Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιλησα και με το αεροδρομιο

Ηταν ενα παλικαρι εκει εξυπερeτικοτατο.

Μου ειπε πως και να φαινεται στο συστημα "arrival to destination country"

αυτο ειναι θεωρητικο/εκτιμηση και τίποτα παραπάνω της SingPost

 

Αρα.....

Edited by impreza_sti
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μακάρι σήμερα να πάρουν μπροστά, όπως και την προηγούμενη εβδομάδα.

Όποιου το status αλλάξει ας ενημερώσει να αισιοδοξούμε οι υπόλοιποι......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η sigapore post πετάει ένα ξερό "arrived at destination country" δεν σημαίνει οτι είναι και ορθό.

Απλά πολλοί έχουν καλομάθει τελευταία και αντιδρούν χωρίς λόγο.

Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά 2 φορές προ cc το site των ελτα μου το έδειχνε σιγκαπούρη το δέμα ενώ μου είχε έρθει ειδοποίηση να παραλάβω

Μπορεί να δουλεύεις εκει και καλά κανείς και ενίστασαι αλλά το να λες και ότι το άλλο ταχυδρομείο λέει σίγουρα αβάσιμες πληροφορίες δεν είναι και το καλύτερο.

Σίγουρα όλα τα ταχυδρομεία κάνουν το ''λάθος'' τους ανα καιρούς

 

 

Εγώ πάλι @@@ τους κινέζους που έμπλεξα είμαι απο της 10 με tracking ανενεργό

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα με τρελανετε εσεις εδω μεσα με την τοση υποστηριξη στους ******** δ.υπ. των ΕΛΤΑ.

 

Κατ αρχας δεν μου απαντησες γιατι δεν φαινεται τελευταια το ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ?

Αρα δεν τα σκαναρουν στα ΕΛΤΑ , σωστα ?

Αυτο παει να πει οτι οι αλλοι ( Singapore post ) που σου λενε οτι ειναι Ελλαδα ειναι ψευτες δηλαδη ?

Και αυτη η συγκριση που γινεται με το παρελθον , προ CC , ειναι τελειως ακυρη.

Μιλαμε για 80% λιγοτερα δεματα σε σχεση με τοτε .

Θα επρεπε να παραλαμβανουμε σφαιρα , αλλα , ειπαμε ...Ελλαδισταν.

 

 

Και κλεινοντας θα σου δωσω κι ενα παραδειγμα για να καταλαβεις τι ****** ειναι των ΕΛΤΑ.

Παραγγελια φιλου μου με Singapore Post πριν 20 μερες ( παρελαβε πριν 20 μερες ) .

Του εχει βγαλει ειδοποιηση η SG οτι ειναι Ελλαδα το δεμα.

Στα ΕΛΤΑ ελεγε οτι ειναι Σιγκαπουρη , τα γνωστα δηλαδη.

Αφου περιμενε 5-6 μερες ο φιλαρακος και ειδε οτι δεν υπηρχε καμια προοδος στο σαιτ των ΕΛΤΑ τους πηρε τηλεφ.

Τους πηρε κατα τις 1 το μεσημερι.

Του λενε τα τρελα τους , δεν εχει ερθει Ελλαδα το δεμα μπλα μπλα , κανετε λαθος, καπου αλλου βρισκετε , τις γνωστες πιπες .

Λοιπον , μετα απο 2-3 ωρες βλεπει στο σαιτ των ΕΛΤΑ , ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ , προφανως διακτινιστηκε το δεμα του !!!

Την αλλη μερα το πρωι ειχε παραλαβει !!!! :lol::lol::lol:

Παραπονιέσαι οτι τα ελτα ότι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, δεκτό. Όλοι μας ξέρουμε ότι δεν λειτουργεί τίποτα σωστά σε αυτή τη χώρα. Αλλά αν αρχίσουν ειδικά τα ελτα να την κάνουν σωστά και όπως πρέπει τη δουλειά τους, θα κλάψουν μανούλες...αν κατάλαβες τι εννοώ. Τότε θα κατηγορούμε πάλι τα ελτα και το κράτος κλπ κλπ κλπ. Οπότε πρώτα θα πρέπει να αναρωτηθούμε αν εμείς ως πολίτες είμαστε σωστοί όσον αφορά τις αγορές μας από κινα, και μετά να αρχίσουμε κατηγορούμε και να παραπονιόμαστε για όλα τα υπολοιπα.

