Jump to content

myphone VERSUS: Samsung Galaxy S4 vs HTC One


DJDB
 Κοινοποίηση

Samsung Galaxy S4 vs HTC One  

1.116 members have voted

  1. 1. Samsung Galaxy S4 vs HTC One

    • Samsung Galaxy S4
      546
    • HTC One
      570


Recommended Posts

Πιο smooth ναι,πιο γρήγορο μάλλον όχι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

..H οθονη του one ειναι φοβερη γιατι ως κατοχος s3 η amoled οθονες εξω δεν βλεπονται!!

 

Δεν ειναι ολες οι amoled ιδιες και να σου πω οτι υπσρχουν amoled που οχι μονο βλεποντε αλλα παραβλεποντε!!:p:D

Χωρια που διατειρουν και ολα τα αλλα συν των amoled:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολες οι amoled ιδιες και να σου πω οτι υπσρχουν amoled που οχι μονο βλεποντε αλλα παραβλεποντε!!:p:D

Χωρια που διατειρουν και ολα τα αλλα συν των amoled:)

 

πχ το Ν8 που ειχα εβλεπες μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

πχ το Ν8 που ειχα εβλεπες μια χαρα.

 

Και που να δεις το 808,ειδικα με το brightness control:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

One, μόνο και μόνο από αντίδραση στο φτωχό desing των κατά τα άλλα φανταστικών συσκευών της sammy.
Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα ένα βίντεο που ανέβασε το Digitallife στο όποιο συγκρίνει τις κάμερες των δυο συσκευών.

Προφανώς ο αρθρογράφος αμφισβητεί τους οφθαλμούς μας.

Δεν αξίζει να μπω σε λεπτομέριες. Θα το χαρακτηρίσω επιεικώς σαν ένα ατυχές συγκριτικό για να μην πω τίποτα διαφορετικό.....

 

Για μια ακόμα φορά το One αποδεικνύεται ανεπαρκές στο θέμα κάμερα και αποτρέπει όσους δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην φωτογραφία.

Δεν σκοπεύω να αγοράσω κανένα απο τα δυο άλλα η διαφορά είναι τοσο εμφανής που την διακρίνει οποιοσδήποτε αντικειμενικός κριτής.

Μας δείχνει φωτογραφία του κλειδιού του αυτοκινήτου του, όπου στο S4 διακρίνεις πεντακάθαρα κάθε λεπτομέρεια και μετά κάνει ένα τεράστιο ζουμ για να μας πει ότι υπάρχει θόρυβος στο κόκκινο φόντο:what:

 

Να μην πω για τα εντελώς ξεπλυμενα χρώματα και το πράσινο που κιτρινίζει. Όχι φίλε μου δεν είναι φυσικά χρώματα αυτά. Αυτα τα χρώματα θα τα δεις μετά από έντονη ξηρασία :D

Είναι μια εικόνα πολύ χειρότερη από τα έντονα χρώματα του S4 που αν μη τι άλλο είναι πολύ ευχάριστα στο μάτι

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

http://www.androidpolice.com/2013/03/17/weekend-poll-htc-one-or-galaxy-s4/

 

HTC One, or Galaxy S4?

HTC One (60%, 18,012 Votes)

Galaxy S4 (40%, 12,231 Votes)

Total Voters: 30,243

Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για ιδέες, οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για γεγονότα, οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους!!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπιασα στα χέρια μου το One και εγώ επιτέλους αλλά δέν είχα πολύ ωρά να το επεξεργαστώ.

 

Πρώτη αρνητική εντύπωση ήταν ότι δεν μου άρεσαν τα ξεπλυμένα χρώματα.Ισως έχω συνηθίσει στις amoled και ειμαι junkie τους πλέον.:O

Δεύτερη αρνητική εντύπωση το sense το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου,προτιμώ το καθαρό android του Νexus 4 (το οποίο έχω στον Γαλαξία μου)

Τρίτη αρνητική εντύπωση τα κουμπιά που τα έχω συνηθίσει στον γαλαξία να ανοίγει με το κεντρικό η οθόνη,στο One πρέπει να πιέσεις το power button για να ανοίξεις την οθόνη στην θέση ξεκλειδώματος το οποίο είναι στην χειρότερη θέση που θα μπορούσε να είναι (προσωπική άποψη πάντα).

Τέταρτη αρνητική εντύπωση τα ηχεία του τα οποία από όσα είχα ακούσει τα θεωρούσα τέλεια-καταπληκτικά,προσπαθούσε να με πείσει ο πωλητής ότι έχει καλύτερο ήχο από όλα τα κινητά τις αγοράς και όταν βάλαμε ένα βίντεο στο One και το ίδιο στο S4 αλλά και στον δικό μου Γαλαξία το αυτί μου δεν παρατήρησε διαφορές τρελές που να εξηγούν τον τόσο ντόρο που έχει γίνει με τα ηχεία του one.

Την κάμερα δεν την άνοιξα γιατί είχα λίγο χρόνο αλλά πιστευω ότι δεν θα έμενα ευχαριστημένος και εκεί έχοντας δεί φωτός απο S4 και One.

 

Tα θετικά του είναι ότι είναι ότι είναι smooth σε κύλιση στις οθόνες-εφαρμογες και πλησιάζει το Iphone5 σε smotthness και απόκριση.Το Unibody είναι θετικό μέν στο χέρι αρνητικό δέ γιατί ήδη οι πρώτες γρατσουνιές στο μοντέλο της βιτρίνας είχαν κάνει την εμφανισή τους σε πίσω μέρος και στα πλαινά.

