Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από όλα τα μηνύματα που διάβασα μόνο στο δικό σου είδα γκρίνια στα υπόλοιπα είδα προβληματισμό
Δεν έχει συμβεί και περίεργο για να υπάρχει προβληματισμος... Κάθε χρόνο τα ίδια...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα,

Θελω να παραθεσω ενα προβλημα που μου προεκυψε με το banggood και ξεκιναω

 

23.11.2018 παραγγελια κινητου(black friday) με PDM.Το κινητο εκανε να σταλθει 10 μερες λογω ελλειψης αποθεματος.

Απο τα πολλα μου εστειλαν το ιδιο σε μαυρο απο μπλε που το ειχα παραγγειλει κατοπιν συνεννοησης μαζι μου.Το δεμα εφθασε αρχες γεναρη του 2019.

Βιντεοσκοπησα το ανοιγμα του δεματος οπου φαινοταν ξεκαθαρα οτι αντι για το κινητο mi8 lite μου εστειλαν xiaomi smartwatch(φαινοταν tracking number στο βιντεο εννοειται).ΜΙλησα μαζι τους αμεσως και τους εστειλα και το βιντεο που φαινοταν ξεκαθαρα το προβλημα.

Επειτα απο πολλα mail που στελναμε,ο πωλητης αρνουταν να με αποζημειωση ή να μου στειλει το κινητο που παρηγγειλα.Μαλιστα ηθελε εγραφα απο τα ελτα,και καλα εγραφα που πιστοποιουν το βαρος του δεματος διπλα απο καθε ενδειξη στη εξελιξη παραγγελιας.Στα ελτα μοθ ειπαν οτι δεν υπαρχουν τετοια εγγραφα και μαλιστα στο φορουμ εδω με επιβαβαιωσαν τοτε οτι δεν υπαρχει.Απλα δεν ηθελε να μου λυση το προβλημα το banggood.Τον ρωταγα μηπως ειχατε παραγγελιας με τους κωδικους του smartwatch απο πισω και απλα δεν εδινε απαντηση.

 

Ανοιξα case στην paypal αφου με κοροιδευαν για 1 εβδομαδα.Mεσα σε μια μερα ειχα mail απο banggood που μου ζηταγε συγγνωμη και οτι το λαθος ηταν δικο τους και εστειλαν λαθος δεμα(ξεχασαν και χαρτια απο ελτα και τα παντα,σαν να μου λεει σε κοροιδευα τοσες μερες).Αφησα την paypal να βγαλει ακρη μαζι τους.

Πριν δυο με τρεις μερες επιτελους ηρθε mail απο την paypal που μου ελεγε να στειλω το δεμα πισω και θα αποζημειωθω.

Εστειλα το δεμα καθως και φωτογραφιες του δεματος που φαινεται οτι δεν ανοιχτηκε ποτε γιατι εχει ζελατινα απο εξω,φωτογραφια το δεμα μου με την διευΘυνση που μου εστειλαν να φαινεται,tracking number,μεχρι και φωτο οτι ειμαι εξω απο τα ελτα με το smartwatch.

Σημερα ηρθε απαντηση απο το banggood οτι η αποζημειωση θα γινει μολις φθασει το δεμα στην κινα πισω,αφου πληρωσα και 9.80 ευρω να το στειλω για τα οποια δεν θα με αποζημειωσουν.Με λιγα λογια θα περιμενω αλλο ενα μηνα περιπου για να παρω μια αποζημειωση της παραγγελιας μου απο της 23.11.2018 και θα εχω πληρωσει και απο την τσεπη μου.Εχω φυσικα αρχισει να αμφιβαλλω και για τον αν θα τα επιστρεψουν ενω εφτεγαν εξ ολοκληρου και μαλιστα με ειχαν γραψει κανονικα και με κοροιδευαν λεγοντας οτι δεν μπορουν να με εξιπηρετησουν μεχρι που ανοιξα case στην paypal.3 μηνες θα μου παει ολη η ιστορια και δεν ειμαι σιγουρος αν θα ληθει.

