Jump to content

Cubot One


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια γεια χαρα ενδιαφερομαι για την αγορα του κινητου αλλα θα ηθελα τα φωτα σας!

 

Ειναι καλο κινητο απο οτι εχω δει αλλα 1) θελω να αγορασω ενα κινεζικο που να μην χρειαζεται να ψαχνω για ροοτ και ρομ ! Να μου πειτε τυχον προβληματα και απο πιο αξιοπιστο site μπορω να το αγορασω και την διαδικασια αγορας (αν ειναι ευκολο :-) ) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Παιδια γεια χαρα ενδιαφερομαι για την αγορα του κινητου αλλα θα ηθελα τα φωτα σας!

 

Ειναι καλο κινητο απο οτι εχω δει αλλα 1) θελω να αγορασω ενα κινεζικο που να μην χρειαζεται να ψαχνω για ροοτ και ρομ ! Να μου πειτε τυχον προβληματα και απο πιο αξιοπιστο site μπορω να το αγορασω και την διαδικασια αγορας (αν ειναι ευκολο :-) ) ευχαριστω

 

Γράφεις σε λάθος θεμα, απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371911

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το παρέλαβα και εγώ χθες το κινητό. Είναι για δώρο αλλά θα παίξω μαζί του λίγες μέρες να δω ότι όλα πάνε καλά.

 

Ήρθε με την 0.6 και πήγαινε πολύ αργά. Είχε σοβαρότατο lag. Βρήκα την 0.4 και την πέρασα και τα πράγματα στρώσανε. Πλέον το κινητό είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

 

Το μόνο αρνητικό που έχω βρει μέχρι τώρα, να ξέρουν και μελλοντικοί αγοραστές, είναι το Wi-Fi του. Είναι σχετικά με άλλα τηλέφωνα ασθενές. Δεν έχω κάνει πολλά test να δω, αλλά σε συγκεκριμένο σημείο που άλλα κινητά (γνωστών εταιρειών), high end, mid end, πιάνουν σήμα έστω οριακά, αυτό δεν πιάνει.

 

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι πως όταν το συνδέω με τον υπολογιστή, δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία ούτε με mtp ούτε με ptp ούτε με usb storage. Εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο να εγκαταστησω καποιο?θελει γνωσεις η απλα κατεβαζω ενα απο αυτα και απο που?

 

Mapfactor navigator. Στο market θα το βρεις είναι δωρεάν. Αν σε βολέψει καλώς,αλλιώς πας σελεφτά

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι το κινητό το έχω εδώ και σχεδόν 2 μήνες. Αγορά από HappyHour του pandawill.

Το χρησιμοποιώ ως πρώτο κινητό χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (2 restart από browser που κόλλησε και δύο φορές εμφάνιζε ότι έχασε το σήμα δικτύου χωρίς να το ξαναβρίσκει σε περιοχή που δεν δικαιολογείται -με restart διορθώθηκε και αυτό).

Κατά τα άλλα, κουνιέται λίγο το βύσμα του φορτιστή του, χωρίς να χάνει επαφή. Φταίει το καλώδιο και όχι το κινητό, αφού δουλεύει και το καλώδιο από παλιότερο φορτιστή LG χωρίς να κουνιέται.

 

Δεν ξέρω ποιος είναι ο χρονισμός του επεξεργαστη, αλλά μια χαρά γρήγορο μου φαίνεται (αλήθεια, το βρίσκεις κάπου στις ρυθμίσεις; ).

Δεν παίζω βέβαια πολλά παιχνίδια. Από τα λίγα που έχω δοκιμάσει, δεν είναι τελείως ομαλή η κίνηση στο TempleRun2 (ακόμα και με χαμηλή τη ρύθμιση του παιχνιδιού για τα γραφικά).

 

Το GPS του μου φαίνεται μια χαρά, το bluetooth επίσης. Η κάμερα μέτρια, αλλά κάνει τη δουλειά της (ιδίως σε φωτεινό περιβάλλον). Τα ακουστικά που δίνει μαζί είναι πολύ καλά και δυνατά για φωνή και ραδιόφωνο (βγάζουν περισσότερη ένταση σε σχέση με άλλα που έχω για μουσική), χρήσιμο όταν το βάζω ενώ περπατάω σε δρόμο με κυκλοφορία.

