Reception

 

2018-11-15 05:14

LAO, Announced data uploaded

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Είχα παραγγείλει και μια Micro sd από tomtom και μου ήρθε πάνω στο μήνα........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...