Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον, εχω 2 δεματα. Ενα με SG και ενα με CP.

 

Το SG εχει κολλησει 12-6 Αποστολη αντικειμενου

 

Και το CP που εφτασε ελλαδα στις 17-6 με περιμενει στο ταχυδρομειο της πολης μου.

 

Εχω τη θηκη και το τζαμακι για το τηλεφωνο και δεν εχω το τηλεφωνο.

 

Τι κανουν με τη ζωη τους εκει στα ΕΛσ̶κ̶α̶ΤΑ

 

Διακοπες προφανως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αξια αγορας 30 ευρω το κοστολογησαν 40

9.60φπα

15 ευρω τελη κτλπ

σημειωστε οτι δινετε Α.Φ.Μ και αριθμο ταυτοτητας στη παραλαβη

ώπα! ΏΠΑ!!!

τι ζητάνε;;;; ΑΦΜ;

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το PDM του Banggood, σε αυτούς που έχουν παραλάβει με αυτό τον τρόπο.

 

Τι ακριβώς δείχνει στο tracking info ?? Εννοώ φαίνεται ο τόπος αποστολής ή μόνο η Ολλανδία ??

Αν έχει κάποις ένα tracking να το παραθέσει , θα ήταν ευπρόσδεκτο.

αυτο δειχνει με priority direct mail...

 

 

2017-06-27 13:11 LIMENA CHERSONISOU - ELTA, ITEM DELIVERED

2017-06-27 09:04 LIMENA CHERSONISOU - ELTA, ITEM TO BE DELIVERED

2017-06-27 07:56 LIMENA CHERSONISOU - ELTA, ITEM ARR LIMENA CHERSONISOU - ELTA

2017-06-26 20:17 IRAKLEIO K D, ITEM IN CONTA IRAKLEIO K D

2017-06-26 18:17 IRAKLEIO K D, ITEM ARR IRAKLEIO K D

2017-06-26 10:27 IRAKLEIO K D, ITEM ARR IRAKLEIO K D

2017-06-25 11:12 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-06-25 11:01 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-06-25 07:25 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-06-23 07:01 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-06-16 12:01 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-07-01 01:02

2017-06-27 16:11 The item has been delivered successfully

2017-06-23 10:01 The item has been processed in the country of destination

2017-06-19 23:34 The item has arrived in the country of destination

2017-06-16 14:38 The item is on transport to the country of destination

2017-06-16 12:01 The item is at the PostNL sorting center

2017-06-16 12:01 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-06-14 08:24 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το PDM του Banggood, σε αυτούς που έχουν παραλάβει με αυτό τον τρόπο.

 

Τι ακριβώς δείχνει στο tracking info ?? Εννοώ φαίνεται ο τόπος αποστολής ή μόνο η Ολλανδία ??

Αν έχει κάποις ένα tracking να το παραθέσει , θα ήταν ευπρόσδεκτο.

 

αυτο δειχνει με priority direct mail...

Ότι δείχνει και ένα απλό registered με PostNL δηλαδή. Έτσι κι αλλιώς, στο tracking φαίνεται μόνο αν το παραλάβει μέλος της UPU και οι κινέζικες τύπου FlytExpress (αυτές που παραδίδουν τα πακέτα στις ευρωπαϊκές εταιρίες δηλαδή) δεν είναι μέλη. Επομένως, θα φαίνεται οτι έφυγε απο Ολλανδία

Το θέμα όμως δεν είναι τι δείχνει το tracking αλλα τι λέει το αυτοκόλλητο πάνω στο πακέτο. Αν είναι CN22 και λέει China σημαίνει εισαγωγή απο χώρα εκτός ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Πάντως απο ότι εχω δει σε φωτό, δεν υπάρχει κάτι που να δείχνει Κίνα.