 

Ολα αυτα τα λεω γιατι πραγματικα κανοντας πολλες παραγγελιες τα τελευταια 5 χρονια το banggood ειχε το χειροτερο με διαφορα after sale support.Ειλικρινα δεν εχω συναντησει χειροτερο κινεζικο μαγαζι.Σαφως και δεν προκειται να ξαναγορα απο banggood.

Να προσεχετε παιδια στις παραγγελιες σας!!

Link to comment
Share on other sites

Δύστυχος στραβές θα γίνονται παντα !!!Παντως το Bg θεωρείται απο τα καλύτερα καταστηματα,το προτιμώ έναντι των αλλων και ας ειναι και λιγο πιο ακριβο.
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

@trotasgold

Τα μεταφορικά για την επιστροφή να τα ζητήσεις κι αυτά. Αν δεν σε αποζημιώσει το banggood να τα ζητήσεις από paypal. Για αυτό να μην κλείσεις την υπόθεση ακόμα

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα λεω γιατι πραγματικα κανοντας πολλες παραγγελιες τα τελευταια 5 χρονια το banggood ειχε το χειροτερο με διαφορα after sale support.Ειλικρινα δεν εχω συναντησει χειροτερο κινεζικο μαγαζι.Σαφως και δεν προκειται να ξαναγορα απο banggood.

Να προσεχετε παιδια στις παραγγελιες σας!!

Ετσι μπράβο, γράψτα γιατί κάποιοι το έχουν θεοποιήσει το συγκεκριμένο παραμάγαζο.

 

Εμένα προ τετραμήνου, στην πρώτη μου παραγγελία αποδαύτους, σε μακακία που έκαναν αυτοί με την μεταφορική (έστειλαν το πακέτο με άλλη) και μπήκε τελωνείο και πλήρωσα, δεν μου επέστρεφαν τα έξοδα εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ (15€), μόνο τον ΦΠΑ, τους τα χάρισα τελικά και τον ΦΠΑ, δεν πειράζει λέω, ας τα φάνε σε γιατρούς και φάρμακα. Φυσικά ούτε να τους ξαναδώ δεν θέλω τους απατεώνες, ας είναι καλά Gearbest, eBay, Aliexpress, Lightinthebox, Geekbuying, Amazon κλπ.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

Θελω να παραθεσω ενα προβλημα που μου προεκυψε με το banggood και ξεκιναω

 

23.11.2018 παραγγελια κινητου(black friday) με PDM.Το κινητο εκανε να σταλθει 10 μερες λογω ελλειψης αποθεματος.

Απο τα πολλα μου εστειλαν το ιδιο σε μαυρο απο μπλε που το ειχα παραγγειλει κατοπιν συνεννοησης μαζι μου.Το δεμα εφθασε αρχες γεναρη του 2019.

Βιντεοσκοπησα το ανοιγμα του δεματος οπου φαινοταν ξεκαθαρα οτι αντι για το κινητο mi8 lite μου εστειλαν xiaomi smartwatch(φαινοταν tracking number στο βιντεο εννοειται).ΜΙλησα μαζι τους αμεσως και τους εστειλα και το βιντεο που φαινοταν ξεκαθαρα το προβλημα.

Επειτα απο πολλα mail που στελναμε,ο πωλητης αρνουταν να με αποζημειωση ή να μου στειλει το κινητο που παρηγγειλα.Μαλιστα ηθελε εγραφα απο τα ελτα,και καλα εγραφα που πιστοποιουν το βαρος του δεματος διπλα απο καθε ενδειξη στη εξελιξη παραγγελιας.Στα ελτα μοθ ειπαν οτι δεν υπαρχουν τετοια εγγραφα και μαλιστα στο φορουμ εδω με επιβαβαιωσαν τοτε οτι δεν υπαρχει.Απλα δεν ηθελε να μου λυση το προβλημα το banggood.Τον ρωταγα μηπως ειχατε παραγγελιας με τους κωδικους του smartwatch απο πισω και απλα δεν εδινε απαντηση.

