Jump to content

Cubot One


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Motochopper δουλεύει μιά χαρά...

 

Οκ, σ'ευχαριστώ πολύ. Θα το ψάξω και μόλις έρθει θα το ρουτάρω...

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παιδιά...

 

Έφτασε σήμερα η συσκευή. Πολύ όμορφο τηλέφωνο. Το άφησα να γεμίσει η μπαταρία και από αύριο θα το λειτουργήσω.

 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Αφού το κάνω root (μάλλον με SRS, φαίνεται η πιο απλή μέθοδος και λειτουργεί 100%) να βγάλω τον Go Launcher με το RootAppDelete ή με κάποιον άλλον τρόπο;

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παιδιά...

 

Έφτασε σήμερα η συσκευή. Πολύ όμορφο τηλέφωνο. Το άφησα να γεμίσει η μπαταρία και από αύριο θα το λειτουργήσω.

 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Αφού το κάνω root (μάλλον με SRS, φαίνεται η πιο απλή μέθοδος και λειτουργεί 100%) να βγάλω τον Go Launcher με το RootAppDelete ή με κάποιον άλλον τρόπο;

 

Βρε παλικάρι ακόμα δε το λειτουργήσες.

Δούλεψε το πρώτα και δες.

Εγώ δεν είδα lag.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικάρι ακόμα δε το λειτουργήσες.

Δούλεψε το πρώτα και δες.

Εγώ δεν είδα lag.

 

Δεν είναι για μένα η συσκευή... Και δεν μου πολυάρεσε ο Launcher που έχει να πω την αλήθεια... Θα προτιμούσα να το δώσω τέλειο το τηλέφωνο παρά να τρέχω μετά...

 

Το έκανα τελικά και η συσκευή έχει διαφορά, τρέχει πιο γρήγορα γενικά με τον NOVA αντί του GO...

 

Ακόμη και στο μενού των εφαρμογών κολλούσε ελαφρώς το όλο σύστημα... Τώρα πετάει.

Edited by waxlrose

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε την Xperia ROM που έχει στο needrom.com, φίλος που την έβαλε λέει ότι πάει ωραία και έχει και διπλάσια διάρκεια μπαταρίας...

 

Την ξαναβάζω και γω τώρα στο W200 μου...

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε την Xperia ROM που έχει στο needrom.com, φίλος που την έβαλε λέει ότι πάει ωραία και έχει και διπλάσια διάρκεια μπαταρίας...

 

Την ξαναβάζω και γω τώρα στο W200 μου...

 

Λίγο λογική βρε παιδιά! Τι είναι τα ηλεκτρόνια; φυστίκια;

Δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω λόγο να αλλάξω ROM... Θα τεστάρω το κινητό το Σ/Κ, μέχρι και Τρίτη και μετά θα το παραδώσω... Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα παρουσιάσει προβλήματα!

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να αγορασω απο geekbuying το "CUBOT ONE 4.7inch οθόνη HD MTK6589T 1.5Ghz τετραπλού πυρήνα Smart Phone 1G +8 G 12.6MP κάμερα Android 4.2 OS 3G/GPS - Κόκκινο" και εχω μερικες αποριες συγχωρεστε με αν επαναλαμβανομαι αλλα ειμαι ασχετη. Ειναι αξιοπιστο το site ή πρεπει να κοιταξω και αλλου; Το κινητο αυτο ανταποκρινεται σε αυτα που αναφερει ή βγαζει καποιο συγκεκριμενο προβλημα; Με την δωρεάν αποστολη που λενε ισχυει; και τελος ποιος τροπος ειναι ο καλυτερος που πρεπει να συμπληρωσω για να μου ερθει το κινητο χωρις τελωνειο; Ευχαριστω εκ των προτερων και ξανα συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να αγορασω απο geekbuying το "CUBOT ONE 4.7inch οθόνη HD MTK6589T 1.5Ghz τετραπλού πυρήνα Smart Phone 1G +8 G 12.6MP κάμερα Android 4.2 OS 3G/GPS - Κόκκινο" και εχω μερικες αποριες συγχωρεστε με αν επαναλαμβανομαι αλλα ειμαι ασχετη. Ειναι αξιοπιστο το site ή πρεπει να κοιταξω και αλλου; Το κινητο αυτο ανταποκρινεται σε αυτα που αναφερει ή βγαζει καποιο συγκεκριμενο προβλημα; Με την δωρεάν αποστολη που λενε ισχυει; και τελος ποιος τροπος ειναι ο καλυτερος που πρεπει να συμπληρωσω για να μου ερθει το κινητο χωρις τελωνειο; Ευχαριστω εκ των προτερων και ξανα συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου.