Edited by impreza_sti
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα και με το αεροδρομιο

Ηταν ενα παλικαρι εκει εξυπεραιτικοτατο.

Μου ειπε πως και να φαινεται στο συστημα "arrival to destination country"

αυτο ειναι θεωρητικο/εκτιμηση και τίποτα παραπάνω της SingPost

 

Αρα.....

 

Μα ειναι ποτε δυνατον να ενημερωνουν το tracking system τους με εκτιμησεις...εσενα σου φαινεται λογικο ?

Δηλαδη στην τυχη βαζουνε εκει μια ημερομηνια :):):)

Εκτος αν θεωρουν εκτιμηση οτι το αεροπλανο εφτασε Ελλαδα , που αυτο ομως ειναι το ζητουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα με τρελανετε εσεις εδω μεσα με την τοση υποστηριξη στους τεμπεληδες δ.υπ. των ΕΛΤΑ.

 

Κατ αρχας δεν μου απαντησες γιατι δεν φαινεται τελευταια το ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ?

Αρα δεν τα σκαναρουν στα ΕΛΤΑ , σωστα ?

Αυτο παει να πει οτι οι αλλοι ( Singapore post ) που σου λενε οτι ειναι Ελλαδα ειναι ψευτες δηλαδη ?

Και αυτη η συγκριση που γινεται με το παρελθον , προ CC , ειναι τελειως ακυρη.

Μιλαμε για 80% λιγοτερα δεματα σε σχεση με τοτε .

Θα επρεπε να παραλαμβανουμε σφαιρα , αλλα , ειπαμε ...Ελλαδισταν.

 

 

Και κλεινοντας θα σου δωσω κι ενα παραδειγμα για να καταλαβεις τι ψευτες ειναι των ΕΛΤΑ.

Παραγγελια φιλου μου με Singapore Post πριν 20 μερες ( παρελαβε πριν 20 μερες ) .

Του εχει βγαλει ειδοποιηση η SG οτι ειναι Ελλαδα το δεμα.

Στα ΕΛΤΑ ελεγε οτι ειναι Σιγκαπουρη , τα γνωστα δηλαδη.

Αφου περιμενε 5-6 μερες ο φιλαρακος και ειδε οτι δεν υπηρχε καμια προοδος στο σαιτ των ΕΛΤΑ τους πηρε τηλεφ.

Τους πηρε κατα τις 1 το μεσημερι.

Του λενε τα τρελα τους , δεν εχει ερθει Ελλαδα το δεμα μπλα μπλα , κανετε λαθος, καπου αλλου βρισκετε , τις γνωστες πιπες .

Λοιπον , μετα απο 2-3 ωρες βλεπει στο σαιτ των ΕΛΤΑ , ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ , προφανως διακτινιστηκε το δεμα του !!!

Την αλλη μερα το πρωι ειχε παραλαβει !!!! :lol::lol::lol:

 

H singapore post μπορεί απλά να ενημερώνει όταν η τάδε πτήση έφτασε ελλάδα.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Όταν ανοίξει ο σάκος θα σκαναριστεί το δέμα και θα προχωρήσει στα υπόλοιπα στάδια.

 

Άλλα όχι αφού είπε η SG οτι έφτασε ελλάδα, ξέρω εγώ, αύριο πρέπει να το έχω στην πόρτα μου.

Έτσι να παίρνετε άκυρα τηλέφωνα και χωρίς λόγο να καθυστερείτε και τους υπόλοιπους.

Μαρέσει που βγάζετε και ποσοστά σχετικά με την μειωμένη κίνηση.