 

Ανοιξα case στην paypal αφου με κοροιδευαν για 1 εβδομαδα.Mεσα σε μια μερα ειχα mail απο banggood που μου ζηταγε συγγνωμη και οτι το λαθος ηταν δικο τους και εστειλαν λαθος δεμα(ξεχασαν και χαρτια απο ελτα και τα παντα,σαν να μου λεει σε κοροιδευα τοσες μερες).Αφησα την paypal να βγαλει ακρη μαζι τους.

Πριν δυο με τρεις μερες επιτελους ηρθε mail απο την paypal που μου ελεγε να στειλω το δεμα πισω και θα αποζημειωθω.

Εστειλα το δεμα καθως και φωτογραφιες του δεματος που φαινεται οτι δεν ανοιχτηκε ποτε γιατι εχει ζελατινα απο εξω,φωτογραφια το δεμα μου με την διευΘυνση που μου εστειλαν να φαινεται,tracking number,μεχρι και φωτο οτι ειμαι εξω απο τα ελτα με το smartwatch.

Σημερα ηρθε απαντηση απο το banggood οτι η αποζημειωση θα γινει μολις φθασει το δεμα στην κινα πισω,αφου πληρωσα και 9.80 ευρω να το στειλω για τα οποια δεν θα με αποζημειωσουν.Με λιγα λογια θα περιμενω αλλο ενα μηνα περιπου για να παρω μια αποζημειωση της παραγγελιας μου απο της 23.11.2018 και θα εχω πληρωσει και απο την τσεπη μου.Εχω φυσικα αρχισει να αμφιβαλλω και για τον αν θα τα επιστρεψουν ενω εφτεγαν εξ ολοκληρου και μαλιστα με ειχαν γραψει κανονικα και με κοροιδευαν λεγοντας οτι δεν μπορουν να με εξιπηρετησουν μεχρι που ανοιξα case στην paypal.3 μηνες θα μου παει ολη η ιστορια και δεν ειμαι σιγουρος αν θα ληθει.

 

Ολα αυτα τα λεω γιατι πραγματικα κανοντας πολλες παραγγελιες τα τελευταια 5 χρονια το banggood ειχε το χειροτερο με διαφορα after sale support.Ειλικρινα δεν εχω συναντησει χειροτερο κινεζικο μαγαζι.Σαφως και δεν προκειται να ξαναγορα απο banggood.

Να προσεχετε παιδια στις παραγγελιες σας!!

 

Και το case που άνοιξες στο PayPal θα μείνει ένα μήνα και βάλε ανοιχτό περιμένοντας να φτάσει το ρολόι στην Κίνα;;;

 

Μην κάνεις το λάθος και το κλείσεις εσύ τα έχασες όλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απλα αναφερα ενα περιστατικο μου με σκοπο να προσεχουν οι επομενοι και φυσικα παντα να βγαζεται βιντεο τα δεματα οταν τα ανοιγετε.

Το αν ειναι το καλυτερο μαγαζι δεν θα το κρυνω εγω.

Συγκεκριμενα απο banggood ειχα κανει αρκετες παραγγελιες στο παρελθον και για φιλους(τουλαχιστον 20) λογω του pdm.

Για μενα καλο κρινεται το μαγαζι οταν θα σου τυχει η στραβη.Δεν γινεται να στελνει λαθος δεμα,να κοροιδευεις και να ζητας και τα ρεστα.

Το κινητο του πατερα μου για παραδειγμα το ειχα παρει απο geekbuying οταν ηταν ψηλα στις προτιμησεις και μετα απο ενα ενα χρονο εβγαλε προβλημα μου προτειναν 50% αποζημειωση ή να τους το στειλω να φτιαξουν,πργμα που και εκανα.

Την καλυτερη αποψη ειχα για το bg μεχρι που εγινε αυτο.Αλλα ειλικρινα με εφεραν εκτος εαυτου.Απλα το χειροτερο after sale support!

