Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και όμως, band 3 20MHz 2x2 με σχετικά καλό σήμα.

Ίσως πάνω να είχε κλειδώσει σε μακρινή κεραία.

Enjoy!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Αποκλείεται να πιάνεις από την κεραία μέσα στο χωριό, είναι 7 χιλιόμετρα μακριά.

Με -110dBm και 7 χιλιόμετρα μακριά πρέπει να είσαι 800MHz.

Σε Speedtest θα σου δίνει λογικά γύρω στα 5-10, έτσι;

 

Τα περι συχνοτητων δε τα κατεχω απκα οταν εκανα τα τεστ ημουν σε εξωτερικο χωρο κ μου εέκανε κ εντυπωση μαλιστα..εδω μεσα στο σπιτι η ταχυτητα ειναι πιο χαμηλη

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και όμως, band 3 20MHz 2x2 με σχετικά καλό σήμα.

Ίσως πάνω να είχε κλειδώσει σε μακρινή κεραία.

Enjoy!

 

Αυτο ειναι τωρα μεσα στο σπιτι...Αισθητα πιο χαμηλη η ταχυτητα.Οπως κ ν εχει μια χαρα γειτονα..αφου εχουμε 4η γενια παλι καλααα.. :)https://i.imgur.com/GjvPj2B.png

Edited by XP130TD
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Τα περι συχνοτητων δε τα κατεχω απκα οταν εκανα τα τεστ ημουν σε εξωτερικο χωρο κ μου εέκανε κ εντυπωση μαλιστα..εδω μεσα στο σπιτι η ταχυτητα ειναι πιο χαμηλη

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτο ειναι τωρα μεσα στο σπιτι...Αισθητα πιο χαμηλη η ταχυτητα.Οπως κ ν εχει μια χαρα γειτονα..αφου εχουμε 4η γενια παλι καλααα.. :)https://i.imgur.com/GjvPj2B.png

Μια χαρά.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

 

Μπαμπη καλημερα.Ναι αφου βαλαν επιτελους 4η γενια δεν εχω παραπονο.Οαντως μολις ανοιξα τη πορτα μου κ βγηκα λιγο εξω ν ξανω ενα τεστακι παλι αισθητη διαφορα...k5ScVTk.png

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Το φέραν λόγω καθημερινού κραξιματος στο φεισμπουκ και στα τηλέφωνα... Τελευταία κάθε μέρα για ώρες δεν είχε γενικά καθόλου σήμα καλά για 4g ούτε λόγος.... φαίνεται τους κραξαμε πολλοί στη περιοχή κ βάλανε μυαλό.

Χλωμό.

Κάθε δίκτυο ξέρει που θα βάλει κεραίες σε 1 χρόνο απο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό.

Κάθε δίκτυο ξέρει που θα βάλει κεραίες σε 1 χρόνο απο τώρα.

 

Ωραία .ε τότε ήταν η ώρα μας.. έπεσε και η συγκυρία με τα κραξιματα μια χαρά... Η περιοχή μου έχει 4g αυτή είναι η ουσία! Επιτέλους!

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Αφού έπιασαν Βοιωτία, μακάρι να έρθουν και προς τα ανατολικά...προς Τιθορέα δηλαδή. Να δω 4G στην αυλή του σπιτιού στο χωριό θα πάθω πλάκα :) . Βέβαια έχω σχεδόν 2 χρόνια να επισκεφτώ την περιοχή οπότε ίσως να έχει ήδη, μιας και μιλάμε για την περιοχή μεταξύ Τιθορέας-Αμφίκλειας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η Cosmote όσο εκπληκτική κάλυψη και αν έχει στο LTE,άλλο τόσο χάλια είναι στη φωνή, μέσω 2G..Σε διαφορετικά μέρη πάντα που το δοκιμάζω,η ποιότητα είναι αισχρή. Διακοπές, χάλια ήχος, κλπ... Αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ άλλον πάροχο για φωνή όποτε έχω 2G στην Cosmote Γιατί απλά δεν παλεύεται η κατάσταση
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι αν για καποιο λογο βρεθεις να μιλας σε 2G η ποιοτητα ειναι χειροτερη απο τους αλλους

Ωστοσο περιοχες που πιανουν μονο 2G ειναι σπανιες, αν υπαρχουν και επισης τα περισσοτερα smartphone πλεον υποστηριζουν hd voice

Αν μιλας με hd voice(3G) η εχεις συσκευη που υποστηριζει VoLTE η ποιοτητα ειναι τελεια

 

Απαραδεκτο βεβαια που ακομα δεν εχουν φτιαχτει τα θεματα με την ποιοτητα κλησης στο 2G, δεν πρεπει να δειχνουν ιδιαιτερο ενδιαφερον γιατι δεν πιστευω οτι ειναι κατι αλυτο