 

Από εκεί το έχω πάρει κι εγώ.

Το ποσό που γράφουν όλα τα sites είναι με μεταφορικά.

Για να γλυτώσεις τελωνείο, αν και ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος 100%, το παίρνεις με απλό ταχυδρομείο.

Με courier πολύ δύσκολα θα το γλυτώσεις.

Οι ερωτήσεις αυτές πάντως δεν έχουν να κάνουν με το κινητό και θα έπρεπε να γίνουν σε άλλο θέμα.

Καλό είναι να διαβάσεις τους επισημασμένους οδηγούς.

Γι αυτό τους έχουμε εκεί :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το THL W200 πάρε, άσε το Cubot one. Μακράν καλύτερο σε οθόνη, gps και πρόσφατα ένα Cubot one που έφερα για φίλο, έχει αναιμικό ηχείο, δεν ξέρω αν είναι όλα έτσι.

 

Εκτός αν είναι θέμα design/γούστου, το W200 είναι στα ίδια λεφτά καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικάρι ακόμα δε το λειτουργήσες.

Δούλεψε το πρώτα και δες.

Εγώ δεν είδα lag.

 

Και εγω δεν εβλεπα πολυ Lag μεχρι που ειδα πως παει το τηλεφωνο χωρις τον ηλιθιο Go launcher....

ΣΦΑΙΡΑ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.!Σκέφτομαι να αγοράσω από τα κινέζικα είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω κάτι τέτοιο και θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάποια ερωτήματα.?

Η χρήση που κάνω είναι τηλέφωνα, λίγο browsing στο ίντερνετ, και εφαρμογές στο κινητό είτε παιχνίδια είτε άλλες εφαρμογές.

1)Είναι καλό το συγκεκριμένο μοντέλο.? Δε θέλω να ξεφύγω πάνω από τα 135 ευρώ που είναι το συγκεκριμένο. Έψαχνα για zoppo αλλά εκεί πάμε 200 ευρώ και πάνω.

2)Η μπαταρία του είναι καλή.? Ρωτά γιατί με το xperia mini x10 που έχω αντιμετωπίζω αρκετά μεγάλο πρόβλημα

3)Υποστηρίζει google play για να κατεβάζω εφαρμογές κτλ.?Για παράδειγμα θα μπορέσω να έχω το viber το skype και διάφορες άλλες εφαρμογές ή θα περιοριστώ σε αυτά που έχει από τη μάνα του.? Σε αυτά που διάβασα δε βρίσκω να λέει για google play. Να τονίσω πως δε θέλω να κάνω root τη συσκευή διότι δοκίμασα στο xperia και δεν έμεινα ευχαριστημένος άσε που δεν έγινε αναβάθμιση εν τέλει.

4)Η κάμερα διαθέτει φλας.?

5)Τέλος παρατήρησα ότι δεν έχει Ελληνική γλώσσα. Είναι κάτι που διορθώνεται ή να απευθυνθώ σε άλλο κινητο./?

Οποιαδήποτε παρατήρηση ή κάτι που δεν το έχω προσέξει είναι καλοδεχούμενο.

Συγνώμη αν κούρασα, το κινητό που έχω σταμπάρει είναι το παρακάτω με τα στοιχεία του όπως το βρήκα στο focalprice.

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/838/speo.jpg

 

Highlights

High performance quad core MTK6589T 1.5GHz processor

4.7" HD LTPS capacitive touch screen

Android 4.2 operating system to download apps

5.0MP front camera and 12.0MP rear camera

Supports Wi-Fi, G-sensor, Bluetooth, GPS/A-GPS and FM radio

Supports an external TF card up to 64GB

The back shell is made of engineering plastics

Main Features

Brand & Model Cubot ONE

Phone Style 3G Smartphone

Phone Standard GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSDPA

SIM Card Configuration Dual SIM card dual standby

Network Support GSM 850/900/1800/1900MHz, WCDMA 850/2100

Messaging SMS, MMS

Languages English, Arabic, Bulgarian, Czech, Danish, Dutch, Finnish, French, German, Hungarian, Italian, Norwegian, Persian, Russian, Slovak, Spanish, Swedish, Thai, Turkish, Ukrainian, Vietnamese

