Jump to content

myphone VERSUS: Samsung Galaxy S4 vs HTC One


DJDB
 Κοινοποίηση

Samsung Galaxy S4 vs HTC One  

1.116 members have voted

  1. 1. Samsung Galaxy S4 vs HTC One

    • Samsung Galaxy S4
      546
    • HTC One
      570


Recommended Posts

δεν ειναι επιβεβαιωμενο αλλα γινεται ενας ψιλοχαμος με το αν ισχυει η οχι.ακομα δεν εχει μιλησει καποιο dev(πχ chainfire) να πει οτι με το final firmware δεν υπαρχει locked bootloader

 

Εγω προσωπικα πιστευω οτι εχει παιξει παραπληροφορηση απο καποιους που απλα ειδαν το enabled protection και αμεσως υπεθεσαν οτι ειναι το bootloader.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

edit: Ας μου πει καποιος (εμπειρος και γνωστης εδω μεσα) τελικα,ποια συσκευη να παρω ως καλυτερη και εμενα του ασχετου,που δεν ξερω που πανε τα τεσσερα ? Θα περιμενω πολυ ακομα ? (αλλα ολα ειναι σχετικα και υπο αμφισβητηση..χαχα!)

Και τα δυο και εισαι καλυμμένος μέχρι το επόμενο...

χαχαχαχχαχα

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

ητψ ονε και απο εμένα!

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο και εισαι καλυμμένος μέχρι το επόμενο...

χαχαχαχχαχα

Δεν το εχει σαν επιλογη Νικοοοολααααα ! Δεν το εχει !

Αλλα βγαινει σαν αποσταγμα,μεσα απο τις σελιδες και τους ψηφισαντες !

 

Σκεψου ομως ποσοι θα κανουν Google Search,για να διαβασουν ποια συσκευη θα παρουν τελικα (αν και δεν ειναι μεγαλος ο αριθμος,που αγοραζει με αυτον τον τροπο :lol:) και μολις διαβασει αυτο το post σου ! Θα σου απαντουσε..

 

-Ρε δεν παει καλα αυτος ο Τυπος !

 

Ενω αμα κατσει και διαβασει και τις 28 σελιδες,θα σου πει..

 

-Ρε ειχε δικιο αυτος !

 

:lol:

 

ητψ ονε και απο εμένα!

 

Φιλε κανε τον κοπο αν εχεις τον χρονο και γραψε μας και δυο λογια με το γιατι ! Σκεφτομαι να αγορασω μια απο τις δυο συσκευες και θελω να ξερω !

Σε ευχαριστω παρα πολυ να εισαι καλα !

Edited by Galactic
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το s4 ως κλασικός και αμετανόητος note fun boy :-)

 

Πολύ καλή η htc με το one από όσο διαβάζω, της αξίζει ένα μπράβο και μεγαλύτερο μερίδιο πωλήσεων φέτος.

Εγώ όμως σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες δεν θα μπορούσα να το αγοράσω.

Την δεύτερη μπαταρία την χρειάζομαι.-

Έχω ξεχάσει φορτιστές και καλώδια, απλά όταν τελειώνει η μπαταρία βάζω την άλλη.Όταν ξέρω πως θα λείψω περισσότερο από μέρα, παίρνω και την βάση μαζί μου στο αυτοκίνητο, πάλι η δεύτερη μπαταρία είναι φορτισμένη και έτοιμη όταν εγώ θέλω.

Εδώ λοιπόν την εμμονή των εταιριών δεν την καταλαβαίνω.

Για την κάρτα μνήμης είμαι λιγότερο αυστηρός.Αν μου προσφέρει μοντέλο με 64 ή 128 δεν θα με πειράξει.Αλλά το 32 ούτε για ζήτω δεν μου φτάνει.

Στα δικά μου μάτια τα δύο σημεία που υπερέχει ξεκάθαρα το s4 και παίρνει την ψήφο μου είναι αυτά.

Εκτιμώ πως το one θα πάει πολύ καλά για τα δεδομένα του και περιμένω την πρόταση του `14

 

Γενικά πολύ καλό το vs και με επίπεδο, έπαθα πλάκα :-)

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Ας μιλήσουν οι ειδικοί :-) :-) :-)

 

 

και μονο που ο τυπας εδωσε ισοπαλια στην εμφανιση σταματησα να το βλεπω! ποσο sammy fun μπορει να ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια ερώτηση στους τυχερούς που τα έπιασαν και τα 2 στο χέρι. Ποιο φαίνεται πιο μικρό στο χέρι. Δηλαδή, ποιό κρατιέται πιο εύκολα και ποιο είναι πιο άνετο στο χειρισμό;

 

Υ.Γ. Λυπάμαι που το λέω αλλά το Swype είναι τραγικό. Μου πήρε πόση ώρα για να γράψω 3 σειρές...