Κάτι τύποι σαν και σας δημιουργούν αυτό το ελλαδιστάν που ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

H singapore post μπορεί απλά να ενημερώνει όταν η τάδε πτήση έφτασε ελλάδα.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Όταν ανοίξει ο σάκος θα σκαναριστεί το δέμα και θα προχωρήσει στα υπόλοιπα στάδια.

 

Άλλα όχι αφού είπε η SG οτι έφτασε ελλάδα, ξέρω εγώ, αύριο πρέπει να το έχω στην πόρτα μου.

Έτσι να παίρνετε άκυρα τηλέφωνα και χωρίς λόγο να καθυστερείτε και τους υπόλοιπους.

Μαρέσει που βγάζετε και ποσοστά σχετικά με την μειωμένη κίνηση.

 

Ε ναι πτήση έφτασε αλλά ξέχασαν να κατεβάσουν τα δέματα

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά 2 φορές προ cc το site των ελτα μου το έδειχνε σιγκαπούρη το δέμα ενώ μου είχε έρθει ειδοποίηση να παραλάβω

Μπορεί να δουλεύεις εκει και καλά κανείς και ενίστασαι αλλά το να λες και ότι το άλλο ταχυδρομείο λέει σίγουρα αβάσιμες πληροφορίες δεν είναι και το καλύτερο.

Σίγουρα όλα τα ταχυδρομεία κάνουν το ''λάθος'' τους ανα καιρούς

 

Φίλε μου δεν ενίσταμαι, απλά μου την σπάει επειδή η λογική έχει πάει περίπατο.

Λέω το πολύ απλό, η SG τελειώνει με ένα arrival to destination country. Που δεν ξέρουμε αν είναι και ορθό.

Τα ελτά, που είναι αυτοί που θα κάνουν και την τελική παράδοση, δεν πρέπει να σκανάρουν τα αντικείμενα;

Άρα για ποιο λόγο να πλακώνω εγώ στα τηλέφωνα για ένα υποθετικό αντικείμενο.

Ίσως θα έπρεπε να δουλεύει καλύτερα η ενημέρωση στο σύστημα, αλλά αν κοιτάξουμε το συνολικό χρόνο αποστολής θα δούμε οτι έχει μειωθεί αρκετά.

 

Λέει ο άλλος, "εδώ και μια βδομάδα είναι κολλημένο στο αεροδρόμιο". Και παραλαμβάνει συνολικά σε 2 βδομάδες...

Δηλαδή αν δε είχε "κολλήσει" θα έπρεπε να παραλάβει σε 1 βδομάδα;

Ούτε κούριερ να ήταν.

Κοιτάξτε λίγο και τι γίνεται και στις άλλες χώρες.

Να κράζουμε συμφωνώ, αλλά όταν υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ενίσταμαι, απλά μου την σπάει επειδή η λογική έχει πάει περίπατο.

Λέω το πολύ απλό, η SG τελειώνει με ένα arrival to destination country. Που δεν ξέρουμε αν είναι και ορθό.

Τα ελτά, που είναι αυτοί που θα κάνουν και την τελική παράδοση, δεν πρέπει να σκανάρουν τα αντικείμενα;

Άρα για ποιο λόγο να πλακώνω εγώ στα τηλέφωνα για ένα υποθετικό αντικείμενο.

Ίσως θα έπρεπε να δουλεύει καλύτερα η ενημέρωση στο σύστημα, αλλά αν κοιτάξουμε το συνολικό χρόνο αποστολής θα δούμε οτι έχει μειωθεί αρκετά.

 

Λέει ο άλλος, "εδώ και μια βδομάδα είναι κολλημένο στο αεροδρόμιο". Και παραλαμβάνει συνολικά σε 2 βδομάδες...

Δηλαδή αν δε είχε "κολλήσει" θα έπρεπε να παραλάβει σε 1 βδομάδα;

Ούτε κούριερ να ήταν.

Κοιτάξτε λίγο και τι γίνεται και στις άλλες χώρες.

Να κράζουμε συμφωνώ, αλλά όταν υπάρχει λόγος.

