Jump to content

myphone VERSUS: Samsung Galaxy S4 vs HTC One


DJDB
 Κοινοποίηση

Samsung Galaxy S4 vs HTC One  

1.116 members have voted

  1. 1. Samsung Galaxy S4 vs HTC One

    • Samsung Galaxy S4
      546
    • HTC One
      570


Recommended Posts

Ουτε καν θεμα σύγκρισης! HTC ONE FOR THE WIN

Οθονη + Boomsound + unibody = Ενα πραγματικό κομψοτέχνημα απο τα σπανια! χαρακτηριστικα τα οποια καταστρεφουν στο διαβα τους! Ακομα και του χρονου δεν παιζει να ξεπεραστουν θέτοντας νεα στανταρ....

 

...στον αντίποδα το galaxy siv EPIC FAIL, κλασσικά μυγοχέσματα amoled pentile, κινεζικό ηχείο.... οσο και να το σπρώξει η sammy με τα υπόγεια μεσα που διαθέτει, απλα δεν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια, και τα δυο ειναι φοβερες συσκευες, ο,τι καλυτερο εχει να επιδειξει η τεχνολογια των κινητων αυτη την εποχη, απο εκει κ περα ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου και προτεραιοτητων...Το να διαφωνειτε και να μαλωνετε σε ενα καθαρα υποκειμενικο θεμα, ειναι λαθος...

Ετσι χονδρικα, το htc one υπερεχει σε design και ποιοτητα κατασκευης, εχει ραδιοφωνο, που απ'οτι καταλαβα απασχολει πολλους χρηστες αυτο εδω στην ελλαδα και καλυτερο ηχο συμφωνα με εμπειριες χρηστων που διαβασαμε...

Το s4 απο την αλλη, λογικα ειναι πιο γρηγορο απο την στιγμη που ειναι χρονισμενο πιο ψηλα, κατι που σε καθημερινη μεση χρηση δεν θα πολυφανει πιστευω, υπερεχει σε μεγεθος κ απεικονηση οθονης, και σε αποδοση μπαταριας.... τα διαφορα software geeks που εβαλε η samsung (air gesture, dual shoot κ.λπ.) προσωπικα μου αρεσουν, αλλα δεν ειναι λογος για να προτιμησεις το s4 απο το one.. respect στο ir blaster, πραγματικα καινοτομο, αν κ στην ελλαδα ειμαστε πισω σε τετοια θεματα (αληθεια ππιος εχει ηλεκτρονικες συσκευες σπιτι του που επικοινωνουν με υπερυθρες κ θελει ενα προγραμμα για να τις ελεγχει ολες ταυτοχρονα?)...υπερεχει ομως το s4 σε ενα αλλο κομματι που ενδιαφερει πολλους χρηστες, και ονομαζεται υποστηριξη, ειτε επισημα, ειτε μεσω διαφορων κοινοτητων... αναμφισβητητα...

Οσων αφορα την καμερα, εχω διαβασει τοσες σελιδες με σχολια και χρηστες να διαφωνουν σαν μικρα παιδια... και τα δυο τα πανε πολυ καλα στο συγκεκριμενο κομματι, αν το htc πιανει 89% σε βαθμολογια και το s4 85%, ή το αντιστροφο, ελατε τωρα ρε παιδια, δεν θα δειτε και τις τρελλες διαφορες που θα σας κανουν να ξενερωσετε με την μια συσκευη ή με την αλλη... οποτε ελιλεξτε συμφωνα το προσωπικο σας γουστο, και οχι συμφωνα με τα τελευταια camera performance reviews του phonearena.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα HTC One και ας έχει άθλια οθόνη (SAΠΙΟLED rules!)... Έχει κουράσει αυτή η πλαστικούρα της Samsung.

 

Το σωστό να λέγεται...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα HTC One και ας έχει άθλια οθόνη (SAMOLED rules!)... Έχει κουράσει αυτή η πλαστικούρα της Samsung.

