Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Cosmote πάντως πάει σε full massive MIMO μέχρι στιγμής. Πως λειτουργεί το TRP budget σε αυτήν την περίπτωση;

 

Εδώ πάει με την ένταση ηλεκτρικού πεδίου σε συγκεκριμένη απόσταση, σε συγκεκριμένη νοητή επιφάνεια ώστε να πιάνει και τα beamforming

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάει με την ένταση ηλεκτρικού πεδίου σε συγκεκριμένη απόσταση, σε συγκεκριμένη νοητή επιφάνεια ώστε να πιάνει και τα beamforming

 

Δηλαδή είστε πιο αυστηροί από ICNIRP.

Γιατί... ήδη η icnirp έχει πολύ χαμηλά όρια :(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είστε πιο αυστηροί από ICNIRP.

Γιατί... ήδη η icnirp έχει πολύ χαμηλά όρια :(

 

Δες εδώ real-time data https://www.swisscom.ch/en/about/company/portrait/network/mobile-communication-masts-environment-health/field-strength.html

Link to comment
Share on other sites

 

Η Ολλανδία έχει πιο ψηλά όρια από όλους.

Μου κάνει εντύπωση που ο ΠΟΥ πάει πιο χαμηλά από icnirp.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@mixtri οι φωτογραφίες που χρωστούσα για την ημιτελική αναβάθμιση. Φαίνεται στην μία φωτογραφία ότι έχει μείνει 1 από τα 3 παλιό πάνελ.3d9f1369ae58bfe1e0839de1fcf0807f.jpgf217004d59912e1493e3f7e5dcdc233d.jpg

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@mixtri οι φωτογραφίες που χρωστούσα για την ημιτελική αναβάθμιση. Φαίνεται στην μία φωτογραφία ότι έχει μείνει 1 από τα 3 παλιό πάνελ.3d9f1369ae58bfe1e0839de1fcf0807f.jpgf217004d59912e1493e3f7e5dcdc233d.jpg

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ Βασίλη.

 

My best guess.

Αναβάθμισαν 2 sectors με carrier aggregation.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στην άκρη το F2G τους τελευταίους μήνες και δεν μπορώ να ελέγξω τι μπήκε, πάντως και στις 2 που είδα αυτό το πράγμα είχαν μόνο band 3 με χάλια ταχύτητες ανέκαθεν και πολύ μικρή εμβέλεια, συνήθως οι συσκευές προτιμούσαν band 7+20 από πιο μακρινές.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή της λεωφόρου Μεσογείων, λίγο πιο πάνω από τον Πύργο Αθηνών.

 

Not bad για την εποχή που δίνει unlimited data σε προσφορά, έχοντας μέτριο σήμα (η 2600 από κάτω δείχνει -107) και δεν κυκλοφορούσαν λίγοι στην περιοχή.

 

Σέρβερ Wingo Ζυρίχης.

 

2020-11-25-16-07-01-412.png

 

2020-11-25-16-07-16-346.png

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου, κοντά στο Γηροκομείο Αθηνών. Έχω φάει 2GB σε τεστ μόνο απόψε, δεν θέλει να δείξει πάνω από 250. Απλά φανταστείτε να είχα και οπτική επαφή με την κεραία. :)

 

Υποθέτω ότι το μέγιστο θεωρητικό που μπορεί να δώσει η WIND με το φάσμα που έχει, λογικά θα είναι κάπου στα 350-360.

 

Σέρβερ Wingo Ζυρίχης. Στους ελληνικούς μέχρι 230 έδειχνε.

 

2020-11-28-04-19-38-502.png

 

2020-11-28-04-21-55-733.png

Link to comment
Share on other sites

Πάρκο Φλοισβου 800αρα μπάντα. Ωραίο ping για περίοδο καραντίνας.4a2ac351ddfc4113fb0b6f4fc3589e36.jpg

 

10mhz και τετειες ταχυτητες ....Μονος παιζει να ησουν στο δικτυο :lol:

Link to comment
Share on other sites

10mhz και τετειες ταχυτητες ....Μονος παιζει να ησουν στο δικτυο :lol:

Από πού προκύπτουν τα 10 MHz στη συγκεκριμένη περιοχή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτουν τα 10 MHz στη συγκεκριμένη περιοχή;

 

To έγραψε πιο πάνω πως είναι 800άρα. Τραγικό πάντως για Πειραιά, αν και όπως φαίνεται δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν και καραντίνα, σε πολλές περιοχές έχω δει χαμηλά ping δεν ξέρω μπορεί όντως να είμαι μόνος όταν κανω, αν και κανω συχνά. Τωρα για την περιοχή, όντως δεν είναι τοσο καλα τα πραματα. Ουσιαστικά μόνο Μαρίνα Φλοισβου και εκει στο πάρκο είναι καλα. Αμα το πάρεις παραλιακα προς Γλυφάδα, μέχρι το Εδεμ για όποιον ξέρει, μπορεί να σε πετάξει και σε 3G σε ώρες αιχμής. Θέλει σταθμό οπωσδήποτε. Όπως και μες στο Φάληρο έχει θέμα. Σε κεντρικά κομματια Αγίου Αλεξάνδρου έχω πετύχει και E παλι σε ώρες αιχμης. Μυρίζομαι πως και εκει θέλει
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν και καραντίνα, σε πολλές περιοχές έχω δει χαμηλά ping δεν ξέρω μπορεί όντως να είμαι μόνος όταν κανω, αν και κανω συχνά. Τωρα για την περιοχή, όντως δεν είναι τοσο καλα τα πραματα. Ουσιαστικά μόνο Μαρίνα Φλοισβου και εκει στο πάρκο είναι καλα. Αμα το πάρεις παραλιακα προς Γλυφάδα, μέχρι το Εδεμ για όποιον ξέρει, μπορεί να σε πετάξει και σε 3G σε ώρες αιχμής. Θέλει σταθμό οπωσδήποτε. Όπως και μες στο Φάληρο έχει θέμα. Σε κεντρικά κομματια Αγίου Αλεξάνδρου έχω πετύχει και E παλι σε ώρες αιχμης. Μυρίζομαι πως και εκει θέλει

 

Αν πάρεις το τραμ στην παραλιακή θα καταλάβεις ότι η Wind "δεν".