 

Θεματάκι με τα ΕΛΤΑ είχα κι εγώ αυτό το μήνα.

Περίμενα ένα βιβλίο απο το amazon.co.uk το οποίο φυσικά ήρθε σε τοπικό κατάστημα του ΕΛΤΑ.

Εμένα μου ήρθε να παραλάβω το πακετάκι απο ένα υποκατάστημα που ήταν σε διαφορετικό δήμο.

Πήγα με το ειδοποιητήριο στο αναγραφόμενο υποκατάστημα (είχε μάλιστα και καταρρακτώδη βροχή έξω, λες και ήταν συνεννοημένοι) και το δεματάκι ήταν άφαντο! Δεν το έβρισκαν ουτε τοπικά ούτε στο κεντρικό μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία, και ουτε στο σύστημά τους ηταν καταχωρημένο.

Βασικά με παρέπεμψαν στο κεντρικό του Βόλου, το οποίο ήταν παρα πολυ μακριά, ή εναλλακτικά να τους πάρω εγω τηλέφωνο για να βρώ άκρη.

Φυσικά και τίποτα απο τα δυο δεν έκανα. Πήγα στο υποκατάστημα ΕΛΤΑ/ψιλικατζίδικο/μαγαζί με βιολογικά είδη της περιοχής μου, που έρχονται πάντα τα δέματα, τους έδειξα το ειδοποιητήριο, έψαξε και βρήκε το δέμα, το παρέλαβα κι έφυγα.

Την επόμενη μέρα μου ήρθε εκ νέου ειδοποιητήριο να παραλάβω το δέμα απο το σωστό υποκατάστημα.

 

Έπρεπε να ξανα παω να το παραλάβω και να ζητήσω αποζημίωση για χαμένο πακέτο αλλά δεν ειμαι λαμόγιο!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια ενταξει καταλαβαινω την αγωνια σας (και εγω περιμενω δεμα αλλα δεν κανω ετσι,να περνω τα ελτα κτλ) αλλα διαβαστε και τον οδηγο!!!

Οταν λεει στην sg post ''arrival to destination country'' τα δεματα ειναι στην Ελλαδα,αλλα δεν εχουν σκαναριστει ακομα.

Οταν ανοιξουν τους σακους και τα σκαναρουν τοτε θα γινει η ανανεωση και στο τρακ system των ελτα..

ΥΓ 1.πολυ το κουρασαμε το θεμα.

ΥΓ 2.Που να κανατε παραγγελιες πριν απο καποιους μηνες που ηθελες 30 μερες +

ΥΓ 3.Η υπομονη ειναι η καλυτερη αρετη.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια ενταξει καταλαβαινω την αγωνια σας (και εγω περιμενω δεμα αλλα δεν κανω ετσι,να περνω τα ελτα κτλ) αλλα διαβαστε και τον οδηγο!!!

Οταν λεει στην sg post ''arrival to destination country'' τα δεματα ειναι στην Ελλαδα,αλλα δεν εχουν σκαναριστει ακομα.

Οταν ανοιξουν τους σακους και τα σκαναρουν τοτε θα γινει η ανανεωση και στο τρακ system των ελτα..

ΥΓ 1.πολυ το κουρασαμε το θεμα.

ΥΓ 2.Που να κανατε παραγγελιες πριν απο καποιους μηνες που ηθελες 30 μερες +

ΥΓ 3.Η υπομονη ειναι η καλυτερη αρετη.

 

Ε τι λέμε τόσες σελίδες, ότι είναι στην Ελλάδα και δεν έχουν ανοίξει το σάκο, εμένα είναι από 16 και εδώ και 10 μέρες κάθονται και το κοιτάνε στο αεροδρόμιο, είχα κάνει παραγγελία πριν μήνες και είχε έρθει σε 7 μέρες στο αεροδρόμιο βέβαια εγώ στην Πάτρα παρέλαβα μετά από 13

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια ενταξει καταλαβαινω την αγωνια σας (και εγω περιμενω δεμα αλλα δεν κανω ετσι,να περνω τα ελτα κτλ) αλλα διαβαστε και τον οδηγο!!!