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από bangood με swiss post εμφανίστηκε στο αεροδρόμιο και μου έρχεται σιγά. φυσιολογικός χρόνος.. μένει να δούμε αν θα κάνει και σταση σε υεδ Θεσσαλονίκης κλπ

Κωδικός Αντικειμένου: RS915794607CH

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

15/7/2017, 11:01:20 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/7/2017, 09:19:34 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

15/7/2017, 05:38:55 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/6/2017, 17:37:00 ΕΛΒΕΤΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

27/6/2017, 17:37:00 ΕΛΒΕΤΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

27/6/2017, 17:37:00 ΕΛΒΕΤΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Edited by thanosp5
I'm a real producer and you're just the piano man!!!
Link to comment
Share on other sites

Paketstatus: Im transit

Zielland: Griechenland

2017-07-04 11:12 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2017-07-04 11:12 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

Herkunftsland: Niederlande

2017-07-07 11:28 The item has arrived in the country of destination

2017-07-04 14:08 The item is on transport to the country of destination

2017-07-04 11:13 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-07-04 11:12 The item is at the PostNL sorting center

2017-07-03 02:29 The item is pre-advised

==========================

Από της 7/7 δείχνει ότι έχει φτάσει και μένουμε σε αυτό το status. Το παράγγειλα priority mail για να το παραλάβω σχετικά σύντομα, αλλά δεν το βλέπω. Πότε πιστεύετε να το έχω; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμενεις κινητο για παιδι, μαλλον θα προλαβεις πριν ανοιξουν τα σχολεία.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κανείς με austrian με ημερομηνία "Item ready for international transport" μετά τις 19 Ιουνίου ; ή με nl post με ημερομηνία "on transport to the country of destination" μετά τις 10 Ιουλίου ; Edited by thdouk
Link to comment
Share on other sites

Paketstatus: Im transit

Zielland: Griechenland

2017-07-04 11:12 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2017-07-04 11:12 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

Herkunftsland: Niederlande

2017-07-07 11:28 The item has arrived in the country of destination

2017-07-04 14:08 The item is on transport to the country of destination

2017-07-04 11:13 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-07-04 11:12 The item is at the PostNL sorting center

2017-07-03 02:29 The item is pre-advised

==========================

Από της 7/7 δείχνει ότι έχει φτάσει και μένουμε σε αυτό το status. Το παράγγειλα priority mail για να το παραλάβω σχετικά σύντομα, αλλά δεν το βλέπω. Πότε πιστεύετε να το έχω; Ευχαριστώ

Μία μέρα διαφορά έχουμε όσο αφορά την άφιξη ,για Αυγούστο μας βλέπω να παραλάβουμε η αισιόδοξη πρόβλεψη , αλλιώς μέχρι τα Χριστούγεννα σίγουρα .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συν ταλαιπωρημένοι/απελπισμένοι συναγωνιστές τα φώτα σας παρακαλώ :

To δικο μου πακετο έφτασε Ελλάδα και μπηκε τελωνείο 12/6/17 . Χτές 14/07/17 το tracking ανανεώθηκε και δείχνει οτι (ξανα)μπήκε τελωνείο. γίνεται να δείχνει δυο φορες με διαφορα ενός μηνα το ίδιο πραγμα ?

Παραθετω την πληροφορία από το site ελτα :

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/7/2017, 00:13:48 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

12/6/2017, 10:11:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

 

παρακαλώ φωτίστε με , πρώτη φορά το βλέπω αυτό το χάλι ....

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κανείς με austrian με ημερομηνία "Item ready for international transport" μετά τις 19 Ιουνίου ; ή με nl post με ημερομηνία "on transport to the country of destination" μετά τις 10 Ιουλίου ;

 

Και εγώ ακομα κολλημένος σε αυτήν την κατάσταση είμαι.ελεος!!

