Jump to content

myphone VERSUS: Samsung Galaxy S4 vs HTC One


DJDB
 Κοινοποίηση

Samsung Galaxy S4 vs HTC One  

1.116 members have voted

  1. 1. Samsung Galaxy S4 vs HTC One

    • Samsung Galaxy S4
      546
    • HTC One
      570


Recommended Posts

Στα υπερκορεσμένα χρώματα και το κίτρινοπο λευκό είδες κάτι? Γιατί ακόμα και απο youtube φαίνεται η διαφορά.

Ναι, κάποιοι προτιμούν τα πιο ζωντανά χρώματα, κάποιοι άλλοι όμως προτιμούν το πιο σωστά. Επίσης να θυμίσω πως οι AMOLED χάνουν την απόδοσή τους με το πέρασμα του χρόνου.

 

Να σου απαντήσω κι εδώ γιατι τα παραλές.

Απο την κάμερα και υπο γωνία το λευκό στις οθόνες των galaxy μπλεδιζει πολυ περισσότερο απ ότι στην πραγματικότητα.

 

Στην ουσία δεν είναι καθόλου κακό. Δείχνει σαν μια υπερβολικά ψυχρή έκδοση του λευκού.

Δεν ενοχλεί πουθενά και μερικές φορές ειναι προτιμότερο.

Για μενα και τον περισσότερο κόσμο το μόνο που μας ενοχλεί στις amoled είναι η φωτεινότητα κατω απο τον ήλιο.

Στις περισσότερες περιπτώσεις μια καλή amoled είναι πιο ευχάριστη στο μάτι.

Και δεν τα λέω τώρα, τα ίδια έγραφα και οταν είχα το HOX.

 

 

@@ Όσο για την εγγυηση που επιμένουν μερικοί, στο XDA πέρυσι αναδημοσιευτηκαν mails με αρνητικές απαντήσεις της htc σε μέλη που το service τους αρνήθηκε την εγγυηση γιατί το είχαν ξεκλειδώσει.

Ο λόγος που ειχαν παει στο service ηταν το γνωστο bleaching που έκαναν οι οθόνες σε πολλά HOX.

 

Αν θέλετε πηγαίνετε 2-3 ατομα στην Arvato με ξεκλείδωτη συσκευή και ρωτήστε τους αν αναλαμβάνουν.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι ευτυχως που εχει καπακι για αλλαγη μπαταριας αμα ξεμεινετε και μετα απο καμια 30αρια φορες που θα ανοιγοκλεινετε το καπακι θα αρχισει τα τσικι τσικι ,ε πως να το κανουμε οσο και να θελουν μερικοι να παρουσιασουν το αντιθετο το unibody ειναι πολυ πιο στιβαρο και ποιοτικο τελος .φιλικα

 

Με κάτι τέτοια σχόλια καταλαβαίνεις ότι τελικά υπάρχουν πολύ χειρότερα fanboys από αυτά της Summy/Apple etc

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω κι εδώ γιατι τα παραλές.

Απο την κάμερα και υπο γωνία το λευκό στις οθόνες των galaxy μπλεδιζει πολυ περισσότερο απ ότι στην πραγματικότητα.

 

Στην ουσία δεν είναι καθόλου κακό. Δείχνει σαν μια υπερβολικά ψυχρή έκδοση του λευκού.

Δεν ενοχλεί πουθενά και μερικές φορές ειναι προτιμότερο.

Για μενα και τον περισσότερο κόσμο το μόνο που μας ενοχλεί στις amoled είναι η φωτεινότητα κατω απο τον ήλιο.

Στις περισσότερες περιπτώσεις μια καλή amoled είναι πιο ευχάριστη στο μάτι.

Και δεν τα λέω τώρα, τα ίδια έγραφα και οταν είχα το HOX.

 

Με προλαβε ο φιλτατος. Εμενα με την οθονη του One X μου φαινοταν οτι κατι μου λειπει και ας εβλεπα καλυτερα στον ηλιο...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντήσω κι εδώ γιατι τα παραλές.

Απο την κάμερα και υπο γωνία το λευκό στις οθόνες των galaxy μπλεδιζει πολυ περισσότερο απ ότι στην πραγματικότητα.

