Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθαν σήμερα δύο unregistered, ένα τζάμπα παιχνίδι από το geekbuying (45+ μέρες), και ένα καλώδιο από banggood που έγινε παραγγελία στις 11.11. Είναι να τρελαίνεσαι.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα,

Θέλω τα φώτα σας μιας και από οτι διαβάζω εδώ μέσα επικρατεί ένας χαμός με αγορές από εξωτερικό.

Θέλω να αγοράσω το παρακάτω κινητό για την γυναίκα μου

https://www.geekbuying.com/item/LeTV-LeEco-Le-Max-2-X820-4GB-32GB-Smartphone---Rose-Gold-374437.html

 

δεν με ενδιαφέρει κατάστημα

πως και από πού και ποιο κατάστημα προτείνετε έτσι ώστε να έχω τις λιγότερες πιθανότητες να μην αργήσει κάνα 3μηνο και να μην περάσει από τελωνείο.

 

Σας ευχαριστώ

Πιό κάτω στην σελίδα έχει επιλογές από Ιταλική αποθήκη, πιό ακριβό βεβαίως, αλλά από ότι λένε εδώ θα το έχεις πολύ γρήγορα ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εχω ξαναπαραγγειλει με belgium post και στο πρώτο ποστ δεν αναφέρεται κάτι, μπορεί κάποιος να μου πει πως ανανεώνεται το tracking με bpost?

 

Η παραγγελία έγινε 15-11 (ένα tv box) από gearbest.

 

Αυτό που δείχνει είναι σαν το preadvised των postnl? Σήμαινει δλδ ότι ακόμα δεν έχει παραδοθεί το πακέτο απο gb?

 

Ή σημαίνει οτι εχει φύγει και η επόμενη ανανέωση στο tracking θα είναι οταν σκαναριστει εδώ Ελλάδα? 916a832611884dabd6b03041e0177ceb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Βλεπω στο 17track οτι το πακετο μου μπηκε για εκτελωνισμο "K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY " .. Ειναι σιγουρο οτι θα φαω καμπανα; οχι οτι με ενοχλει γιατι εχω βαλει ασφαλεια για φορους/εκτελωνισμο οποτε θα παρω τα λεφτα μου απλα δεν θελω να ξημερωσει το πακετο μου στο τελωνειο!

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εχω ξαναπαραγγειλει με belgium post και στο πρώτο ποστ δεν αναφέρεται κάτι, μπορεί κάποιος να μου πει πως ανανεώνεται το tracking με bpost?

 

Η παραγγελία έγινε 15-11 (ένα tv box) από gearbest.

 

Αυτό που δείχνει είναι σαν το preadvised των postnl? Σήμαινει δλδ ότι ακόμα δεν έχει παραδοθεί το πακέτο απο gb?

 

Ή σημαίνει οτι εχει φύγει και η επόμενη ανανέωση στο tracking θα είναι οταν σκαναριστει εδώ Ελλάδα?

Λογικά ότι η BPost δεν έχει παραλάβει ακόμα το πακέτο. Βάλε το tracking number σου στο sky56 και πιθανότατα θα δεις πού βρίσκεται τώρα...

 

Γεια σας παιδια! Βλεπω στο 17track οτι το πακετο μου μπηκε για εκτελωνισμο "K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY " .. Ειναι σιγουρο οτι θα φαω καμπανα; οχι οτι με ενοχλει γιατι εχω βαλει ασφαλεια για φορους/εκτελωνισμο οποτε θα παρω τα λεφτα μου απλα δεν θελω να ξημερωσει το πακετο μου στο τελωνειο!

 

Ευχαριστω

Όλα τα πακέτα περνάνε από το τελωνείο. Το παραπάνω όμως δεν παρέχει καμιά ένδειξη για το αν το πακέτο σου σταμάτησε κιόλας στο τελωνείο και θα βγει με... έξτρα δώρο. Θα πρέπει να περιμένεις τυχόν επόμενη ενημέρωση γι' αυτό και αν είσαι τυχερός, ίσως συνεχίσει απρόσκοπτα την πορεία του (είναι είδος με τιμή που δικαιολογεί τη δασμολόγηση; Έχει μέγεθος / βάρος που θα τους... πονηρέψει να το ελέγξουν - άσχετα με το αν όντως το περιεχόμενο τελικά θα φορολογηθεί ή όχι; )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα την συμβουλή σας. Παρέλαβα πριν 2 μέρες ένα smartwatch από το BANGGOOD το όποιο έχει πρόβλημα τους έστειλα βίντεο φωτογραφίες κτλ και η απάντηση τους είναι η παρακάτω:

We have received the video,would you mind repairing it in local shop,that is convenient for you.Please ask the repair fee and tell us,if it is reasonable,we would like to refund to you,would you like to accept it?

Looking forward to your kind reply.

 

Έχει κανείς εμπειρία στο θέμα αυτό να μου πει τι να κάνω; Το έχω πληρώσει με PAYPAL.