Η μπαταρία αντέχει μια ημέρα με σχετικά έντονη χρήση.

 

Αν και ένα τάμπλετ που έχω το έχω κάνει Root, σε αυτό δεν έχω νιώσει ακόμα την ανάγκη. Έχει από όταν ήρθε ανοικτές τις δυνατότητες superuser.

Android 4.2.1. Έχει βγει/χρειάζεται κάποια αναβάθμιση; Από πού την κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω πάρει ένα Τronsmart TS7 και από ότι βλέπω τα 2 κινητά παίζει να είναι πανομοιότυπα και επειδή στο thread του tronsmart δεν έχει κίνηση είπα να ρωτήσω εδώ.Οι ρομ του Cubot υπάρχει περίπτωση να ταιριάζουν στο δικό μου τηλέφωνο?

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω ποιος είναι ο χρονισμός του επεξεργαστη, αλλά μια χαρά γρήγορο μου φαίνεται (αλήθεια, το βρίσκεις κάπου στις ρυθμίσεις; ).

 

Μπορεις να κατεβασεις απο το Play Store την εφαρμογη CPU Z και να δεις τα τεχνικα του χαρακτηριστικα.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω πάρει ένα Τronsmart TS7 και από ότι βλέπω τα 2 κινητά παίζει να είναι πανομοιότυπα και επειδή στο thread του tronsmart δεν έχει κίνηση είπα να ρωτήσω εδώ.Οι ρομ του Cubot υπάρχει περίπτωση να ταιριάζουν στο δικό μου τηλέφωνο?

 

Δε ταιριάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κατεβασεις απο το Play Store την εφαρμογη CPU Z και να δεις τα τεχνικα του χαρακτηριστικα.

 

Ευχαριστώ!

 

CPU Architecture: ARM Cortex-A7

Cores:4

Revision: r0p2

Clock Speed: 497-1.51GHz (ο πρώτος πυρήνας ήταν μόνο ενεργός, οι άλλοι τρεις απενεργοποιημένοι όταν έτρεχε το πρόγραμμα)

GPU Vendor: Imagination Technologies

GPU Renderer: PowerVR SGX 544MP

 

Αν θέλετε κάποια άλλη πληροφορία, ρωτήστε.

 

Κατά τα άλλα όμως έφαγε 2 φρίκες σήμερα. Είχε συμβεί και παλιότερα μία φορά. Γίνεται όταν αλλάζω τελείως περιοχή (πχ από κέντρο Αθήνα σε ανατολική Αττική με χαμηλό σήμα [και χωρίς γρήγορο 3G αλλά σκέτο GPRS] και σήμερα έγινε και κατά τον γυρισμό). Δεν συμβαίνει πχ εντός του λεκανοπεδίου. Αυτό που κάνει είναι ότι μπλοκάρει το τσιπάκι που αφορά την κινητή τηλεφωνία και φαίνεται να μην έχει καθόλου σήμα. Όταν είναι στην φάση αυτή δεν μπορώ να το ξεμπλοκάρω χωρίς soft reboot. Δοκίμασα να ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω το flight mode και "κολλάει". Το ίδιο αν δοκιμάσω μέσα από τα settings να απενεργοποιήσω/ενεργοποιήσω την SIM. Όταν λέω ότι "κολλάει" εννοώ ότι οι υπόλοιπες λειτουργίες του τηλεφώνου δουλεύουν κανονικά (ακόμα και το WiFi στον δεύτερο τρόπο), αλλά δεν επανέρχεται το σήμα. Με το soft reboot πιάνει σήμα με τη μία και δουλεύει χωρίς θέμα. :what:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόβλημα που το έχει και η τελευταία version V4 της ROM του GT99. Ευτυχώς εκεί υπάρχει λύση, να γυρίσεις στην V3 που δουλεύει μιά χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας να το ψάχνω για το δικό μου, να αναφέρω ότι στο AnTuTu βγάζει σκορ 16145. Rom έχει την 0.3 αν διακρίνω σωστά (G800_CUBOT_D1_V0.3_20130716).