 

Στην ουσία δεν είναι καθόλου κακό. Δείχνει σαν μια υπερβολικά ψυχρή έκδοση του λευκού.

Δεν ενοχλεί πουθενά και μερικές φορές ειναι προτιμότερο.

Για μενα και τον περισσότερο κόσμο το μόνο που μας ενοχλεί στις amoled είναι η φωτεινότητα κατω απο τον ήλιο.

Στις περισσότερες περιπτώσεις μια καλή amoled είναι πιο ευχάριστη στο μάτι.

Και δεν τα λέω τώρα, τα ίδια έγραφα και οταν είχα το HOX.

 

Οκ, λοιπόν δες αυτό το βιντεάκι (είναι άσχετο γιατί συγκρίνει την ταχύτητά τους που είναι πανω κατω ιδια) και εκτος του λευκου παρατηρησε και τον διαχωρισμο των χρωματων οπως πχ στο 3:20 με το πορτοκαλί και αλλού. Σε παρακαλώ όμως δες το όλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω την πρεμούρα να κουβαλάς μαζί σου δεύτερη μπαταρία. Μου χει τύχει όσα χρόνια ασχολούμαι με smartphones να ξεμείνω ή να προσέχω να κατεβάσω την φωτεινότητα ή να κλείσω τα data για να μην με "αφήσει" όταν είμαι στο δρόμο. Αλλά υπάρχουν πολλές λύσεις ρε παιδιά για φόρτιση στο δρόμο. Το ebay είναι γεμάτο από portable chargers και είναι σαν να κουβαλάς μαζί σου δεύτερη μπαταρία. Και είναι και πιο βολικό γιατί γλιτώνεις το άνοιξε-κλείσε. Μην τα δραματοποιούμε όλα. Εγώ μαυτό κάνω την δουλειά μου εδώ και χρόνια, έχω δεν έχω unibody συσκευές στην κατοχή μου.

 

Και μία παρατήρηση είναι "fanboy" όχι "funboy".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ, λοιπόν δες αυτό το βιντεάκι (είναι άσχετο γιατί συγκρίνει την ταχύτητά τους που είναι πανω κατω ιδια) και εκτος του λευκου παρατηρησε και τον διαχωρισμο των χρωματων οπως πχ στο 3:20 με το πορτοκαλί και αλλού. Σε παρακαλώ όμως δες το όλο.

 

Και ξαναλεω: Αν δεν τα πιασεις και τα 2 στα χερια σου διπλα διπλα απο βιντεακια τριτων δεν βγαινει ακρη...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα υλικών κατασκευής τώρα,είναι χαζό να αρνηθώ ότι το αλουμινιο είναι μακράν καλύτερη υλοποίηση.και δε θα κάτσω να υπολογίσω το αν θα πέσει κάτω η αν δεν θα πέσει,σαν υλικα κατασκευής είναι μπροστά το one και τέλος.

Επίσης πρόβλημα του καθένα για το αν θα το έχει σε θήκη η όχι,κόμπλεξ τρελό....όπως γουστάρει ο καθένας έχει το κινητό του...κι όταν θα γουστάρει θα το βγάλει από την θήκη για να σκάσει μύτη η αλουμιναρα...δε θα βγάλει από το πλαστικό ένα πλαστικό,θα βγάλει από το πλαστικό ένα αλουμινένιο Κόσμημα.

Όλα φυσικά είναι γνώμες.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Και μόνο το ότι δίνεις τόσα χρήματα για ένα κινητό, είναι λογικό να απαιτείς όσο το δυνατόν καλύτερη κατασκευή...και φυσικά το προσέχεις και να μην σου πέφτει! Από κει και πέρα η θήκη είναι και για άλλους λόγους π.χ. ιδρωμένα/βρεγμένα η βρώμικα χέρια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλεω: Αν δεν τα πιασεις και τα 2 στα χερια σου διπλα διπλα απο βιντεακια τριτων δεν βγαινει ακρη...

