Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παραλαβή με priority direct mail banggood χωρίς τελωνείο . Περιμένω και το 2 δέμα για να είμαι σίγουρος 100%

 

Καλημερα. Πόσες μέρες έκανε να φτάσει? Στο αεροδρόμιο πόσο έκατσε?

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραγγελία από 29/6 από AliExpress 3 καλώδια φόρτισης εμφανίσθηκε στα ΕΛΤΑ 7/7 και το έφερε χθες ο ταχυδρόμος χωρίς να πληρώσω ούτε τα 3€. Το πακέτο είχε tracking.
Link to comment
Share on other sites

Με απλό ταχυδρομείο από gearbest, παραγγελία 15/6, έφτασε ενώ registered nl παραγγελία από 06/06 ακόμα είναι στα ΕΛΤΑ!

 

Και εμενα αυτη που εχει μεινει 12-2 ειναι παραγγελεια 6-6 με SG ομως.

Link to comment
Share on other sites

Με απλό ταχυδρομείο από gearbest, παραγγελία 15/6, έφτασε ενώ registered nl παραγγελία από 06/06 ακόμα είναι στα ΕΛΤΑ!

 

Μια από τα ίδια.Παρέλαβα untracked και μάλιστα από μαλαισιανό ταχυδρομίο σήμερα με ημερομηνία παραγγελίας 12/6.Συστημένο με Nl Post και ημερομηνία παραγγελίας 8/6 έχει κολλήσει από 16/6 στο ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.Οι Ολλανδοί το δίνουν ότι έφτασε Ελλάδα 21/6.Πραγματικά ότι να ναι.Και δεν έιναι τίποτα ηλεκτρονικό ακριβό αλλά ακουστικά του δεκάευρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Πόσες μέρες έκανε να φτάσει? Στο αεροδρόμιο πόσο έκατσε?

 

Έφυγε από Κίνα 22/6 , έφτασε ελλαδα 8/7 και ανοίχτηκε ο σάκος 16/7 .

Link to comment
Share on other sites

Απο 12-6 εχω μεινει στο ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ με SG.

 

Να αρχισω να ανησυχω;

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

16/6/2017, 21:05:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

17/6/2017, 11:29:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

18/7/2017, 12:49:29 ΣΕΡΡΩΝ (Κ.Κ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

18/7/2017, 07:54:35 Μ.Δ. ΣΕΡΡΩΝ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> ΣΕΡΡΩΝ (Κ.Κ.))

18/7/2017, 07:52:19 Μ.Δ. ΣΕΡΡΩΝ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΣΕΡΡΩΝ (Κ.Κ.))

18/7/2017, 07:03:19 Μ.Δ. ΣΕΡΡΩΝ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

18/7/2017, 02:23:14 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΣΕΡΡΩΝ)

18/7/2017, 01:51:48 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

17/7/2017, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

17/7/2017, 17:34:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/7/2017, 11:02:22 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/7/2017, 09:02:22 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

15/7/2017, 13:41:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/7/2017, 12:26:32 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

15/7/2017, 00:11:59 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

10/7/2017, 00:14:48 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

7/7/2017, 07:43:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

17/6/2017, 02:41:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Αυτα απο tracking των ελτα.το 17track λεει οτι εχουν φτασει ελλαδα και τα 2 πρωτα(αυτο με NL απο 21/6)το τριτο δεμα(που ειναι το κινητο) λογικα το παραλαμβανω αυριο.

Περιμενω μεχρι αρχες αυγουστου και μετα θα επικοινωνησω με τους πωλητες στο ali & στο gearbest αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελίες για την τεράστια καθυστέρηση και τις παράνομες χρεώσεις. http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal
δεν χαμπαριαζουν αυτοι στο τελωνειο ,,το πολυ πολυ να μας ξεσκισουν στις χρεωσεις ,,εχουν παρει γραμμη απο τα ψηλα κεφαλια να μαζεψουν λεφτα εστω οτι μπορουνε στα ταμεια...οι τελωνειακοι παντα ηταν κρατος εν κρατη..
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από 29/6 από AliExpress 3 καλώδια φόρτισης εμφανίσθηκε στα ΕΛΤΑ 7/7 και το έφερε χθες ο ταχυδρόμος χωρίς να πληρώσω ούτε τα 3€. Το πακέτο είχε tracking.

