Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικό μου δέμα είναι σε αυτήν την κατάσταση. Το έχω αποφύγει ή όχι ακόμη?

ΚατάστασηΗμερομηνίαΏραΠεριοχήΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ10-07-201714:56ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ11-07-201707:18Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ11-07-201719:06ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δικό μου δέμα είναι σε αυτήν την κατάσταση. Το έχω αποφύγει το τελωνείο ή όχι ακόμη?

ΚατάστασηΗμερομηνίαΏραΠεριοχήΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ10-07-201714:56ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ11-07-201707:18Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ11-07-201719:06ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 δεματα σε αναμονη στα 17track

κανενα δεν ηρθε με αναλογικα με την ημερομηνια αγορας

σε πολυ καλο χρονο με τα σημερινα δεδομενα εχω παραλαβη σε μεσο ορο 14 μερες(θεσσαλονικη)

κανενα τελωνειο ουτε και 3ευρω

Link to comment
Share on other sites

2017-07-12 18:30 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2017-07-12 18:26 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-07-12 16:25 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-07-12 12:24 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-06-11 11:21 CHINA, SEND ITEM ABROAD

2017-06-11 00:00 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

Τώρα θέλουν να μας πουν τα πουλάκια μου στα ΕΛΤΑ ότι έφτασε σήμερα και ήδη ταξιδεύει Θεσσαλονίκη;; :p

 

Θήκη με China Post κολλημένη ένα μήνα στο dispatched to overseas..

Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230i -> Nokia C7-00
Link to comment
Share on other sites

ποσα στοιχιζε η καμερα που πειρες?εγω περιμενω ενα xiaomi mi6 θα με γδαρουν, ο φορος βγαινει αναλογα τι τιμη εχει εδω ή αναλογα απο που το εχεις παραγγειλει? πολυ φοβαμαι οτι θα βγει πιο ακριβα απ το να το αγοραζα απο δω!!

Αγορά από Αλί στα 55ευρω και την κοστολογησαν στα 60, έχουν αρχείο και βρίσκουν σχεδόν τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από Αλί στα 55ευρω και την κοστολογησαν στα 60, έχουν αρχείο και βρίσκουν σχεδόν τα πάντα.

 

καταλαβα....περαστικα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από Αλί στα 55ευρω και την κοστολογησαν στα 60, έχουν αρχείο και βρίσκουν σχεδόν τα πάντα.

 

Μπας και η τιμή του στο gear και στο banggood είναι στα 60; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπας και η τιμή του στο gear και στο banggood είναι στα 60; :rolleyes:

 

δλδ για να καταλαβω, εγω το κινητο το πειρα 380 τωρα εχει παει 370 μεχρι ναρθει οπως παει το πραμμα μπορει να κανει κ 350 εγω θα φορολογηθω με τα 350 ή τα 380?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι το πρόβλημα;; 350-380; αν περάσει τελωνείο και δεις το κουστούμι θα σφυρίζεις, παρακαλα να μην περάσει στο εύχομαι. Για σιγουριά έχε κανένα 100€ στην άκρη.

 

Στάλθηκε από το xiaomi omega μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι το πρόβλημα;; 350-380; αν περάσει τελωνείο και δεις το κουστούμι θα σφυρίζεις, παρακαλα να μην περάσει στο εύχομαι. Για σιγουριά έχε κανένα 100€ στην άκρη.

 

Στάλθηκε από το xiaomi omega μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δε ξερω βρε κοντοχωριανε τι γινετε (Μυτιληνιος) πρωτη φορα εκανα παραγγελεια απο κινα (μαλλον και τελευταια) και τα σκατωσα, αποτι καταλαβαινω το τελωνειο τοχω σιγουρο μιας και εκανα παραγγελεια με register mail και postnl.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην το λες 2 τηλέφωνο ήρθαν τώρα τελευταία σε συναδέλφους με ίδιο ταχυδρομείο και πέρασαν αέρας, μπορεί να είσαι τυχερός.

 

Στάλθηκε από το xiaomi omega μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

δλδ για να καταλαβω, εγω το κινητο το πειρα 380 τωρα εχει παει 370 μεχρι ναρθει οπως παει το πραμμα μπορει να κανει κ 350 εγω θα φορολογηθω με τα 350 ή τα 380?