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

τι συγκρινουμε τωρα δεν καταλαβα?φυσικα htc one(ΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΤΕ:mad:)

 

Συγκρίνουμε το Galaxy s4 με το Htc One Aristeides που όπως καταλαβαίνεις από όλα τα συγκριτικά που έχουμε δει ως τώρα, το One εκτός από design (που και αυτό είναι υποκειμενικό στον καθένα) και ήχο, σε όλα τα υπόλοιπα χάνει κατά κράτος (όχι αυτόν από το God Of War) από το Galaxy...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα εντυπωσιακα αν δεν γραφαμε ρε παιδια "χανει κατα κρατος" καλα θα ηταν. Θα αποφευγαμε ολες τις συγκρουσεις...Κανενα κινητο δεν χανει κατα κρατος συνολικα με το αλλο. Γιαυτο και αλλωστε πιστευω οτι ειναι τοσο κοντα το poll...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνουμε το Galaxy s4 με το Htc One Aristeides που όπως καταλαβαίνεις από όλα τα συγκριτικά που έχουμε δει ως τώρα, το One εκτός από design (που και αυτό είναι υποκειμενικό στον καθένα) και ήχο, σε όλα τα υπόλοιπα χάνει κατά κράτος (όχι αυτόν από το God Of War) από το Galaxy...

 

Κατά κράτος δεν πιστεύω να χάνει ,αλλού λιγότερο, αλλού περισσότερο και αλλού είναι καλύτερο.....

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν απαγορευσα σε κανεναν να διαφωνει. Μπορεις να διαφωνησεις οσο θελεις και να ψηφίσεις οποιο κινητο θελεις, καρφι δε μου καιγεται. Αυτο ομως δεν αλλαζει το γεγονος οτι τα smart features ειναι στην πλειονοτητα τους εφετζιδικα, θελουν χειρουργικη ακριβεια για να λειτουργησουν σωστα, καταναλωνουν μπαταρια και υποστηριζονται κυριως μονο απο εφαρμογες της samsung. Σου εβαλα και αποσπασματα απο κριτικες για να ενημερωθεις και εσυ για τα προβληματα τους. Οταν εχω να επιλεξω αναμεσα στην δικη σου αποψη και στην αποψη εγκυρων δημοσιαγραφων θα προτιμησω τους δευτερους. Επι της ουσιας τωρα, δειξε μου μια κριτικη που να λεει το αντιθετο.

 

Σε αυτό το Ελληνικό review μπορείς να δεις την μαθηματική ακρίβεια που χρειάζεται για να λειτουργήσουν και κατά ποσο δουλεύουν μονο με τις εφαρμογές της Samsung :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα εντυπωσιακα αν δεν γραφαμε ρε παιδια "χανει κατα κρατος" καλα θα ηταν. Θα αποφευγαμε ολες τις συγκρουσεις...Κανενα κινητο δεν χανει κατα κρατος συνολικα με το αλλο. Γιαυτο και αλλωστε πιστευω οτι ειναι τοσο κοντα το poll...

Κατά κράτος δεν πιστεύω να χάνει ,αλλού λιγότερο, αλλού περισσότερο και αλλού είναι καλύτερο.....

 

 

Mπραβο !!! Μπραβο Αγαπητοι μου !! ΕΠΙΠΕΔΟΟΟΟ !!! :)

 

Και οι δυο συσκευες ειναι υπεροχες ! Η φιλοσοφια κατασκευης ομως,διαφερει !

 

Ειλικρινα σας μιλαω,εχω παρακολουθησει αντιστοιχα "exit polls" για αυτες τις δυο συσκευες σε αλλα σημεια του κοσμου,που εχουν εξελιχθει και εξελισσονται αυτην την στιγμη !

 

Το επιπεδο των μελων του "myphoneforum",(μιας και εγω ειμαι πολυ νεος..),δεν το εχω δει σε κανενα ! Και κατι πολυ πιο σημαντικο :!:

Απο τα επιχειρηματα και απο τις αναλυσεις που προβαλλουν και αναφερουν τα μελη,διαπιστωνεις οτι το επιπεδο γνωσης,εμπειριας χρησης,αλλα και γενικοτερης γνωσης των μελλων του "myphoneforum",ξεφευγει κατα πολυ απο τον μεσο ορο αλλων μελων διαφορων κοινοτητων !

 

Ισως και για αυτο υπαρχει αυτη η πολυ μικρη αποκλιση/διακυμανση των ποσοστων ολες αυτες τις ωρες/μερες ,σε σχεση με αντιστοιχα "exit polls" που ηταν πολυ πιο γρηγορα "ξεκαθαρα",οσο αφορα την επικρατεστερη συσκευη !

 

Ριξτε και εσεις μια ματια απο μονοι σας και θα καταλαβεται ακριβως τι εννοω !

