Jump to content

myphone VERSUS: Samsung Galaxy S4 vs HTC One


DJDB
 Κοινοποίηση

Samsung Galaxy S4 vs HTC One  

1.116 members have voted

  1. 1. Samsung Galaxy S4 vs HTC One

    • Samsung Galaxy S4
      546
    • HTC One
      570


Recommended Posts

Πάντως εγώ με το HTC χρειάστηκα service και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να μου αλλάξουν 4 φορές την πλακέτα (2 από το γνωστό πρόβλημα των desire και 2 από κάψιμο με custom Rom (είχα προνοήσει να κρατήσω το s-on)). Όσο για τα update, να θυμηθώ το "υπέροχο" ice cream στο s2 ή την "εκπληκτική" jelly bean στο s3; Δε φτάνει μόνο να τις δίνει... Πάντως η αληθεια να λέγεται στους XDA (που είναι μεγάλο κεφάλαιο για την μακροημέρευση μιας συσκευής) η HTC τα έκανε μούσκεμα.

 

Ακομη και αποδειξεις να δω, δυσκολα θα το πιστεψω αυτο.

Οπου και να ρωτησεις τα ιδια χαλια θα ακουσεις για την arvato.

Φυσικα δεν πιστευα αυτα που ακουγα γιατι δεν μπορουσα να φανταστω οτι γινονται αυτα σημερα, αλλα τα εζησα γιατι ειχα τη συσκευη μου 3 μηνες στο service λογο ελλατωματικης πλακετας (12-1-2 στο service να αναβαθμιζεται, να ερχεται σπιτι μου και να φευγει ιδια μερα).

s2 εστειλα το καλοκαιρι μια δευτερα στη smartec απο το χωριο και πεμπτη το ειχα πισω (οθονη). Φυσικα 4 μερες εκανε για παει και να ερθει. Ουτε μερα δεν κανει η smartec.

Συμφωνω για την ics του s2 φυσικα. Μην ξεχνας και την ics του one x ομως (4.0.3).

Στο s3 δεν ξερω αν ειχε θεμα η jb. Οταν το εδωσα πρεπει να ειχε βγει μονο η πολωνικη απο τις επισημες και δεν ειχα κανενα θεμα ακομα και με τις leaked.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με 329 έναντι 312 προηγείται το One. Τέτοιο «κονταροχτύπημα» δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει :p.

 

Ας συνεχίσουμε :).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

7) Είναι κατασκευασμένο από ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ, κάτι που ποτέ κάτοχος Samsung δεν πρόκειται να καταλάβει και ίσως να αποδεχθεί.

 

Έχεις δει ποτέ κάνα Wave? Έστω και από φωτογραφία.

 

 

:X:X:X

Beauty to the eyes does not always translate to the touch...
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν και τα 2 τηλέφωνα. Οποιο και να ειχα δεν θα με χαλνουσε. Αν θα επρεπε ομως να δώσω το στέμα σε ενα απο αυτά, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη θα το έδινα στο Galaxy S4. Γιατι πέραν του υποκειμενικου παράγοντα γύρω απο το design, υπάρχει η τεχνικη αρτιοτητα και αυτή ειναι αντικειμενικος παράγων. Οταν αγοράζω κάτι, κατα κύριο λόγο δεν ψωνίζω το φαινεσθαι, αλλα το τι μπορεί να κάνει.

 

Το S4 σε γενικες γραμμές ειναι ισχυρότερο, με καλυτερη κάμερα, με μεγαλύτερη μπαταρία, με μπαταρία προσθαφαιρούμενη, ειναι ευκολα επισκευασιμο και έχει αρκετά καλή δουλειά και στο software με κάποια καινοτομικά apps/utilities. Επιπρόσθετα... η υποστήριξη της Samsung (σε σχεση με αυτη της HTC)

 

Σε κάποιες κριτικές σχετικά με την εμφάνιση/υλικα. Fit for purpose λενε στο χωριο μου! Απο την στιγμη που το polycarbonate κάνει μια χαρά την δουλειά του και μάλιστα έναντιου πινακιου φακής μπορώ να αλλάξω το housing και να το ξανακάνω καινουργιο, δεν βλέπω τον λόγο γιατι θα πρεπει να πληρώσω παραπάνω αλουμίνια σε μια consumer συσκευη που σε 2 χρόνια θα αξίζει μονο το μέταλλο πάνω της. Δεν μου προσφέρει ουσιαστικά τίποτα... οποτε δεν θα μπορουσα να το αξιολογήσω ως θετικό παράγοντα. Ειναι απλά αδιάφορος παράγοντας.