Οι κεραίες δεν είναι στην παραλιακή αλλά συνήθως πιο ψηλά. Κάλυψη υπάρχει αλλα από ταχύτητα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις το τραμ στην παραλιακή θα καταλάβεις ότι η Wind "δεν".

 

Οι κεραίες δεν είναι στην παραλιακή αλλά συνήθως πιο ψηλά. Κάλυψη υπάρχει αλλα από ταχύτητα...

Ετσι ακριβως. Θέλει το παραλιακό κομμάτι δουλίτσα καο γενικότερα κάποια σημεία στα Νότια Προάστια. Πρόσφατα είδα έβγαλαν άδεια για κεραία στο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου. Λίγο πιο πέρα απο ιστό της πράσινης. Εύχομαι αυτό που θα στήσουν να καλύψει μεγάλο κομμάτι γιατί πραγματικά εκεί υπάρχει τεράστια τρυπα...
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις το τραμ στην παραλιακή θα καταλάβεις ότι η Wind "δεν".

Οι κεραίες δεν είναι στην παραλιακή αλλά συνήθως πιο ψηλά. Κάλυψη υπάρχει αλλα από ταχύτητα...

 

Σωστά. Κι εγώ με τραμ ή λεωφορείο στη λεωφόρο Ποσειδώνος, είδα ότι η WIND είναι ψιλο-χάλια. Ειδικά στο Ελληνικό γύριζε και σε 3G.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου, κοντά στο Γηροκομείο Αθηνών. Έχω φάει 2GB σε τεστ μόνο απόψε, δεν θέλει να δείξει πάνω από 250. Απλά φανταστείτε να είχα και οπτική επαφή με την κεραία. :)

 

Υποθέτω ότι το μέγιστο θεωρητικό που μπορεί να δώσει η WIND με το φάσμα που έχει, λογικά θα είναι κάπου στα 350-360.

 

Σέρβερ Wingo Ζυρίχης. Στους ελληνικούς μέχρι 230 έδειχνε.

 

2020-11-28-04-19-38-502.png

 

2020-11-28-04-21-55-733.png

 

Ξανά το ίδιο με σέρβερ Wingo. Είχα μερικά GB που λήγουν αύριο, οπότε...

 

Πλάκα έχει ότι στο μπαλκόνι έπιανε με το ζόρι 200 και στην κουζίνα έδειχνε κάποιες στιγμές 267. :p Φαίνεται στην κουζίνα έχει λιγότερες παρεμβολές. :lol:

 

2020-12-07-04-51-12-120.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκιμή speedtest στο σπίτι μου με το νέο μου Mi 10T lite. Επιτέλους το CA δουλεύει σωστά και οι ταχύτητες πραγματικά απογειώθηκαν! Μέσα στο σπίτι μου στο σαλόνι που έπιανε συνήθως 50αρια, τώρα με το CA έπαθα πλάκα!

https://drive.google.com/file/d/1-5Q78lzH_fJx_x8a1aUMWM_K_jOXUr-C/view?usp=drivesdk

Και η μέτρηση σε εσωτερικό χώρο

https://www.speedtest.net/my-result/a/6829778303

Μετά έκανα και μια ακόμη έξω στην βεράντα

https://www.speedtest.net/my-result/a/6830168748

Μιλάμε για σχεδόν διπλάσιες ταχύτητες σε σχέση με το παλιό μου κινητό. Άμα είχε και 3CA η κεραία της περιοχής μου λογικά θα έπιανε και 200+ χαλαρά. Τελικά παίζει ρόλο και η συσκευή για την καλύτερη απόδοση.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Τα χω γράψει και αναφέρει και στο νήμα του Mi 10 T & Pro και Μi 10 - 10 Pro ...οι συσκευές με "5g " πετάνε ασχέτως αν δεν υπάρχει ακόμα 5g ... άλλοι πομποδέκτες . Επίσης στην δικιά μου συσκευή επιλέγοντας το δίκτυο LTE προτιμώμενο κι όχι το 5g μιλάμε για αστραπιαία απόκριση στο ίντερνετ. Πύραυλος σκέτη απόλαυση...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Είδα τα τελευταία tests των vendors.

Αν παρει Huawei την πάτησε η Wind. Τα νέα τσιπάκια της Qualcomm έχουν τρελές ασυμβατότητες με τα Huawei και στο Lte (καλά στο 5g απλά δεν παίζουν).

 

Ένας μεγάλος παροχος σταματα τη διάθεση και Huawei συσκευών γιατί τα Kirin δεν ειναι συμβατά με το configuration του δικτυακού vendor.

 

3gpp πάει σκουπίδια αν δε γίνει IODT testing.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρα, θέλοντας και μη, μακριά από huawei συσκευές.

 

Sent from my XT1068

 

Huawei mobile / Huawei δίκτυο δεν έχει πρόβλημα.

Huawei ran με mediatek είναι οκ (τίποτα το ιδιαίτερο)

Huawei ran με qualcomm και exynos καταστροφή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...