Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως τα πραγματα αλλάξανε πολύ σε ολους σχεδόν τους τομείς. Απο χρόνους αφίξεων μέχρι τελωνεία. Οποτε μάλλον θα πρεπει και εμεις να αναθεωρησουμε τις τακτικές μας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως τα πραγματα αλλάξανε πολύ σε ολους σχεδόν τους τομείς. Απο χρόνους αφίξεων μέχρι τελωνεία. Οποτε μάλλον θα πρεπει και εμεις να αναθεωρησουμε τις τακτικές μας

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα αναθεώρησης.

Όποιος βιάζεται ή δεν επιθυμεί να αναλάβει ρίσκο πιθανής επιβολής επιβαρύνσεων, δεν παραγγέλνει από Κίνα.

Πάντα ίσχυε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέμε: unregistered αποστολή δεν πληρώνει τελωνείο. Registered πληρώνει. Η priority line Eu express του gearbest και η αντίστοιχη του banggood δεν πληρώνει τελωνείο. Αντικείμενα μικρής αξίας registered αποστολή πληρώνουν 3 ευρώ. Υψηλής αξίας 24% της αξίας του αντικειμένου + την αμοιβή του τελωνείου 12 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέμε: unregistered αποστολή δεν πληρώνει τελωνείο. Registered πληρώνει. Η priority line Eu express του gearbest και η αντίστοιχη του banggood δεν πληρώνει τελωνείο. Αντικείμενα μικρής αξίας registered αποστολή πληρώνουν 3 ευρώ. Υψηλής αξίας 24% της αξίας του αντικειμένου + την αμοιβή του τελωνείου 12 ευρώ.

Δεν ισχύουν νομοτελειακά αυτά, εξαρτώνται από τη στρατηγική που θέλουν να εφαρμόσουν οι τελωνειακές αρχές.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα με SG (registεred) θήκη κινητού αξίας 5€ και δηλωμένης 4$, πλήρωσα τα 3€ για την παρουσίαση στο τελωνείο, κάτι το οποίο δεν φαινότανε στο tracking των ΕΛΤΑ.

Αύριο παραλαμβάνω 2 μεγαλύτερα πακέτα μεγαλύτερης αξίας 9€ και 30€. Είμαι περίεργος για το τι θα πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα νομοτελειακά δεν ισχύουν, την παρούσα στιγμή όμως αυτό ισχύει. Μπορεί να παραγγείλεις με μέθοδο που περνάει τελωνείο και μέχρι να φτάσει εδώ να αλλαξει το καθεστώς και να πληρώσεις. Έτσι την πατήσαμε και οι περισσότεροι με το europe registered.
Link to comment
Share on other sites

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-07-12 11:59

2017-07-08 12:31 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-07-12 11:59

2017-07-11 13:12 The item is on transport to the country of destination

2017-07-08 20:49 The item is on transport to the country of destination

2017-07-08 12:31 The item is at the PostNL sorting center

2017-07-03 09:18 The item is pre-advised

εγω εχω περασει σε αλλο επιπεδο πια, ουτε ξερω που ειναι!!αν μπορειτε πειτε μου εσεις που βοσκει το δεμα!!!ε ρε πλακα που εχουμε....

Link to comment
Share on other sites

Μου εβγαλε και μενα πριν μιση ωρα αυτο. 2017-07-12 09:56 The item has arrived in the country of destination Τωρα το ποτε θα εμφανιστει στο site των ΕΛΤΑ ειναι ενα θεμα.. περιμενουμε
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα αναθεώρησης.

Όποιος βιάζεται ή δεν επιθυμεί να αναλάβει ρίσκο πιθανής επιβολής επιβαρύνσεων, δεν παραγγέλνει από Κίνα.

Πάντα ίσχυε αυτό.

 

Βεβαίως και τίθεται.

Διότι άλλο να ξέρω πχ οτι τελωνείο περνάει 1 στα 10 και άλλο 7 στα 10.

Αλλο να ξέρω οτι μέση καθυστερηση απο Κίνα 30 μέρες και άλλο 60.

Και μην μου πεις οτι πάντα υπήρχαν αυτά. Ναι υπήρχαν. Αλλα ηταν η εξαίρεση. Οταν γίνονται όμως κανόνας τότε απαιτείται αναθεώρηση απο εμάς

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα λοιπον 2 πακετακια ενα με σινγκαπουρ και ενα με τσαινα ποστ

το πρωτο απο σιγκαπουρ track 17

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 660 ms

2017-06-19 05:46 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Αναζήτησης: 1150 ms

2017-07-04 09:27 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2017-06-19 05:46 Despatched to overseas (Country code: GR)

ενω στα ελτα που ολοι αγαπαμε

19/6/2017, 05:46:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Οσο για το αλλο track 17

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Αναζήτησης: 555 ms

2017-07-09 01:32 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-07-01 17:08 CHINA, SEND ITEM ABROAD

2017-06-24 20:13 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

ενω στα ελτα

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

9/7/2017, 01:32:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

1/7/2017, 17:08:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

24/6/2017, 20:13:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ειναι οτι το πακετο απο την σιγκαπουρ μ χρειαζεται και κλασικα αν παρεις τα ελτα ακους την πανεμορφη κασετε οτι μονο και μονο το τρακινγκ των ελτα ειναι εμπιστο και μπλα μπλα μπλα .............