 

Πάλι καλά να λες. Ίδια παραγγελία απο το επίσημο μαγαζί της Blitzwolf στο Αli, έφυγε απο Κίνα στις 12/6 και το παρέλαβα χθες.

China Post registered.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:Να σε ρωτήσω μια που είσαι κοντά?

Οι τιμές των συσκευών στην Βουλγαρία που κυμαίνονται?

Με μια μικρη ερευνα αγορας που εχω κανει τα ιδια με ελλαδα,πανω -κατω.

Link to comment
Share on other sites

Απο 12-6 εχω μεινει στο ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ με SG.

 

Να αρχισω να ανησυχω;

 

και εγω ακριβώς στην ιδια κατάσταση ΕΛΤΑ 12/6/2017 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ και 17track 2017-06-17 Άφιξη στο Post προορισμός (Χώρα: GR)

Link to comment
Share on other sites

Εγω αποστολη απο hk 10/6 και δεν φαινεται να εχει έρθει καν Ελλαδα ακόμα

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

δεν χαμπαριαζουν αυτοι στο τελωνειο ,,το πολυ πολυ να μας ξεσκισουν στις χρεωσεις ,,εχουν παρει γραμμη απο τα ψηλα κεφαλια να μαζεψουν λεφτα εστω οτι μπορουνε στα ταμεια...οι τελωνειακοι παντα ηταν κρατος εν κρατη..

 

Αν δεν έχετε διαβάσει χθεσινά post μπείτε στον κόπο και δείτε το παρακάτω βίντεο

τα λέει και τα εξηγεί όλα. Από το 12:20 το ζουμί.

Εγώ έχω παραγγελία από 7/6 (μέσω Αυστρίας) και από 19/6 έχει κολλήσει στο "Item is ready for international transport". Ένα μήνα μετά τίποτα. Στα ΕΛΤΑ δε φαίνεται καν. Έχω κάνει dispute, το gearbest σήμερα μου πρότεινε 50% refund ή να μου το ξαναστείλει με τα μισά λεφτά. Δε δέχτηκα, έκανα claim και περιμένω το paypal τι θα γίνει με τα χρήματα. Ελπίζω να έρθει έστω και αργότερα και ο καθένας να πάρει αυτά που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχετε διαβάσει χθεσινά post μπείτε στον κόπο και δείτε το παρακάτω βίντεο

τα λέει και τα εξηγεί όλα. Από το 12:20 το ζουμί.

Εγώ έχω παραγγελία από 7/6 (μέσω Αυστρίας) και από 19/6 έχει κολλήσει στο "Item is ready for international transport". Ένα μήνα μετά τίποτα. Στα ΕΛΤΑ δε φαίνεται καν. Έχω κάνει dispute, το gearbest σήμερα μου πρότεινε 50% refund ή να μου το ξαναστείλει με τα μισά λεφτά. Δε δέχτηκα, έκανα claim και περιμένω το paypal τι θα γίνει με τα χρήματα. Ελπίζω να έρθει έστω και αργότερα και ο καθένας να πάρει αυτά που πρέπει.

 

ακριβώς τα ίδια. κανένα νέο απο τα ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μπηκε ελλαδα το δικό μου πακέτο.

 

Για να δουμε ποτε θα το παραλαβω

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

16/6/2017, 21:05:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

17/6/2017, 11:29:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

18/7/2017, 12:49:29 ΣΕΡΡΩΝ (Κ.Κ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

18/7/2017, 07:54:35 Μ.Δ. ΣΕΡΡΩΝ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> ΣΕΡΡΩΝ (Κ.Κ.))

18/7/2017, 07:52:19 Μ.Δ. ΣΕΡΡΩΝ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΣΕΡΡΩΝ (Κ.Κ.))