Additional Features

Bluetooth v2.0

Supported Audio Formats MP3, MIDI, WMA, AMR, WAV

Supported Video Formats MP4, WMV, 3GP

Operating System Android 4.2

CPU MTK6589T quad core 1.5GHz

Camera Front camera: 5.0mega pixels, rear camera: 12.0mega pixels

Java Supported Yes

TV N/A

FM Radio Supported Yes

Wi-Fi 802.11b/g/n

GPS/A-GPS Supported Yes (map is not included)

Built-in Games N/A

Data Interface Micro USB

Earphone Interface 3.5 mm

Tools Calculator, calendar, Email, Ebook, memo, schedule

Others G-sensor

Memory

Built-in Memory RAM: 1GB, ROM: 8GB

Card Slot External T-flash card up to 64GB

Card Included N/A

Screen

Touch Screen Capacitive LTPS

Size of Display 4.7"

Type of Display HD

Resolution 1280x720

Battery & Power

Battery 1 x 2200mAh battery

Charger 100-240V

Product Details (without package and accessories)

Dimensions 13.7 x 6.9 x 0.93 cm

Weight 130 g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.!Σκέφτομαι να αγοράσω από τα κινέζικα είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω κάτι τέτοιο και θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάποια ερωτήματα.?

Η χρήση που κάνω είναι τηλέφωνα, λίγο browsing στο ίντερνετ, και εφαρμογές στο κινητό είτε παιχνίδια είτε άλλες εφαρμογές.

1)Είναι καλό το συγκεκριμένο μοντέλο.? Δε θέλω να ξεφύγω πάνω από τα 135 ευρώ που είναι το συγκεκριμένο. Έψαχνα για zoppo αλλά εκεί πάμε 200 ευρώ και πάνω.

 

Είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του.

 

2)Η μπαταρία του είναι καλή.? Ρωτά γιατί με το xperia mini x10 που έχω αντιμετωπίζω αρκετά μεγάλο πρόβλημα

 

Το είχα 2μιση μέρες ανοιχτό με wifi και bluetooth αλλά με πολύ ελαφριά χρήση. Σου βγάζει άνετα μέρα... Μπορεί και μιαμιση. Όπως και να 'χει σου δίνουν και δεύτερη.

 

3)Υποστηρίζει google play για να κατεβάζω εφαρμογές κτλ.?Για παράδειγμα θα μπορέσω να έχω το viber το skype και διάφορες άλλες εφαρμογές ή θα περιοριστώ σε αυτά που έχει από τη μάνα του.? Σε αυτά που διάβασα δε βρίσκω να λέει για google play. Να τονίσω πως δε θέλω να κάνω root τη συσκευή διότι δοκίμασα στο xperia και δεν έμεινα ευχαριστημένος άσε που δεν έγινε αναβάθμιση εν τέλει.

 

Υποστηρίζει κανονικά Google Play χωρίς κανένα θέμα. Δεν έχει εφαρμογές σαβούρες από Κίνα.

 

Το root είναι πανεύκολο, απλούστατη διαδικασία, θα βρεις όλες τις λεπτομέρειες εδώ: http://hexamob.com/how-to-root/srs-root-method/

 

Το SRS Root το κατεβάζεις από δω: http://www.srsroot.com/

 

Είναι πραγματικά για αρχάριους. Αφού του έκανα root πέρασα την εφαρμογή RootAppDelete και διέγραψα τον Go Launcher, εγκατέστησα τον Nova Launcher και το κινητό πετάει.

 

4)Η κάμερα διαθέτει φλας.?

 

Ναι, διαθέτει φλας.

 

5)Τέλος παρατήρησα ότι δεν έχει Ελληνική γλώσσα. Είναι κάτι που διορθώνεται ή να απευθυνθώ σε άλλο κινητο./?

 

Διαθέτει κανονικά την Ελληνική γλώσσα.

 

Καλορίζικο...

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.!Σκέφτομαι να αγοράσω από τα κινέζικα είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω κάτι τέτοιο και θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάποια ερωτήματα.?

 

Στα απάντησαν ήδη, αλλά θα σου κάνω κάποιες επισημάνσεις.

Δες το και σε άλλα καταστήματα.

Π.χ. στο geekbuying. Έχει καλύτερη περιγραφή και μερικά από αυτά που ρώτησες είναι μέσα στην περιγραφή ;)

Επίσης το φλας....