Αθλια οθόνη το One? Ένας από τους λόγους που πούλησα το note ήταν η οθόνη Amoled. Τραγικά γκρίζα/άσπρα. Στα βίντεο μόνο έδινε ρέστα. Αλλά ποιός βλέπει ταινία σε καθημερινή βάση σε κινητό; Κυρίως κάνουμε browsing και τα σωστά άσπρα κατά τη γνώμη μου είναι must. Δεν ξέρω αν η οθόνη του s4 έχει βελτιώσει την απόδοση του άσπρου αλλά να έχει εξαλείψει το πρόβλημα το κόβω πολύ χλωμό αν σκεφτούμε ότι οι συγκεκριμένες Amoled φτιάχνουν το ασπρο με τα τρια βασικά χρώματα. Όταν η Samsung χρησιμοποιήσει amoled με τέταρτο άσπρο subpixel τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Ας μιλήσει Η ΙΔΙΑ Η ΣΑΜΣΟΥΝΓΚ για το αν το κινητό της είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

 

http://www.sammobile.com/wp-content/uploads/2013/04/s4testsamsung.png

 

Samsung made an internal test about the Galaxy S4. Samsung tested all latest high-range Android devices and came to the conclusion. The Galaxy S4 is a great phone but not the best Android device. Since Samsung announced the Galaxy S4 telecom websites blamed Samsung again about using the same design and plastic build quality. Telecom websites compared the device with the Sony Xperia Z and HTC One. The websites came to the conclusion that the HTC One is the best phone as second place the Galaxy S4.

Link to comment
Share on other sites

s4 ισως λογω το ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το s2 που εχω.στην htc δεν εχω τοση εμπιστοσυνη αρκετα καλο και ομορφο παντως το one
Link to comment
Share on other sites

Ας μιλήσει Η ΙΔΙΑ Η ΣΑΜΣΟΥΝΓΚ για το αν το κινητό της είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

 

http://www.sammobile.com/wp-content/uploads/2013/04/s4testsamsung.png

 

Samsung made an internal test about the Galaxy S4. Samsung tested all latest high-range Android devices and came to the conclusion. The Galaxy S4 is a great phone but not the best Android device. Since Samsung announced the Galaxy S4 telecom websites blamed Samsung again about using the same design and plastic build quality. Telecom websites compared the device with the Sony Xperia Z and HTC One. The websites came to the conclusion that the HTC One is the best phone as second place the Galaxy S4.

 

Το sammobile απο αξιοπιστια ειναι πατος και το συγκεκριμενο αρθρο δεν βγαζει και πολυ νοημα. Αλλωστε το screenshot δειχνει πως ειναι απο καποια σελιδα της Samsung που καταγραφει νεα που την αφορουν. Πιο πιθανο ειναι να αναφερεται στις πρωτες κριτικες απο τα "telecom websites" (οπως στο απο κατω λινκ) παρα να ειναι αποτελεσμα καποιου τεστ:

 

http://theweek.com/article/index/243174/the-samsung-galaxy-s4-a-great-phone-but-not-the-best-android-you-can-buy

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

[Weekend Poll] HTC One Or Galaxy S4?

Posted by David Ruddock in Galaxy S4, One, Polls

 

 

On last week's podcast, the question "HTC One or Galaxy S4?" came up, and was posed to each host. We all made our call, and now it's your turn. While I know many of you have no interest in either of these phones, today's question is not what your ideal phone is, but given a choice between them - which would you get? And no, 'neither' is not an option.

 

Each phone has its advantages and disadvantages - that's clear. The One is a beautiful piece of design with a few hardware tricks up its sleeve - dual front-facing speakers, a novel rear camera, and all aluminum chassis. The Galaxy S4 has a big 5" SAMOLED display, a boatload of new software features, removable battery, and a microSD card slot. There are likely dozens of other reasons to choose one over the other - but that's what you're here for. Sound off in the comments with the reasoning behind your choice.

HTC One, or Galaxy S4?

HTC One (61%, 14,267 Votes)

Galaxy S4 (39%, 9,282 Votes)

Total Voters: 23,549

Vote

Οι μεγάλοι άνθρωποι μιλούν για ιδέες, οι μεσαίοι άνθρωποι μιλούν για γεγονότα, οι μικροί άνθρωποι μιλούν για τους άλλους!!!
Link to comment
Share on other sites

κακα τα ψεμματα κι εγω gs4 θα προτιμουσα γενικα,

αλλα οταν ο αντιπαλος τα δινει ΟΛΑ..ε τοτε πας με αυτον,αφου

απλα υπερεχει..htc one λοιπον..

