Jump to content

Cubot One


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Έχω αγοράσει το cubot one από κίνα τον περασμένο Νοέμβριο. Δούλεψε κανονικά μέχρι τον Φεβρουάριο και μετά άρχισαν τα προβλήματα με την κάμερα που διαθέτει. Ενώ διαφημίζουν την κάμερα ότι είναι sony 12M έβγαζε τις χειρότερες φωτογραφίες που έχω δει. Το ΖΤΕ blade που είχα πρώτα έβγαζε πολύ καλύτερες. Τον Φεβρουάριο λοιπόν σταμάτησε να λειτουργεί εντελώς η κάμερα. Την άνοιγα και μου έβγαζε μαύρη οθόνη. Από ότι είδα στο ιντερνετ και άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα. Έκανα ενημέρωση με το update της cubot και δούλεψε για τρεις μέρες και μετά το ίδιο πρόβλημα. Μαύρη μαυρίλα. Έπειτα έβαλα μια custom rom του Xperia για cubot one όπου το πρόβλημα της μαύρης οθόνης λύθηκε αλλά μου δημιούργησε τρία νέα προβλήματα. Πάντα για την κάμερα μιλάω. 1ο μου έβγαλε εκτός λειτουργίας την μπροστινή κάμερα. 2ο η ανάλυση της πίσω κάμερας έγινε από 12Μ 8Μ και 3ο και χειρότερο δεν λειτουργεί το autofocus με αποτέλεσμα τα κείμενα και οι λεπτομέρειες να φαίνονται θολές. Αυτό το πρόβλημα βέβαια προϋπήρχε. Δεν θα συνιστούσα σε κανένα να αγοράσει το κινητό αυτό γιατί δεν υπάρχει και υποστήριξη από την εταιρία. Έχουν ένα τρισάθλιο site που για να μπεις στις επιλογές του πρέπει να περιμένεις μια μέρα, με αρκετά κρασαρίσματα, δεν ανταποκρίνονται στα mail που τους έστειλα, τόσο εγώ όσο και άλλοι και γενικά σου δίνουν την εντύπωση ότι το έχουν εγκαταλείψει το κινητό. Μακριά λοιπόν από αυτό και ήδη εγώ ψάχνω για άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δει κανεις καποιο βιντεακι με αλλαγη digitizer?εχω το ανταλακτικο αλλα δεν βρισκω βοηθημα πουθενα.

Μια βοηθεια βρε παιδια.δενβρισκω τιποτε πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια βρε παιδια.δενβρισκω τιποτε πουθενα

Παμε για red rice.απλα εκανα λαθος στην επιλογη συσκευης.εκει το νημα τρεχει σφαιρα οποτε ειμαι απο τους ελεχιστους κατοχους cubots

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια σημερα πηρα το κινητο και μου εχει σπασει τα νευρα...ολο κολλαει και κανει επανεκκινησεις συνεχεια, καμμια βοηθεια πριν το πεταξω?
Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

το παρέλαβα χτες, από bangood..

βασικά, τηλέφωνο έχω, αλλά το είχα δει πριν κανα μήνα και το λυμπίστηκα, οποτε το παρήγγειλα.

στο μεταξύ, μια φίλη μου είπε να την βοηθήσω να διαλέξει τηλέφωνο δίκαρτο, οπότε θα πάει σε αυτήν..

 

ακόμα δεν του εχω βαλει καρτες, αλλά έστησα λογαριασμόυς google, κλπ.. έβαλα και 2-3 εφαρμογες..

φαινεται καλό και γρήγορο.. η φίλη θέλει να παίρνει τηλέφωνα, να ακούει ραδιόφωνο και να μπαίνει λίγο ιντερνετ και facebook.

 

λέτε να εκτεθώ και να ψάχνω να της βρω άλλο ; :)

 

μαζί είχε 2η μπαταρία και διάφανο προστατευτικό κάλυμμα..

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

το παρέλαβα χτες, από bangood..

βασικά, τηλέφωνο έχω, αλλά το είχα δει πριν κανα μήνα και το λυμπίστηκα, οποτε το παρήγγειλα.

