Jump to content

Cubot One


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειδα το cubot one με επεξεργαστη Turbo στο geekbuying αλλα χανει σε καμερα 8 αντι για 13.ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο thl w200 ποιο προτεινεται?
Link to comment
Share on other sites

Το έχω γύρω στις 25 ημέρες και πλέον αν και το τηλέφωνο λειτουργεί (δέχεται κλήσεις κτλ), η οθόνη φαίνεται ότι παίρνει ρεύμα (δεν είναι τελείως μαύρη) αλλά δε δείχνει τίποτα οπότε και δε μπορώ να απαντήσω ούτε να κάνω κάτι άλλο. Παίζοντας με το power για να ανοίξει/κλείσει η οθόνη δεν κάνει τίποτα άλλο παραπάνω από το να απενεργοποιείται κανονικά όταν πατάω μια φορά, και να επανενεργοποιείται όπως σας ανέφερα πριν... Τελευταία, ενώ το έκανα αυτό, η οθόνη έβγαζε μια εικόνα με εκατομμύρια πολύχρωμα και διασκορπισμένα pixels όταν άνοιγε. Έχω δοκιμάσει φυσικά την επανεκκίνηση, να βγάλω για λίγο την μπαταρία για να εξαλειφθεί η όποια τάση υπήρχε μέσα, να βγάλω κάρτες sim και μνήμης κτλ, μέχρι που προσπάθησα έπειτα από οδηγίες που βρήκα στο internet στο site της cubot να κάνω update αλλά δε μπορώ να ακολουθήσω τα βήματα γιατί δε μπορώ να δω αν μπαίνει το κινητό σε κατάσταση προγραμματισμού.

 

Ξέρει κανείς τι επισκευή χρειάζεται; Ομολογώ ότι δε ξέρω και πολλά πράγματα τεχνικής φύσεως για τα smartphone ούτε έκανα κάποιο software update ή rooting όταν το έλαβα.

 

Αν είναι κάποιος από τη Θεσσαλονίκη και θα θελε να το δει μπορεί να μου στείλει pm για να μου πει μια γνώμη γιατί μπορεί να είναι και κάτι απλό (λέμε τώρα, μάλλον κάτι παίζει με το digitizer από αυτά που έχω διαβάσει...;) και δε θέλω να το στέλνω πίσω και να περιμένω κανένα 2μηνο.

 

Επίσης, το pandawill που το αγόρασα με ενημέρωσε ότι το κόστος αποστολής θα το επιβαρυνθώ εγώ και θα μου το επιστρέψουν δωρεάν αυτοί μετά από επισκευή (και όχι αντικατάσταση). Είναι σωστά αυτά που λένε; Γιατί απ' όσα είδα από το site του ΕΛΤΑ κοστίζει γύρω στα 30 ευρώ. Το κινητό είναι σε εγγύηση ενός χρόνου και το πρόβλημα το παρουσίαζε σποραδικά και για πολύ λίγα δευτερόλεπτα από τις αρχές (με προβλημάτισε αλλά το απέδωσα σε κολλήματα του software...). Καμιά γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς πόσο είναι το SAR της συσκευής; Δε βρήκα κάτι ψάχνοντας στο google. Επίσης μπορεί κάποιος που το έχει να γράψει εντυπώσεις ή τυχόν προβλήματα που του έχει παρουσιάσει; Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το GT99 και βκέπω ότι το GT99 το έχει περισσότερος κόσμος.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πόσο είναι το SAR της συσκευής; Δε βρήκα κάτι ψάχνοντας στο google. Επίσης μπορεί κάποιος που το έχει να γράψει εντυπώσεις ή τυχόν προβλήματα που του έχει παρουσιάσει; Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το GT99 και βκέπω ότι το GT99 το έχει περισσότερος κόσμος.

 

γενικότερα ΟΛΑ τα mediatek βρισκονται γύρω στο 1 από άποψη sar.

Βέβαια ακόμα και 0.1 να έχει ένα κινητό.... όταν μιλάμε για περισσότερο του 1-2 λεπτών ή πολλές φορές τη μέρα ΠΑΝΤΑ με hands free.

Όπως είπε και ένας παλαιότερα μην φτάσει κανείς στο σημείο να πει... "το κινητό μου έχει 0.2 sar ας μιλήσω με την γκόμενα 2 ώρες".

 

Δυστυχώς δεν έχουν πάρει πολλοί το one οπότε δεν υπάρχουν και πολλές πληροφορίες και αξιολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα στην CUBOT αυτό:

 

I would like to know the official SAR values for head/body for the Cubot ONE and Cubot GT99 mobile phones. Which method do you use to measure these values (EU, US, Chinese standard reference)? Thank you in advance.

 

Και μου απάντησαν αυτό :lol::

 

Dear customer

Thanks for your choosed cubot.

The SAR level of cubot phone is 1.2W/KG.

Thanks!