Οταν λεει στην sg post ''arrival to destination country'' τα δεματα ειναι στην Ελλαδα,αλλα δεν εχουν σκαναριστει ακομα.

Οταν ανοιξουν τους σακους και τα σκαναρουν τοτε θα γινει η ανανεωση και στο τρακ system των ελτα..

ΥΓ 1.πολυ το κουρασαμε το θεμα.

ΥΓ 2.Που να κανατε παραγγελιες πριν απο καποιους μηνες που ηθελες 30 μερες +

ΥΓ 3.Η υπομονη ειναι η καλυτερη αρετη.

 

Οταν πρεπει να φυγεις εξωτερικο να δεις την οικογενεια σου , και εισαι δεσμιος των ΕΛΤΑ , πιστεψε με , ουτε εσυ θα ειχες υπομονη απο την στιγμη που ξερεις οτι αυτο που παραγγειλες ειναι Ελλαδα και καθετε σε καποιον σακο περιμενοντας να ανοιχτει.

Υπολογισα 3 εβδομαδες οταν εκανα την παραγγελια , ειμαι στις 16 μερες ηδη , στις 10/10 την εκανα.

Βρισκεται Ελλαδα απο τις 20 , κατσε να δουμε.

http://i.imgur.com/YqwAF6F.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν πρεπει να φυγεις εξωτερικο να δεις την οικογενεια σου , και εισαι δεσμιος των ΕΛΤΑ , πιστεψε με , ουτε εσυ θα ειχες υπομονη απο την στιγμη που ξερεις οτι αυτο που παραγγειλες ειναι Ελλαδα και καθετε σε καποιον σακο περιμενοντας να ανοιχτει.

Υπολογισα 3 εβδομαδες οταν εκανα την παραγγελια , ειμαι στις 16 μερες ηδη , στις 10/10 την εκανα.

Βρισκεται Ελλαδα απο τις 20 , κατσε να δουμε.

http://i.imgur.com/YqwAF6F.png

 

ομοιως και εγω

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ με off topic αναφορές και προσωπικές αντιπαραθέσεις. Να υπενθυμίσω επίσης ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο πως εκφραζόμαστε όταν αναφερόμαστε σε πρόσωπα-εταιρείες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθηθουμε περισσοτερο (μιας και φαινεται οτι το προβλημα ειναι στα ελτα)ποιος ηταν ο τελευταιος σακος που ανοιξε?Αποτι φαινεται 16/10 και μετα δεν εχει παραλαβει κανενας οποτε καποιος που του εγραψε 15/10 arrived at overseas και να παρελαβε υπαρχει?
Link to comment
Share on other sites

Το ένα δικό μου με arrival 16/10 πριν από λίγο ανανεώθηκε σ κλείσιμο από κέντρο διαλογής Αττικής
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μόλις έγινε κλείσιμο απο Κ.Δ. Αττικής (15:22). Αέραααααααα. Άντε να παραλάβουμε......

Φαντάζομαι θα πάρετε και οι υπόλοιποι σειρά. Εμένα είχε φτάσει Ελλάδα 17/10 με SG.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η παλιοτερη ημερομηνια που γραφει to singpost οτι το δεμα ήρθε στην Ελλαδα, και το παρελαβε καποιος η τουλαχιστον εμφανιζεται με κινηση στα ΕΛΤΑ?

Ακυρο, νομιζω απαντηθηκε 17/10

Edited by POUARO
Link to comment
Share on other sites

Eμενα ξεκόλλησε....μόλις...

Σημείωση: πρι 2-3 ωρες πήρα τηλέφωνα τα ΕΛΤΑ....

ΤΥΧΑΙΟ;

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Eμενα ξεκόλλησε....μόλις...

Σημείωση: πρι 2-3 ωρες πήρα τηλέφωνα τα ΕΛΤΑ....

ΤΥΧΑΙΟ;

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ

 

Τυχαιο ειναι , απλα ειχε ερθει η ωρα του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...