 

Με την τιμή την στιγμή που θα το ελέγξει ο τελωνειακός αλλά το θέμα είναι να μην περάσει, αν περάσει τι 103 τι 96 σιγά το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από kost1980

παραγγειλα ενα ταμπλετ 11.6 με πληκτρολογιο το εστειλαν με aliexpress standart shipping με ενα tracking DH233252XXXAE και σημερα μετα απο διαφορες καταστασεις εβγαλε import clearance failure οποτε κλαιω...σωστα? το πηρα 122€ αντε να βγαλω ακρη τωρα τι λετε πως θα με ειδοποιησουν τι πρεπει να κανω?οποιος ξερει βοηθαει...

Αν υποθετικά το κοστολογησουν όσο το πήρες, τότε 120*24% + 12 ευρώ ΕΛΤΑ= 42,00 ευρώ. Αυτά με βάση τον κανονισμό που κυκλοφορεί για τα εισαγώμενα απο χώρες εκτός Ε.Ε.

Λογικά όταν φτάσει στα ΕΛΤΑ της περιοχης σου, θα σου αφήσουν σημείωμα για παραλλαβή, και στον κισέ που θα πας να παραλλάβεις θα πληρώσεις το ποσό που θα γράφει -λογικά- στο ειδοποιητήριο.

 

οποτε πρεπει να περιμενω ειδοποιηση... ειναι η πρωτη φορα που πωλητης μου στελνει με aliexpress standard shipping... και δεν ξερω... το οτι η μεταφραση του import clrarance failure σημαινει οτι θελει περισσοτερες πληροφοριες για το δεμα τι πρεπει να κανω η να μην κανω... και να περιμενω την ειδοποιηση... απο το ταχυδρομειο στο σιτε των ελτα δεν υπαρχει το τρακιν πουθενα δεν το βρισκω εκτος απο το radar24 ... εχουν περασει 40 μερες απο την παραγγελια κ εχει κολλησει στο import clearance failure... α! ξεχασα να πω οτι αν δεν τους ενοχλησω πως θα βγαλουν το κοστουμι... τι μπλεξιμο με το μ...α τον πωλητη που διαλεξε αυτο τον τροπο να το στειλει... και του το τονισα του βλ...κα... να το στειλει με τον πιο απλο τροπο... βοηθηστε παιδες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι παίζει με τα 3€ σε δέματα από Κίνα?? Ο κολλητός μου περίμενε 6 δέματα εκ των οποίων για τα 3 από αυτά ακούμπησε ένα 3€ για το καθένα τα οποία είχαν επάνω σφραγίδα τελωνείου αλλά στα tn δεν έγραφε ότι μπήκαν τελωνείο, στα άλλα 2 δεν είχε κάποια σφραγίδα τελωνείου οπότε και δεν πλήρωσε το 3€ και το 6ο δέμα μπήκε κανονικά τελωνείο..

 

Υ.Γ. Στα 3 δέματα που πλήρωσε είχαν μέσα ασήμαντης αξίας αντικείμενα, το ένα από τα δύο που δεν πλήρωσε τίποτα ήταν ένα drone και στο άλλο πάλι είχε μέσα αντικείμενα ασήμαντης αξίας..

 

Έχει αλλάξει κάτι??

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι παίζει με τα 3€ σε δέματα από Κίνα?? Ο κολλητός μου περίμενε 6 δέματα εκ των οποίων για τα 3 από αυτά ακούμπησε ένα 3€ για το καθένα τα οποία είχαν επάνω σφραγίδα τελωνείου αλλά στα tn δεν έγραφε ότι μπήκαν τελωνείο, στα άλλα 2 δεν είχε κάποια σφραγίδα τελωνείου οπότε και δεν πλήρωσε το 3€ και το 6ο δέμα μπήκε κανονικά τελωνείο..

 

Υ.Γ. Στα 3 δέματα που πλήρωσε είχαν μέσα ασήμαντης αξίας αντικείμενα, το ένα από τα δύο που δεν πλήρωσε τίποτα ήταν ένα drone και στο άλλο πάλι είχε μέσα αντικείμενα ασήμαντης αξίας..

 

Έχει αλλάξει κάτι??