 

Το ίδιο είναι κ απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, λοιπόν δες αυτό το βιντεάκι (είναι άσχετο γιατί συγκρίνει την ταχύτητά τους που είναι πανω κατω ιδια) και εκτος του λευκου παρατηρησε και τον διαχωρισμο των χρωματων οπως πχ στο 3:20 με το πορτοκαλί και αλλού. Σε παρακαλώ όμως δες το όλο.

 

Ποτέ μην κρίνεις απο βίντεο. Πρέπει να τις δεις ζωντανές.

Καθε μια αντιδρά διαφορετικά.

Στο λεω με σιγουριά.

Η οθόνη θα ηταν ο τελευταίος λόγος που θα μ εκανε να επιλεξω μεταξύ των δύο γιατί απλούστατα κάπου υπερτερεί η μια καπου η άλλη, μεσολαβεί και το θεμα γούστου.

 

Τα πράγματα είναι απλά στην σύγκριση που κάνουμε μεταξύ των δυο αυτών συσκευών. Περισσότερο μετράνε οι προσωπικές προτιμήσεις αφού και οι δύο ειναι πολυ καλές.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΔΙΑΜΑΧΕΣ.

Κάποιος θα κάνει υποχώρηση στην κάμερα , κάποιος στα πλαστικά έτσι για να μπορέσει να πάρει αλλα πράγματα πιο σημαντικά γι αυτόν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πάμε μία μαζί αυτή την φορά όμως:

 

1. arvato --------> συμφωνώ κι επαυξάνω , οι τύποι είναι τραγικοί όσο δεν πάει.

 

2. απουσία sd ---------> 32 GB είναι υπεραρκετά για την πλειοψηφία του κόσμου και στα σύν η ταχύτητα εγγραφής και μεταφοράς λόγω εσωτερική μνήμης.

 

3. αυτονομία ---------> επίσης ανημέρωτος , μιας και στον φίλο μας galanakop με βαριά χρήση , έβγαλε 6 Ωρες ΟΘΟΝΗ. Πάμε γι' άλλα λοιπόν.

 

4. μη αποσπώμενη μπαταρία -------> ε και ? Με 6 ώρες οθόνη , μια χαρά είσαι.

 

5. κλειδωμένος bootloader -------> εδώ και ναι και όχι. Σταμάτησα πλέον να τα ρουτάρω τα τηλέφωνα , αλλά για πολλές εφαρμογές είναι απαραίτητο το ρουτάρισμα , άρα πολύς κόσμος το χρειάζεται , οπότε άκυρη η επιλογή της HTC.

Βέβαια περίμενετε να δούμε άν τελικά είναι ξεκλείδωτος του S4 , γιατί πολλά ακούγονται στο ΧΔΑ περί locked.

 

6. μέγεθος ------> εδώ τα πάντα είναι σχετικά , μιας κι έχεις μία απίστευτη συσκευή στα χέρια σου , οπότε μικρό το κακό.

 

7. updates -------> ναι όντως τα δίνει με καθυστερήση έναντι της σαμυ

 

8. κάμερα -------> ναι του s4 είναι καλύτερη όπως φαίνεται τελικά, αλλά δεν προβληματίζει κανέναν η ποιότητα που έχει , απλά του s4 είναι καλύτερη. Αλλά κάνετε λές και θα πάτε στον γάμο σας να βγάλετε φωτογραφίες και δεν θα είναι τόσο καλές.

 

 

Όπως βλέπεις λοιπον φίλε μου τα πάντα είναι σχετικά , είναι θέμα επιλογών - προτεραιοτήτων και πάει λέγοντας.

 

 

Παμε αλλη μια

 

2. Υπεραρκετα για μερικους, οχι για ολους. Περιορισμος ειναι.

Για τον ιδιο λογο εβαλα το ραδιο στο s4 που εγω δεν το χρησιμοποιω για λογους που εχω πει οπως και πολλα εκατομμυρια ατομα το εχουν ξεχασει.

Ειναι ελλειψη ομως.

 

3. Την αυτονομια θα την δουμε.

Απο τα specs και την εταιρεια συνηθως φαινεται η αυτονομια της συσκευης πριν καν την δουλεψεις.

Τα ιδια ελεγα και για το nexus 4 και ακουγα παλι χαζα (ελιωσα στο γελιο οταν επιβεβαιωθηκα παλι φυσικα)

Ελπιζω να κανω λαθος φυσικα, αλλα το βλεπω δυσκολο.