 

το gs4 ειναι απλα ενα ακομα galaxy,το one,ειναι ενα ομως και

μοναδικο..μολις βεβαιωθω πως μπορω να του αλλαξω μπαταρια,

ευκολα,το πηρα:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ψήφισα HTC χωρίς πάθος όμως :lol: και περιμένοντας να δω τι θα γίνει στην πορεία.

Επιμένω ότι πρέπει να τιμωρηθεί η Samsung για να μην γίνει η apple του android.

Δεν ήταν υπεχρεωτικό να κάνει το S4 unibody, μπορουσε όμως να αλλάξει το design και να προσθέσει μέταλλο.

Δεν είναι δυνατόν για να γίνουν τα προιόντα της αναγνωρίσιμα και ευκολα στην παραγωγή να μοιάζουν όλα τα μοντέλα απ αυτά των 120 ευρώ μέχρι την ναυαρχίδα της των 730. Μέχρι και τα tablet ιδια είναι.

 

Τώρα για την κάμερα που υπάρχει φαγομάρα το έχω πεί εδώ και πολύ καιρό.

Για ποιοτικές φώτο υπερτερει το Galaxy. Για γρηγορες εύκολες φώτο οπου να ναι και που θα φαίνοται αξιοπρεπείς το HTC.

Και πέρυσι το HOX παρόλο που δεν είχε το ultra pixel, ειχε επιχειρήσει κάποιες καινοτομίες όπως το f2.0 που έδινε εύκολα καλύτερες βραδινές αλλά στα μακρινά σε εξωτερικούς χώρους υπήρχε πολύς θόρυβος και εχανε σε ευκρίνεια. Με λίγα λόγια σε κοντινά πλάνα οπού θα τραβάμε την οικογενεια και τους φίλους σε κακοφωτισμένους χώρους, το One θα τα πηγαίνει μια χαρά χωρίς κόπο. Το S4 σε παρόμοιες συνθήκες απαιτεί πιο στημένες πόζες για να δώσει καλύτερο αποτέλεσμα.

Σε μια κοντινή εκδρομή όμως αν δεν έχεις κάμερα μαζί σου, με το htc θα υστερείς.

 

Εχω ξαναγράψει πολλές φορές μάλιστα, ότι μεταξύ αυτών των δυο συσκευών η κάμερα και η οθόνη δεν αποτελούν κριτηριο αγοράς αφού σε κάποια σημεία υπερτερεί η μια και σε κάποια η άλλη.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ερμ συγγνωμη αλλα σε ποια χωρα ζεις και γραφεις αυτα? Μαλλον οχι Ελλαδα ετσι? Για το σερβις μιλαω γιατι για τα updates παντου η ΗTC ειναι πολυ πισω σε θεμα ενημερωσεων απλα.

 

οποιος πραγματικα ξερει και ψαχνει ξερει οτι κινητο samsung 1 χρονο με το ζορι και μετα κολληματα σκαλωματα και δεν συμαζευεται και οταν θα παρεις στη samsung για εγγυηση και αντικατασταση και θα "κανουν" τους κινεζους ελα να τα πουμε στα μανδαρινικα τουλαχιστον εγγυησεις με htc μιλας στα ελληνικα και συννενοεισαι και μπορει να αργουν καποιους μηνες τις ενημερωσεις αλλα βγαζουν πιο σταθερες ρομ με λιγοτερες ανανεωσεις της ιδιας ρομ.

Εγω ζω στην ελλαδα με σταθερες ενημερωσεις και ας αργουν συγγνωμη που δεν θελω να ακολουθησω το θειο σαμ μετα απο 2 χαλασμενες tv led 1 προβληματικο στερεοφωνικο και τα παραπονα απο αδερφη και 2 φιλους που κανανε το λαθος και πηρανε samsung smartphones και με την εταιρεια κανεις μας δεν εβγαλε ακρη ευχαριστω αλλα δεν θα παρω. Απο htc για οσα κινητα φιλων και αν προτεινα ακομα καποιο παραπονο δεν ακουσα ακομα και για service και αντικατασταση

Link to comment
Share on other sites

S4 παρόλο που είναι ντέρμπι. Αυτό το unibody που επέλεξε η htc γεννά πολλά ερωτήματα όσον αφορά την επισκευασιμότητα του τηλεφώνου.

 

..μολις βεβαιωθω πως μπορω να του αλλαξω μπαταρια,

ευκολα,το πηρα:)

 

Αμ δεν μπορείς..