 

My 2 cents :)

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν και τα 2 τηλέφωνα. Οποιο και να ειχα δεν θα με χαλνουσε. Αν θα επρεπε ομως να δώσω το στέμα σε ενα απο αυτά, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη θα το έδινα στο Galaxy S4. Γιατι πέραν του υποκειμενικου παράγοντα γύρω απο το design, υπάρχει η τεχνικη αρτιοτητα και αυτή ειναι αντικειμενικος παράγων. Οταν αγοράζω κάτι, κατα κύριο λόγο δεν ψωνίζω το φαινεσθαι, αλλα το τι μπορεί να κάνει.

 

Το S4 σε γενικες γραμμές ειναι ισχυρότερο, με καλυτερη κάμερα, με μεγαλύτερη μπαταρία, με μπαταρία προσθαφαιρούμενη, ειναι ευκολα επισκευασιμο και έχει αρκετά καλή δουλειά και στο software με κάποια καινοτομικά apps/utilities. Επιπρόσθετα... η υποστήριξη της Samsung (σε σχεση με αυτη της HTC)

 

Σε κάποιες κριτικές σχετικά με την εμφάνιση/υλικα. Fit for purpose λενε στο χωριο μου! Απο την στιγμη που το polycarbonate κάνει μια χαρά την δουλειά του και μάλιστα έναντιου πινακιου φακής μπορώ να αλλάξω το housing και να το ξανακάνω καινουργιο, δεν βλέπω τον λόγο γιατι θα πρεπει να πληρώσω παραπάνω αλουμίνια σε μια consumer συσκευη που σε 2 χρόνια θα αξίζει μονο το μέταλλο πάνω της. Δεν μου προσφέρει ουσιαστικά τίποτα... οποτε δεν θα μπορουσα να το αξιολογήσω ως θετικό παράγοντα. Ειναι απλά αδιάφορος παράγοντας.

 

My 2 cents :)

+1000 τα ειπες ολα φιλε μου.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε άλλα 2http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon-fin.gif στου Alphaleader.

 

Ψηφίζω κι εγώ S4 αν και προτιμώ την σειρά των Note. Προτιμώ την ουσία δηλ τα specs αλλά και την υλοποίηση αυτών (γιατί στα χαρτιά όλα samsung-killers είναι :rolleyes:) από το φαίνεσθαι.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το s4 αλλά εγώ ψήφισα κυρίως αντί-htc. Πρόκειται για τη χειρότερη εταιρεία σε θέματα service. Ήδη μου κόστισαν ένα κινητό και δεν πρόκειται να τους δώσω την ευκαιρία να μου κοστίσουν άλλο. Προσοχή σε όσους σκέφτονται το One. Μακριά!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα samsung εχουν θεματα, δεν εχουν καλο service, η htc ειναι πολυ καλη στο support και στο service...

Σε ποιο παραλληλο συμπαν ζεις εσυ φιλε μου?

Σε αυτο που ζουμε εμεις εδω συμβαινουν τα αντιθετα ακριβως.

 

Παλι καλα που ξερεις και το εχεις ψαξει το θεμα παντως.

Θα επαιρνα κανενα samsung και θα βλαστημουσα την ωρα και τη στιγμη αν δεν μας το ελεγες..

 

Πεστα γιατι μονο εγω νομιζα οτι ειμαι ο περιεργος... Επισης ο φιλος ειμαι σιγουρος οτι ειναι απογοητευμενος απο το σερβις της samsung στις τηλεορασεις και νομιζει οτι ειναι το ιδιο και στα κινητα...Δεν εξηγειται αλλιως.

 

Πάντως εγώ με το HTC χρειάστηκα service και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να μου αλλάξουν 4 φορές την πλακέτα (2 από το γνωστό πρόβλημα των desire και 2 από κάψιμο με custom Rom (είχα προνοήσει να κρατήσω το s-on)). Όσο για τα update, να θυμηθώ το "υπέροχο" ice cream στο s2 ή την "εκπληκτική" jelly bean στο s3; Δε φτάνει μόνο να τις δίνει... Πάντως η αληθεια να λέγεται στους XDA (που είναι μεγάλο κεφάλαιο για την μακροημέρευση μιας συσκευής) η HTC τα έκανε μούσκεμα.

 

Εδω συμφωνω αλλα γραφεις για το desire. Τοτε το σερβις των HTC το ειχε η ACE που ηταν 100 φορες καλυτερη απο την arvato.

 

 

 

ΥΓ Να προσθεσω και κατι ακομα. Οπως φαινεται μεχρι τωρα απο το poll που εχω διαβασει ΟΛΑ τα ποστς, οι περισσοτεροι που ψηφιζουν το ONE το ψηφιζουν περισσοτερο για το θεμα design. Οι του 4 μαλλον ψηφιζουν περισσοτερο για θεμα χρηστικοτητας (οπως και εγω).