Για μενα το καλυτερο support θα το βρεις στο aliexpress αλλα δυστυχως πλεον παιζεις με το τελωνειο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το case που άνοιξες στο PayPal θα μείνει ένα μήνα και βάλε ανοιχτό περιμένοντας να φτάσει το ρολόι στην Κίνα;;;

 

Μην κάνεις το λάθος και το κλείσεις εσύ τα έχασες όλα.

 

Εννοειται οτι δεν προκειται να το κλεισω.

ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

ας είναι καλά Gearbest,

Αυτο για καλο το λες? Ενταξει εμενα ακομα δεν μου εχει γινει στραβη σε κανενα, αλλα τοσα αρνητικα εχω ακουσει για το Gearbest.

Το θεμα ειναι να μην κατσει προβλημα με κανενα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για καλο το λες? Ενταξει εμενα ακομα δεν μου εχει γινει στραβη σε κανενα, αλλα τοσα αρνητικα εχω ακουσει για το Gearbest.

Το θεμα ειναι να μην κατσει προβλημα με κανενα.

Και βέβαια το λέω για καλό.

 

Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου δύο φορές που έκατσε η στραβή το Gearbest ήταν αστροπελέκι, χωρίς πολλά πολλά μου επέστρεψε τα λεφτά στο PayPal αστραπή, συν κάποιους πόντους στο λογαριασμό μου.

 

Στο eBay σε άλλες δύο περιπτώσεις πάλι τα ίδια στην μία μάλιστα ο πωλητής μου χάρισε και το προϊόν αξίας 20€ περίπου.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια το λέω για καλό.

 

Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου δύο φορές που έκατσε η στραβή το Gearbest ήταν αστροπελέκι, χωρίς πολλά πολλά μου επέστρεψε τα λεφτά στο PayPal αστραπή, συν κάποιους πόντους στο λογαριασμό μου.

 

Στο eBay σε άλλες δύο περιπτώσεις πάλι τα ίδια στην μία μάλιστα ο πωλητής μου χάρισε και το προϊόν αξίας 20€ περίπου.

 

Το ποιο είναι καλό ή όχι κατάστημα εδώ έχει να κάνει με την προσωπική εμπειρία του καθενός. Εμένα πχ το banggood μου έχει φερθεί άψογα και στους χρόνους και στο after sale, οποτε χρειάστηκε. Και με το gearbest εκτός από μερικές παραγγελίες που άργησαν υπερβολικά δεν είχα άλλο πρόβλημα. Και δεν έχω κάνει 2-3 παραγγελίες. Μιλάμε για δεκάδες παραγγελίες και από τα δύο καταστήματα. Οπότε δεν είναι αντικειμενικό να κρίνουμε από τις προσωπικές μας εμπειρίες μόνο.

Link to comment
Share on other sites

ας είναι καλά Gearbest,

 

Τα ''ας είναι καλά το τάδε'' ας λείπουν έτσι γενικά κι αόριστα. Μια χαρά χάλια αντιμετώπιση έχει και το Gearbest σε πάρα πολλούς.

4/5 aftersale tickets χρειάστηκε η πίεση μου μέσω paypal μπας και βρω το δίκιο μου. ( 1 DOA , 2 χαμένες αποστολές που στην ουσία δε ξεκίνησαν ποτέ και 1 service που είχα στείλει πίσω μόλις 2-3 εβδομάδες μετά ( βλάβη στη θύρα usb ) και μου ζήτησαν το μισό ποσό της συσκευής γιατί και καλά δε το κάλυπτε η εγγύηση κι ούτε καν το επέστρεφαν χωρίς επισκευή έστω. )

Link to comment
Share on other sites

To αντίστοιχο του "Priority direct MAIL" για Aliexpress ποιό είναι?

 

Μήπως το "Swiss Post"?

Νομίζω δεν υπάρχει

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

To αντίστοιχο του "Priority direct MAIL" για Aliexpress ποιό είναι?

Μήπως το "Swiss Post"?

 

Δεν εχει, καθε υποκαταστημα εχει τους δικους τους τροπους.

