Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό σημαίνει πως τα δέματα πιο πριν απο αυτο που δε φαίνονται στο σύστημα χάθηκαν, σωστά?

Τους σάκους δεν τους ανοίγουν με σειρά προτεραιότητας ανάλογα την ημερομηνία αφιξης. Όπως τύχει τους ανοίγουν. Δηλαδή ότι βρουν μπροστά το ανοίγουν απ ότι έχω καταλάβει.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό σημαίνει πως τα δέματα πιο πριν απο αυτο που δε φαίνονται στο σύστημα χάθηκαν, σωστά?

 

Όχι δεν χάθηκαν στην τύχη ανοίγουν τους σάκους, δέμα με ίδια ημερομηνία άφιξης 8/7 δεν τον άνοιξαν .

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαβάζω είμαστε πολλοί που περιμένουμε απο Austrian Post.

Εγώ έχω δύο παραγγελίες, η μία βρίσκεται Βιεννή από τις: 2017-06-19 15:45 Item ready for international transport; Postcode AT

Και η δέυτερη απο: 2017-07-10 13:32 Item ready for international transport; Postcode AT

Παρακολουθώ αυτό το θέμα αλλά και άλλα sites εδω και καιρό, εχώ επικοινωνήσει και με το gearbest αρκετές φορές αλλα οι απαντήσεις είναι για refund του μισού ποσού οπως δίαβασα και στο ποστ παραπάνω. Τα ΕΛΤΑ μου λένε οτι ακόμα δεν εχει φτάσει Ελλάδα.

Τελικά μπορεί να προτείνει κάποιος τι να κάνουμε; Disupute τώρα που είναι νωρίς ή Υπομονή μέχρι να έρθει;

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και εγώ, το δέμα λένε πως στάλθηκε από Gearbest στις 8/6, ενώ το track μένει κολλημένο εδώ:

"2017-06-19 14:02 Item ready for international transport; Postcode AT".

Χάθηκαν οι αποστολές που έγιναν εκείνες τις ημερομηνίες, ή αργούν;

Το support του Gearbest λέει να μου δώσει τα μισά χρήματα ή πόντους, προφανώς εγώ θέλω full refund...

Τι στοιχεία χρειάζονται στο Paypal?

DigiLab.gr ~ my-Fitness.gr ~ GreekNight.gr ~ Apaixtoi.gr
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δέμα είναι από 04/07 στην ίδια κατάσταση: The item is on transport to the country of destination.

Τί γίνεται ρε παιδιά, διαβάζω όλα αυτά που γράφετε και καταλαβαίνω ότι πλέον δεν υπάρχει στάνταρτ στις αποστολές - παραλαβές.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δέμα είναι από 04/07 στην ίδια κατάσταση: The item is on transport to the country of destination.

Τί γίνεται ρε παιδιά, διαβάζω όλα αυτά που γράφετε και καταλαβαίνω ότι πλέον δεν υπάρχει στάνταρτ στις αποστολές - παραλαβές.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Περιμενω σε αντιστοιχη κατασταση απο 12/6. Υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ αγορά από vickmall, χάθηκε κ δεν κινείται πλέον το κινητό. Στις 35 μέρες μου ζήτησε το vickmall να ανοιξω dispute στο paypal κ σήμερα να κάνω escalate για να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Εγώ δεν τους ενόχλησαν καθόλου, αυτοί από μόνοι τους μου είπαν τι να κανω. Μιλάμε μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση το μαγαζι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και έχεις κάποιους να λένε ότι φταίνε οι Ελληναράδες που κάνουν dispute...! Όλα αυτά που στέλνουν οι Κινέζοι είναι ασφαλισμένα από αυτούς σε περίπτωση που χαθούν. Φράγκο δε χάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Και έχεις κάποιους να λένε ότι φταίνε οι Ελληναράδες που κάνουν dispute...! Όλα αυτά που στέλνουν οι Κινέζοι είναι ασφαλισμένα από αυτούς σε περίπτωση που χαθούν. Φράγκο δε χάνουν...