Link to comment
Share on other sites

Μα και να έχεις 3G/4G πάλι ενδέχεται να γίνει μετάπτωση σε 2G,ιδίως σε εσωτερικούς χώρους ή αν είσαι εν κινήσει. Οπότε, πάλι προσπαθείς να καταλάβεις τι σου λέει ο ομιλητής. Πραγματικά, είναι σαν να γίνεται ένα συνεχές handover από κυψέλη σε κυψέλη, αυτήν την εντύπωση μου δίνει. Και δεν αναφέρομαι σε 1-2 περιοχές
Link to comment
Share on other sites

Eγώ για λίγο που δοκίμασα το HD voice, έχω να πω πως πραγματικά όταν μιλήσεις με άτομο που έχει το ίδιο η κλήση έχει άριστη ποιότητα. Ωστόσο αν ο άλλος δεν έχει αυτή τη δυνατότητα ή αν είναι από άλλο δίκτυο, η ποιότητα πάει περίπατο. Δεν έχει καμία διαφορά από 2g/3g που είναι συνήθως πολύ μέτρια. Προσωπικά το βλέπω λιγάκι δώρον άδωρον προς το παρόν. Μέχρι να φτάσουμε στο σημείο να έχουν όλοι τέτοιες συσκευές ίσως πάρει καιρό.
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΟ ΚΡΙΜΑ που το ΠΡΩΤΟ δίκτυο στην Ελλάδα σε πελάτες και σε κάλυψη , έχει αυτό το μεγάλο μειονέκτημα .

 

ΜΕΓΑΛΟ ΚΡΙΜΑ , δυστυχώς .

Edited by skiathos_2017
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η Cosmote όσο εκπληκτική κάλυψη και αν έχει στο LTE,άλλο τόσο χάλια είναι στη φωνή, μέσω 2G..Σε διαφορετικά μέρη πάντα που το δοκιμάζω,η ποιότητα είναι αισχρή. Διακοπές, χάλια ήχος, κλπ... Αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ άλλον πάροχο για φωνή όποτε έχω 2G στην Cosmote Γιατί απλά δεν παλεύεται η κατάσταση

 

Παντως στη Θεσσαλονικη,ειχα θεμα με τον ηχο οταν καλουσα απο αλλο παροχο σε κοσμοτε.Γενικα στην ομιλια ειναι απλα ανεκτη η ποιοτητα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα θέμα με την προώθηση κλήσεων. Το είχα γράψει εδώ.

 

Άρχισα να χρησιμοποιώ το S7 ξανά και από ότι φαίνεται το VoLTE/Wi-FiCall είναι που δημιουργεί το πρόβλημα.

Με λίγα λόγια, όσο έχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία αυτή, μπορώ να αλλάξω προώθηση κλήσεων μόνο στη συσκευή που είναι συμβατή. Σε οποιοδήποτε άλλο μη VoLTE τηλέφωνο δεν μου δίνει δυνατότητα να πειράξω την προώθηση (οποιαδήποτε - είτε όταν είναι κλειστό, είτε κατειλημμένο είτε όλων των κλήσεων).

Στο S7 μπορώ να αλλάξω τη σχετική ρύθμιση ακόμη και αν το έχω σε flight mode (όπου κλείνει η sim) και έχω ανοίξει το wi-fi.

Το κοιτάνε από το τεχνικό τμήμα, και θα μου πουν όταν θα είναι έτοιμο να μπορώ να αλλάζω την προώθηση κατά το δοκούν σε οποιαδήποτε συσκευή.

Μια επιλογή είναι να απενεργοποιήσω την σχετική υπηρεσία στέλνοντας END WIFICALL στο 1333, αλλά ίσως το δοκιμάσω αργότερα όταν είναι να αλλάξω πάλι συσκευή.

Το σημαντικό είναι πως βγήκε άκρη πάντως για ένα θέμα που έμοιαζε κάπως ανεξήγητο (μου έλεγαν πως βλέπουν προώθηση αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο).

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα θέμα με την προώθηση κλήσεων. Το είχα γράψει εδώ.

 

Άρχισα να χρησιμοποιώ το S7 ξανά και από ότι φαίνεται το VoLTE/Wi-FiCall είναι που δημιουργεί το πρόβλημα.

Με λίγα λόγια, όσο έχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία αυτή, μπορώ να αλλάξω προώθηση κλήσεων μόνο στη συσκευή που είναι συμβατή. Σε οποιοδήποτε άλλο μη VoLTE τηλέφωνο δεν μου δίνει δυνατότητα να πειράξω την προώθηση (οποιαδήποτε - είτε όταν είναι κλειστό, είτε κατειλημμένο είτε όλων των κλήσεων).

Στο S7 μπορώ να αλλάξω τη σχετική ρύθμιση ακόμη και αν το έχω σε flight mode (όπου κλείνει η sim) και έχω ανοίξει το wi-fi.

Το κοιτάνε από το τεχνικό τμήμα, και θα μου πουν όταν θα είναι έτοιμο να μπορώ να αλλάζω την προώθηση κατά το δοκούν σε οποιαδήποτε συσκευή.

Μια επιλογή είναι να απενεργοποιήσω την σχετική υπηρεσία στέλνοντας END WIFICALL στο 1333, αλλά ίσως το δοκιμάσω αργότερα όταν είναι να αλλάξω πάλι συσκευή.