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχω το Note II και είμαι υπερευχαριστημένη ψήφισα One. Για την παλιά αγάπη στην HTC, γιατί με το One κάνει μια σοβαρή προσπάθεια να ξανασταθεί στα πόδια της και παρά τα πολλά της λάθη, της αξίζει.

Σαν συσκευές θεωρώ ότι είναι πολύ κοντά με την καθεμιά να έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Σίγουρα η επιλογή είναι δύσκολη και δεν θα μετανιώσει κανείς όποια επιλογή και αν κάνει.

Κατά τα άλλα, για να μην ξαναγράφω πράγματα που έχουν γραφτεί, θα πω πως συμφωνώ απόλυτα με το post του Lord British για τις 2 συσκευές.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλουμινιο με unibody το οποίο θα το βάλω σε θηκη για να μη το κλαιω σε ένα μηνα και ηχεία τα οποία απλά δεν χρησιμοποιώ σε κινητό (BT ακουστικά έχω για μουσική και παιχνίδια) δεν ειναι αρκετά σε ένα VS ενάντια σε ένα GS4.

 

GS4 λοιπόν με ένα αστεράκι, ας έχει το επόμενο (ή το Note III) λίγο πιο εξωτικα υλικά (πχ kevlar στο πίσω μέρος) για τους γκρινιάριδες και λίγο διαφορετικό Design.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

http://assets.hardwarezone.com/img/2013/04/Samsung_Galaxy_S4_Night_Shot.jpg

 

θες κι αλλες?

 

Πιο FAKE πεθαίνεις! Δεν είναι σε NightMode και σου εξηγούμαι:

Την προηγουμενη βδομάδα ήρθε στα χερια μου η Samsung NX1000 που είχα παραγγείλει για ένα φίλο και την έκανα σύγκριση με ένα GS2 σε παρόμοιο σκοτεινό δρομάκι έξω από το σπίτι του...Η φωτεινότητα ήταν σχεδόν ίδια, η NX1000 στο smart-αυτόματο αναγνώρισε μονη της την σκηνή και μπήκε σε NightMode και το GS2 το έβαλα εγώ χειροκίνητα. Στην ποιότητα όπως καταλαβαίνεις είχαν μεγάλη διαφορα. Στις φωτογραφίες που παραθέτεις φαίνεται ξεκάθαρα ότι η αριστερή δεν είναι σε NightMode συγκρίνοντας πάντα με το GS2 το οποιο είναι κατώτερο του GS4.

 

Και κάτι ακόμα. Το S4 μπορεί να καταγράψει αυτό με τέτοια εικόνα και ήχο?

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=TIjzjuDG5rE

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=QEQYTz_mSzs

 

 

 

 

Περιμένω σχόλια

 

Καλά τα βιντεάκια που λες αλλα γιατί να μην πιστέψω αυτά που έβγαλε ο Βλαχάκης (Από τα πιο αξιόπιστα Ελληνικά Blog)???

Το One εκτος του ότι είναι πιο σκοτεινό, παραμένει και εκείνο το πρόβλημα με το autofocus το οποιο υπήρχε στο OneX...

Το μοβακι πάλι τι είναι? ειδικό φίλτρο, instagram style?

Link to comment
Share on other sites

Παρότι έχω το Note II και είμαι υπερευχαριστημένη ψήφισα One. Για την παλιά αγάπη στην HTC, γιατί με το One κάνει μια σοβαρή προσπάθεια να ξανασταθεί στα πόδια της και παρά τα πολλά της λάθη, της αξίζει.

Σαν συσκευές θεωρώ ότι είναι πολύ κοντά με την καθεμιά να έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Σίγουρα η επιλογή είναι δύσκολη και δεν θα μετανιώσει κανείς όποια επιλογή και αν κάνει.

Κατά τα άλλα, για να μην ξαναγράφω πράγματα που έχουν γραφτεί, θα πω πως συμφωνώ απόλυτα με το post του Lord British για τις 2 συσκευές.