Αυτό το αποτέλεσμα μου φαίνεται αρκετά κοντά με αυτό που αναφέρει ένας Γάλλος με τον turbo που έχει την 0.6+MIUI (για να την κάνει πιο smooth), που είναι 16602.

 

Δεν ξέρω τί πατέντα ακριβώς έγινε με το δικό μου στο Pandawill. Στην περιγραφή της παραγγελίας αναφέρεται η απλή version του επεξεργαστή (ΜΤΚ6589 και όχι ΜΤΚ6589Τ).

Επίσης το χρώμα του είναι ασημί με άσπρο.

 

Για να μπερδευτούμε ακόμα περισσότερο, στην καρτέλα SYSTEM το CPUZ αναγράφει:

Hardware: mt6589 (σκέτο)

Αλλά στην καρτέλα SOC λέει clock speed 1.51GHZ.

 

Το τηλέφωνο όταν ήρθε είχε ήδη εγκατεστημένο το Mobileuncle Tools με δυνατότητες Superuser. Επίσης όταν είναι σβηστό με το VolUP + PowerButton bοοtάρει στο menu για update, factory reset κλπ. Να υποθέσω ότι είναι ήδη rooted?

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά το παρέλαβα και εγώ χθες το κινητό. Είναι για δώρο αλλά θα παίξω μαζί του λίγες μέρες να δω ότι όλα πάνε καλά.

 

Ήρθε με την 0.6 και πήγαινε πολύ αργά. Είχε σοβαρότατο lag. Βρήκα την 0.4 και την πέρασα και τα πράγματα στρώσανε. Πλέον το κινητό είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

 

Το μόνο αρνητικό που έχω βρει μέχρι τώρα, να ξέρουν και μελλοντικοί αγοραστές, είναι το Wi-Fi του. Είναι σχετικά με άλλα τηλέφωνα ασθενές. Δεν έχω κάνει πολλά test να δω, αλλά σε συγκεκριμένο σημείο που άλλα κινητά (γνωστών εταιρειών), high end, mid end, πιάνουν σήμα έστω οριακά, αυτό δεν πιάνει.

 

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι πως όταν το συνδέω με τον υπολογιστή, δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία ούτε με mtp ούτε με ptp ούτε με usb storage. Εσείς;

 

Λοιπον εμενα δεν εχει κανενα προβλημα ουτε με το wifi ( Μια χαρα τα παει παντου ) αλλα ουτε και με την μεταφορα αρχειων μεσω usb storage.

Eιχε και εμενα την v0.6 και ειχε τοσο lag που ενα διπυρινο doogee μπροστα του ηταν πολυ ποιο γρηγορο και χωρις lag.

Εβαλα και εγω την v0.4 και εχει καποια διαφορα αλλα σε καμμια περιπτωση ακομα δεν ειναι οπως θα επρεπε να ειναι δηλαδη χωρις Lag.

Το διπυρινο doogee 100 ειναι και παλι ποιο γρηγορο.

 

Εχει δοκιμασει καποιος αλλος τιποτα καλυτερο να το κανουμε να πηγαινει σφαιρα ?

Ειδα ενα Thl W200 το οποιο εχει ακριβως το ιδιο hardware και πηγαινε σφαιρα και χωρις καθολου lag.

Link to comment
Share on other sites

Η λυση για να πηγαινει σφαιρα το τηλεφωνο ειναι τελικα πολυ απλη και μαλλον δεν φταιει η v06.

Το μονο που πρεπει να κανετε ειναι να πεταξετε τον ηλιθιο GO LAUNCHER και να βαλετε καποιον αλλον.

 

Εμενα πλεον παει σφαιρα το τηλεφωνο.

 

Δεν υπαρχει καθολου μα καθολου lag.

 

Ευχαριστω για την βοηθεια τον χρηστη Asterisd.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε δοκιμαστικά τον Nova Launcher να δεις πως πάει πραγματικά το τηλέφωνο. Το χαντακώνουνε με τον Go...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε και οι υπόλοιποι να ανεβάσετε τα στοιχεία που σας βγάζει το CPUZ?