18/7/2017, 07:03:19 Μ.Δ. ΣΕΡΡΩΝ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

18/7/2017, 02:23:14 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΣΕΡΡΩΝ)

18/7/2017, 01:51:48 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

17/7/2017, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

17/7/2017, 17:34:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/7/2017, 11:02:22 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/7/2017, 09:02:22 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

15/7/2017, 13:41:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/7/2017, 12:26:32 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

15/7/2017, 00:11:59 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

10/7/2017, 00:14:48 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

7/7/2017, 07:43:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

17/6/2017, 02:41:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Αυτα απο tracking των ελτα.το 17track λεει οτι εχουν φτασει ελλαδα και τα 2 πρωτα(αυτο με NL απο 21/6)το τριτο δεμα(που ειναι το κινητο) λογικα το παραλαμβανω αυριο.

Περιμενω μεχρι αρχες αυγουστου και μετα θα επικοινωνησω με τους πωλητες στο ali & στο gearbest αντιστοιχα.

 

Τελωνείο πόσο πληρωσες για το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου, σήμερα πήρα το κινητό από τα ελτά και έδωσα 39 ευρώ(24 φπα και 15 δασμοί) για το τελωνείο.

Το κινητό xiaomi redmi note 4 αξίας 130 ευρώ αγορασμένο απο geekbuying και αποστολή με sp.

Έκανε 38 μέρες απο τη στιγμή π έφτασε στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα μέχρι να το παραλάβω. Υπομονή σε όσους περιμένουν..

 

Ακριβώς το ίδιο !!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,gearbestaκηδες απο αυστρια εχετε καμμια αλλαγη στο tracking status σας?

 

Παραγγελία από 7/6 έχει κολλήσει από 19/6.το gearbest μετά από επικοινωνία (mail που έχουμε ανταλλάξει)μου είπε να περιμένω 7 με 10 μέρες για να ψάξουν τι γίνεται με το δέμα μου.τους είπα θα περιμένω 7 μέρες,και μετά ξεκινάω διαδικασία για να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από 7/6 έχει κολλήσει από 19/6.το gearbest μετά από επικοινωνία (mail που έχουμε ανταλλάξει)μου είπε να περιμένω 7 με 10 μέρες για να ψάξουν τι γίνεται με το δέμα μου.τους είπα θα περιμένω 7 μέρες,και μετά ξεκινάω διαδικασία για να πάρω τα λεφτά μου πίσω.
Τελικα αυτο που βλεπω και απο προσωπικη εμπειρια πιστευω οτι κατι συμβαινει με τις αποστολες απο το gearbest πολλοι οπως και εγω βλεπω οτι δεν παραλαβανουν και οταν ζητησουν να τους επιστραφουν τα χρηματα αφου περασε το χρονικο διαστημα οι κινεζοι λενε τα δικα τους(μισα χρηματα επιστοφη κλπ) και οσοι βεβαια εχουν κανει αγορα μεσω paypal δικαιωνονται Εγω μετα την περιπετεια που ειχα την τελευταια φορα το εχω διαγραψει απο τις αγορες μου
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που βλεπω και απο προσωπικη εμπειρια πιστευω οτι κατι συμβαινει με τις αποστολες απο το gearbest πολλοι οπως και εγω βλεπω οτι δεν παραλαβανουν και οταν ζητησουν να τους επιστραφουν τα χρηματα αφου περασε το χρονικο διαστημα οι κινεζοι λενε τα δικα τους(μισα χρηματα επιστοφη κλπ) και οσοι βεβαια εχουν κανει αγορα μεσω paypal δικαιωνονται Εγω μετα την περιπετεια που ειχα την τελευταια φορα το εχω διαγραψει απο τις αγορες μου

 

Έχω κάνει από 20 παραγγελίες από το Gb, πότε δεν είχα πρόβλημα.πρωτη φορά τέτοια καθυστέρηση.δεν γνωρίζω ποιός φταίει, μάλλον τα ΕΛΤΑ θα έλεγα.και πάντα οι πληρωμές με PayPal-και άσε τους Κινέζους να κάνουν τους "Κινέζους"

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...