 

4. Μια χαρα εισαι, δεν ειμαι.

Και περιμενω να δω κατα ποσο θα ξανα βγει αυτο το 6ωρο

 

6. Και ενα τετραγωνικο να ηταν δεν με χαλουσε.

Οχι ομως να ειχε 5αρα οθονη στο τετραγωνικο.

 

8. Δεν βγαζω συχνα φωτογραφιες/βιντεο.

Θελω ομως οταν βγαζω (συνηθως βραδυ) να βλεπονται. 700€ ειναι αυτα, ας πιασουν τοπο.

Edited by Nagata
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμησω να πιασω στα χερια μου και τα 2 για να απαντησω στο VS αυτο. Τα παντα κρινονται στην πραξη και οχι στα χαρτια.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Και μόνο το ότι δίνεις τόσα χρήματα για ένα κινητό, είναι λογικό να απαιτείς όσο το δυνατόν καλύτερη κατασκευή...και φυσικά το προσέχεις και να μην σου πέφτει! Από κει και πέρα η θήκη είναι και για άλλους λόγους π.χ. ιδρωμένα/βρεγμένα η βρώμικα χέρια κλπ.

 

Απλά ξέρεις,πολλοί άρχισαν να βγάζουν χολή και λένε τι να την κανείς την ποιότητα αν το χεις σε θήκη.

Η ποιότητα έχει μεγάλη σημασία,το βγάζεις από την πλαστική θήκη και αντικρίζεις αυτό που πληρώσες με θαυμασμό.

Και τα 2 αυτά κινητά πραγματικά είναι ίσως η κορυφή αυτή την στιγμή.

Απλά,οι fanboys το βρίσκουν σωστό το να καίνε μια από τις 2 συσκευές.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ξέρεις,πολλοί άρχισαν να βγάζουν χολή και λένε τι να την κανείς την ποιότητα αν το χεις σε θήκη.

Η ποιότητα έχει μεγάλη σημασία,το βγάζεις από την πλαστική θήκη και αντικρίζεις αυτό που πληρώσες με θαυμασμό.

Και τα 2 αυτά κινητά πραγματικά είναι ίσως η κορυφή αυτή την στιγμή.

Απλά,οι fanboys το βρίσκουν σωστό το να καίνε μια από τις 2 συσκευές.

 

Αυτο με τη θηκα ειναι περιεργο θεμα.

Εγω παλαιοτερα εβαζα συνεχεια και δεν με ενοιαζαν πολυ τα υλικα.

Πλεον δεν βαζω τιποτα, εκτος αν ειναι καποιο galaxy (δε μπορω με τιποτα αυτη τη γλιτσα).

Link to comment
Share on other sites

Απλά ξέρεις,πολλοί άρχισαν να βγάζουν χολή και λένε τι να την κανείς την ποιότητα αν το χεις σε θήκη.

Η ποιότητα έχει μεγάλη σημασία,το βγάζεις από την πλαστική θήκη και αντικρίζεις αυτό που πληρώσες με θαυμασμό.

Και τα 2 αυτά κινητά πραγματικά είναι ίσως η κορυφή αυτή την στιγμή.

Απλά,οι fanboys το βρίσκουν σωστό το να καίνε μια από τις 2 συσκευές.

 

Συμφωνω μεχρι ενα σημειο. Και το One X που ειχα περσυ ενω στην αρχη ελεγα καμμια σχεση πολυ ανωτερο εμφανισιακα απο το S3 κτλ. Το εβαλα σε θηκη οπως πολλοι και: Δεν ξαναεδωσα σημασια στην εμφανιση του απο κει και περα μεχρι και προχτες που το πουλησα που οταν το εβγαλα απο την θηκη δεν μου εκανε καμμια εντυπωση. Ποσο καιρο να το κοιτας και να λες τι ωραιο ειναι? 1-2 βδομαδες? Εγω τουλαχιστον οχι παραπανω. Εννοειται οτι θεωρω το ΟΝΕ πιο ομορφο απο το S4 αλλα εμαθα ολα αυτα τα χρονια οτι το design εμενα προσωπικα μετα απο ελαχιστο καιρο δεν μου λεει τιποτα. Απλα φετος ειπα να παω παλι απο HTC σε samsung. Του χρονου ειναι πιθανο να γυρισω παλι αναποδα ( HTC Touch HD -> HTC Desire -> S GS2 -> HTC One X -> S GS4 -> ....)