 

Οπότε καταλαβαίνεται πόσο τεκμηριωμένο είναι...

Link to comment
Share on other sites

μέσα έπεσα χαχαχαχαχαχα. Όπως είπα όμως όσο και να είναι το sar πάντα handsfree για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και άψητο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.banggood.com/Cubot-One-4_7-Inch-8G-ROM-Android-4_2-MTK6589-Quad-Core-Smart-Phone-p-78584.html?currency=USD

Ετσι λεει εδω μτκ6589.ας μας πει καποιος εντυπωσεις γιατι θα σκασω.το γουσταρω πολυ σαν κινητο

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτο γιατι εχει τον ενισχυμενο ?

http://www.banggood.com/Cubot-One-4_7-Inch-8G-ROM-MTK6589T-Quad-Core-Smart-Phone-Red-p-90153.html

 

MTK6589T

 

Μπερδεμααα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς την μαμά σελίδα? Δεν το δίνει με 1.5GHz...

 

Εχεις δικιο.το δινει 1.2

Ειχα αρχισει να ψηνωμαι αλλα...ειναι μεγααο μειονεκτημα το 1.2?

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα εταιρια το εχει 6589 μαλλον κανανε λαθος στο ban good.

http://www.cubot.net/product_more.aspx?id=156

 

να ηταν μονο στο bangood καλα θα ητανε..

 

http://www.pandawill.com/cubot-one-smartphone-android-42-mtk6589-quad-core-47-inch-hd-ips-screen-red-p80795.html

 

http://www.tinydeal.com/cubot-one-47-ips-screen-mtk6589t-android-421-3g-wifi-phone-p-107929.html

 

Κατι μου λεει οτι βγηκε καινουργιο αυτο το κοκκινακι με τον αναβαθμισμενο επεξεργαστη...... και στο official site τους λενε.. Red Edition Coming soon...

 

Επισης στο pandawill στο youtube διαβασα αυτο:

 

http://s15.postimg.org/osngvn25n/aaa.png

Edited by sakis92
Link to comment
Share on other sites

Ισως να ισχυει αυτο που λες γιατι στο banggood το κοκινο το εχει λιγο ακριβοτερο,το ανεβασε προχθες μαλλον το κοκινο και δεν το εχει μαζι με το μαυρο-ασημι για να διαλεξεις χρωμα
Link to comment
Share on other sites

Αλλα αυτοι απο τη εταιρια τι κανουνε; Ποτε εχουν σκοπο να ανακοινωσουνε αν οντως

κυκλοφορησε κατι τετοιο... ΠΑΡΑΝΟΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο ban good απλα κανανε λαθος επανω στην επικεφαλιδα.κατω στα στοιχεια τα αλλα χρωμματα τα δινουνε 1.2 και το κοκκινο 1.5.

Τελικα δεν αντεξα και το παραγγειλα σημερα πρωι το κοκκινο.θα εσκαγα εαν δεν το επαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

παιιδιά ψήνομαι να πάρω το Cubot One απο pandawill αλλά κάπου είδα οτι η πίσω κάμερα ειναι 8MP και κάνει resize στα 13 μέσω software. (δεν θυμάμαι τον όρο αλλά αυτό ήταν το νόημα).

Παρόλο που δεν με ενδιαφέρουν οι φωτογραφίες ιδιαίτερα θα ήθελα να ξέρω αν είναι καλές ή βγαίνουν "τεντωμένες"/παραμορφωμένες κλπ.

Αν πάλι ξέρετε κάποιο παρόμοιο τηλέφωνο σε κοντινή τιμή... ρίξτε καμια ιδέα.. ειδικά αν είναι κάποιο δοκιμασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αληθεια οτι η καμερα ειναι 8αρα.καλες φωτο βγαζει με φως αλλα στο λιγοστο υστερει.δεν το εχω ακομη στα χερια μου αλλα μπορειςνα βρεις σχολια απο ξενα φοραγια τα υπερ και κατα.οταν το παραλαβω θα ενημερωσω για τις εντυπωσεις μου
Link to comment
Share on other sites

όταν έχει φως? αφου έχει φλας αν είδα καλά..

Περιμένω εντυπώσεις, επειδή θέλω να πάρω το ίδιο

κινητό για 3-4 άτομα, μην αποδειχτεί μάπα το

καρπούζι και τα ακουω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα δεν συνχρονιζει καλα το φλας και δεν εχει καλη αποδοση το λεντακι του.οτι διαβαζω σου λεω,ελπιζω να φτιαξουν τουλαχιστον τον συχρονισμο φλας-καμερας.για το φως απο το λεντακι δεν εχω γνωσεις εαν μπορει να αποδωσει πιο πολυ φως.μπορεις να googlareis cubot one reviews και να δεις εντυπωσεις απο κατοχουςτου.θα σχηματισεις μια γνωμη για το κινητο. Edited by teobidis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...