Jump to content

myphone VERSUS: Samsung Galaxy S4 vs HTC One


DJDB
 Κοινοποίηση

Samsung Galaxy S4 vs HTC One  

1.116 members have voted

  1. 1. Samsung Galaxy S4 vs HTC One

    • Samsung Galaxy S4
      546
    • HTC One
      570


Recommended Posts

Με τα Samsung Galaxy S4 και HTC One να αποτελούν τις δύο νέες ναυαρχίδες των γνωστών εταιρειών, δύο συσκευές που (μεταξύ και μερικών ακόμα) είναι σίγουρο πως θα ανταγωνιστούν για την πρώτη θέση στην κατηγορία των smartphones για φέτος, διεκδικώντας την μερίδα του λέοντος τόσο των πωλήσεων όσο και των εντυπώσεων του καταναλωτικού κοινού, νομίζουμε πως ήρθε η ώρα για ένα ακόμη myphone VERSUS.

 

Στην μια πλευρά βρίσκεται λοιπόν το HTC One, η νέα προσπάθεια της κατασκευάστριας από την Ταϊβάν, μέσω της οποίας στοχεύει στο να επανακτήσει την χαμένη της «δύναμη», προσφέροντας αυτό που η ίδια θεωρεί τόσο εντυπωσιακό όσο και «διαφορετικό». Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του One βρίσκουμε οθόνη 4,7 ιντσών ανάλυσης 1080p, chipset Snapdragon 600 με τετραπύρηνο επεξεργαστή στα 1,7GHz, κάμερα με την Ultrapixel τεχνολογία της HTC, 2GB RAM και Android 4.1. Αναλυτικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής μπορείτε να δείτε στην σχετική σελίδα του myphone.gr.

 

Στην άλλη πλευρά του σημερινού μας VERSUS βρίσκεται το τέταρτο μέλος της σειράς των Galaxy S. Πρόκειται φυσικά για το Galaxy S4, ένα smartphone υψηλών προδιαγραφών που σκοπό έχει να συνεχίσει την επιτυχημένη πορεία της Samsung στην αγορά του Android και των smartphones. Στα τεχνικά του χαρακτηριστικά βρίσκουμε την οθόνη των 4,99 ιντσών με την Full HD ανάλυση, τον τετραπύρηνο Qualcomm Snapdragon 600 στα 1,9GHz, την κάμερα των 13 MP, την RAM των 2GB και το Android 4.2. Αναλυτικά τα specs της συσκευής εδώ.

 

Ήρθε λοιπόν η ώρα να επιλέξετε ποιο από τα δύο προτιμάτε, ποια συσκευή θέλετε εσείς να «κερδίσει» το σημερινό μας VERSUS, αναφέροντας φυσικά και με ένα σχόλιο σας το γιατί ψηφίζετε την εκάστοτε συσκευή.

 

Διαβάστε το αναλυτικό review του HTC One και το πλούσιο hands-on του Samsung Galaxy S4.

 

Ο λόγος σε εσάς!

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

HTC one από μένα...αν δεν επανακτήσει τις δυνάμεις της η htc με αυτο το τηλέφωνο δύσκολα θα επιβιώσει,πέρα από αυτό όμως,είναι το φετινό διαμάντι.

Κι επίσης http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4603219

 

Htc One vs Sony Xperia Z vs Samsung Galaxy S4.Η Τιτανομαχια

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, σε ολα τα σημεια το samsung galaxy s4 ειναι δυο ισως και τρια βηματα πιο μπροστα.

 

Μονο και μονο για τα εφε, τα κολπα και τις καινοτομιες που προσφερει, δεν χωρα κουβεντα.

 

Οσο για το θεμα ομορφιας επειδη ειναι υποκειμενικο το θεμα, παλι το s4 θα προτιμουσα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ...

 

HTC για οθόνη, ποιότητα και λογισμικό ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν υπάρχει σύγκριση. Ούτε σε οθόνη (η 5αρα οθόνη του S4 δεν υπάρχει σε άλλο smartphone), ούτε σε αποδοση, ούτε σε μπαταρία, ούτε στις διάφορες εφαρμογές/συντομεύσεις.

 

Το μόνο πλεονέκτημα που έχει το HTC είναι η μεταλλική ενιαία κατασκευή, που όμως δεν είναι αυτό που θέλουν όλοι. Εγώ ΘΕΛΩ να μπορώ να αλλάζω την μπαταρία μου, γιατί να μου το απαγορεύεις? Άσε που οι μεταλλικές είναι πιο ευπαθείς σε γρατζουνιές, σπασίματα.

 

Φυσικά και το S4 είναι η ανώτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ τα εφέ αυτά του στυλ το κοιτάζω και δεν σβήνει η οθόνη,περνάω σαν σαλιγκάρι το χέρι μου πάνω από την οθόνη για να πιάσει την κίνηση και να πάρει εντολή δεν τα χρησιμοποιώ.χρονοβόρα και ενεργοβόρα...καλό για εφέ αλλά μέχρι εκεί.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν υπαρχει και βεβαια για την οθοναρα και μονο το s4 γιατι σιγουρα το μαυρο του one δε θα εχει καμια σχεση με αυτο του s4 και γιατι αλλο 4.7 και αλλο 5 ιντσες αυτο που μου αρεσει ομως στο one ειναι το μπροστα μερος του και οτι εχει fm ραδιο.
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Παρολο που προτιμω samsung σαν εταιρια, θα ψηφισω one γιατι ειναι πολυ ομορφο ενω το S4 δεν μαρεσει καθολου (οπως το S3)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