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Να προσθεσω και κατι ακομα. Οπως φαινεται μεχρι τωρα απο το poll που εχω διαβασει ΟΛΑ τα ποστς, οι περισσοτεροι που ψηφιζουν το ONE το ψηφιζουν περισσοτερο για το θεμα design. Οι του 4 μαλλον ψηφιζουν περισσοτερο για θεμα χρηστικοτητας (οπως και εγω).

Δηλαδή εγώ που έχω τώρα S3 και ίσως πάρω το One, τι λιγότερο θα κάνω αν το επιλέξω τελικά και σε σχέση με το S4?? Θα βλέπω καλύτερα στον ηλιο ή θα ακούω ραδιόφωνο με το S4?? Ή θα σφυρίζω στο κινητό μου και θα μου δειχνει τα mails μου?? Πρακτικά είναι και τα 2 και την ίδια δουλειά κάνουν :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι οι μεν διαλεγουν με τον γνωμονα της εμφανισης και οι δε επειδη δεν υπαρχει θεμα εμφανισης γραφουν μονο για τις χρησεις του...

Δεν κρινω τις αποφασεις του καθενος απλα προσπαθω να διαβασω το αποτελεσμα.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα htc one γιατί έχω βαρεθεί την Samsung και ειδικά από τη στιγμή που έχουν το ιδιο chipset εχουν ουσιαστικα ιδιες επιδοσεις οποτε αναμεσα σε 2 με περίπου ίδια χαρακτηριστικά θα διαλεξω αυτο με την καλυτερη εμφανιση παρα αυτο με τα διαφορα κολπακια που ισως να μην χρησιμοποιησω ποτε
Link to comment
Share on other sites

Μακράν το καλύτερο κινητό σήμερα και για όλο το 2013 θα είναι το S4. Όλα τα άλλα (βλ. Sony Z κλπ) είναι followers. Η Samsung δεν φτιάχνει μόνο άριστα κινητά. Έχει πάει το android πολλά βήματα παρακάτω...
Βιομηχανία Υποταγής Συνειδήσεων - Νέα Τάξη Πραγμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Μακράν το καλύτερο κινητό σήμερα και για όλο το 2013 θα είναι το S4. Όλα τα άλλα (βλ. Sony Z κλπ) είναι followers. Η Samsung δεν φτιάχνει μόνο άριστα κινητά. Έχει πάει το android πολλά βήματα παρακάτω...

Για πές μας τις καινοτομίες; π.χ. από το να κάνεις ένα απλό scroll στην οθόνη με τον πιο απλό τρόπο, να κάνεις σαν παραπληγικός γαι να το καταφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

To url προερχεται απο κυπριακο καταστημα ηλεκτρωνικων ειδων στυλ κοτσοβολου..

Προσεξτε με τι επεξεργαστή και με ποσους πυρηνες το πλασάρει

http://www.stephanis.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=9085

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και αποδειξεις να δω, δυσκολα θα το πιστεψω αυτο.

Οπου και να ρωτησεις τα ιδια χαλια θα ακουσεις για την arvato.

Φυσικα δεν πιστευα αυτα που ακουγα γιατι δεν μπορουσα να φανταστω οτι γινονται αυτα σημερα, αλλα τα εζησα γιατι ειχα τη συσκευη μου 3 μηνες στο service λογο ελλατωματικης πλακετας (12-1-2 στο service να αναβαθμιζεται, να ερχεται σπιτι μου και να φευγει ιδια μερα).

s2 εστειλα το καλοκαιρι μια δευτερα στη smartec απο το χωριο και πεμπτη το ειχα πισω (οθονη). Φυσικα 4 μερες εκανε για παει και να ερθει. Ουτε μερα δεν κανει η smartec.

Συμφωνω για την ics του s2 φυσικα. Μην ξεχνας και την ics του one x ομως (4.0.3).

Στο s3 δεν ξερω αν ειχε θεμα η jb. Οταν το εδωσα πρεπει να ειχε βγει μονο η πολωνικη απο τις επισημες και δεν ειχα κανενα θεμα ακομα και με τις leaked.

 

Ίσως το θέμα να είναι αυτή η arvato που λέτε όλοι. Εδώ Θεσσαλονίκη δεν πρέπει να παίζει αυτή (ή τουλάχιστον να έπαιζε). Εγώ το πήγαινα στο γερμανό τότε. Με ταρίφα 2 βδομάδες αναμονή μου έκαναν τη δουλειά και τις 4 φορές χωρίς καν να με ρωτήσουν τι έγινε.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

HTC από εμένα με μεγάλο μείον όμως την κάμερα. Όσον αφορά το κακό του ΟΝΕ για την μπαταρία απορώ με αυτούς που το λένε. Πόσοι από εσάς που παίρνουν τέτοια κινητά τα κρατάτε πάνω από 2 χρόνια? Και μην μου πείτε ότι στα 2 χρόνια η μπαταρία έχει παθει τόσο μεγάλη ζημιά οι όλοι κουβαλάτε στην τσέπη και μια εφεδρική. Πάρτε ηλιακό φορτιστή που είναι και της μόδας.