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Τι dispute να κάνετε ρε παιδιά;..Επειδή καθυστερούν τα ΕΛΤΑ;. Τι φταίει ο πωλητής ;.. Για αυτό σου ειπαν να επικοινωνησεις στις 7/8 , επειδή τοτε συμπληρωνετε το 2μηνο που έχεις δικαίωμα να μην παραλαβεις

 

Φυσικά και θα κάνω dispute. Δικαίωμα μου είναι. Ας πάρω τα λεφτά πίσω και το ποιος φταίει ας βγάλει άκρη ο Κινέζος, γιατί εμείς δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν κάνεις dispute και απλά περιμένεις να έρθει, όποιος δεν έχει υπομονή δεν παίρνει από Κίνα, στην θέση του PayPal εγώ δεν θα έδινα λεφτά και το βρίσκω πολύ λογικό, το PayPal θα δικαίωση τον πωλητή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν κάνεις dispute και απλά περιμένεις να έρθει, όποιος δεν έχει υπομονή δεν παίρνει από Κίνα, στην θέση του PayPal εγώ δεν θα έδινα λεφτά και το βρίσκω πολύ λογικό, το PayPal θα δικαίωση τον πωλητή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dispute με την παρέλευση διμήνου, θα έλεγα εγώ, εφόσον το καταστημα δεν ανταποκριθεί. Το ίδιο το gearbest, απ' όσο ξέρω, αναγνωρίζει ότι το δέμα χάθηκε, μετά την παρέλευση διμήνου, αν δεν υπάρχει update για καιρό στο tracking. Τότε δικαιώνει και το paypal προφανώς, καθώς ο πωλητής δεν έλεγε πουθενά "όποιος δεν έχει υπομονή δεν παίρνει από Κίνα" (που και "υπομονή" να έλεγε, θα έπρεπε να την ορίσει, γιατί δεν είμαστε όλοι γάιδαροι, ούτε μας λένε Ιώβ), όταν πουλούσε. Όταν το κατάστημα πουλούσε, έδινε επιλογές, με κόστος και εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης, π.χ. 15-25 εργάσιμες. Και ως προϊόν δε νοείται μόνο το φυσικό αντικείμενο (π.χ. κινητό), αλλά η συνολική υπηρεσία (το κινητό στα χέρια σου σε κάποιο ορισμένο χρόνο) μέχρι την παράδοση και μετά από αυτήν (εγγύηση). Οτιδήποτε απ' αυτά δεν ικανοποιείται, είναι λόγος μη εκπλήρωσης της συμφωνίας.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή κ καλά χριστούγεννα να ευχηθω σε όλους. Αθάνατο Ελληνικό κράτος κ αθάνατα Ελτα. Όλα λειτουργούν αλλά σε χαλασμένο αυτόματο πιλότο. Δεν γινόμαστε καλά με τπτ σε αυτήν την χωρα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Βλεπω πως ειμαστε πολλοι οι εγκλωβισμενοι της 17/6!! Εχω 3 δεματα, 2 με SG (ενα redmi note 4x και προστασια οθονης) και 1 με ΝL(θηκη)

Αυτο που ειναι με NL ειναι κολλημενο απo 17/6 the item has arrived in the country of destination.οπως και το ενα με SG απο τις 4/7.μονο το κινητο εχει ξεκολλησει απο την περασμενη βδομαδα και εχει μπει τελωνειο.αυτα φαινονται στο 17track ενω στο site των ελτα παλι το κινητο μονο δειχνει πως ειναι οντως στο τελωνειο,ενω τα αλλα 2 ειναι ακομη στην αποστολη αντικειμενου.