 

Προσωπικές απόψεις πάντα μιάς και δεν θα πάρω ούτε το ένα ούτε το άλλο αλλά το S4 αν είχα λεφτά τώρα θα ήταν το επόμενο μου κινητό για την υποστήριξη της αντιπροσωπείας,OTA,υποστήριξη από developers XDA κτλ.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το αστείο είναι ότι δεν είναι λανθασμένα έντονα τα χρώματα της amoled αλλά ξεπλυμένα του one. Ok...

Τι κρίμα που κι ο κόσμος γύρω μας έχει ξεπλυμένα χρώματα. Έπρεπε να βάλουν τη Samsung να φτιάξει τον κόσμο.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική γνώμη κατά κατηγορίες: (Δεν τα έχω, αλλά από το λίγο διάστημα που τα έπιασα στα χέρια μου και από αντικειμενικά(?) reviews)

Αισθητική : HTC (αντικειμενικά και υποκειμενικά)

 

Αίσθηση στο χέρι : HTC αλλά με θήκη που θα βάλουν όλοι (σχεδόν) η διαφορά μηδενίζεται.

 

Οθόνη : HTC κυρίως για την όπως λένε καλύτερη απόκριση στον έντονο ήλιο της Ελλάδας

 

Κάμερα : HTC αν η διαφορά τους στις εκτυπωμένες outdoor φωτογραφίες 10Χ15 & 13Χ18 δεν είναι εμφανής που μάλλον δεν θα είναι, για τις indoor μάλλον ουδείς λόγος... Οπουδήποτε αλλού (εκτός από wallpaper στο PC) δεν θα υπάρχει διαφορά...

 

Video : Ισοπαλία με τάση προς HTC από τα video που έχω δει δημοσιευμένα...

 

Ισχύς : Ισοπαλία, πόσο μάλλον γι αυτούς που δεν παίζουν.... FARCRY στο κινητό τους

 

Υποστήριξη : Samsung καθαρά για το πιο γρήγορο service κλπ...

 

Software : Samsung αλλά χωρίς κάτι που να πεις ότι κάνει τη διαφορά...

 

Radio FM : HTC φυσικά για τη κίνηση της Samsung να το αποκλείσει για το χαζό λόγο που προέβαλε ως δικαιολογία.

 

Ήχος : HTC, το παραδέχονται και οι κατέχοντες Samsung.. Προσωπικά βέβαια αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ακούγεται δυνατά σε εξωτερικό χώρο όσο γίνεται ο ήχος κλήσης, (μουσική ακούω με τα ακουστικά) και μάλλον το HTC πρέπει να είναι πολύ μπροστά...

 

Χωρητικότητα / Μπαταρία : Samsung αν και τα 32GB του ONE είναι αρκετά και η μπαταρία του 2ου κρατά τουλάχιστον μέχρι το βράδυ..

 

Wi-Fi, ποιότητα ακουστικού και κάποια άλλα μικροπράγματα δεν έχω άποψη...

 

Bottom line: (Αν είχα τα χρήματα) αν και το θέμα service (αχρείαστο να'ναι) είναι σημαντικός παράγοντας, η ζυγαριά γέρνει προς HTC ....

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι φρέσκο. Τις προάλλες που τα είδα πρώτη φορα δν έπαιξα πολυ με το Οne γτ ένα Samsung boy στο πλαίσιο μου έδειχνε τα κόλπα του κινητού ( s4 ) με τις κινήσεις χωρίς να ακουμπάει. Σημερα που τα είδα ξανά ήρεμα η απαντηση είναι μια. HTC One. Καλύτερη οθόνη! Πιο φωτεινή πιο ωραία. Ωραίο design. Τα κόλπα του gs4 τα βρισκεις στο store η θα τα βρεις σύντομα εκεί!
Link to comment
Share on other sites

Σε πιο καταστημα το εχουν??Σε οποιο εχω παει π.χ(media markt , plaisio , public) στην Αττικη δεν το εχει κανενα μαγαζι για να το δεις και να το δουλεψεις...Ολοι μου λενε οτι ''θα'' το φερουν :(
Link to comment
Share on other sites

Σε πιο καταστημα το εχουν??Σε οποιο εχω παει π.χ(media markt , plaisio , public) στην Αττικη δεν το εχει κανενα μαγαζι για να το δεις και να το δουλεψεις...Ολοι μου λενε οτι ''θα'' το φερουν :(

 

πλαισιο καλλιθεας το εχουν. στη στουρναρη τοχαν δωσει και περιμεναν να φερουν καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

πλαισιο καλλιθεας το εχουν. στη στουρναρη τοχαν δωσει και περιμεναν να φερουν καινουργιο.

Eυχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση :) Θα περασω αυριο μια βολτα να δω..Ελπιζω να το εχουν :):D

Link to comment
Share on other sites

Είδα το one χθες στο πλαίσιο στο Athens Mall όπου το είχαν δίπλα στο SIV , οπότε μπόρεσα να τα συγκρίνω άμεσα. Με το που πιάνεις στα χέρια σου το one το ερωτέυεσαι. Απίστευτη αίσθηση, εκπληκτική οθόνη, ασύλληπτος ήχος. Η οθόνη του SIV μπορεί να είναι πιο μεγάλη αλλά τα χρώματα της superamoled είναι εντελώς αφύσικα, σαν να έχουν φτιαχτεί μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσουν. Σε κανά χρόνο που θα πλησιάζεται η τιμή του one θα το χτυπήσω :). Είναι λυπηρό που πολλοόι θα αγοράσουν το SIV μόνο κια μόνο λόγω ονόματος και branding.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έρχεται η 4.4 στο HTC One Google Edition μου.

Το πιο απροβλημάτιστο κινητό που είχα ποτέ.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.engadget.com/2013/10/31/htc-one-android-kitkat/ θα τη παρει και το international one με sense:D. Η ανάρτηση του site ειναι από τη σελίδα της HTC USA Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...