στο μεταξύ, μια φίλη μου είπε να την βοηθήσω να διαλέξει τηλέφωνο δίκαρτο, οπότε θα πάει σε αυτήν..

 

ακόμα δεν του εχω βαλει καρτες, αλλά έστησα λογαριασμόυς google, κλπ.. έβαλα και 2-3 εφαρμογες..

φαινεται καλό και γρήγορο.. η φίλη θέλει να παίρνει τηλέφωνα, να ακούει ραδιόφωνο και να μπαίνει λίγο ιντερνετ και facebook.

 

λέτε να εκτεθώ και να ψάχνω να της βρω άλλο ; :)

 

μαζί είχε 2η μπαταρία και διάφανο προστατευτικό κάλυμμα..

Σου ευχομαι καλη τυχη φιλε...:)

Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι καλη τυχη φιλε...:)

 

βρε, σε 2-3 μερες θα το δώσω, και η χρήση του προβλέπεται χαλαρή..

διαβαζω ομως για χαλασμενες καμερες και οθόνες και φρικάρω στην ιδέα του να παω να κάνω καλό και να βρω μπελα :)

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτοχος του CUBOT ONE εδώ και λίγες μέρες και γω!

1. Παιδιά, κατάφερε κανείς να κάνει το GPS να δουλέψει; Αν ναι πείτε μου πώς γιατί παρά το διάβασμα που έριξα σε forum για τα mTK, δεν κατάφερα τίποτα.

2. Μπορώ κάπου να βρω τη rom του κινητού ή κάποια rom με ελληνικό μενού που να ταιριάζει;

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου έχει άλλο πρόβλημα και το έχω εδώ και 6 μήνες περίπου.

Εδώ και 2 εβδομάδες,αρνείται να εγκαταστήσει οποιαδήποτε νέα εφαρμογή που θα κατεβάσω από το play,βγάζοντας μνμ ότι η εσωτερική μνήμη είναι γεμάτη.

Βρε τι Clean Master έτρεξα,τι εφαρμογές απεγκατέστησα,τπτ.Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.Παράγγειλα για κάποιο φίλο από minitake cubot one το mtk 6582 .Ήρθε σχετικά γρήγορα με δωρεάν απλό ταχυδρομείο [18μέρες]. Δεν δουλεύει το μικρόφωνο με αποτέλεσμα να μην σε ακούνε. 21/5 παραλαβή δηλ.καινούργιο Δεν έχει περάσει κανένα πρόγραμμα απλώς τις επαφές από google και facebook Τι μπορεί να συμβαίνει ? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει ανταλακτικα εχω ενα dizitazer καινουργιο,μια συσκευη με σπασμενη οθονη και χαλασμενο dizitizer και μια εξτρα μπαταρια αχρησιμοποιητη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν είχα σοβαρά θέματα. Και το χρησιμοποιώ και ως μοναδική συσκευή μου... Έχει φάει και βαρβάτες πτώσεις, σε σημείο που να έχει σπάσει η θήκη που ερχόταν μαζί του σε μια γωνία τελείως.

 

Όπως είχα γράψει παλιότερα, έχω το non-turbo αλλά χρονισμένο στα 1.5, αγορασμένο από pandawill. Ήρθε με rom 0.3 και launcher που έμοιαζε με το nova αλλά χωρίς όλα τα features και rooted. Δούλευε καλά γενικά, μόνο που όταν άλλαζε περιοχές έχανε το σήμα ή πότε πότε κόλλαγε η σύνδεση δεδομένων. Bαριόμουνα να αλλάξω rom γιατί είχε boot manager στα κινέζικα...

 

Μια άλλη βλακεία των κινέζων ήταν ότι είχαν βάλει διπλό screen protector. Και δεν αναφέρομαι σε κάποια μεμβράνη peel off καινούριου. Το κατάλαβα μόνο όταν πήγα να το αλλάξω.

 

Τελικά με το srs το έκανα unroot και root από την αρχη, οπότε πέρασε boot loader με αγγλικές επιλογές και του έβαλα την 0.4 έκδοση της rom + nova launcher. Από τότε δουλεύει μια χαρά.

 

Οσοι έχετε δοκιμάσει τις άλλες rom, τί παραπάνω έχουν?