Link to comment
Share on other sites

παιδια παρατηρουνται καθυστερησεις και απο pdm banggood???Γιατι οτι και να παρεγγελνα μεσα σε 15 μερες εχοταν

 

παρελαβα την προηγουμενη εβδομαδα ταμπλετ σε 15 μερες...

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα την προηγουμενη εβδομαδα ταμπλετ σε 15 μερες...

 

το δικο μου εχει 9 μερες που εγινε shipped και ακομα ειναι στο pre-advised ενω κανονικα θα επρεπε να ειχε αλλαξει,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου εχει 9 μερες που εγινε shipped και ακομα ειναι στο pre-advised ενω κανονικα θα επρεπε να ειχε αλλαξει,ετσι δεν ειναι?

 

κι εμενα ετσι εγινε...με το που το πηραν οι ολλανδοι την επομενη μερα ηρθε ελλαδα...λιγο υπομονη θα ερθει γρηγορα

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα μετά από 2 μήνες τζάμι για κινητό από gearbest με απλό China post.... Αυτοι τουλάχιστον τα στέλνουν σε αντίθεση με το Tomtop

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα μετά από 2 μήνες τζάμι για κινητό από gearbest με απλό China post.... Αυτοι τουλάχιστον τα στέλνουν σε αντίθεση με το Tomtop

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

So sorry for inconvenience. Order was shipped without international tracking code on December 15 . It is still in transit. Could you pls kind wait it? Hope for your understanding.

 

- TOMTOP TECHNOLOGY LIMITED

 

"Μπορείτε να κλιμακώσετε αυτό το περιστατικό σε αξίωση έως τις 12 Φεβρουαρίου 2019 - 5:21:01 μ.μ. EET. Αν αυτό το περιστατικό δεν επιλυθεί έως τις 12 Φεβρουαρίου 2019 - 5:21:01 μ.μ. EET, θα κλείσει αυτόματα. Δεν θα μπορέσετε να ανοίξετε ξανά αυτό το περιστατικό".

 

Τους κάνω την χάρη να περιμένω μέχρι τότε. Αν δεν έχει έρθει το δέμα,θα πάρω τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

So sorry for inconvenience.Order was shipped without international tracking code on December 15 . It is still in transit. Could you pls kind wait it? Hope for your understanding.

 

 

 

- TOMTOP TECHNOLOGY LIMITED

 

 

 

"Μπορείτε να κλιμακώσετε αυτό το περιστατικό σε αξίωση έως τις 12 Φεβρουαρίου 2019 - 5:21:01 μ.μ. EET. Αν αυτό το περιστατικό δεν επιλυθεί έως τις 12 Φεβρουαρίου 2019 - 5:21:01 μ.μ. EET, θα κλείσει αυτόματα. Δεν θα μπορέσετε να ανοίξετε ξανά αυτό το περιστατικό".

 

 

 

Τους κάνω την χάρη να περιμένω μέχρι τότε. Αν δεν έχει έρθει το δέμα,θα πάρω τα χρήματα.

Ανάλογα την εταιρία που το έστειλαν... Αν το έστειλαν... Ρίξε κλιμάκωση να μην ξανασχοληθεις με αυτούς

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την εταιρία που το έστειλαν... Αν το έστειλαν... Ρίξε κλιμάκωση να μην ξανασχοληθεις με αυτούς

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό θα κάνω,φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για το... αρχείο:

Αγορά από Cafago (η πρώτη μου από το συγκεκριμένο μαγαζί).

Αποστολή 27 Νοεμβρίου.

 

Στο tracking των ΕΛΤΑ:

29/11/2018, 11:09:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

28/11/2018, 10:46:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

και έκτοτε καμία άλλη πληροφορία.

Το 17track βέβαια γράφει και μία άφιξη στη χώρα προορισμού 7 Δεκεμβρίου, αλλά αυτό θα μπορούσε να είναι και απλή δική τους εκτίμηση, δεν ξέρω.