 

Να σημειωσω βεβαια οτι ειμαι απο αυτους που δεν θα αφηναν χωρις προστασια το τηλεφωνο τους. Εφοσον τα πουλαω σχεδον καθε χρονο αλλο ειναι να εχει αμυχες (και αν ειναι αλουμινιο μεχρι και στραβωματα πλαισιου κτλ) και γρατσουνιες το τηλεφωνο αλλο να ειναι σαν καινουριο οταν το αγοραζει ο αλλος...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για βάλε βγάλε, μπορείς καλιστα να του βάλεις μεγαλύτερη μπαταρία και ξεμπερδεύεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μεχρι ενα σημειο. Και το One X που ειχα περσυ ενω στην αρχη ελεγα καμμια σχεση πολυ ανωτερο εμφανισιακα απο το S3 κτλ. Το εβαλα σε θηκη οπως πολλοι και: Δεν ξαναεδωσα σημασια στην εμφανιση του απο κει και περα μεχρι και προχτες που το πουλησα που οταν το εβγαλα απο την θηκη δεν μου εκανε καμμια εντυπωση. Ποσο καιρο να το κοιτας και να λες τι ωραιο ειναι? 1-2 βδομαδες? Εγω τουλαχιστον οχι παραπανω. Εννοειται οτι θεωρω το ΟΝΕ πιο ομορφο απο το S4 αλλα εμαθα ολα αυτα τα χρονια οτι το design εμενα προσωπικα μετα απο ελαχιστο καιρο δεν μου λεει τιποτα. Απλα φετος ειπα να παω παλι απο HTC σε samsung. Του χρονου ειναι πιθανο να γυρισω παλι αναποδα ( HTC Touch HD -> HTC Desire -> S GS2 -> HTC One X -> S GS4 -> ....)

 

Να σημειωσω βεβαια οτι ειμαι απο αυτους που δεν θα αφηναν χωρις προστασια το τηλεφωνο τους. Εφοσον τα πουλαω σχεδον καθε χρονο αλλο ειναι να εχει αμυχες (και αν ειναι αλουμινιο μεχρι και στραβωματα πλαισιου κτλ) και γρατσουνιες το τηλεφωνο αλλο να ειναι σαν καινουριο οταν το αγοραζει ο αλλος...

Έχεις και εσύ τα δίκια σου. Να προσθέσω εδώ ότι όταν είχα αγοράσει το N8 δεν μου άρεσε τόσο η εμφάνιση του, όσο η κατασκευή του... ένιωθες ότι έπιανες στο χέρι κάτι πραγματικά στιβαρό και αξίας! (Βέβαια, ο κύριος λόγος που το είχα επιλέξει ήταν η κάμερα!) Το κράτησα 2 χρόνια και τελικά το πούλησα σαν καινούργιο!! Κακά τα ψέματα όμως, η εμφάνιση είναι μια 1η εντύπωση που μετράει αρκετά στο να επιλέξεις κάποιο κινητό. Κάτι αντίστοιχο με τις γυναίκες...άσχετα με το ποιά έχει καλύτερα specs:p θα κοιτάξεις πρώτα την πιο όμορφη!

Link to comment
Share on other sites

μεγαλυτερη μπαταρια απαγορευεται σε κινητο μου τουλαχιστον.και σαφως η κατασκευη μετραει για μενα,απο την στιγμη που τα σκαω ειτε το βλεπω ειτε οχι,το απαιτω...

παραγγειλα και το s4 για να κανω την συγκριση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω το εξείς και οποιος το καταλάβει το κατάλαβε χωρίς ενθουσιασμους και τυμπανοκρουσίες

Για να χαρεί κάποιος το ενα η το άλλο κινητό η και τα δυο μαζί,και να καταλάβει την Μαγεία χρήσης-αίσθησης και οτι άλλο για τον καθένα χωριστά πρέπει να πουλήσει η να βάλει στο συρτάρι το Νοτέλι...