Ευχαριστώ

Το ίδιο μήνυμα μου έστειλαν και μένα για το amazfit pace

Link to comment
Share on other sites

@w2o4ts Αχα! Δεν το γνωριζα αυτο να σου πω την αληθεια! Λοιπον το πακετακι ειναι ενα κινητο αξιας 174€ η παραγγελια εγινε απο lightinthebox!Με την αγορα πηρα και shipping insurance kai tax insurance. Με το πρωτο μου ειπαν οτι θα ασφαλισουν καλα το πακετο τωρα πως το εχουν κανει ενας θεος ξερει... Και επισης τι τιμη γραφει επανω παλι ενας θεος ξερει... Παντως σταλθηκε με SwissPost αν μετρα αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Κινητό και συστημένο, μάλλον θα το σταματήσουν...

Το Lightinthebox διατείνεται ότι με το "tax insurance" θα σε αποζημιώσει για τους δασμούς που θα σου επιβληθούν.

Βεβαίως και δε στο εύχομαι, αλλά αν το πράγμα πάει εκεί, ενημέρωσέ μας, αν θέλεις, για το τι έγινε με το μαγαζί και το insurance...

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστω να μην σταματησει! Δεν ξερω κστα ποσο παιζει ρολο οτι ερχεται με Swiss ισως στον αποστολεα να μην φαινετσι καπου το HK/CN .. Οπως και να εχει θα σας ενημερωσω για την συνεχεια του -δεν το ευχομαι - δράματός μου..
Link to comment
Share on other sites

Να γιατί καθυστερούν τα προϊόντα από το εξωτερικό!

Αποκαλυπτικές φωτογραφίες του Parakritika.gr από το «Ελ. Βενιζέλος»!

 

Πάνω από δύο μήνες καθυστερούν πλέον να φτάσουν στα χέρια των παραληπτών τους τα προϊόντα που έχουν γίνει παραγγελία από χώρες του εξωτερικού, ακόμη και εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Το Parakritika.gr αποκαλύπτει με αποκλειστικές φωτογραφίες το τι συμβαίνει στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος», όπου τα προϊόντα αυτά στιβάζονται και παραμένουν εκτεθειμένα σε εξωτερικούς χώρους, περιμένοντας να γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι εκτελωνισμού για την είσοδό τους στη χώρα.

 

Αποτέλεσμα; Κάποια από αυτά να φτάνουν άχρηστα στον τελικό τους παραλήπτη και να χρειάζεται να ακολουθηθεί η αντίστροφη διαδικασία να σταλούν και πάλι στο εξωτερικό και να σταλούν τα νέα αντικατεστημένα… Αφάνταστη και πολύμηνη δηλαδή ταλαιπωρία!!!

 

Η έλλειψη προσωπικού στις αρμόδιες υπηρεσίες του αεροδρομίου της Αθήνας είναι επιεικώς τραγική, τόσο στο τελωνείο, όσο και στο κέντρο διανομής των ΕΛ.ΤΑ.

 

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος της μεγάλης αναμονής στην παραλαβή των δεμάτων από το εξωτερικό!

 

Δείτε τις σχετικές φωτογραφίες:

 

proio1.jpg?w=1400

 

proio6.jpg?resize=768%2C576

 

proio7.jpg?resize=768%2C576

 

proio8.jpg?resize=768%2C576

 

proio9.jpg?resize=768%2C576

 

proio10.jpg?resize=768%2C576

 

proio2.jpg?resize=768%2C576

 

proio3.jpg?resize=768%2C576

 

proio4.jpg?resize=768%2C576

 

proio5.jpg?resize=768%2C576

 

Πηγή: http://parakritika.gr/?p=21369

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Ελαβα το παρακατω μηνυμα στο track17:

"Awaiting proof of purchase" -K.D Aerodromiou Athinon.

 

Τι παιζει τωρα?

Ειναι ενα smartwatch των 35€....

 

Υποθέτω πως θα σου ζητήσουν την απόδειξη αγοράς. Αυτό σημαίνει. Την οποία θα στείλεις με ail στο geta@elta-net. gr, όσο πιο σύντομα το κάνεις, τόσο καλύτερα.

Edited by Alupolis
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,αν γνωριζει καποιος ποσες μερες χρειαζεται για να παει κ.δ αττικης και μετα θεσσαλονικη

25/11/2017, 00:27:38 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/11/2017, 20:13:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

24/11/2017, 18:13:44 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

24/11/2017, 14:56:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

17/10/2017, 15:37:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν φταίνε πάντα τα Ελ.Τα. για τις καθυστερήσεις:

Nov 29, 2017

01:36 pm

Shipment arrived at destination country.4PX

Nov 24, 2017

02:18 am

departed from export center4PX

Nov 11, 2017

10:00 pm

Hand over to airline4PX

HK

Nov 11, 2017

09:00 pm

Arrive at facility4PX

HK

Nov 11, 2017

09:21 am

Depart from facility4PX

Shenzhen,China

Nov 08, 2017

01:28 am

Shipment operation completed4PX

Shenzhen,China

Nov 06, 2017

02:32 am

Shipment arrived at facility and measured.4PX

Shenzhen,China

Nov 02, 2017

04:10 pm

Shipment information received4PX

 

Χρειάστηκαν 27 μέρες για να φτάσει Ελλάδα...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως θα σου ζητήσουν την απόδειξη αγοράς. Αυτό σημαίνει. Την οποία θα στείλεις με ail στο geta@elta-net. gr, όσο πιο σύντομα το κάνεις, τόσο καλύτερα.