 

Εχεις απολυτο δικιο πως η htc με το one,κανει την υστατη προσπαθεια ! Και της αξιζει απο ολους μας για αυτο το κομψοτεχνημα,η συμπαρασταση μας ! Δυστυχως τα ποδια της θα σπασουν σε λιγο χρονικο διαστημα ! Δεν θα αντεξει το βαρος..:p

Link to comment
Share on other sites

οποιος πραγματικα ξερει και ψαχνει ξερει οτι κινητο samsung 1 χρονο με το ζορι και μετα κολληματα σκαλωματα και δεν συμαζευεται και οταν θα παρεις στη samsung για εγγυηση και αντικατασταση και θα "κανουν" τους κινεζους ελα να τα πουμε στα μανδαρινικα τουλαχιστον εγγυησεις με htc μιλας στα ελληνικα και συννενοεισαι και μπορει να αργουν καποιους μηνες τις ενημερωσεις αλλα βγαζουν πιο σταθερες ρομ με λιγοτερες ανανεωσεις της ιδιας ρομ.

Εγω ζω στην ελλαδα με σταθερες ενημερωσεις και ας αργουν συγγνωμη που δεν θελω να ακολουθησω το θειο σαμ μετα απο 2 χαλασμενες tv led 1 προβληματικο στερεοφωνικο και τα παραπονα απο αδερφη και 2 φιλους που κανανε το λαθος και πηρανε samsung smartphones και με την εταιρεια κανεις μας δεν εβγαλε ακρη ευχαριστω αλλα δεν θα παρω. Απο htc για οσα κινητα φιλων και αν προτεινα ακομα καποιο παραπονο δεν ακουσα ακομα και για service και αντικατασταση

 

 

Τα samsung εχουν θεματα, δεν εχουν καλο service, η htc ειναι πολυ καλη στο support και στο service...

Σε ποιο παραλληλο συμπαν ζεις εσυ φιλε μου?

Σε αυτο που ζουμε εμεις εδω συμβαινουν τα αντιθετα ακριβως.

 

Παλι καλα που ξερεις και το εχεις ψαξει το θεμα παντως.

Θα επαιρνα κανενα samsung και θα βλαστημουσα την ωρα και τη στιγμη αν δεν μας το ελεγες..

Link to comment
Share on other sites

Eltsele μας προδωσες!!!

Ενα panda είναι πολύ λυπημένο με αυτή σου την πράξη απόψε :thumbdown:

:lol::lol: Ε, δεν είναι το Note III στην ψηφοφορία.. Ούτε καν το ΙΙ.. Γι' αυτό... Χεχε!

Πάντως δεν περίμενα τέτοιο ντέρμπι.. Όταν ψήφισα εγώ το One είχε περάσει μπροστά. Περιμένω να κυκλοφορήσουν και τα 2 κανονικά να δω στην πράξη τι γίνεται. Πάντως πραγματικά πιστεύω πως αφορά τις καθαρά προσωπικές προτιμήσεις η επιλογή καθώς σαν συσκευές είναι και οι δύο εξαιρετικές.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τα samsung εχουν θεματα, δεν εχουν καλο service, η htc ειναι πολυ καλη στο support και στο service...

Σε ποιο παραλληλο συμπαν ζεις εσυ φιλε μου?

Σε αυτο που ζουμε εμεις εδω συμβαινουν τα αντιθετα ακριβως.

 

Παλι καλα που ξερεις και το εχεις ψαξει το θεμα παντως.

Θα επαιρνα κανενα samsung και θα βλαστημουσα την ωρα και τη στιγμη αν δεν μας το ελεγες..

 

Πάντως εγώ με το HTC χρειάστηκα service και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να μου αλλάξουν 4 φορές την πλακέτα (2 από το γνωστό πρόβλημα των desire και 2 από κάψιμο με custom Rom (είχα προνοήσει να κρατήσω το s-on)). Όσο για τα update, να θυμηθώ το "υπέροχο" ice cream στο s2 ή την "εκπληκτική" jelly bean στο s3; Δε φτάνει μόνο να τις δίνει... Πάντως η αληθεια να λέγεται στους XDA (που είναι μεγάλο κεφάλαιο για την μακροημέρευση μιας συσκευής) η HTC τα έκανε μούσκεμα.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματα του. Προσωπικά θα διάλεγα το S4 γιατί είναι σίγουρο οτι θα πουλήσει και έτσι εξασφαλίζεται οτι θα έχει community support, custom roms, οδηγίες για το πως να το κάνεις καφετιέρα κλπ κλπ

Πάντως θα είναι πολύ καλό για το android να ξανανέβει και η HTC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...