htc one κοσμημα πραγματικο

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά και τα 2 θα τα τιμήσω φέτος. Χθες είδα από κοντά το One και πραγματικά είναι ένα κόσμημα. Σίγουρα περιμένω να δω και το S4 αλλά δεν νομίζω σε καμία περίπτωση να μου αφήσει την ίδια ή έστω παρόμοια αίσθηση. Απο την άλλη το S4 έχει μαζεμένες διαστάσεις και 5αρα οθόνη αλλά και η 4,7αρα του One μου φάνηκε αρκετή.. Θα πρότεινα να περιμένετε να δείτε από κοντά και τις 2 συσκευές και μετά να κρίνετε.. Επίσης σχόλια του τύπου ότι το S4 "είναι πολύ πιο μπροστά κτλ" τα βρίσκω άκυρα από την στιγμή που δεν έχουμε δει ακόμα καλά καλά τις συσκευές και δεν ξέρουμε που χωλένει η κάθε μία και που είναι δυνατή αντίστοιχα ;)
Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ των 2... θα επαιρνα το One για λογους σχεδιασμου και ποιοτητας. Μεγαλο ατου του S4 ομως, η μπαταρια του;)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει, One.

Αλλά όχι τόσο αβασάνιστα, όσο αν είχε στις ίδιες διαστάσεις 5αρα οθόνη και μεγαλύτερη μπαταρία. Τότε δε θα υπήρχε versus...

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ τι να επιλέξω?

 

να διαλέξω μεταξύ μερικών αριθμών διαφορά στα benchmarks; που στην σήμερον ημέρα όλα τα κινητά είναι πάνω απο το software σε δυνατοτητες; ή να επιλέξω σύμφωνα με αυτό που έχει την μεγαλύτερη διαφορα; Δηλαδή την εξωτερική εμφάνιση.... χμμμμ

Δεν συγκρίνουμε 2 κινητά που το ένα έχει 1 gb ram και το άλλο 2gb ram, ή το ένα είναι 3 φορές πιο δυνατό απο το άλλο... συγκρίνουμε εσωτερικά 2 ίδια κινητά στην πράξη,.,,,,,, άρα θα κοιτάξω τις διαφορές αλλού..

 

ομορφιά... αίσθηση στο χέρι.... αυτά τα 2 ακόμα και να μην λειτουργώ το κινητό τα νιώθω .... το πιάνω και χωρίς να το χρησιμοποιώ . άρα θέλω κάτι που αφού δώσω 700€ ζεστά ζεστά... να νιώθω ότι πιάνω 700€ ζεστά ζεστά , και όχι να χρειάζεται να ανοίξω το κινητό να το λειτουργήσω για να μου θυμίσει ότι έδωσα 700€ ζεστά ζεστά.....!!!!

 

Καταλάβατε φαντάζομαι την επιλογή μου.

 

Στα σημεία που είναι υπέρ το S4 είναι μικρή η διαφορά και δεν την πολυνιώθεις.... ενω σε αυτά που είναι υπέρ το one (ηχεία, αλουμίνιο κατασκευή, ομορφιά) την διαφορά την απολαμβάνεις... θα πάω λοιπόν εκεί που απολαμβάνω καλύτερα τα 700€ ζεστά ζεστά! ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Htc one λόγο ηχου που παίζει μονο του μπάλα,λόγο υλικών κατασκευής και φυσικα οθόνης δεν μου αρέσουν καθόλου τα κόρεσμενα χρώματα των amoled
Link to comment
Share on other sites

δεν τα εχω πιασει στο χερι και τα δυο. οθονη ισως καλυτερη το s4 kai 5ara. το htc φαινεται πιο ομορφο κατασκευαστικα πιο ποιοτικο αλλα 4.7 οθονη σε ιδιο μεγαθος με το s4. καμερα ισως το s4 καλυτερη να δω και με το καινουργιο firmware τι κανει το htc.

γουσταρω που το s4 βγαζει βιντεο και φωτο μαζι.

ισως s4 ακομα δεν ξερω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλή πλάκα αυτό το topic. :lol: Θα το παρακολουθήσω με ενδιαφέρον. One απο εμενα γιατί έτσι γουστάρω :cool:
Link to comment
Share on other sites

αλλα 4.7 οθονη σε ιδιο μεγαθος με το s4.

γουσταρω που το s4 βγαζει βιντεο και φωτο μαζι.

ισως s4 ακομα δεν ξερω σιγουρα.

 

ναί αλλά στο ίδιο μέγεθος έχεις πολύ ποιοτικότερα STEREO ηχεία! θυσιάζεις δηλαδή 0,3 ίντζες για ήχο... μην το βλέπεις μονόπλευρα...

 

όσο για το φώτο και βίντεο μαζί , αυτό το κάνω εδώ και έναν χρόνο με το HTC ONE X και φυσικά το κάνει και το ΟΝΕ.... :cool:

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ως τώρα είχα αγοράσει όλη την σειρά galaxy αλλά για φέτος θα αφήσω τα πλαστικά και θα πάω προς αλουμίνιο μεριά.

Κακά τα ψέματα φαίνεται πως η HTC προσπάθησε να βγάλει ένα καλό τηλέφωνο φέτος και το κατάφερε.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...