στα συστημενα μονο ειναι τα 3ευρα.Και 1 cent να κανει.Τελευταια εξελιξη,προφανως επειδη δεν μπορουν να καθονται να ψαχνουν στο ali ποσο κανει μια θηκη των 2 ευρω αναμεσα σε 8 δισεκατομμυρια αποτελεσματα.Βαλανε fix 3 ευρω στα συστημενα μικροδεματα/φακελακια σε γενικες γραμμες

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

στα συστημενα μονο ειναι τα 3ευρα.Και 1 cent να κανει.Τελευταια εξελιξη,προφανως επειδη δεν μπορουν να καθονται να ψαχνουν στο ali ποσο κανει μια θηκη των 2 ευρω αναμεσα σε 8 δισεκατομμυρια αποτελεσματα.Βαλανε fix 3 ευρω στα συστημενα μικροδεματα/φακελακια σε γενικες γραμμες

 

Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση κάπου για αυτό που λες?? Τα δέματα δεν ανοίχτηκαν από το τελωνείο, απλά είχαν επάνω μια σφραγίδα του τελωνείου.. Περίεργο μου φαίνεται πάντως.. :/

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Αγορά από Αλί στα 55ευρω και την κοστολογησαν στα 60, έχουν αρχείο και βρίσκουν σχεδόν τα πάντα.

Καλα τι priority ηταν αυτο που γραφει απ εξω τι ακριβως εχει μεσα το δεμα? Μονο το priority του banggood δεν γραφει τα στοιχεια απ εξω?

Στο tracking number εγραφε οτι ερχεται απο Κινα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα λοιπον 2 πακετακια ενα με σινγκαπουρ και ενα με τσαινα ποστ

το πρωτο απο σιγκαπουρ track 17

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 660 ms

2017-06-19 05:46 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 1150 ms

2017-07-04 09:27 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-06-19 05:46 Despatched to overseas (Country code: GR)

ενω στα ελτα που ολοι αγαπαμε

19/6/2017, 05:46:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Οσο για το αλλο track 17

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 555 ms

2017-07-09 01:32 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-07-01 17:08 CHINA, SEND ITEM ABROAD

2017-06-24 20:13 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

ενω στα ελτα

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

9/7/2017, 01:32:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/7/2017, 17:08:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

24/6/2017, 20:13:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ειναι οτι το πακετο απο την σιγκαπουρ μ χρειαζεται και κλασικα αν παρεις τα ελτα ακους την πανεμορφη κασετε οτι μονο και μονο το τρακινγκ των ελτα ειναι εμπιστο και μπλα μπλα μπλα ............. Τι λετε θα ερθουν ?????

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθουν θέλει υπομονή εγώ πάνω από 15 μέρες ήμουν σε αυτήν την κατάσταση. Αν δεν έχεις υπομονή μην αγοράζεις από Κίνα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον. τι ειχες παραγγειλει??

Καλημέρα! Πήρα ένα xiaomi tv box τέλος Ιουνίου από gearbest μέσω Αυστρίας.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μόλις τώρα έφερε στα χέρια μου ο ταχυδρόμος δύο συστημένα χώρις καμία χρέωση και σφραγίδα.Ενα με china post και ένα με singapore αξίας γύρω στο δεκάευρω το καθένα.Μάλλον στην τύχη πιάνουν και χρεώνουν τα 3 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Την παρασκευή πήγα να παραλαβω δέμα απο το ταχυδρομείο που είχε περάσει τελωνείο και δεν μου το δώσανε γιατί δε ξέρανε το ποσο που έπρεπε να πληρωσω

Τελικα φιλε thanos24 δεν μας ειπες τι εγινε με το δεμα σου.. Ρωταω γιατι ημασταν στον ιδιο σακο απο sg κι εγω ακομα περιμενω να βγει απο το τελωνειο το δικο μου απο 4/7

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ένα tablet από Ali στις 5/6, κλασσικά άργησαν να το στείλουν (27/6) και από 2/7 με PostNL λέει the item has arrived in the coutry of destination. Είναι σήμερα 13/7 και ούτε φωνή ούτε ακρόαση από τα ΕΛΤΑ. Δεν έχει μπει Ελλάδα λένε. Επειδή πρώτη φορά συμβαίνει τέτοια καθυστέρηση έχω την εντύπωση ότι φταίει είτε η PostNL που λέει ότι απο 27/6 αποστολή μέσω Ολλανδίας στις 2/7 έφτασε Ελλάδα, είτε φταίνε τα ΕΛΤΑ που δεν έχουν σκανάρει ακόμα τα δέματα από 2/7. Πολύ μεγάλη καθυστέρηση που συμβαίνει σε μένα τουλάχιστον με PostNL πρώτη φορά
Link to comment
Share on other sites

Δε διαβαζετε καθολου ετσι;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...