 

Προφανως δεν ξερεις πολλα απο ασφαλειες.Αν ειχαν κι αλλοι την νοοτροπια σου οι κινεζοι θα σταματουσαν να στελνουν Ελλαδα.Ευτυχως δεν.

Link to comment
Share on other sites

Και έχεις κάποιους να λένε ότι φταίνε οι Ελληναράδες που κάνουν dispute...! Όλα αυτά που στέλνουν οι Κινέζοι είναι ασφαλισμένα από αυτούς σε περίπτωση που χαθούν. Φράγκο δε χάνουν...

Καμία σχέση, σαφώς και τα χάνουν τα λεφτά. Ευτυχώς είναι λίγοι - θέλω να πιστεύω - αυτοί που έχουν τη νοοτροπία σου.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 41 μερες εφτασε το δεμα στο ταχυδρομειο της γειτονιας μου.. Xiaomi mi5 με sg post.. Περασε απο τελωνειο και χρεωσανε 39€..το κοστολογισανε 100€ μου ειπανε στο ταχυδρομειο.. 24% φπα και 15€ τελη εκτελωνισμου.. Η τιμη αγορας βεβαια ηταν σχεδον στο διπλασιο.. Αρα χρεωνουν οτι τους ερθει στο κεφαλι..
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση, σαφώς και τα χάνουν τα λεφτά. Ευτυχώς είναι λίγοι - θέλω να πιστεύω - αυτοί που έχουν τη νοοτροπία σου.

Ευτυχώς όπως τα λες είναι από κάτι τέτοιους να μην πως καμιά χειρότερη λέξη σταμάτησε το Amazon να στέλνει δωρεάν στην Ελλάδα αν θυμάστε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ειχα παραγγείλει από Gearbest ένα φορτιστή αυτοκινήτου και κάτι ψιλολογια και ενώ είχα επιλέξει Ολλανδικό ταχυδρομείο μου το έστειλα με Σουηδικό τότε.Ηταν στην αρχή όλο αυτό που γίνεται με τα ΕΛΤΑ και τα τελωνεία και μάλλον επειδή είχαν πολλά παράπονα πιστεύω ίσως γι'αυτό μου άλλαξαν το ταχυδρομείο.Εφτασε χθες και σήμερα μου δείχνει αυτή την κατάσταση η οποία δεν υπάρχει στην πρώτη σελίδα του θέματος.Μην ξέρει κάποιος τι γίνεται

Ευχαριστώ εκ των προτερων641b76d4cfd5a7560430ec681d37dd82.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ειχα παραγγείλει από Gearbest ένα φορτιστή αυτοκινήτου και κάτι ψιλολογια και ενώ είχα επιλέξει Ολλανδικό ταχυδρομείο μου το έστειλα με Σουηδικό τότε.Ηταν στην αρχή όλο αυτό που γίνεται με τα ΕΛΤΑ και τα τελωνεία και μάλλον επειδή είχαν πολλά παράπονα πιστεύω ίσως γι'αυτό μου άλλαξαν το ταχυδρομείο.Εφτασε χθες και σήμερα μου δείχνει αυτή την κατάσταση η οποία δεν υπάρχει στην πρώτη σελίδα του θέματος.Μην ξέρει κάποιος τι γίνεται

Ευχαριστώ εκ των προτερων641b76d4cfd5a7560430ec681d37dd82.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μηπως ειχε τιποτα μπαταριες η χημικα οπλα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ειχα παραγγείλει από Gearbest ένα φορτιστή αυτοκινήτου και κάτι ψιλολογια και ενώ είχα επιλέξει Ολλανδικό ταχυδρομείο μου το έστειλα με Σουηδικό τότε.Ηταν στην αρχή όλο αυτό που γίνεται με τα ΕΛΤΑ και τα τελωνεία και μάλλον επειδή είχαν πολλά παράπονα πιστεύω ίσως γι'αυτό μου άλλαξαν το ταχυδρομείο.Εφτασε χθες και σήμερα μου δείχνει αυτή την κατάσταση η οποία δεν υπάρχει στην πρώτη σελίδα του θέματος.Μην ξέρει κάποιος τι γίνεται

Ευχαριστώ εκ των προτερων641b76d4cfd5a7560430ec681d37dd82.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απλα βαλε το tracking στο site των ελτα και δες που βρισκετε.