Να αναφερω πως τα 2 με SG εφτασαν μαζι στην ελλαδα αλλα μονο το δεμα με το κινητο εχει προχωρησει(προφανως επειδη μπηκε τελωνειο)

Αυτααα και περιμενουμε,θα ειναι ενα μακρυ καλοκαιρι!!!μην αγχεστε καποια στιγμη θα ξεκολλησουν

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα γράφετε , ευθύνη δεν έχει το κατάστημα αν έρθει το δέμα στις μέρες που σου αναφέρει αλλά κάνουν ένα μήνα στο αεροδρόμιο να ανοίξουν τον σάκο που είναι το δέμα σού.Εκει το κατάστημα πρέπει να άλλαξει τα φώτα στα ΕΛΤΑ . Ευθύνη έχει το κατάστημα όταν κάνει δυο μήνες να έρθει ελλαδα , εκεί εσύ αλλάζεις τα φώτα στο κατάστημα .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ και συγνώμη αν εχει απαντηθεί πιο πριν. Εχει παραγγειλει κανεις από Oppomart; Ειναι αξιοπιστο; Τι έξοδα αποστολης παιζουν για ενα κινητο; Υπαρχει περιπτωση τελωνειου; Ευχαριστώ
Samsung Galaxy S6 edge, iPad mini 2, iPad air.
Link to comment
Share on other sites

Paketstatus: Im transit

Zielland: Griechenland

2017-07-15 12:16 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-07-15 09:03 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-07-04 11:12 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2017-07-04 11:12 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

Herkunftsland: Niederlande

2017-07-07 11:28 The item has arrived in the country of destination

2017-07-04 14:08 The item is on transport to the country of destination

2017-07-04 11:13 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-07-04 11:12 The item is at the PostNL sorting center

2017-07-03 02:29 The item is pre-advised

==============================

Σήμερα ανανεώθηκε το status, ας ελπίσουμε ότι θα το έχω το πολύ μέχρι την επόμενη εβδομάδα. Αντε να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι σε αυτη την κατασταση ηθελα να ξερα τι γινεται...

 

 

2017-07-05 17:58:40,

Import clearance failure,

 

2017-06-29 03:58:14,

Arrive at sorting center in destination country,

 

2017-06-20 02:04:03,

Arrive at transit country,

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν κάνεις dispute και απλά περιμένεις να έρθει, όποιος δεν έχει υπομονή δεν παίρνει από Κίνα, στην θέση του PayPal εγώ δεν θα έδινα λεφτά και το βρίσκω πολύ λογικό, το PayPal θα δικαίωση τον πωλητή.

 

Έχω πάνω από 200 αγορές...100% feedback στο ebay...από υπομονή full...εγώ έχω κάνει ήδη dispute, μη ξέροντας το χαμό με τα ΕΛΤΑ, εχω ήδη μιλήσει με Gbest και θα περιμένω μέχρι 29/7 που θα κλείσει μόνο του το dispute, αλλιώς ξέρεις τι θα πάρω σε περίπτωση στραβής. Για δέμα της 7/6, μέσω Αυστρίας, με τελευταία ενημέρωση στις 19/6 "Item ready for international transport; Postcode AT"...Όχι και δεν έχουμε υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάνω από 200 αγορές...100% feedback στο ebay...από υπομονή full...εγώ έχω κάνει ήδη dispute, μη ξέροντας το χαμό με τα ΕΛΤΑ, εχω ήδη μιλήσει με Gbest και θα περιμένω μέχρι 29/7 που θα κλείσει μόνο του το dispute, αλλιώς ξέρεις τι θα πάρω σε περίπτωση στραβής. Για δέμα της 7/6, μέσω Αυστρίας, με τελευταία ενημέρωση στις 19/6 "Item ready for international transport; Postcode AT"...Όχι και δεν έχουμε υπομονή!!!

 

Ο αγοραστης δεν μπορεί να εχει ουτε 99,99999999999999999999999% feedback γιατι απλα οι πωλητές δεν μπορούν να σου βάλουν κατι αλλο εκτος απο το 100%

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανανεώθηκε το status, ας ελπίσουμε ότι θα το έχω το πολύ μέχρι την επόμενη εβδομάδα. Αντε να δούμε....

Και μενα ειχε φτασει 2017-07-07 αλλα ακομα δεν ανανεωθηκε, ελπιζω να ειμαι και γω κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...