Αυτά ....

Link to comment
Share on other sites

Περί αναβαθμίσεων

 

 

http://arstechnica.com/gadgets/2012/12/the-checkered-slow-history-of-android-handset-updates/

 

2010

Htc desire 2.1, 2.2 (άμεσα), 2.3

Htc desire hd 2.2, 4.0

 

Samsung galaxy s 2.1, 2.2 (με μεγάλη καθυστέρηση), 2.3 (καμία από αυτές δεν ήταν καλή. Ούτε καν η πρώτη)

 

2011

Htc desire s, HTC sensation (μαζί με όλο το ασκέρι) htc Evo 3d. Και τα 3, 2.3, 4.0

 

Samsung galaxy s2, Samsung galaxy note. Και τα 2, 2.3 (εκπληκτική), 4.0 (άθλια) αναμένεται 4.1

 

2012

HTC one s, one x 4.0 (διαφορές αναβαθμισεις που βελτίωσαν τις συσκευές), 4.1, αναμένεται 4.2

Htc one x+ 4.1, αναμένεται 4.2

 

Samsung galaxy s3, Samsung galaxy note 2. Και τα 2, 4.0, 4.1 (δε θα τη σχολιάσω γιατί θα με πείτε πάλι fanboy), αναμένεται 4.2

Samsung galaxy 3 mini 4.1

 

Τη λίστα, όπως και το link δε θα τα σχολιάσω άλλο. Όποιος δεν έπεσε τώρα στο android θα ξέρει και θα κρίνει μόνος του. Εγώ ένα πράγμα θα πω. Ασχέτως της ποιότητας των αναβαθμίσεων, επειδή ανακοίνωσε ότι θα δώσει 4.1 στο s2 και το note (μετά από 1.5 χρόνο που υπάρχει η 4.1) μιλάμε για τόσο ανώτερη εμπειρία στις αναβαθμίσεις;

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Ψήφο στο HTC γιατι εκτος απο τα Benchmarks οι εταιρειες πρεπει να δωσουν προσοχη στη σχεδιαση και την ποιοτητα κατασκευης. Σε αυτη τη τροχια βρισκονται μονο η SONY και η HTC. Επιτελους ενα smartphone των 700€ πρεπει να κραταει πανω απο δυο χρονια!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ο νικητης για φετος ειναι το One. Σε αυτη τη δημοσκοπηση καταφερνει να ειναι ισοπαλο με ενα κινητο που θα επρεπε να το ειχε ξεπερασει κατα πολυ. Οχι λογο χαρακτηριστικων αλλα λογο κεκτημενης ταχυτητας, μαρκετινγκ και διαφημισης που εχει ρηξει η samsung πανω του.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ο νικητης για φετος ειναι το One. Σε αυτη τη δημοσκοπηση καταφερνει να ειναι ισοπαλο με ενα κινητο που θα επρεπε να το ειχε ξεπερασει κατα πολυ. Οχι λογο χαρακτηριστικων αλλα λογο κεκτημενης ταχυτητας, μαρκετινγκ και διαφημισης που εχει ρηξει η samsung πανω του.

Ολη η ουσια του "vs" σε τρεις προτασεις.

+1000 απο μενα ;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο-τρια ξενα περιοδικα τεχνολογιας που επεσαν στα χερια μου εκθιαζουν παρα πολυ το ONE σε σχεση με το S4.Το λενε χαρακτηριστικα "The new Android King of the year" . Δεν το περιμενα,νομιζα οτι στο εξωτερικο θα εχει πολυ μεγαλη δυναμικη το S4. Αυτος ο ανταγωνισμος φετος ειναι καλος για τους καταναλωτες κ μονο,ευτυχως.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ο νικητης για φετος ειναι το One. Σε αυτη τη δημοσκοπηση καταφερνει να ειναι ισοπαλο με ενα κινητο που θα επρεπε να το ειχε ξεπερασει κατα πολυ. Οχι λογο χαρακτηριστικων αλλα λογο κεκτημενης ταχυτητας, μαρκετινγκ και διαφημισης που εχει ρηξει η samsung πανω του.

 

Ακριβώς. Εχει το momentum των προηγούμενων ετών. Αντιθέτως οι άλλοι προσπαθούν να βγούν απο το λάκκο που είχαν πέσει.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...