Link to comment
Share on other sites

Απλα βαλε το tracking στο site των ελτα και δες που βρισκετε.
Στα ΕΛΤΑ δεν έχει τίποτα ακόμα αλλά ούτε περίμενα να έχει με το χαμό που γίνεται.Απλα μου έκανε εντύπωση που έγραφε από το σουηδικό για ειδοποιητηριο κτλ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλα βαλε το tracking στο site των ελτα και δες που βρισκετε.
Όχι φίλε το usb που μπαίνει στον αναπτήρα της Xiaomi και Κάντι spinners εχει μέσα.Δες όλη την κατάσταση εδώ.Στα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται ακόμα 884fbc7de65d207cb6046c1fe8a52171.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς όπως τα λες είναι από κάτι τέτοιους να μην πως καμιά χειρότερη λέξη σταμάτησε το Amazon να στέλνει δωρεάν στην Ελλάδα αν θυμάστε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καθηστε λιγο ρε παιδια! Και ολοι αυτοι που εχουν παραγγειλει και για τον οποιοδηποτε λογο δεν παραλαμβανουν το δεμα τους,τι θα κανουν?απλα θα πρεπει να αποδεχτουν το χασιμο των χρηματων τους;

Δεν αναφερομαι σε εκεινους που παιρνουν refund και μετα τους ερχεται και το δεμα και το κρατανε,ουτε σε οποιοδηποτε αλλο σκεφτεται πως θα βγαλει και τη μιζα του απο τις αγορες του.μιλαω για τον απλο αγοραστη που με καποιον τροπο πρεπει να διασφαλισει την αγορα του.

Εξαλλου αυτος ειναι ο λογος υπαρξης του paypal και αυτο διατεινεται πως προσφερει (και στις 2 πλευρες:αγοραστη και πωλητη).

Εκτος αυτου τα ιδια τα κινεζομαγαζα εχουν για κραχτη την εγγυηση επιστροφης χρηματων σε περιπτωση που δεν παραλαβεις μεσα στο καθορισμενο χρονικο πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Μεινετε μακρια απο το gearbest απλα....

 

Κανένα πρόβλημα με 3 παραγγελίες τον τελευταίο μήνα.

 

 

 

Δεν σου φταίει το μαγαζί για τα κακα των ΕΛΤΑ.

 

Sent from mTalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και έχεις κάποιους να λένε ότι φταίνε οι Ελληναράδες που κάνουν dispute...! Όλα αυτά που στέλνουν οι Κινέζοι είναι ασφαλισμένα από αυτούς σε περίπτωση που χαθούν. Φράγκο δε χάνουν...

Αυτό που λέει ο συμφορουμίτης εδώ, προσωπικά μου φαίνεται λογικο και προφανές μάλιστα, από την εργασιακή μου εμπειρία σε μεσαία επιχείρηση (για τα ελληνικά δεδομένα). Θεωρώ αδιανόητο το να συνεργάζεται με 2-3 ταχυδρομεία ένα κατάστημα που πουλάει σε όλο τον κόσμο και να μην έχει βάλει στη συμφωνία μαζική ασφάλιση των πακέτων του. Το κόστος για κάτι τέτοιο θα είναι ελάχιστο (ενσωματώνεται στην τιμή του προϊόντος) και αν μη τι άλλο, εξασφαλίζεται το κατάστημα από το ενδεχόμενο να "χάνονται" τα δέματά του...