Ευχαριστω πολυ!

Τους το εστειλα...για να δουμε τι θα μας χρεωσουν!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν φταίνε πάντα τα Ελ.Τα. για τις καθυστερήσεις:

Nov 29, 2017

01:36 pm

Shipment arrived at destination country.4PX

Nov 24, 2017

02:18 am

departed from export center4PX

Nov 11, 2017

10:00 pm

Hand over to airline4PX

HK

Nov 11, 2017

09:00 pm

Arrive at facility4PX

HK

Nov 11, 2017

09:21 am

Depart from facility4PX

Shenzhen,China

Nov 08, 2017

01:28 am

Shipment operation completed4PX

Shenzhen,China

Nov 06, 2017

02:32 am

Shipment arrived at facility and measured.4PX

Shenzhen,China

Nov 02, 2017

04:10 pm

Shipment information received4PX

 

Χρειάστηκαν 27 μέρες για να φτάσει Ελλάδα...

Απ'όσο γνωρίζω η 4PX δεν στέλνει μεμονωμένα αντικείμενα αλλά τα μαζεύει και μόλις γεμίσει το container, τότε ξεκινάει η διαδικασία μεταφοράς.

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

Τους το εστειλα...για να δουμε τι θα μας χρεωσουν!

 

Για τηλέφωνο270 ευρώ 85 ευρώ (φπα και τέλη εκτελωνισμου).

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα δεματακι περιμενω και εγω.... registered με belgium post

απο το τρακινγ των ΕΛΤΑ παιρνω αυτο το μυνημα

27/11/2017, 13:45:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

27/11/2017, 09:13:51 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

27/11/2017, 06:46:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/11/2017, 22:57:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/11/2017, 19:00:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αφου ειναι στο Κ.Δ Αττικης σημαινει οτι αποφυγαμε το τελωνειο;

(ενας φορτιστης και μερικες θηκες για κινητα και κατι αλλες σαχλαμαρες ειναι, κοντα στα 50 ευρωπουλα απο gearbest αποστολη 13/11.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα δεματακι περιμενω και εγω.... registered με belgium post

απο το τρακινγ των ΕΛΤΑ παιρνω αυτο το μυνημα

27/11/2017, 13:45:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

27/11/2017, 09:13:51 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

27/11/2017, 06:46:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

26/11/2017, 22:57:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/11/2017, 19:00:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αφου ειναι στο Κ.Δ Αττικης σημαινει οτι αποφυγαμε το τελωνειο;

(ενας φορτιστης και μερικες θηκες για κινητα και κατι αλλες σαχλαμαρες ειναι, κοντα στα 50 ευρωπουλα απο gearbest αποστολη 13/11.

Ναι φιλε την γλυτωσες!

Καλοριζικα.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε μου. Αντε να δουμε ποτε θα ξεκολησουν απο εκει και να ερθουν Κρητη. Η πλακα ειναι οτι η παραγγελια εγινε την επομενη που πηρα κινητο απο το ιδιο site το οποιο δεν εχει ερθει ακομα με dpduk απο 4/11 παραγγελια. Χτες εφτασε βουδαπεστη, σημερα δε κινειτε τιποτα στο κινητο.

Πιο γρηγορα θα ερθουν οι θηκες παρα το κινητο μου φαινεται.

 

(καλα αυτο δεν υπαρχει, μολις αναρωτηθηκα ποτε θα ξεκολησει απο ατικη εκανε update.

1/12/2017, 12:39:47 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

χαχαχ! να γκρινιαζω πιο συχνα αν ειναι)

Edited by nikosprov
Link to comment
Share on other sites

Τυχερος! Την γλυτωσες! Εγω μαλλον δεν νομιζω να αποφυγω τους δασμους απο το τρακινγκ των ΕΛΤΑ βλεπω αυτα 30/11/2017, 00:19:57

Κ.Α.Τ.

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

30/11/2017, 15:37:01

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι πάλι αυτό ρε παιδιά?

 

2017-12-01_19-01-13.png

 

Στο gearbest το πέτυχα τώρα μόλις. Χτες έλεγε σκέτο Eu express. Σήμερα λέει και αυτό. Τι διεύθυνση Αγγλίας να δώσουμε δηλαδή? Δεν έχουν αυτοί εκεί αποθήκες δικές τους να τα στείλουν όπως γινόταν μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...