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2208967

http://qbking77.com/poll/poll-htc-one-or-samsung-galaxy-s4/

http://www.androidpolice.com/2013/03/17/weekend-poll-htc-one-or-galaxy-s4/

http://www.androidcentral.com/week-s-sidebar-poll-samsung-galaxy-s4-or-htc-one

http://atrl.net/forums/showthread.php?t=368465

http://androidandme.com/2013/03/smartphones-2/poll-samsung-galaxy-s-4-htc-one-or-something-else/

 

Και εχει και αλλα πολλα σε ολες τις γλωσσες και πολυ πιο ουσιαστικα και στο ιδιο style με αυτο ! Αλλα να μην κουραζω !

 

Htc & Οne στα περισσοτερα εχει προηγηθει,αλλα θα καταλαβετε και απο μονοι σας,πως τα περισσοτερα σχολια τους,δεν εχουν κανενα επιπεδο και ουσια !

 

Συγχαρητηρια σε εσας ! Συγχρητηρια και στο "myphone" !

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά.

 

Είσαι power user και θέλεις δυο μπαταρίες και 64 gb μνήμη ?

 

Πας αναγκαστικά στο S4.

 

Δεν είσαι power user και δε σου χρειάζονται μπαταρίες και μνήμες παραπάνω από 32gb ?

 

Πας στο χλιδάτο One και το χαίρεσαι.

 

Τώρα αν κάποιος δεν είναι power user και διαλέξει το S4 γιατί του φαίνεται πιο ωραίο......τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά :p

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο !!! Μπραβο Αγαπητοι μου !! ΕΠΙΠΕΔΟΟΟΟ !!! :)

 

Και οι δυο συσκευες ειναι υπεροχες ! Η φιλοσοφια κατασκευης ομως,διαφερει !

 

Ειλικρινα σας μιλαω,εχω παρακολουθησει αντιστοιχα "exit polls" για αυτες τις δυο συσκευες σε αλλα σημεια του κοσμου,που εχουν εξελιχθει και εξελισσονται αυτην την στιγμη !

 

Το επιπεδο των μελων του "myphoneforum",(μιας και εγω ειμαι πολυ νεος..),δεν το εχω δει σε κανενα ! Και κατι πολυ πιο σημαντικο :!:

Απο τα επιχειρηματα και απο τις αναλυσεις που προβαλλουν και αναφερουν τα μελη,διαπιστωνεις οτι το επιπεδο γνωσης,εμπειριας χρησης,αλλα και γενικοτερης γνωσης των μελλων του "myphoneforum",ξεφευγει κατα πολυ απο τον μεσο ορο αλλων μελων διαφορων κοινοτητων !

 

Ισως και για αυτο υπαρχει αυτη η πολυ μικρη αποκλιση/διακυμανση των ποσοστων ολες αυτες τις ωρες/μερες ,σε σχεση με αντιστοιχα "exit polls" που ηταν πολυ πιο γρηγορα "ξεκαθαρα",οσο αφορα την επικρατεστερη συσκευη !

 

Ριξτε και εσεις μια ματια απο μονοι σας και θα καταλαβεται ακριβως τι εννοω !

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2208967

http://qbking77.com/poll/poll-htc-one-or-samsung-galaxy-s4/

http://www.androidpolice.com/2013/03/17/weekend-poll-htc-one-or-galaxy-s4/

http://www.androidcentral.com/week-s-sidebar-poll-samsung-galaxy-s4-or-htc-one

http://atrl.net/forums/showthread.php?t=368465

http://androidandme.com/2013/03/smartphones-2/poll-samsung-galaxy-s-4-htc-one-or-something-else/

 

Και εχει και αλλα πολλα σε ολες τις γλωσσες και πολυ πιο ουσιαστικα και στο ιδιο style με αυτο ! Αλλα να μην κουραζω !

 

Htc & Οne στα περισσοτερα εχει προηγηθει,αλλα θα καταλαβετε και απο μονοι σας,πως τα περισσοτερα σχολια τους,δεν εχουν κανενα επιπεδο και ουσια !

 

Συγχαρητηρια σε εσας ! Συγχρητηρια και στο "myphone" !