Προφανως δεν ξερεις πολλα απο ασφαλειες.Αν ειχαν κι αλλοι την νοοτροπια σου οι κινεζοι θα σταματουσαν να στελνουν Ελλαδα.Ευτυχως δεν.

Καμία σχέση, σαφώς και τα χάνουν τα λεφτά. Ευτυχώς είναι λίγοι - θέλω να πιστεύω - αυτοί που έχουν τη νοοτροπία σου.

... από κάτι τέτοιους να μην πως καμιά χειρότερη λέξη σταμάτησε το Amazon να στέλνει δωρεάν στην Ελλάδα αν θυμάστε.

Θα ήθελα κάποιος από τους 3 παραπάνω συμφορουμίτες να μου εξηγήσει από πού αντλεί τη βεβαιότητά του, ότι δεν ασφαλίζουν τα πακέτα που στέλνουν οι κινέζοι. Ο μόνος λόγος για να μην το έκαναν, θα ήταν αν τους κόστιζαν πραγματικά τόσο λίγο, που και τα περισσότερα να χάνονταν, πάλι στο κέρδος θα ήταν.

Επίσης, θα ήθελα καποια πηγή για το ότι το amazon σταμάτησε να στέλνει δωρεάν στην Ελλάδα, επειδή κάποιοι δικαιώνονταν από το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα ήθελα καποια πηγή για το ότι το amazon σταμάτησε να στέλνει δωρεάν στην Ελλάδα, επειδή κάποιοι δικαιώνονταν από το paypal.

 

Σχετικά με Amazon και PayPal... είναι αντίπαλες πλατφόρμες, δεν συνεργάζονται.

αλλά ναι, υπήρχαν λαμόγια που κοκορεύονταν κιόλας (πόσες ακόμη περιπτώσεις δεν είχαν γίνει γνωστές) . τόσα ελληνικά φόρα υπάρχουν. όποιο νήμα κι αν σηκώσεις, ένα λαμόγιο θα βρεις από κάτω.

 

 

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανένας να χάσει τα λεφτά του αυτό έλλειπε, τι θέμα είναι να μην γίνονται refund με το παραμικρό επειδή αργούν τα ΕΛΤΑ, όταν περάσει το 2 μηνο τότε ναι το καταλαβαίνω, και πάλι αν έρθει και έχουμε πάρει τα λεφτά πίσω πρέπει να είμαστε σωστοί και να τα επιστρέψουμε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με Amazon και PayPal... είναι αντίπαλες πλατφόρμες, δεν συνεργάζονται.

αλλά ναι, υπήρχαν λαμόγια που κοκορεύονταν κιόλας (πόσες ακόμη περιπτώσεις δεν είχαν γίνει γνωστές) . τόσα ελληνικά φόρα υπάρχουν. όποιο νήμα κι αν σηκώσεις, ένα λαμόγιο θα βρεις από κάτω.

 

 

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Λαμόγια υπήρχαν και υπάρχουν παντού, αλλά τις λαμογιές των καταστημάτων σπάνια τις φτάνουν αυτοί οι λίγοι που κοκορεύονται. Θέλω να πιστεύω όμως ότι δεν αναφέρεσαι στην περίπτωση του συμφορουμίτη (και την οποιαδήποτε αντίστοιχη κατ' επέκταση), που ζητάει αυτό που θεωρεί δίκιο του, αασκώντας κάποιο δικαίωμά του. Αν μάλιστα δικαιωθεί από το paypal, σίγουρα δε χαρακτηρίζεται λαμόγιο. Την ένσταση και το άγχος για το να μην ανοίγουν πολλοί dispute, αν το κατάστημα δεν ανταποκριθεί στα υπεσχημένα και συμφωνημένα, δεν καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

δε μίλησα προσωπικά για κάποιον. απάντησα σχετικά με το Amazon - PayPal.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Και νόμιζα ότι μόνο εγώ τα κάνω αυτά... :lol::lol:

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...