 

Να καταλάβω δηλαδή αν το δικό μου φοράει τον "καλό" επεξεργαστή ή έχουν υπερχρονίσει με πατέντα τον 1.2

 

Αν είναι η δεύτερη περίπτωση, τί να κάνω; Αν ασχοληθώ να περάσω την 0.4 που λέτε ότι έχει λιγότερα προβλήματα μήπως το χάσω αυτό;

Δεν έχω θέμα με lag. Το μόνο θέμα που είχα είναι αυτό με το σήμα όταν αλλάζω περιοχή που έχω περιγράψει.

Link to comment
Share on other sites

αυτον εχω βαλει και πεταει το κινητο πλεον.

Αλλα εκανα το λαθος και εχω παει στην v.04 γιατι νομιζα οτι η v06 ηταν η αιτια του κακου.

Αλλα ευτυχως με την δικη σου βοηθεια το κινητο ηρθε στην κατασταση που επρεπε να ειναι.

Ηθελα να ηξερα ποιος ο λογος που εχουν βαλει τον GO LAUNCHER .

Οντως το κινητο με τον Go ειναι για τα μπαζα.....

Και παλι σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας..ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θελω να κανω καποιες ερωτησεις..σημερα εμαθα για το cubot one και θελω να το αγορασω..απο οσο ειδα στο φορουμ εχει πιο πολλα υπερ παρα κατα..οσον αφορα την καμερα (και την μπροστινη) τι εχετε να πειτε?

εγω εχω το LG L7 και μου εχει σπασει τα νευρα..πολυ lag :wacko: αξιζει η αγορα του?

ευχαριστω:):)

Edited by mojakos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια ερωτησούλα απλή και θα είμαι ιδιαίτερα ευγνώμων. Επειδή μέχρι τώρα δεν έχω ασχοληθεί με Launchers και παρήγγειλα το κινητό για την γυναίκα του ξαδέρφου μου, υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για να αλλάξεις τον Launcher;

 

Δεν θέλω να με κυνηγάν για το κινητό. Μόλις έρθει θα το κρατήσω κάνα δύο μέρες να τους κάνω εγκατάσταση τα βασικά, να τσεκάρω ότι είναι οκ η συσκευή και απ'όσα διάβασα εδώ μέσα θέλει να βάλω τον Nova...

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις εγκατάσταση τον Nova και τον επιλέγεις ως κύριο launcher, δεν έχει κάτι δύσκολο.

 

 

Πως ακούγεται το ηχειάκι του, λίγο αδύναμο ήχο κλήσης έχει. Το σήκωσα όσο πήγαινε από το Engineer Mode, αλλά πάλι δεν ακούγεται αρκετά δυνατά...

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις εγκατάσταση τον Nova και τον επιλέγεις ως κύριο launcher, δεν έχει κάτι δύσκολο.

 

Δεν θα της ζητήσει κάτι άλλο στην πορεία; Μην τρέχω 3 την ώρα να της το φτιάξω... Μετά την εγκατάσταση θέλω να πω τελειώνει το θέμα;

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια ερωτησούλα απλή και θα είμαι ιδιαίτερα ευγνώμων. Επειδή μέχρι τώρα δεν έχω ασχοληθεί με Launchers και παρήγγειλα το κινητό για την γυναίκα του ξαδέρφου μου, υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για να αλλάξεις τον Launcher;

Κάνεις εγκατάσταση τον Nova και τον επιλέγεις ως κύριο launcher, δεν έχει κάτι δύσκολο.

 

Ίσως και να μην είναι τόσο απλά τα πράγματα με το CUBOT One... εμένα δεν με ρώταγε ποιον θέλω default. Έπρεπε να πειράξω ρυθμίσεις, να κατεβάσω εφαρμογές για να κάνω set default τον nova.. τελικά απλά με root ξήλωσα τον Go και ηρέμησα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να μην είναι τόσο απλά τα πράγματα με το CUBOT One... εμένα δεν με ρώταγε ποιον θέλω default. Έπρεπε να πειράξω ρυθμίσεις, να κατεβάσω εφαρμογές για να κάνω set default τον nova.. τελικά απλά με root ξήλωσα τον Go και ηρέμησα.

 

Root με τι μέθοδο το έκανες; Να ψαχτώ με απλές τύπου farmaroot;

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...