Όποιο και να επιλέξει και παράλληλα συνυπάρχει με το Νοτέλι απλά καίγεται ή καλύτερα δεν απολαμβάνετε στον βαθμό που πρέπει η χρήση του ενός η του άλλου( s4-one)

 

Φιλε Νικο απλα respect!!!!!:respect::respect::respect:

Δεν ειχα δει το post σου και χθες που ειδα το S4 απο κοντα μου βγηκε το ιδιο συναισθημα που ειχα νιωσει και οταν ειχα παρει πριν λιγο καιρο το Ζ αλλα και τα Nexus4,920.

Οποιος εχει(και εχει συνηθισει) και το Noteli την ιδια στιγμη απλα εχει καψει τα αλλα!

Γιατι??

Απλα γιατι με το note θα ασχολειτε τη περισσοτερη ωρα,ειτε θα κανει browsing(βασικοτατο για τετοιες συσκευες),ειτε θα κανει καποια δουλεια!:)

Απλα τα καινουρια smartphones μονο τηλεφωνα δεν ειναι και το τατς οπως και η απολαυση θελει χωρο και δυστυχως αν εχεις συνηθισει ξαναλεω στο note για browsing και internet apps γενικα τοτε δυσκολα,πολυ δυσκολα το αλλαζεις με κατι αλλο εκτος του νεου note:D

Εγω προσωπικα τα κανω ολα η σχεδον ολα απ το γιγαντα και οτι και να αγορασα και να το ειχα μαζι το εδωσα,και χθες δυστυχως καπως ετσι ενιωσα οτι θα κανω και με το S4 αν και θα το παρω!:rolleyes:

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εγω που επιασα στα χερια μου το htc στην at&t και το περιεργαστηκα για πολυ ωρα ειδα οτι η οθονη του ειναι εκπληκτικη με απιστευτη ευκρινεια και παρα πολυ καλα χρωματα ,στον ηλιο δεν ξερω αλλα μεσα στο καταστημα ηταν εκπληκτικη ,χθες φερανε και το s4 και σημερα θα παω να δω κ αυτο για να δω τη λεει η οθονη του
Send from my samsung galaxy note 5
Link to comment
Share on other sites

Αν και κατέθεσα την άποψη μου να πω και κάτι που είδα εχθές με τα ματιά μου.ζευγαρι τουριστών ήρθε και έκατσε δίπλα μου σε εστιατόριο φίλου μου.ο κύριος κρατούσε το s4 και η κυρία που ήταν και νόστιμη...κρατούσε το htc one.είλικρινα αυτό που παρατήρησα αφού ήταν και οι δυο για μια ώρα και κάτι ακριβώς δίπλα μου ήταν ότι το one είναι στην κυριολεξία κάτι καινούριο κάτι ..φρέσκο.οταν νύχτα σε δε η οθόνη ήταν το κάτι άλλο.το s4 ήταν μια από τα ίδια!note 2 έχω εγώ.ακουσα δε να σχολιάζουν ότι το htc βρήκε γρηγορότερα το wifi του μαγαζιού ενώ το σ4 άργησε λίγο.αυτα τα ολίγα από ...μακριά.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πρόκειται να αγοράσω κάποια από τις συσκευές , νομίζω ότι για τους λόγους που έχουν αναφερθεί: έλλειψη ραδιοφώνου, ίδιος σχεδιασμός ακριβώς με το s3, τα πλαστικά, άχρηστες προσθήκες ( αυτές που πρέπει να κάνεις καράτε πάνω από τους αισθητήρες για να λειτουργήσουν ), όπως επίσης και η κοροϊδία με τους επεξεργαστές δε θα έπρεπε να επιλέξει κάποιος το s4, όσο fanboy κι αν είναι. Γιατί και fanboy να είναι κάποιος, πρέπει να βλέπει και τα αρνητικά της αγαπημένης του εταιρείας και μέσω των επιλογών του ( όσο αυτό είναι εφικτό ) να της "δείχνει" που έχει κάνει λάθος. Επίσης, η HTC έχει κάνει κάτι πολύ καλό φέτος και νομίζω πως τι αξίζει, αν όχι να αγοράσει κάποιος τη συσκευή της, να παίξει με αυτή σε κάποιο κατάστημα. Επίσης, είναι και κάτι το διαφορετικό, με απίστευτα ηχεία και που καλή κατασκευή. Η μνήμη δεν είναι για εμένα πρόβλημα, όπως και η μπαταρία. Αν βγάζει τη μέρα "γεμάτη", δεν υπάρχει λόγος να έχω δεύτερη. Έχω αλλάξει πάρα πολλές συσκευές στη ζωή μου και μόνο σε μία χάλασε και χρειάστηκε αλλαγή.