 

Δεν μπορω να φερω γνωμη γιατι δεν ειμαι και σε πολλα φορα που αφορουν mobiles αλλα και εδω οπως και σε αλλα τεχνολογικα φορα που συμμετεχω υπαρχουν και ατομα με επιπεδο και χωρις παρωπιδες αλλα υπαρχει και ενα πολυ μεγαλο ποσοστο με παρωπιδες που κοιταει απλα να μειωσει τις επιλογες των αλλων και να προσπαθει να αποδειξει οτι η δικη του ειναι καλυτερη και οτι εχει δικιο.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θεωρω το s4 φοβερο σε τεχνικα χαρακτηριστικα αν και δεν μου αρεσει τοσο μεγαλη οθονη νιωθω λες και ακουμπαω το macbooki μου στο αυτι μου για να παρω τηλεφωνο σκεφτειτε εχει τη μιση οθονη σχεδον απο τις 13 ιντσες που εχει ο υπολογιστης μου. Απο εκει και περα το s4 εχει πλαστικο κατι που δεν μου αρεσει πολυ αλλα εχει αλλα προτερηματα οπως οτι μπορεις να βαλεις αλλη μπαταρια που το one δεν εχει.
Link to comment
Share on other sites

:!: Και κάπου εδώ να γίνουν μερικές παρατηρήσεις:

 

1ον, το εάν έχουμε μια προτίμηση σε μία από τις δύο συσκευές δεν είναι κακό, αλλά είναι πολύ άσχημα να προσπαθούμε να πείσουμε τους άλλους να αλλάξουν γνώμη, ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις-απόψεις και όλα είναι σεβαστά.

 

2ον, όταν σχολιάζουμε κάτι δεν προσβάλλουμε με τα μηνύματά μας κανέναν.

 

3ον, εδώ ήμαστε για να αναλύσουμε τα προτερήματα τα συσκευών, που υστερούν και που όχι, αφήστε τα υπόλοιπα δευτερεύοντα ζητήματα για φόρουμ και άλλα.

 

Αυτά, συνεχίζουμε κανονικά στο θέμα μας.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη οθόνη τελικα το htc και με διαφορά...
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη οθόνη τελικα το htc και με διαφορά...

 

Υψηλή φωτεινότητα,πυκνότητα pixels υπέρ του HTC

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για την πυκνοτητα εγω πραγματικα δεν καταλαβα καμμια διαφορα. Για την φωτεινοτητα ειναι γνωστο ναι.
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Για την πυκνοτητα εγω πραγματικα δεν καταλαβα καμμια διαφορα. Για την φωτεινοτητα ειναι γνωστο ναι.

 

Στα υπερκορεσμένα χρώματα και το κίτρινοπο λευκό είδες κάτι? Γιατί ακόμα και απο youtube φαίνεται η διαφορά.

Ναι, κάποιοι προτιμούν τα πιο ζωντανά χρώματα, κάποιοι άλλοι όμως προτιμούν το πιο σωστά. Επίσης να θυμίσω πως οι AMOLED χάνουν την απόδοσή τους με το πέρασμα του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευτυχως που εχει καπακι για αλλαγη μπαταριας αμα ξεμεινετε και μετα απο καμια 30αρια φορες που θα ανοιγοκλεινετε το καπακι θα αρχισει τα τσικι τσικι ,ε πως να το κανουμε οσο και να θελουν μερικοι να παρουσιασουν το αντιθετο το unibody ειναι πολυ πιο στιβαρο και ποιοτικο τελος .φιλικα
Send from my samsung galaxy note 5
Link to comment
Share on other sites

Στα υπερκορεσμένα χρώματα και το κίτρινοπο λευκό είδες κάτι? Γιατί ακόμα και απο youtube φαίνεται η διαφορά.

Ναι, κάποιοι προτιμούν τα πιο ζωντανά χρώματα, κάποιοι άλλοι όμως προτιμούν το πιο σωστά. Επίσης να θυμίσω πως οι AMOLED χάνουν την απόδοσή τους με το πέρασμα του χρόνου.

Και γενικά ήθελα να πω ότι και φωτογραφίες που έβγαλα το One άλλο το λευκό της οθόνης του στο μάτι και άλλο πώς φαίνεται από φωτογραφίες ή βίντεο.. Γενικά όντας χρήστης οθόνης amoled εγώ προσωπικά κατάλαβα μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο αλλά ήμουν σίγουρος ότι θα έχει κακό αντίκτυπο στην μπαταρία.. Έλα όμως που δεν έχει, well done here htc ;)

Link to comment
Share on other sites

Υψηλή φωτεινότητα,πυκνότητα pixels υπέρ του HTC

 

Για μενα τουλαχιστον τα +20 ppi δεν ειναι ορατη διαφορα. Ως προς τα κινητα τωρα, για μενα αν και "παλιο" σε λουκ προτιμω το s4 σε εμφανιση. Σιγουρα και το one ειναι πολυ ωραιο κ ανωτερο σε ποιοτητα κατασκευης αλλα δεν ξερω..απλα δε με τρελαινει.. Αυτο που μ αρεσει στο one ειναι τα ηχεια του! Πολυ σωστο κ χρησιμο να βρισκονται στην προσοψη.

Απο θεμα hardware (και γι αυτο επελεξα το s4 στη συγκριση) το s4 ειναι λιγο καλυτερο. Οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες αλλα παραμενει πιο δυνατο στα specs.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...