Το σημαντικό είναι πως βγήκε άκρη πάντως για ένα θέμα που έμοιαζε κάπως ανεξήγητο (μου έλεγαν πως βλέπουν προώθηση αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο).

 

Ενδιαφέρον. Αυτό υποδηλώνει ότι έχουν τουλάχιστον 2 IMS domains, ένα που τερματίζει το CS περιβάλλον και δεν μιλάς απευθείας μαζί του και ένα που τερματίζει τους IMS clients (VoLTE / voWIFI).

Link to comment
Share on other sites

Η ανώτερη ταχύτητα που έχω δει στην περιοχή μου.Ειμαι πολύ ικανοποιημένος !O5oWaM1.jpg
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη οδός Εδέσσης κάθετη της Ίωνος Δραγούμη χθες το απόγευμα. Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να πω πως αντιμετωπίζει ένα κινητό χωρίς 4g PLUS είναι πως προτιμά την band7 με πολύ χειρότερη ταχύτητα από τις άλλες δύο. Ενδεικτικά...dba187d5c05457cbaeee705f0cdda559.jpg893864a4db987be66bf4762c79294173.jpg2e8cc335e58ca8f64fa7e44e9cd5f37b.jpg65d8f3522d310561030565cbe0689698.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όντως μεγάλη διαφορά band 3 με τις άλλες. Εάν είχες συσκευή με 4g plus πόσο παραπάνω θα πήγαινε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

όντως μεγάλη διαφορά band 3 με τις άλλες. Εάν είχες συσκευή με 4g plus πόσο παραπάνω θα πήγαινε;

 

Σιγουρα 130+ θα ηταν.

Εγω παντως εχω να πω οτι η κοσμοτε εχει το 4G να δινει προτεραιοτητα πρωτα σε B7,μετα σε B3 και τελος σε B20.Αν εισαι σε εσωτερικο χωρο ή εχεις iPhone οπως εγω προτιμαει την B20 και ας εχει χαμηλοτερες ταχυτητες.Με B3 και εγω τα 85-90 στο σπιτι τα πιανω,οπως αναφερει και ο βασιλης με το iPhone 5s που εχει 4G ταχυτητες εως 100/50,ειναι cat.3 απο τα πρωτα 4G κινητα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

όντως μεγάλη διαφορά band 3 με τις άλλες. Εάν είχες συσκευή με 4g plus πόσο παραπάνω θα πήγαινε;
Πιστεύω θα είχε την 7 και "βοηθητική" την 3 και θα πήγαινε εύκολα 130+

Δε καίγομαι τόσο για τα νούμερα αλλά στην 7 βλέπω και χειρότερη κατανάλωση μπαταρίας αλλά και η ποιότητα του ιντερνετ χαμηλότερη. Κάποιος που δε μπορεί να κλειδώσει σε συγκεκριμένη band καλύτερα ας το έχει μόνιμα σε 3g.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα είχε την 7 και "βοηθητική" την 3 και θα πήγαινε εύκολα 130+

Δε καίγομαι τόσο για τα νούμερα αλλά στην 7 βλέπω και χειρότερη κατανάλωση μπαταρίας αλλά και η ποιότητα του ιντερνετ χαμηλότερη. Κάποιος που δε μπορεί να κλειδώσει σε συγκεκριμένη band καλύτερα ας το έχει μόνιμα σε 3g.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η προτεραιότητα έχει οριστεί 7 -> 3 -> 20 στατικά.

Το να κλειδώσει κάποιος σε 3G γιατί δεν μπορεί να επιλέξει την 3 το βλέπω υπερβολικό.

Γενικά η 7 υποφέρει κυρίως στο upload, ελπίζω να το δουν κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Η προτεραιότητα έχει οριστεί 7 -> 3 -> 20 στατικά.

Το να κλειδώσει κάποιος σε 3G γιατί δεν μπορεί να επιλέξει την 3 το βλέπω υπερβολικό.

Γενικά η 7 υποφέρει κυρίως στο upload, ελπίζω να το δουν κάποια στιγμή.

Ίσα ίσα όταν το έχεις σε 4g είναι σχεδόν βέβαιο ότι η κλήση θα ξεκινήσει σε 3g αλλα θα καταλήξει σε 2g που εχει κακη ποιοτητα και δεν δουλευουν τα data. Ελπίζω όλες οι εταιρείες να δώσουν ενημέρωση για υποστήριξη volte!

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ανώτερη ταχύτητα που έχω δει στην περιοχή μου.Ειμαι πολύ ικανοποιημένος !O5oWaM1.jpg

 

που ακριβως το μετρησες αυτο λιβαδεια !!!

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

που ακριβως το μετρησες αυτο λιβαδεια !!!

 

Στόν Άγίό Γέώργίό στό χώρίό .Δέν έίχέ 4g ή πέρίόχή.Έδώ κ μίά βδόμάδά τό βάλάνέ κ άπό ότί φάίνέτάί κάνάνέ πόλύ κάλή δόύλίτσά. :)

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...