Jump to content

Cubot One


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χτες το παρελβα και εγω και οι πρωτες εντυπώσεις ειναι θετικες...

Προς το παρον δεν μπορεσα να το ζαλίσω οσο θα ηθελα γιατι το εχει παρει αγκαλια η γυναικά μου και δεν με αφηνει να το πλησιάσω.

Η συσκευασία περιείχε δυο μπαταρίες των 2200 ενα ζευγαρι γαντια που μπορει να χρησιμοποιηθούν στην οθονη , ενα sd mp3 player με δικα του ηχεία και φυσικα θυρα ακουστικων.

Η πρωτη μπαταρια φορτισμενη στα 2/3 χτες εβγαλε ανετα την μερα με αρκετη χρηση ...

Αυτα τα λιγα προς το παρον ... Μολις μπορεσω να το εχω στα χερια μου περισσότερο χρονο θα εχω περισσότερες εντυπώσεις ..

 

Εαν θεμα που συνάντησα στην χρηση του ειναι πως δεν μπορω να βαλω καποια widget.

Πχ το power amp δεν τον βρίσκει στην λιστα με τα widget

Παρομοίως το ιδιο κανει και για αλλες εφαρμογές...

Πρεπει να κανω κατι;

 

 

edit...

Drivers που θα βρω;

Θελω να το ρουταρω με το SRSRoot for Android και μου ζητα drivers

 

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου να προσθεσω πως τελικα καταφερα να το ρουταρω βρισκοντας τους drivers απο εδω και χρησιμοποιώντας to SRSRoot for Android.

Το κινητο φοραει την v6 και εκτος του προβλήματος με τα widget που αλλες εφαρμογες τις βαζει και σε αλλες οπως πχ το power amp , zdge αρνείται να προσθέσει widget , εχει ενα παραξενο λαγκ.

Το λεω παραξενο γιατι μου δινει την εντύπωση πως η οθονη δουλεύει σαν να παιζει σε λαθος frames , οπως όταν βαζεις υλικο των 24fp να παιζουν με ρύθμιση των 60fp.

Χρησιμοποίησα και αλλους launcher οπως nova και tsf και η εικονα καπως βελτιώνεται αλλα το πρόβλημα παραμένει.

Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει ρομ αλλη για να κανω μια δοκιμη μπας και το συνεφερω?εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι

 

http://www.needrom.com/phone-roms/cubot/one-cubot/

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω.μπορεις να με βοηθεισεις να μου πεις ποια να χρησημοποιησω για την τουρμπο εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Και πώς μπορούμε να την περασουμε;

Μπορούμε να φλασαρουμε cwm;

Εγώ πάντως δεν είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση της ρομ που μου ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θελω βοηθεια.

παρελαβα σημερα το cubot one 6589T ολα καλα το κινητο τρεχει πολυ καλα για τις λιγες ωρες που το εχω δεν κολλαει πουθενα ουτε οθονη, Ram ολα τελεια εκτος απο τη καμερα. Η καμερα δεν εστιαζει και βγαζει θολες φωτο σε σημειο που το samsung galaxy s duos 7562 με τα 5ΜΡ να βγαζει πολυ καλυτερες φωτο απο τα 13ΜΡ του cubot. Eκει που το cubot βγαζει θολο κειμενο στο samsung μπορεις και το διαβαζεις. δοκιμασα αρκετουσ συνδυασμους ρυθμισεων αλλα δν αλλαζει κατι. μπορει να με βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα αρκετα.

Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θελω βοηθεια.

παρελαβα σημερα το cubot one 6589T ολα καλα το κινητο τρεχει πολυ καλα για τις λιγες ωρες που το εχω δεν κολλαει πουθενα ουτε οθονη, Ram ολα τελεια εκτος απο τη καμερα. Η καμερα δεν εστιαζει και βγαζει θολες φωτο σε σημειο που το samsung galaxy s duos 7562 με τα 5ΜΡ να βγαζει πολυ καλυτερες φωτο απο τα 13ΜΡ του cubot. Eκει που το cubot βγαζει θολο κειμενο στο samsung μπορεις και το διαβαζεις. δοκιμασα αρκετουσ συνδυασμους ρυθμισεων αλλα δν αλλαζει κατι. μπορει να με βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα αρκετα.

Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Απο οτι διαβασα με τα λιγα αγγλικα που ξερω υπαρχουν καινουργιες ρομ που λυνουν προβληματα της καμερας στο λινκ που μου δωσανε πιο πανω.το κακο ειναι οτι δεν μπορω να την κατεβασω,δεν ξερω αν εχει ελληνικο μενου και το κυριοτερο...δεν μπορεσα να βρω οδηγο στα ελληνικα για να το παλεψω.ελπιζω να βοηθησει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αποφασισα να αλαξω το digitizer του κινητου μου μπας και λυσω το προβλημα που περιγραψα παραπανω.για να μην κανω λαθος αγοραζω αυτο σωστα?

http://www.aliexpress.com/item/100-new-Original-Cubot-one-Touch-Screen-Panel-Smart-phone-free-shipping/1654282565.html

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα κι'εγω απο το tinydeal και ενω ολα δουλευαν τελεια τωρα δεν μου δουλευουν οι καμερες...ουτε η μπροστα ουτε η πισω με τα 13 mpixel...και μου βγαζει μηνυμα...δυστυχως η εφαρμογη Συλλογη εχει σταματησει...τι κανω τωρα;...το μετεφερα στις εργοστασιακες ρυθμισεις μηπως το επηρεαζε καμμια εφαρμογη, αλλα και παλι το ιδιο προβλημα...καμμια βοηθεια;:(
Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Μόλις παρέλαβα το Cubot one και παρακαλώ για μερικές πληροφορίες. έχω το εξής πρόβλημα:Βάζω την κάρτα sim (Cosmote 4g), την αναγνωρίζει αλλά δε βρίσκει δίκτυο. Αν την περάσω σε άλλο κινητό και την ξαναβάλω στο Cubot, κάποιες φορές βρίσκει δίκτυο αλλάδεν κάνει σύνδεση internet από τον πάροχο. Τι κάνω λάθος; Τα φώτα σας please!!!:(
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

CPU Architecture: ARM Cortex-A7

Cores:4

Revision: r0p2

Clock Speed: 497-1.51GHz (ο πρώτος πυρήνας ήταν μόνο ενεργός, οι άλλοι τρεις απενεργοποιημένοι όταν έτρεχε το πρόγραμμα)

GPU Vendor: Imagination Technologies

GPU Renderer: PowerVR SGX 544MP

 

Αν θέλετε κάποια άλλη πληροφορία, ρωτήστε.

 

Κατά τα άλλα όμως έφαγε 2 φρίκες σήμερα. Είχε συμβεί και παλιότερα μία φορά. Γίνεται όταν αλλάζω τελείως περιοχή (πχ από κέντρο Αθήνα σε ανατολική Αττική με χαμηλό σήμα [και χωρίς γρήγορο 3G αλλά σκέτο GPRS] και σήμερα έγινε και κατά τον γυρισμό). Δεν συμβαίνει πχ εντός του λεκανοπεδίου. Αυτό που κάνει είναι ότι μπλοκάρει το τσιπάκι που αφορά την κινητή τηλεφωνία και φαίνεται να μην έχει καθόλου σήμα. Όταν είναι στην φάση αυτή δεν μπορώ να το ξεμπλοκάρω χωρίς soft reboot. Δοκίμασα να ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω το flight mode και "κολλάει". Το ίδιο αν δοκιμάσω μέσα από τα settings να απενεργοποιήσω/ενεργοποιήσω την SIM. Όταν λέω ότι "κολλάει" εννοώ ότι οι υπόλοιπες λειτουργίες του τηλεφώνου δουλεύουν κανονικά (ακόμα και το WiFi στον δεύτερο τρόπο), αλλά δεν επανέρχεται το σήμα. Με το soft reboot πιάνει σήμα με τη μία και δουλεύει χωρίς θέμα. :what:

Πώς κάνω soft reboot?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεχαστετο.δεν ασχολειται και κανεις με αυτη την συσκευη.την πατησαμε ενω μπορουσαμε να εχουμε με τα ιδια χρηματα το xiomi red rice που ειναι και **** τις συσκευες και εχει υποστηρηξη απο ολους.εγω θα το κανω δωροβστο ανηψακι μου αφου του αλλαξω το digitizer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έχω κάνει δώρο στην γυναίκα μου και ως τώρα είναι μια χαρά.

Το μονο που μου την σπάει είναι που κάνει εγκατάσταση τις εφαρμογές στην εξωτερική sd .

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να περνάνε στον εσωτερικό χώρο της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έχω κάνει δώρο στην γυναίκα μου και ως τώρα είναι μια χαρά.

Το μονο που μου την σπάει είναι που κάνει εγκατάσταση τις εφαρμογές στην εξωτερική sd .

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να περνάνε στον εσωτερικό χώρο της συσκευής;

 

Νομίζω κάπου στις ρυθμίσεις έχει επιλογή για default αποθήκευση στην εσωτερική ή στην κάρτα.

Αλλιώς δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έχω κάνει δώρο στην γυναίκα μου και ως τώρα είναι μια χαρά.