Link to comment
Share on other sites

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-07-12 11:59

2017-07-08 12:31 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-07-12 11:59

2017-07-11 13:12 The item is on transport to the country of destination

2017-07-08 20:49 The item is on transport to the country of destination

2017-07-08 12:31 The item is at the PostNL sorting center

2017-07-03 09:18 The item is pre-advised

εγω εχω περασει σε αλλο επιπεδο πια, ουτε ξερω που ειναι!!αν μπορειτε πειτε μου εσεις που βοσκει το δεμα!!!ε ρε πλακα που εχουμε....

Γιατί νομίζεις ότι έχεις περάσει σε άλλο επίπεδο? Κλασική περίπτωση status της nl post.

Καθοδόν από Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζεις ότι έχεις περάσει σε άλλο επίπεδο? Κλασική περίπτωση status της nl post.

Καθοδόν από Ολλανδία.[/quote

 

γραφει 2 φορες οτι εσταλλει απο ολλανδια!!αυτο ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Διότι άλλο να ξέρω πχ οτι τελωνείο περνάει 1 στα 10 και άλλο 7 στα 10.

Αλλο να ξέρω οτι μέση καθυστερηση απο Κίνα 30 μέρες και άλλο 60.

Και μην μου πεις οτι πάντα υπήρχαν αυτά. Ναι υπήρχαν. Αλλα ηταν η εξαίρεση. Οταν γίνονται όμως κανόνας τότε απαιτείται αναθεώρηση απο εμάς

Ποτέ δεν ήξερες πόσα περνούσαν και πόσα περνάνε τώρα.

Ξέρεις μόνο τις περιπτώσεις που αναφέρονται στα forum.

Πάντα λοιπόν ζύγιζες το ρίσκο και αποφάσιζες, ε το ίδιο κάνεις και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

γραφει 2 φορες οτι εσταλλει απο ολλανδια!!αυτο ειναι φυσιολογικο?

 

Συμβαίνει με την ΝL και με την CN

Όταν σκανάρετε σημαίνει πως είναι έτοιμο να φύγει, εαν δε φύγει με την επόμενη πτήση για διάφορους λόγους θα σκαναριστεί και πάλι όταν φύγει πραγματικά.

 

Ποτέ δεν ήξερες πόσα περνούσαν και πόσα περνάνε τώρα.

Ξέρεις μόνο τις περιπτώσεις που αναφέρονται στα forum.

Πάντα λοιπόν ζύγιζες το ρίσκο και αποφάσιζες, ε το ίδιο κάνεις και τώρα.

 

100% δεν ήξερες κι ούτε τώρα μπορείς να ξέρεις, στα forum αναφέρονται τα 7/10 αλλά στην πραγματικότητα μπορεί να είναι 9/10

Το θέμα είναι ότι πραγματικά έχουν αλλάξει πολλά σε σχέση με τόσα χρόνια, σαφέστατα και πάλι τα ζυγίζεις και επιλέγεις με ρίσκο όπως πάντα αλλά πλέον έχεις μεγαλύτερο ρίσκο να επωμιστείς

Link to comment
Share on other sites

100% δεν ήξερες κι ούτε τώρα μπορείς να ξέρεις, στα forum αναφέρονται τα 7/10 αλλά στην πραγματικότητα μπορεί να είναι 9/10

Στα φόρουμ αναφέρονται οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός, μπορεί να είναι και 1/10.

Το θέμα είναι ότι πραγματικά έχουν αλλάξει πολλά σε σχέση με τόσα χρόνια, σαφέστατα και πάλι τα ζυγίζεις και επιλέγεις με ρίσκο όπως πάντα αλλά πλέον έχεις μεγαλύτερο ρίσκο να επωμιστείς

Δε διαφωνώ ο καθένας κρίνει, ζυγίζει και αποφασίζει!

Link to comment
Share on other sites

Στα φόρουμ αναφέρονται οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός, μπορεί να είναι και 1/10.

 

 

Εννοείται αναφέρονται οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός, είναι κι αυτές όμως μέσα στο νούμερο των ελέγχων ή καθυστερήσεων που γίνονται κάθε μέρα άρα γι'αυτό σου λέω ότι ακόμα και τώρα 100% δεν μπορούμε να γνωρίζουμε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ξαναυπήρξαν για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα τόσες αναφορές στα forums για καθυστερήσεις και τελωνεία, άρα αυτό σημαίνει ότι δεν είναι κλασική περίπτωση όπως τόσο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το δικό μου..... αγορές από Κίνα μόνο με..... άλλα κόλπα πλέον και δυστυχώς περιμένω και άλλα....ef24f14dd9e95d8aaeeeac32f52b8d4a.jpgeb0907ac876b56c00c731f8f150f3aad.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σαν να γράφει 13.

Μα κι' αυτός να γράφει action cam με 13$, έλεος. :lol:

Σα να σου λέει κοπάνησέ με.

Από ποιό μαγαζί έρχεται?

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το δικό μου..... αγορές από Κίνα μόνο με..... άλλα κόλπα πλέον και δυστυχώς περιμένω και άλλα....eb0907ac876b56c00c731f8f150f3aad.jpg

 

Μόνο €3 βλέπω στα τέλη εκτελωνισμού.

Έχει αλλάξει κάτι; Ήξερα οτι είναι €12 αν βάλουν φόρο.

Link to comment
Share on other sites

ποσα στοιχιζε η καμερα που πειρες?εγω περιμενω ενα xiaomi mi6 θα με γδαρουν, ο φορος βγαινει αναλογα τι τιμη εχει εδω ή αναλογα απο που το εχεις παραγγειλει? πολυ φοβαμαι οτι θα βγει πιο ακριβα απ το να το αγοραζα απο δω!! Edited by terry_ag7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...