 

P.S.: Δεν είμαι fanboy καμίας εταιρείας, αναγνωρίζω ότι η Samsung είναι η καλύτερη στο Android, αλλά με το s4 έκανε μαζεμένα πολλά λάθη. Από την άλλη, η HTC δείχνει να έχει "σκοτωθεί" για το One και όπως το βλέπω εγώ, έχει φτιάξει κάτι πολύ καλό. HTC One από εμένα, γιατί είναι κάτι αξιόλογο ( δε χάνει όσο θέλουν μερικοί να μας το παρουσιάσουν από το s4, όχι στο myphone, σε πολλά sites/forums ) και διαφορετικό από το s4.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έπιασα στα χέρια μου το s4 αν και μου αρέσει πιο πολύ το HTC από εμφάνιση η οθόνη του s4 είναι πραγματικά ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ
Send from my samsung galaxy note 5
Link to comment
Share on other sites

αρχισαν τα οργανα.... http://www.gsmarena.com/alleged_image_of_samsung_galaxy_note_iii_appears_online-news-5935.php αν και κατω το bezel ειναι απαραδεκτο....

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε τέτοιο bezel κάτω, τα δείγματα γραφής όλων των τελευταίων συσκευών της εταιρίας (GS4, Mega 6.3) άλλα δείχνουν.

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα htc αν και το galaxy ειναι εξισου καλο τηλεφωνο.

Θα ηταν ομως αδικια να μην επιβραβευσω την htc και την προσπαθεια που εκανε φετος εν αντιθεσει με τη samsung που και φετος ειναι ''μια απ τα ιδια'' με το s4.

Και η διαφορα στο μυαλο μου γινεται μεγαλυτερη οταν σκεφτομαι το μεγεθος της samsung εναντι της htc. Ουσιαστικα εχουμε εναν κολοσσο εναντιον μιας απλης κατασκευαστριας τηλεφωνων. Και ομως η htc απεδειξε φετος οτι μπορει να κοιταει κορυφη και να χτυπαει εναν αντιπαλο πολυ πιο δυνατο σε ολους τους τομεις, παρα τα οποια οικονομικα προβληματα της.

Οσο για τη samsung, καλη η προσπαθεια αλλα... Οταν το s3 εχει παει τοσο καλα κ εχεις βαλει τοσα λεφτα στο ταμειο σου ειναι ντροπη να μην προσπαθεις να κανεις το κατι παραπανω... Μας δινει ιδιο σχεδιο, ιδια πλαστικη κατασκευη και ακομα κ το soc του exynos που ηταν ομολογουμενος ενα απο τα ατου της, πηγε... περιπατο! 2 διαφορετικες εκδοσεις εως τωρα και ετοιμαζει απ οτι λενε κ αλλες (αδιαβροχες κλπ).. Τερμα και το ραδιο γιατι δεν χρειαζεται πλεον. Ομορφα... Δηλαδη τοσο πολυ θελουν να μοιασουν στην apple? Δεν μπορω να καταλαβω...

 

Ητc λοιπον απο εμενα αν και το s4 συνολικα θα πουλησει περισσοτερο απο κεκτημενη ταχυτητα. Ο νικητης ομως φετος κατα πολλους ή τουλαχιστον για μενα ειναι το one. Κ ακομα κ αν δεν ειναι νικητης τοτε το λιγοτερο ειναι ισαξιο με τον αντιπαλο του και πρεπει να ειναι τυφλος καποιος αν δεν το βλεπει...

Well done hτc!

Edited by karn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...