Το μονο που μου την σπάει είναι που κάνει εγκατάσταση τις εφαρμογές στην εξωτερική sd .

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να περνάνε στον εσωτερικό χώρο της συσκευής;

και βεβαια υπάρχει...πηγαινε στις ρυθμισεις, αποθηκευτικος χωρος και επέλεξε τι θελεις απο εκει...;)

Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Βρηκα σε ενα Site μπαταρια 2200mah για το cubot one + αλλη μία δώρο.

Δεν ξερω μονο αν επιτρεπεται να γραψω το site.

πείτε μου και θα το βάλω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά καλησπέρα,

 

Βρηκα σε ενα Site μπαταρια 2200mah για το cubot one + αλλη μία δώρο.

Δεν ξερω μονο αν επιτρεπεται να γραψω το site.

πείτε μου και θα το βάλω.

 

Ναι μπορείς να το βάλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα. Μόλις παρέλαβα το Cubot one και παρακαλώ για μερικές πληροφορίες. έχω το εξής πρόβλημα:Βάζω την κάρτα sim (Cosmote 4g), την αναγνωρίζει αλλά δε βρίσκει δίκτυο. Αν την περάσω σε άλλο κινητό και την ξαναβάλω στο Cubot, κάποιες φορές βρίσκει δίκτυο αλλάδεν κάνει σύνδεση internet από τον πάροχο. Τι κάνω λάθος; Τα φώτα σας please!!!:(

 

Επίσης μου βγάζει invalid IMEI. Καμιά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, βρήκα μια καλή προσφορά εδώ, παιρνεις μια μπαταρία για Cubot One + 1 Μπαταρία δώρο, νομιζω οτι αξίζει για οποιον εχει αυτο το τηλέφωνο και το παραθέτω,

 

http://mybestbuyever.com/en/battery/24168-original-2200mah-battery-for-cubot-one-smart-phone.html

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ραδιόφωνο που εχει δεν ειναι και οτι καλύτερο ηθελα να ρωτήσω αν εχει χρησιμοποιήσει κανεις το spirit fm?

Το ειχα αγορασει παλιοτερα αλλα τωρα βλεπω πως το εχει αποσύρει ο δημιουργος του και εχει βγαλει το spirit 2

Επειδή μου την εφερε την πρωτη φορα σε περίπτωση που το ξαναγορασω θα δουλευει στο cubot;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θελω βοηθεια.

παρελαβα σημερα το cubot one 6589T ολα καλα το κινητο τρεχει πολυ καλα για τις λιγες ωρες που το εχω δεν κολλαει πουθενα ουτε οθονη, Ram ολα τελεια εκτος απο τη καμερα. Η καμερα δεν εστιαζει και βγαζει θολες φωτο σε σημειο που το samsung galaxy s duos 7562 με τα 5ΜΡ να βγαζει πολυ καλυτερες φωτο απο τα 13ΜΡ του cubot. Eκει που το cubot βγαζει θολο κειμενο στο samsung μπορεις και το διαβαζεις. δοκιμασα αρκετουσ συνδυασμους ρυθμισεων αλλα δν αλλαζει κατι. μπορει να με βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα αρκετα.

Ευχαριστω εκ των προταιρων.

 

Eλα πες το, ειχες ξεχασει να βγαλεις το αυτοκολητο απο την καμερα, ε;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ραδιόφωνο που εχει δεν ειναι και οτι καλύτερο ηθελα να ρωτήσω αν εχει χρησιμοποιήσει κανεις το spirit fm?

Το ειχα αγορασει παλιοτερα αλλα τωρα βλεπω πως το εχει αποσύρει ο δημιουργος του και εχει βγαλει το spirit 2

Επειδή μου την εφερε την πρωτη φορα σε περίπτωση που το ξαναγορασω θα δουλευει στο cubot;

Δε παίζει το spirit fm σε mtk κινητά και μάλλον ούτε πρόκειται ποτέ να παίξει μιας και σε ερώτηση που είχα κάνει παλιότερα στο xda,μου απάντησε σε γενικές γραμμές ότι στην κίνα αρκετοί από αυτούς που χρησιμοποιούν την τωρινή έκδοση ειναι "τζαμπατζήδες" και δεν τον συμφέρει να ασχοληθεί για περαιτέρω υποστήριξη κινέζικων συσκευών

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρήστο για την απάντηση.

Όταν λες χρησιμοποιούν δηλαδή το software από τα κινέζικα ράδιο είναι από spirit;

Link to comment
Share on other sites

Οχι καμμία σχέση.Σε συσκευές που παίζει το spirit fm κανονικά και βρίσκονται στην κίνα,πολλοί το έχουν σπασμένο σύμφωνα με τον developer.εδώ η απάντηση Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...