Edited by maranx
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως συμβουλευω να μην ξαναπεταξει κανεις τα λεφτα του σε αυτη την συσκευη.ειναι προβληματικη και με τα ιδια λεφτα παιρνεις red rice πχ και υσηχαζεις
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για rom κοιτάς εδώ

Για GPS Fix διαβάζεις εδώ

 

Φίλε μου τα έχω δει ήδη αυτά που μου λες! Έχω κάνει root με framaroot αλλά δεν κατάφερα ούτε να εγκαταστήσω κάποια rom εκτός από την εργοστασιακή, ούτε να κάνω το GPS να δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Βασικά σήμερα το πήρα και εγώ!! Η πρώτη εικόνα δεν με απογοήτευσε. Προσπάθησα να αλλάξω όμως την ώρα και δεν μπορούσα! Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Επίσης στην συσκευασία δεν είχε manual, μήπως το έχει κανένας σε pdf να μου το στείλει?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

System settings > Date & Time και απενεργοποίηση της αυτόματης ενημέρωσης από το δίκτυο. Το έκανες και πάλι δεν άλλαζε?

 

User manual: https://docs.google.com/file/d/0Bw0T_rGQKv_TM19VXzhZTERQTnc/edit?usp=sharing

Edited by maranx
Link to comment
Share on other sites

System settings > Date & Time και απενεργοποίηση της αυτόματης ενημέρωσης από το δίκτυο. Το έκανες και πάλι δεν άλλαζε?

 

User manual: https://docs.google.com/file/d/0Bw0T_rGQKv_TM19VXzhZTERQTnc/edit?usp=sharing

 

Tελικά το έφτιαξα με τον τρόπο που έγραψες πριν προλάβω να δω την απαντησή σου κάνοντας πειράματα!! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως και για την απάντηση και για το manual!! Πάντως από την πρώτη επαφή που είχα τώρα το ΠΣΚ όλα μια χαρά, χωρίς κανένα πρόβλημα. GPS, κάμερα, εφαρμογες από το STORE, όλα ΟΚ! Μη το ματιάσω κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το έφτιαξα με τον τρόπο που έγραψες πριν προλάβω να δω την απαντησή σου κάνοντας πειράματα!! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως και για την απάντηση και για το manual!! Πάντως από την πρώτη επαφή που είχα τώρα το ΠΣΚ όλα μια χαρά, χωρίς κανένα πρόβλημα. GPS, κάμερα, εφαρμογες από το STORE, όλα ΟΚ! Μη το ματιάσω κιόλας!!!

το εχώ 5 μήνες το κινητό θα πω απλα οτι πρόκειται για κινητό ''θρύλο''με πολυ καλή μπαταρία και κάμερα δεν του λείπει τίποτα και έβαλα τα γυαλιά σε πολλούς φίλους μου που με χλευάζαν οταν τους είπα πως πηρα κινέζικο. και το αγόρασα απο το minitake.

Link to comment
Share on other sites

το εχώ 5 μήνες το κινητό θα πω απλα οτι πρόκειται για κινητό ''θρύλο''με πολυ καλή μπαταρία και κάμερα δεν του λείπει τίποτα και έβαλα τα γυαλιά σε πολλούς φίλους μου που με χλευάζαν οταν τους είπα πως πηρα κινέζικο. και το αγόρασα απο το minitake.

 

Ναι είναι SUPER απ' ότι φαίνεται. Απλά θέλει ψάξιμο πολύ, γιατί το manual δεν λέει και πολλά. Μήπως ξέρεις να μου πεις πως βάζω ringtone κάποιο τραγούδι?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ναι είναι SUPER απ' ότι φαίνεται. Απλά θέλει ψάξιμο πολύ, γιατί το manual δεν λέει και πολλά. Μήπως ξέρεις να μου πεις πως βάζω ringtone κάποιο τραγούδι?

 

Με το gps παιδιά τι λύση βρήκατε; Δοκίμασα τα πάντα για τα MTK πάνω από 100 φορές (αληθινος αριθμός) και δεν τα κατάφερα. Μπορεί κάποιος να μου δωσει αναλυτικές οδηγίες; Καταά τα άλλα το κινητό είναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...