Σε αυτή την κατηγορία κινητών, όλα τα κινέζικα το φλας το έχουν για διακόσμηση :p

Link to comment
Share on other sites

Λογο του οτι το power buton βρισεκται στο πανω μερος της συσκευής και ειναι δύσκολος ο χειρισμός με το ενα χερι , υπαρχει καποιος τροπος πχ με gestures που να ενεργοποιεί την οθονη χωρις να χρειαζεται να χρησιμοποιήσουμε και το αλλο χερι;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το cubot one της αδερφής μου έχει προβληματάκια. Φαίνεται να μην κρατάει τις ρυθμίσεις εφαρμογών. Μήπως επειδή έχει sd κάρτα μπερδεύεται κάπου;

Μήπως πρέπει να πειράξω το vold.fstab;

vold.fstab for switching internal SD with external SD

Cubot One SD swap.zip

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το cubot one της αδερφής μου έχει προβληματάκια. Φαίνεται να μην κρατάει τις ρυθμίσεις εφαρμογών. Μήπως επειδή έχει sd κάρτα μπερδεύεται κάπου;

Μήπως πρέπει να πειράξω το vold.fstab;

 

Για δες αυτό

http://www.cubot.net/Forum/forum_posts.asp?TID=90&title=help-plz

Link to comment
Share on other sites

 

Θα παίξω λίγο με τα internal storage κτλ και βλέπουμε. Έπιασα όμως το κινητό στο χέρι μου και είδα ότι δεν πάει καλά και η οθόνη. Είναι στραβή, σαν να έχει τοποθετηθεί λάθος. Το καταλαβαίνεις πολύ εύκολα. Επίσης κάθε λίγο και λιγάκι κάνεις γραμμές η οθόνη, σαν να μην κάνει καλή επαφή. Το αγόρασα 3 Δεκ 2013, και μάλλον θα ζητήσω αλλαγή. Σκέφτομαι μήπως πάω σε κάτι πιο όμορφο, όπως το Thl W200.

 

Επειδή είναι για την αδερφή μου, και πριν είχε το Newman N1 που για κινέζικο, ήταν πανέμορφο κινητό, το cubot one μπροστά του είναι πολύ μπάζο. Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Θα παίξω λίγο με τα internal storage κτλ και βλέπουμε. Έπιασα όμως το κινητό στο χέρι μου και είδα ότι δεν πάει καλά και η οθόνη. Είναι στραβή, σαν να έχει τοποθετηθεί λάθος. Το καταλαβαίνεις πολύ εύκολα. Επίσης κάθε λίγο και λιγάκι κάνεις γραμμές η οθόνη, σαν να μην κάνει καλή επαφή. Το αγόρασα 3 Δεκ 2013, και μάλλον θα ζητήσω αλλαγή. Σκέφτομαι μήπως πάω σε κάτι πιο όμορφο, όπως το Thl W200.

 

Επειδή είναι για την αδερφή μου, και πριν είχε το Newman N1 που για κινέζικο, ήταν πανέμορφο κινητό, το cubot one μπροστά του είναι πολύ μπάζο. Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο....

 

Τσέκαρα τα 2 cubot one που έχουν φίλοι μου και δεν έχουν κάτι τέτοιο.

Φαίνεται έπεσες σε προβληματική συσκευή.

Σε εμφάνιση όσα έχω βρει όμορφα, είναι για τα μπάζα (haipai p6s, inew v3)

Δε ξέρω όμως αν το επιστρέψεις, κατά πόσο μπορεί να γίνει αλλαγή στο μοντέλο.

 

Βρήκα πάντως κάτι περίεργο στη συσκευή όπως και σε αλλά παρόμοια κινέζικα.

Το flappy bird είναι πολύ πιο εύκολο στο χειρισμό (πάει πιο αργά, ενώ δεν είναι απαιτητικό παιχνίδι) σε σημείο cheat σε σχέση π.χ. με το Note 2 και κάνεις μεγαλύτερα score! :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια!Εχω παραγγειλει το cubot one και περιμενω να ερθει σε λιγες μερες!

Επειδη διαβαζω οτι θα τρεχει πιο γρηγορα με τον nova launcher μπορει καποιος να μου

ποια ειναι η διαδικασια για να κανω root το συγκεκριμενο κινητο και τι αλλα οφελη θα εχω

αν το κανω!

sorry αν επρεπε να κανω την ερωτηση σε αλλο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Εχω παραγγειλει το cubot one και περιμενω να ερθει σε λιγες μερες!

Επειδη διαβαζω οτι θα τρεχει πιο γρηγορα με τον nova launcher μπορει καποιος να μου

ποια ειναι η διαδικασια για να κανω root το συγκεκριμενο κινητο και τι αλλα οφελη θα εχω

αν το κανω!

sorry αν επρεπε να κανω την ερωτηση σε αλλο θεμα!

 

Να δε χρειάζεται root για βάλεις launcher.

Απλά τον εγκαθιστάς :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...