 

23 Ιανουαρίου στέλνω mail στα ΕΛΤΑ, ρωτώντας αν θα πρέπει να θεωρήσω την αποστολή χαμένη, για να δω τι θα κάνω.

Σε απάντησή τους χθες (όχι άσχημος χρόνος, σε σχέση με ότι περίμενα...), με πληροφορούν ότι

"σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες" (άρα όχι εμείς - και για κάποιο λόγο ούτε το tracking page τους), το δέμα μου αφίχθη στην Ελλάδα στις 13.01.2019 και βρίσκεται σε διαδικασία εισόδου στο τελωνείο.

 

Άρα άνοιξαν το σάκκο μόνο(!) ένα μήνα (και κάτι ψιλά) μετά την (πραγματική) άφιξη του δέματος στην Ελλάδα.

Και δυστυχώς δεν είχα ιδέα γι' αυτό ως τώρα, οπότε είχα αρχίσει να σκέφτομαι για dispute και όλα τα σχετικά.

 

Μιας και από 13/1 "μόνο" είναι σε αναμονή για τελωνείο, βλέπω να φτάνω άνετα τους 3 μήνες μέχρι να παραλάβω...

Τουλάχιστον δεν κατέληξα να ζητήσω τα ρέστα μου από τον πωλητή, ο οποίος τελικά δεν έφταιγε σε τίποτα.

Χαίρομαι που οι υπηρεσίες στη χώρα μας είναι εμφανώς σε τροχιά βελτίωσης και προόδου!!

 

Αν έχετε και σεις δέματα που αγνοούνται, δε χάνετε τίποτα να κάνετε μια ερώτηση στα ΕΛΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για το... αρχείο:

Αγορά από Cafago (η πρώτη μου από το συγκεκριμένο μαγαζί).

Αποστολή 27 Νοεμβρίου.

 

Στο tracking των ΕΛΤΑ:

29/11/2018, 11:09:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

28/11/2018, 10:46:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

και έκτοτε καμία άλλη πληροφορία.

Το 17track βέβαια γράφει και μία άφιξη στη χώρα προορισμού 7 Δεκεμβρίου, αλλά αυτό θα μπορούσε να είναι και απλή δική τους εκτίμηση, δεν ξέρω.

 

23 Ιανουαρίου στέλνω mail στα ΕΛΤΑ, ρωτώντας αν θα πρέπει να θεωρήσω την αποστολή χαμένη, για να δω τι θα κάνω.

Σε απάντησή τους χθες (όχι άσχημος χρόνος, σε σχέση με ότι περίμενα...), με πληροφορούν ότι

"σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες" (άρα όχι εμείς - και για κάποιο λόγο ούτε το tracking page τους), το δέμα μου αφίχθη στην Ελλάδα στις 13.01.2019 και βρίσκεται σε διαδικασία εισόδου στο τελωνείο.

 

Άρα άνοιξαν το σάκκο μόνο(!) ένα μήνα (και κάτι ψιλά) μετά την (πραγματική) άφιξη του δέματος στην Ελλάδα.

Και δυστυχώς δεν είχα ιδέα γι' αυτό ως τώρα, οπότε είχα αρχίσει να σκέφτομαι για dispute και όλα τα σχετικά.

 

Μιας και από 13/1 "μόνο" είναι σε αναμονή για τελωνείο, βλέπω να φτάνω άνετα τους 3 μήνες μέχρι να παραλάβω...

Τουλάχιστον δεν κατέληξα να ζητήσω τα ρέστα μου από τον πωλητή, ο οποίος τελικά δεν έφταιγε σε τίποτα.

Χαίρομαι που οι υπηρεσίες στη χώρα μας είναι εμφανώς σε τροχιά βελτίωσης και προόδου!!

 

Αν έχετε και σεις δέματα που αγνοούνται, δε χάνετε τίποτα να κάνετε μια ερώτηση στα ΕΛΤΑ...

 

cafago = tomtop....οποτε λογικες οι καθυστερησεις...να νοιωθεις και τυχερος που το εστειλαν

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...